Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

Maverick73 18 Jul 2021 09:26 10644 151
Computer Controls
 • #1
  Maverick73
  Level 29  
  Witam.
  Dużo jest tutaj ludzi co twierdzi ze off grid się nie opłaca. Ja swoją hybrydę testuję i jakie wyciągam z tego wnioski...
  Moja instalacja ma 4kWp składa się z używanych paneli,inwerter Volt 1000S,regulatora tracera 40A i 3 akumulatorów po 100Ah. Instalacja pracuje na 12V dlatego ze to napięcie ciągle wydaje mi się za najatrakcyjniejsze do moich zastosowań. Koszt mojej instalacji to ok 4000zł. Instalacja rozrastała się czasowo, na początku to było tylko światło awaryjne. Więc koszty początkowe już w jakieś części są spłacone przez produkcję dotychczasową w ubiegłym roku.
  Instalacja w pełni automatyczna (tutaj,komparatory,przekaźniki czasowe,przekaźniki,etc) wraz z nią pracuje grzałka w bojlerze 24V/600W.
  Wszędzie mam założone liczniki aby zobaczyć faktyczną pracę instalacji.
  Więc tak od 18 marca mam zużyte na mojej instalacji jak widać na zdjęciach 113kWh sieć i 171kWh inwerter.

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Instalacja ta ma podłączone 2 komputery,2 TV,światło awaryjne cały dom oraz inne rzeczy jak teraz pompa do basenu. Czyli łącznie przez inwerter zostało zużyte 284kWh.
  Jak mówiłem jest i grzałka i ona tutaj ma więcej pola do popisu bo pracuje niezależnie od tego czy jest ktoś w domu czy nie. Inwerter zazwyczaj najwięcej ma do roboty dopiero po 15, wyjątki są weekendy.
  Liczniki na grzałkach mam od 15 maja i pokazują jak widać 19kWh grzałka z sieci oraz 275kWh grzałka z paneli.

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Wodę ciepłą zużywa się jak wiadomo ciągle, ale ja aby ją zagrzać od połowy maja tylko przeznaczyłem 19kWh z sieci resztę zrobiły panele.

  I teraz zmora instalacji off czyli akumulatory. Jak wiadomo tutaj wszyscy widzą utopię tych instalacji. Sam się o tym przekonałem jak po roku pracy wykończyłem nowe AGM 2x45Ah. Ale człowiek uczy się na błędach i po przemyśleniu strategii wygląda to teraz u mnie tak.

  Według producenta rozładowanie nowych akumulatorów powinno tak wyglądać.

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Wczoraj rozładowałem moje dwa 8 miesięczne akumulatory prądem 10A do 10,5V (przy takim napięciu wyłącza się inwerter) i co wyszło:

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Wyszło na to ze, akumulatory są jak nówki ze sklepu. Przypominam ze poprzednie po 12 miesiącach były do utylizacji. Wychodzi na to ze strategia obrana w dobrym kierunku i nie muszę się bać o najbardziej stresujący mnie (innych w swoich instalacjach) element w mojej instalacji :D
  Co jest ciekawostką w dzień pochmurny czy deszczowy jak nie ma tyle mocy aby pracowała grzałka pracuje tylko sam inwerter, gdy tylko nastąpi jakaś zmiana w obciążeniu inwertera czy na niebie to od razu dołącza grzałka. Nie raz w kiepski dzień pracują równocześnie.

  Podsumowując moja instalacja dajmy na to od połowy marca 446kWh x 0,71zł = 316zł wyszła już na plus, przy tym akumulatory po ośmiu miesiącach pracy jak ze sklepu a nawet lepiej ... oczywiście i chłodzone wodą co niektórym wydawało się za dziwny pomysł :)

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Może dają rady jak po takim czasie czują się bardzo dobrze.
  Oczywiście instalację uważam za testową i rozwojową.
  Czy się opłaca wydaje mi się ze tak...
 • Computer Controls
 • #2
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Maverick73 wrote:
  oczywiście i chłodzone wodą

  Możesz rozwinąć?
 • Computer Controls
 • #4
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Maverick73 wrote:
  mam je zanurzone w wodzie

  No OK to rozumiem, ale jednak woda po jakimś czasie uzyska większą temperaturę. Masz tam jakiś wymiennik ciepła czy system cyrkulacji tej wody chłodzącej?
 • #5
  Maverick73
  Level 29  
  Dwie pompki zanurzeniowe na 5V pompują wodę z dna zbiornika na 3/4 wysokości akumulatorów robiąc cyrkulację. W zapasie ogniwa Peltiera z takimi samymi pompkami ale jak na razie potrzebne nie były. W sumie myślę ze takie wkłady do lodówek turystycznych by tez spełniły swoją rolę po uprzednim zamrożeniu w razie (W). Generalnie problem z temperaturą w pomieszczeniu to mam tylko w upalne lato. Jak na razie udaje mi się ten bój wygrywać.

  Fajnie wpływ temperatury (starzenie się) na akumulatory pokazuje Varta:

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach
 • #6
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  Czyli łącznie przez inwerter zostało zużyte 284kWh.

  Ja przepuściłem przez inwerter off-grid obecnie wg licznika przez dwa lata bo wcześniej nie miałem około 3400 kWh z akumulatorów wydoiło 1140 kWh instalacja off-grid 5 kWp 16 agm 100 Ah w układzie 48 V .Działa to tak że zasila całą dobę w domu elektronikę komputery lodówki bramy itp , nadmiar po naładowaniu akumulatorów przekierowany jest do grzałki CWU . Reszta domu prądożerne piece silniki pracują w on-grid.
 • #7
  Maverick73
  Level 29  
  Nie po darmo jesteś złotą rączką z Rybnika ;)
  No właśnie masz 16 AGM 100 a ja tylko jak na razie 3 AGM 100 bo testuje wytrzymałość akumulatorów.
  Jak układ który testuje zda egzamin a wynika na to ze tak to zwiększę liczbę akumulatorów co spowoduje od razu większy pobór na mojej instalacji a to znowu oznacza podłączenie większych prądożernych urządzeń a to oznacza jeszcze więcej kWh na rok. Kiepsko by było ze to co zarobie przeznaczę na akumulatory i tak w koło.
  Hybrydowo już działam ale zaczynają mnie interesować Grid Tie i czy znów je nie połączyć przez automatykę z hybrydą, to już całkowicie był by kombajn :) W tym wypadku mógłbym osiągnąć w dzień duże pobory bez korzystania z inwertera z akumulatorami. Myślę ze na 90% będę chciał przetestować taki kombajn.
 • #8
  marekj31
  Level 21  
  Kiedyś też miałem mniej akumulatorów ale postanowiłem zbić nocne zapotrzebowanie na prąd które wynosi średnio 4-6 kWh a żeby nie katować mocno akumulatorów dałem ich więcej nie rozładowują się poniżej 11,8 V gdy spadnie do tej wartości napięcie , to przez zasilacz impulsowy 2 kW zostanie dobrany brakujący prąd .
 • #9
  Maverick73
  Level 29  
  marekj31 wrote:
  przez dwa lata bo wcześniej nie miałem około 3400 kWh z akumulatorów wydoiło 1140 kWh


  Jeśli dobrze rozumiem to przez dwa lata instalacja dała Ci 4500 kWh co dało Ci zwrot ok. 3200 zł.
  16 AGM to koszt ok 8000-10000 zł. Zwrot za same AGM/y nastąpi przy dobrych wiatrach słonecznych za 6 lat z tego 2 za Tobą a 4 przed. Czyli liczymy ze akumulatory w dobrej formie u Ciebie muszą być przez 6 lat aby się zwróciła inwestycja za nie same, nie licząc reszty.

  marekj31 wrote:
  więcej nie rozładowują się poniżej 11,8 V


  To jest nie więcej do 70% jego rozładowania. Na przykładzie mojego producenta akumulatorów 100Ah/12V na takim rozładowaniu powinny przeżyć ...

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Nie więcej 500 cykli oczywiście nie każdy dzień są zapewne doprowadzane do 11,8V ale wychodzi na to ze powinny przeżyć 2-3 lata. To znaczy ze jak je ciągle używasz przez te dwa lata, to mają góra rok życia ? Mylę się ?

  Sprawdzałeś je w jakiej są formie ?

  Tak wychodzi z matematyki i nie więcej danych producentów akumulatorów.
  To daje nam, ze akumulatory nie dożyją do zwrotu połowy ich kosztów. Moje tez pięknie chodziły i nagle w kilka dni wydajność malała i jak by ktoś im wtyczkę z zasilania wyciągnął po naszemu kaput ... przeżyły rok.

  Dlatego tez chcę oprzeć moją instalację na więcej akumulatorach ale przetestować ich wytrzymałość na pracę i aby inwestycja zarabiała na siebie a nie jak większość sądzi ze się nigdy nie zwróci. Mój inwerter ma stały pobór 700W więc jak bym grzałkę pod niego podłączył 600W jaka teraz pracuje na tej samej instalacji to bym zablokował cały ruch na nim. Grzałka zatem pracuje ale pomijając inwerter i tak samo przerabia kWh jak by była podłączona pod niego. Kolejna rzecz ze większość czasu inwerter nie ma co do roboty bo ruch na nim jest praktycznie od 15 do 19-20 i przechodzi na sieć. Nie drenuje akumulatorów dla jakiś tam (W) po zmroku aby nie cierpiały akumulatory. Mają być potrzebne wtedy gdy są naprawdę potrzebne. Od 15 maja do dziś sama grzałka przerobiła 292kWh to jest 207 zł za praktycznie 2 miesiące na poczet zwrotu za akumulatory bo wszystko pracuje na tej samej instalacji. Akumulatory jak pisałem po ośmiu miesiącach w formie 100% mają nawet więcej Ah niż deklaruje producent.

  Dla mnie moja instalacja to można powiedzieć dobra zabawa która ma przynieść korzyści, dlatego testuje nowatorskie rozwiązania ze gdy przyniosą upragniony efekt i zysk to wtedy rozbudują ją konkretnie. Ale na razie niech zwraca koszty i to jak najszybciej :)
 • #10
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  16 AGM to koszt ok 8000-10000 zł.

  Nie tyle bym nie dał żeby sobie testować różne rozwiązania , kosztowały mnie 3200 zł i nie były nowe to używane z m.......h s.......w . Kondycję sprawdzam co jakiś czas i mają 80 % - 98% kondycji zależy który egzemplarz bo to mieszanka różnych roczników . mają dużo ołowiu jeden waży 28 kg zważ twoje. :D
 • #11
  Maverick73
  Level 29  
  marekj31 wrote:
  Kondycję sprawdzam co jakiś czas i mają 80 % - 98% kondycji


  Czym kolega sprawdza kondycję?

  marekj31 wrote:
  to mieszanka różnych roczników


  I mają taką sprawność ?

  marekj31 wrote:
  mają dużo ołowiu jeden waży 28 kg zważ twoje. :D


  Troszkę mam lżejsze od Twoich,mają tylko po 29 KG :)
 • #12
  kortyleski
  Level 43  
  Trochę byłem przeciwko off grid. Ale przy pracy buforowej ma to sens, tym bardziej że właśnie dziś dorwałem furtkę do tanich Aku.
  Powiedzmy że 1000Ah mogę mieć za 800zeta. A to już się robi ciekawe.
 • #13
  Maverick73
  Level 29  
  Przy pracy buforowej akumulatorów jaką ja teraz testuję w mojej instalacji to będę pierwszym optymistą jaki powie ze wyszedłem na plus i to w ekspresowym tempie. Jeśli mi się zwraca ok 150 zł na miesiąc bez zużywania akumulatorów i to przy nie za dużym poborze to zwiększając liczbę akumulatorów tym samym zwiększając pobór można podbić oszczędność krocie. Zimą też się będzie zwracać myślę ze min. 50% jak w teraźniejszym tempie, jeśli teraz pracuje w dni pochmurne czy deszczowe to jak nie przywali śnieg paneli to dają radę. Dodatkowo przy ówczesnej ruletkowej pogodzie w każdej chwili możemy liczyć na awarie sieci czy pozrywane linie energetyczne co znów przekłada się na brak prądu.

  Właśnie kluczem do sukcesu jest pozbycie się drenowania akumulatorów do uzysku paru więcej (W) wieczorem czy tam nocą. Kolejną ważną rzeczą jest aby słońce wykorzystywać od wschodu do zachodu a nawet jego brak a nie uparcie 180 stopni południe i kąt 35 nie tędy droga :D Ja już to wiem, trochę czasu.

  kortyleski wrote:
  Powiedzmy że 1000Ah mogę mieć za 800zeta. A to już się robi ciekawe.


  Oczywiście ze cena elegancka ale nawet jak ja dałem za jeden 550zł a wytrzyma w buforze nawet 8 lat ... a cena energii ma ciągle rosnąć co dodatkowo skraca spłatę... to tylko inwestować.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Tak myśląc ze przy pracy buforowej takiej hybrydy można by zrezygnować z AGM na zwykłe kwasowe (co obniży jeszcze bardziej koszta).AGM jedynie w obwodzie w razie braku prądu bo jak wiadomo kwasiaki są mało odporne na duże rozładowania. Gra warta przemyślenia i wypróbowania.
 • #14
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  Czym kolega sprawdza kondycję?

  mam taki miernik chinski

  Quote:
  I mają taką sprawność ?

  Nie wszystkie niektóre 60%

  Quote:
  Troszkę mam lżejsze od Twoich,mają tylko po 29 KG

  Chyba masz wagę lepiej skalibrowaną
  Quote:
  Właśnie kluczem do sukcesu jest pozbycie się drenowania akumulatorów do uzysku paru więcej (W) wieczorem czy tam nocą.

  Zamierzam jeszcze dołożyć akumulatorów żeby mniej je drenować :D
  Quote:
  można by zrezygnować z AGM na zwykłe kwasowe

  Może tak ale są bardziej niebezpieczne
 • #15
  Maverick73
  Level 29  
  marekj31 wrote:
  mam taki miernik chinski


  Mam tez taki a dokładnie (Lancol Micro 200 Pro) i takie cuda pokazuje, ze się go już boję używać i sobie zbiera kurz :)
  Faktyczne rozładowanie akumulatora 100Ah, 10A prądem pokazuje jego rzeczywistą kondycję.

  marekj31 wrote:
  Nie wszystkie niektóre 60%

  Akumulatory takie wpływają niekorzystnie na akumulatory o dużo większej kondycji.

  marekj31 wrote:
  Zamierzam jeszcze dołożyć akumulatorów żeby mniej je drenować :D


  To szczytny cel bo przyświeca mi taki sam, gdy już mają akumulatory pracować to czym więcej ich lepiej dla ich zdrowia ale najlepiej ich nie używać wcale tylko do podtrzymywania inwertera czy urządzeń do sterowania instalacją.

  marekj31 wrote:
  Może tak ale są bardziej niebezpieczne


  Dobrze wentylowane pomieszczenie i gdy nie są za bardzo ładowane tj. dużym prądem nie powinny stanowić kłopotu. Może więcej doglądania kwasu etc ... ale może warte to uwagi.
 • #16
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  Mam tez taki a dokładnie (Lancol Micro 200 Pro)

  Dokładnie mam ten sam i mi on wystarcza do jakiejś wstępnej oceny akumulatora.Każdy akumulator który dokładam nowy najpierw ładuje do pełna robię pomiar miernikiem i naklejam mu karteczkę i za jakiś czas sprawdzam parametry czy ma gorsze czy lepsze.Akumulatory używane trzeba dobrać odpowiednio optymalnie wg ich zużycia do układu szeregowo równoległego .
 • #17
  Maverick73
  Level 29  
  Widzę ze prześwietlają nam te same cele mierniki, karteczki, ilość akumulatorów etc :D
  Zapewne teraz pada u Ciebie bo mieszkamy blisko siebie i jak masz produkcję ?

  U mnie nie jest źle komputer pracuje na offie i off dzieli się amperami z grzałką.

  Sam off ponad 20A a jak coś podładuję więcej aku (bufor) co mu trwa ok 2 min to udostępnia grzałce prądu przy 5-7A (czyli grzałka dostaje min.22A) i tak w koło, czyli mam w taką deszczową pogodę ok. 30A.
  Off praca - akumulator
  Grzałka praca - czacha

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach
 • #19
  Maverick73
  Level 29  
  ArturAVS wrote:
  @Maverick73 co to za miernik panelowy?


  A własnej roboty :)

  Co oznaczają:
  lewy góra napięcie akumulatorów
  lewy dół napięcie paneli
  Ten co pokazuje 26,6 to temperatura w pokoju
  Ten pod nim to amperomierz czyli ile dostarczają panele amper do regulatora
  Gdy pracuje off włącza się akumulator a gdy grzałka w piwnicy w bojlerze to czacha
  I na samym dole czujnik temperatury.
 • #20
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Ładnie wyszło choć osobiście nie przepadam za wodotryskami. Wczoraj zamontowałem jeden z dwóch stojaków z panelami na dachu warsztatu (łamiąc przy okazji rękę) jednak mam wrażenie że któryś z nich jest uszkodzony (kupiłem używane). Teoretycznie sprawdzane i powinny trzymać fabryczne 5,52V (OC) i 7,77A (Isc) ale z pięciu sztuk dostaję max 24V/0,6A. Docelowo mają być dwa zestawy po 6 paneli (33,2V OC) jeden południowy wschód a drugi południowy zachód (ze względu na lokalizację inaczej nie da rady). Akumulatory kwasowe (jeszcze dokładnie nie wiem jakie) bo mam dostęp do używek tylko trzeba wybrać dwa (cztery) identyczne.
 • #21
  Maverick73
  Level 29  
  ArturAVS wrote:
  Ładnie wyszło choć osobiście nie przepadam za wodotryskami.


  Ja znowu lubię jak się coś dzieje (coś ubywa czy przybywa na takim panelu) miały być jeszcze linijki diodowe na samym dole od natężenia słońca ale na razie nie wyszło.

  ArturAVS wrote:
  5,52V (OC) i 7,77A (Isc)


  Co to za panele masz jakiś obrazek ich?

  ArturAVS wrote:
  dostaję max 24V/0,6A.


  Napięcie jak napięcie ale amper na pewno się gdzieś pozbyłeś.

  ArturAVS wrote:
  jeden południowy wschód a drugi południowy zachód


  Jak dla mnie kierunki wyśmienite ... ja większość paneli aż 15szt mam pod kątem 5' czyli skierowane pionowo do góry.

  ArturAVS wrote:
  mam dostęp do używek tylko trzeba wybrać dwa (cztery) identyczne.


  Tutaj nie wiem czy to dobry pomysł, źle dobrane bo mało prawdopodobne do dobierzesz idealnie raz dwa znokautują Ci ten potencjał w nich zgromadzony.
 • #22
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  U mnie nie jest źle komputer pracuje na offie i off dzieli się amperami z grzałką.

  U mnie na grzałkę idzie dopiero po naładowaniu akumulatorów a po nocy wydoiło z 5 kWh .Sterownik z grzałki mam wpięty prosto pod panele PV jak osiągną wartość 280 V (wartość jest do regulacji) to dopiero płynnie jest nadmiar kierowany do grzałki . Akumulatory już mam podładowane 51,6 V
 • #23
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Maverick73 wrote:
  Co to za panele masz jakiś obrazek ich?

  Z wczoraj;

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach

  Dziwna konstrukcja z chłodzeniem glikolem, wybrałem takie ze względu na rozmiary (jako niepełnosprawnemu ruchowo z innymi bym sobie nie poradził).

  Maverick73 wrote:
  Jak dla mnie kierunki wyśmienite ... ja większość paneli aż 15szt mam pod kątem 5' czyli skierowane pionowo do góry.


  Na zdjęciu słońce jest z prawej strony zasłaniane przez stare i wysokie drzewa (14:30), po 15-tej już do wieczora całość oświetlona (tymczasowo stelaż złapany jedną śrubą więc jeszcze jest możliwość regulacji), kąt pionowy to około 50 stopni (uwzględniając pochylenie dachu). Drugi taki zestaw ma być po przeciwnej stronie (słońce od 7-ej do ~13-tej).

  Maverick73 wrote:
  Napięcie jak napięcie ale amper na pewno się gdzieś pozbyłeś.


  Zanim zamontowałem na stojaku to jeden zmierzyłem +/- i przy byle jakim kącie dawał Isc około 5A.
 • #24
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  Teoretycznie sprawdzane i powinny trzymać fabryczne 5,52V (OC) i 7,77A (Isc) ale z pięciu sztuk dostaję max 24V/0,6A.

  Ja bym odłączył diody w puszce w podejrzanych panelach i wtedy zrobił pomiary.Mam 10 szt paneli PV monokrystaliczne po wyładowaniu atmosferycznym mimo że napięcie wyglądało dobrze mocy nie było musiałem wymienić wszystkie diody we wszystkich panelach działają już czwarty rok po naprawie.
 • #25
  Maverick73
  Level 29  
  marekj31 wrote:
  a po nocy wydoiło z 5 kWh


  To Ci szybko w taką pogodę naładowało.

  ArturAVS wrote:
  Dziwna konstrukcja z chłodzeniem glikolem,


  To fakt zaciekawiły mnie te wartości co podałeś i faktycznie takich paneli jeszcze nie widziałem.
  Jak masz jakieś cienie to musisz sam przetestować kierunki albo gdzieś na ziemi zamontować.

  ArturAVS wrote:
  Zanim zamontowałem na stojaku to jeden zmierzyłem +/- i przy byle jakim kącie dawał Isc około 5A.


  Ja przed montażem każdy jeden sprawdzałem czy nie ma jakiś wad. Okazało się ze z moich 23szt (używek) były 2 wadliwe, jeden miał spalone diody (w miarę szybka naprawa) a drugi upalony busbar (tutaj naprawa już wymagała litanii przekleństw), ale działają do dziś.
 • #26
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  marekj31 wrote:
  Ja bym odłączył diody w puszce w podejrzanych panelach

  W tych nie ma diod, na przeciwległych końcach są zaciski mosiężne M8.
  Maverick73 wrote:
  takich paneli jeszcze nie widziałem

  Taki rysunek znalazłem w sieci;

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach
  Montaż "na zawiasie";

  Opłacalność instalacji hybrydowej na akumulatorach
 • #27
  Maverick73
  Level 29  
  Ciekawa konstrukcja, ale co do jakiejkolwiek naprawy to chyba nici, tak jak ja reperowałem busbara w moim panelu.
  Takie zacienie jak robi jeden drugiemu panelowi (na foto) to chyba kiepska produkcja ... odległości powinny być większe.

  A gdzie Ty te wynalazki kupiłeś i za ile jak to nie tajemnica?
 • #28
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Maverick73 wrote:
  Takie zacienie jak robi jeden drugiemu panelowi (na foto) to chyba kiepska produkcja ... odległości powinny być większe.

  To zdjęcie znalezione w sieci, podejrzewam że ze względu na sposób montażu miały trakera (same panele chyba też na specjalne zamówienie robione).
  Maverick73 wrote:
  A gdzie Ty te wynalazki kupiłeś i za ile jak to nie tajemnica?

  Allegro, 45zł sztuka.
 • #30
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  W tej chwili słońce jest idealnie prostopadle do paneli. Isc=4,20A przy obciążeniu 0,6A napięcie wynosi 22V. Voc=23,5V, przy zwiększeniu obciążenia do 2A napięcie siada do 14,5V. Chyba trzeba będzie pojedyńczo zdejmować i kontrolować Bus Bary choć wzrokowo nic nie widać. Z pięciu paneli powinienem mieć około 150W (fabrycznie 33,7W każdy czyli ~168W) licząc utratę sprawności a wychodzi około 30W.

  Maverick73 wrote:
  Ciągle pada deszcz a (A) idą w górę,akumulatory w pełni naładowane non stop,

  To mi się marzy...