Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Osuszacz powietrza Silvercrest nie działa.

chris18404 16 Jul 2021 18:38 1764 48
    chris18404
    Level 19  
    Witam.
    Mam problem, osuszacz powietrza Silvercrest SLE 265 B3 przestał działać, nie świecą diody, nie reaguje na przyciski. Rozkręciłem go. Zmierzyłem napięcie, do płytki scalonej dochodzi 230V, co powinienem sprawdzić na początku? Będę wdzięczny za wszelką pomoc, gdyż gwarancja skończyła się tydzień temu.
    chris18404
    Level 19  
    szymon122 wrote:
    Zobacz czy w układzie występuje bezpiecznik (to może być ten czarny element obok gniazda z napięciem wejściowym). Zobacz czy za zasilaczem masz napięcie.

Za zasilaniem jest czarny element o oznaczeniu tsp T3 15a 250v. Jest on zlutowany do płytki. Jak zmierzę go bez wylutowywania miernikiem "opcja -ciągłość " to multimetr piszczy

Dodano po 40 [minuty]:

Kondensatory pokazują wartości katalogowe, więc je wykluczam . Bardzo proszę o pomoc co może być przyczyną.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Odwróć główna płytkę; zmierz napięcie na kondensatorach CD1, CD2 ?
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Odwróć główna płytkę; zmierz napięcie na kondensatorach CD1, CD2 ?

Napięcie czy pojemność kondensatora ? Na wyłączonym zasilaniu zmierzyłem pojemność kondensatora cd2 i wynosi ponad 900uF a na kondensatorze widnieje informacja że powinieniec 470uF
    HD-VIDEO
    Level 42  
    chris18404 wrote:
    zmierz napięcie na kondensatorach
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    chris18404 wrote:
    zmierz napięcie na kondensatorach

CD1- ten największy kondensator : 20V
    CD2: 24V
    CD3: 18V
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Pokaż płytkę od drugiej strony
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Nie widać stabilizacji napięć; czy układ U4 (ew. U3) da się odczytać
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Nie widać stabilizacji napięć; czy układ U4 (ew. U3) da się odczytać

U3 nie ma żadnych oznaczeń

Na U4 jest bardzo ciężko odczytać ale pod lupą odczytałem tak :
    STM6S005
    K6T(lub b) C
    60276 V6
    CHH58715
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Jest to chyba (brak danych) rodzina układów ARM a to przeważnie 3,3V

Nie widać na PCB, żadnego elementu stabilizacji do takiego napięcia a
    chris18404 wrote:

są zbyt wysokie.

Możliwe, że oryginalnie zasilacz produkuje takie napięcia 3,3V oraz 5V (dla wyświetlacza/LED) - teraz jest uszkodzony
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Jest to chyba (brak danych) rodzina układów ARM a to przeważnie 3,3V

Nie widać na PCB, żadnego elementu stabilizacji do takiego napięcia a
    chris18404 wrote:

są zbyt wysokie.

Możliwe, że oryginalnie zasilacz produkuje takie napięcia 3,3V oraz 5V (dla wyświetlacza/LED) - teraz jest uszkodzony

Więc co radzisz ? Jak mierzyłem przewody które idą do płytki na której za przyciski i wyświetlacz oznaczone jest 5v pomiędzy gnd a 5v było 8v.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Tam gdzie 5V - tam ma być 5V, nie może być 8V. Przy braku świecenia, może być już po mikrokontrolerze z tak zawyżonym napięciem.

Zaczekaj może ktoś miał styczność z tym osuszaczem i potwierdzi teorię z zasilaczem i jego uszkodzeniem.
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Tam gdzie 5V - tam ma być 5V, nie może być 8V. Przy braku świecenia, może być już po mikrokontrolerze z tak zawyżonym napięciem.

Zaczekaj może ktoś miał styczność z tym osuszaczem i potwierdzi teorię z zasilaczem i jego uszkodzeniem.

W internecie żadnych informacji odnośnie napraw tego osuszacza , więc wątpię że ktoś odpowie. Czy warto to naprawiać ? Napewno to żaden bezpiecznik, a może kondensatory do wymiany ?

Dodano po 6 [minuty]:

HD-VIDEO wrote:

Zasilanie na płytkę na której są przyciski, diody i wyświetlacz pokazuje 5v
    HD-VIDEO
    Level 42  
    A dobrze zmierzyłaś te napięcia:

Mierzyłeś ma masie "zimnej", od strony tych kondensatorów CD1, CD2, CD3 (minus tych kondensatorów)
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    A dobrze zmierzyłaś te napięcia:

Mierzyłeś ma masie "zimnej", od strony tych kondensatorów CD1, CD2, CD3 (minus tych kondensatorów)

Przepraszam , zasilanie na płytkę co są przyciski wynosi 5v.

Mógłbyś jaśniej napisać jak zmierzyć re kondensatory ? Ja mierzyłem tak : ustawiłem AC na multimetrze i do jeden nózki przyłożyłem sondę miernika a do drugiej nóżki droga sondę miernika.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    chris18404 wrote:
    ustawiłem AC na multimetrze

DC.

Opis pomiaru poprawny
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    chris18404 wrote:
    ustawiłem AC na multimetrze

DC

Już mierze :

CD2- ten największy kondensator : 328V
    CD1: 12,5v
    CD3: 5,3V

Przepraszam za poprzednie pomiary.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Albo martwy mikrokontroler albo wisi mu RESET. Napięcia można uznać za poprawne.

Obejrzyj po lupą czy nie ma tam zimnych lutów przy samym mikrokontrolerze, potem ew. przylutowanie wyprowadzeń.

Pin RESETU to nie wiem, który jest ; nieznany typ mikrokontrolera

Zrób zdjęcie mikrokontrolera tak aby go dobrze było widać

Dodano po 3 [minuty]:

Możliwe, że to pin4 od strony białej kropki widocznej na laminacie licząc niezgodnie z kierunkiem ruch wsk. zegara

Dodano po 2 [minuty]:

Zmierz czy tam jest 5,3V
    chris18404
    Level 19  
    Quote:

Zmierz czy tam jest 5,3V

Pomiędzy tymi pinami pokazuje mi 0,200V

Dodano po 10 [minuty]:

Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale jeśli dotknę palcem ( jak na zdjęciu szyny wejściowej do płytki na której są przyciski diody i wyświetlacz włącza się dioda i dwa segmenty wyświetlacza świecą.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Bazuje na jakimś ARMie 32 pin, może być błędny opis wyprowadzeń.

Przelatuj wyprowadzenia na tej płytce, przy złaczu
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Bazuje na jakimś ARMie 32 pin, może być błędny opis wyprowadzeń.

Przelatuj wyprowadzenia na tej płytce, przy złaczu

Kondensator który jest na płytce z przyciskami zmierzyłem napięcie i wynosi 5v , na nim jest oznaczenie 16v 100uF

Poprawiłem luty z pinami wejściowymi na płytce z przyciskami , bez efektów.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Kondensator to zostaw, złącze, elementy tam jest zimny lut.

Dane idą z procesora do U1 a ten steruje wyświetlaczem/LEDami, coś nie konstatuje i nie wyświetla
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Kondensator to zostaw, złącze, elementy tak jest zimny lut.

Dane idą z procesora do U1 a ten steruje wyświetlaczem/LEDami, coś nie konstatuje i nie wyświetla

Poprawiłem wszystkie luty na tej płytce z przyciskami i wyświetlaczem i diodami , bez rezultatów.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Poprawiaj dalej, jest żyjący procesor, może to być też wina nie startującego procesora za każdym razem.
    chris18404
    Level 19  
    HD-VIDEO wrote:
    Poprawiaj dalej, jest żyjący procesor, może to być też wina nie startującego procesora za każdym razem.

Ale co mam poprawić ? Tą główna płytkę z kondensatorami ? Czy problem leży w tej z diodami wyświetlaczem i przyciskami ?

Te piny wejściowe do tej płytki nagrzałem lutownica więc zimnych lutów raczej nie ma.
    kris8888
    Level 35  
    chris18404 wrote:

STM6S005

Raczej STM8S005 w wersji LQFP32. Tutaj: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm8s005c6.html jest dostępna jego nota katalogowa. Nie widzę dokładnie na zdjęciach gdzie jest kropka na obudowie układu, ale pomiędzy 4 a 6 nóżką powinno być zasilanie +5V (czyli raczej nie tam gdzie wcześniej wskazał kolega HD-VIDEO). Sprawdź czy na pewno jest to zasilanie.
    chris18404
    Level 19  
    kris8888 wrote:
    chris18404 wrote:

STM6S005

Raczej STM8S005 w wersji LQFP32. Tutaj: https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm8s005c6.html jest dostępna jego nota katalogowa. Nie widzę dokładnie na zdjęciach gdzie jest kropka na obudowie układu, ale pomiędzy 4 a 6 nóżką powinno być zasilanie +5V (czyli raczej nie tam gdzie wcześniej wskazał kolega HD-VIDEO). Sprawdź czy na pewno jest to zasilanie.

Nie orientuje się gdzie jest 4 i 6 nóżka bo nie wiem która jest bazowa. O tą kropkę chodzi ? :
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Kropka jest z lewej strony napisu U4; na układzie też powinno być wgłębienie

Po sprawdzianu napięcia, podmień ten kondensator 100nF