Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler kuchenny do kuchni. Oszczędniejszy pod, czy nad zlew?

Zdzisiek2023 16 Jul 2021 22:00 660 13
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Czy podzlewowy wymaga dodatkowej instalacji do wyrównania ciśnień? Czy jednak woda też wypływa mocą ciśnienia z rur mieszkam w bloku. Do tej pory miałem termę gazową z baterią pod termą ale mocowaną do termy nadzlewową
    Czy podzlewowy bojler jest mniej oszczędny bo nie można go doraźnie włączać bez schylania się pod zlew? I pozostaje opcja tylko np programowania na godzinę 20 by grzał albo grzanie non stop . A nad zlewem możemy mieć wyłączony i tylko cyk jak potrzebujemy?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie ma znaczenia czy podzlewody czy z wylewką. Instalujesz raz i zapominasz. schylać się też nie potrzebujesz. Chyba, że do korekty nastaw.
    Cechą zasadniczą każdego podgrzewacza jest jest moc użytkowa, decydująca o ilości wody nagrzanej w danym czasie. Do czego potrzebujesz ciepłej wody?
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Do mycia garnków i jak najoszczedniej z pradem

Dodano po 2 [minuty]:

Czyli bojler też się aktywuje po odkreceniu kurka tylko nagrzewa w minute ? To i tak musi być na stand buy.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Można korzystać z bojlera w sposób zwykły(normalny), czyli nastawiasz jakąś temp, na której on będzie pracował. po spadku temp. do określonego przez producenta poziomu, grzałka się załączy i dogrzeje wodę.
    Można też korzystać w sposób taki ,że nagrzewasz wodę, po czym wyłączasz bojler, tylko czy to ma sens? Żadna oszczędność., bo jak temperatura wody znaczne spadnie, bojler musi więcej pracować.
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Oszczędność będziesz miał, jeżeli będziesz grzał w drugiej taryfie. Do tego potrzebujesz programatora czasowego. Niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność korzystania z CWU w określonych porach dnia, inaczej ciepła woda się skończy i czekasz na nagrzanie.
    Żeby uzyskać niewielką oszczędność, moim zdaniem boiler powinien być zamontowany nad zlewem. Gdy będzie zamontowany poniżej miejsca odbioru, rura będzie się nagrzewała w skutek grawitacji, a więc wychładzała zbiornik i generowała straty energii. Gdy będzie zamontowany powyżej, grawitacja ustanie i uniknie się strat postojowych. Rura powinna mieć dość małą średnicę, małą pojemność i przewodność cieplną, gdyż każde odkręcenie pod dłuższej przerwie to konieczność spuszczenia niewielkiej ilości zimnej wody.
    retrofood
    Zdzisiek2023 wrote:
    To i tak musi być na stand buy.

To nie tak. Bojler nie działa w stanie spoczynku i nie ma układu czuwania. Włącza się natomiast ciśnieniowo, wtedy kiedy odkręcasz kurek z wodą. A kiedy kurek zakręcasz, wyłącza się całkowicie. Natomiast po włączeniu, woda nagrzewa się przepływając przez element grzejny.

Dodano po 3 [minuty]:

BANANvanDYK wrote:
    Rura powinna mieć dość małą średnicę, małą pojemność i przewodność cieplną, gdyż każde odkręcenie pod dłuższej przerwie to konieczność spuszczenia niewielkiej ilości zimnej wody.

Dla montowanego pod zlewem są to przeważnie wężyki giętkie. Niewiele można tam pokombinować. Jednak podzlewowy rekomendowałbym do większego i częstszego używania wody. Natomiast montowany na rurach nad zlewem, z własną wylewką, przy użytkowaniu oszczędnym.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Teraz mam termę od scianyścianie wystaje 3 cm rura od zimnej. Gdybym poniżej obecnej termy chciał mieć nową naścienną baterię to jak ją zamontować? Bo naścienne to są dokręcania do rur cieplej i zimnej ze ściany?

Dodano po 1 [minuty]:

Bojler kuchenny do kuchni. Oszczędniejszy pod, czy nad zlew? Bojler kuchenny do kuchni. Oszczędniejszy pod, czy nad zlew?

Dodano po 1 [minuty]:

Po zlikwidowanie termy mam tylko to srebrne kolanko z zimną wodą vo ciepła szła od zespołu wodnego do baterii

Dodano po 3 [minuty]:

Bojler kuchenny do kuchni. Oszczędniejszy pod, czy nad zlew?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli takie coś do bojlera chce mieć jakich zlaczek potrzebuje? Kafelki muszę skuć?

Dodano po 6 [minuty]:

Kafelki i tak robię nowe za rok. Czy do tej naścienne mogę mieć pod czy nad umywalką? Czy to muszę nową rurę wkuć w ścianę? A są wężyki dobrej jakości co można je wkuć w ścianę i zakafelkować?
    Bojler 2 opcje
    1 tylko cieplej potrzebuje o godz 20 do zmywania gar ów
    2 opcja żeby jednak do oplukania jabłka czy rąk było trochę. Czy są takie bojlery co mają np 10 litrów ale można ustawić by do ciaglej dyspozycji grzano tylko 1 litr?
    r103
    Level 30  
    Może spróbuję uporządkować trochę bo tracę wątek:

1. Autor tematu miał podgrzewacz gazowy przepływowy - strzelam PG-10 czy coś takiego ? o mocy ok 8 kW - relikt techniki PRL i z jakichś powodów się go pozbył /śmierć techniczna?/

2. Teraz chce mieć podgrzewacz na prąd - czyli możliwe:

a. podgrzewacz przepływowy - ale tu problem z zasilaniem żeby uzyskać wydajność tego PG10 to powiedzmy że musi mieć moc 6 kW - i pewnie 3 fazy - to tak "z marszu" pewnie odpada, podgrzewacze o mocy do 2 kW to baaardzo cieniutki strumyk ciepłej wody dają
    b. podgrzewacz pojemnościowy - "bojler" taki chyba wybrał autor - o niewielkiej pojemności np 10 litrów i zasilaniu rzędu 1,5 kW - zapewne podłączony do gniazdka kablem z wtyczką

Z góry zapowiadam że w porównaniu z tym PG-10 to komfort korzystania będzie mały - bo ile tych garów umyjesz w 10 litrach wody ? - ale jak najbardziej występują takie podgrzewacze - najprościej będzie nad zlewem:

taki przykładowy - nie sugeruję jego kupna - https://www.ceneo.pl/48511752, wersja bezciśnieniowa z baterią

co do "oszczędności" - to teraz każdy producent musi podawać straty - ten ma chyba deklarowane ok 0,5 kilowatogodziny prądu dziennie na "rozkurz" czyli ucieczka ciepła na zewnątrz
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Ten rozkurz to przy max temperaturze? Przy mniejszej chyba mniej? Bateria pod bojlerem wiszaca luzem na rurce jest niestabilna. Chcialbym taki model z perlatorem gietki z wylewką stabilny.

Dodano po 13 [minuty]:

Np ogrzewacz dafi 3,5 KW przeplywowy ma 16 A . Ale czy jak delikatnie odkrece to tez 16 A?
    W bloku prawdopodobnie mam 20 A instalacje. To jakie jeszcze mniejsze ogrzewacze przeplywowe? Ale tez wątek o bojlerach. Straty w chlodnym polroczu są do zaakceptowania.

Dodano po 59 [sekundy]:

Czy moja wodna to instalacja jednopunktowa?
    retrofood
    Zdzisiek2023 wrote:

Np ogrzewacz dafi 3,5 KW przeplywowy ma 16 A . Ale czy jak delikatnie odkrece to tez 16 A?

Też. Te małe pracują zero - jedynkowo. Czyli albo pełna moc, albo wcale.
    Ale taki 3,5 kW to za mało. Żadnego komfortu. Niewielki przepływ i niewysoka temperatura grzania. Do zlewu czy umywalki to przynajmniej ze 6 kW.
    Albo bojler zbiornikowy. Tu wystarczy nawet 40 litrów i 1,5 kW, żeby i kąpiel obsłużyć.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Wątek o zlewem kuchennym i o kuchni.
    remot
    Level 32  
    retrofood wrote:
    Do zlewu czy umywalki to przynajmniej ze 6 kW.

I to minimum albo i nawet za mało.
    Niestety w miejscu, w którym mieszkam, nie miałem za bardzo innych możliwości niż podgrzewacze przepływowe.

Nadbudowa piętra na parterówce z płaskim dachem z czasów gierkowskich.
    Przy zlewie zaczynałem od 3,5 - du.pa, 5,5 - du.pa - żona się sadziła.
    Przy remoncie kuchni przebiłem się z łazienki (przez ścianę) z podgrzewacza 3f i podłączyłem 11kW 2f.
    Problem z gorącą wodą odszedł w niepamięć.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Ale te gazowe 8.7 KW to była moc maksymalna chyba jak ogień na full gaz szedł. Ale można było 4 razy ogień zmniejszyć i też ciurkiem ciepła leciała. A teraz niby 2 kw to tragedia.
    Zdzisiek2023
    Level 4  
    Macie zdjęcie termy gazowej jaką mam teraz. Czy wystarczy że obok niej na hak mały bojler przywieszę do ściany i kupię 2 wężyki 50 cm -70cm i mogę je podłączyć do baterii od termy i będzie działać? Czy potem te długie wężyki użyję jeśli chciałbym termę zlikwidować a mieć bojler pod zlewem a baterię nową na blacie?
    I jak to możliwe że bojler pod zlewem a woda idzie do góry wbrew grawitacji? Czy jeśli będzie szła długim wężyki em 70 cm to coś zaszkodzi?
    Bo zastanawiam się żeby odwlec likwidację termy ale to dodatkowy koszt tych wężyków co potem będą do wyrzucenia.