Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewymiarowanie falownika.

lary504 18 Jul 2021 21:50 2028 7
    lary504
    Level 12  
    Witam. Mam zamiar założyć fotowoltaikę na gruncie. Zastanawiam się nad panelami Risen 500W i falownikiem sofar ktl-x. W tej chwili chciałbym założyć 12 paneli czyli 6kW ale docelowo chciałbym zwiększyć potem do 10 kW ale to nie wcześniej niż za 2 lata. Jakiej mocy falownik czy 8.8 wystarczy czy 11?? Co myślicie o tych panelach i falowniku?? Czy będą duże straty przy przewymiarowaniu falownika.
    rokbok
    Level 32  
    8.8 będzie ok, 11 kW za mocny, po zwiększeniu do 10 kW instalacji przewymiarowanie będzie ~14 %, co do jakości to każdy falownik spełniający swoje zadanie jest dobry, to samo dotyczy paneli, opinie o tych sprzętach będą wiarygodne za parę lat, teraz pracują, zdarzają się awarie, ale to dotyczy wszystkiego, nie ma rzeczy bezawaryjnych w 100 %.
    lary504
    Level 12  
    Jeszcze pytanie. W tej chwili będzie 12 paneli Risen 500 i Sofar 8.8. Czy połączyć je wszystkie w jeden string czy lepiej rozdzielić na 2.
    prose
    Level 35  
    lary504 wrote:
    Jeszcze pytanie. W tej chwili będzie 12 paneli Risen 500 i Sofar 8.8. Czy połączyć je wszystkie w jeden string czy lepiej rozdzielić na 2.

Podłącz w 1 string i puść na 2 MPPT przez trójnik i ustaw na równoległe bo na 1 string przekroczysz 11 A a na dwa nie obetnie.
    lary504
    Level 12  
    Gdzie najlepiej umieścić falownik. Czy pod panelami na zewnątrz czy w garażu. Wtedy dochodzi 8 metrów kabla solarnego. Dostawca mówi że najlepiej pod panelami, ale coś nie jestem przekonany.
    rokbok
    Level 32  
    8 metrów to żadna strata, w garażu falownik jednak jest bardziej chroniony, aczkolwiek jego stopień zabezpieczenia pozwala montować go na zewnątrz, to Ty musisz zdecydować gdzie on ma być zamontowany.
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Ja mam pod panelami tak żeby się chłodził. Mój Huawei jest chłodzony pasywnie i mu lekka bryza jednak pomaga. Nagrzewa się do 50'C wg. jego czujników. Uważaj z panelami jakie kupijesz. Prąd zwarciowy paneli 500W jest wysoki, ze 12A. Musisz porównać z wejściem falownika. Jakie ma napięcie wejściowe. Panele 500W dają około 50V i bym zrobił 1 string około 800-900V czyli 16-18 paneli co da 8-9kWp w panelach. Więcej z nich nie wyciśniesz. Falownik do tego 6-7kW. Mnie panele osłabły kilka dobrych % przez lato. Musisz dobrać falownik do mocy i paneli czy odwrotnie panele do falownika.