Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja 4 żyłowa podłączenie rozdzielnicy.

20 Jul 2021 09:32 336 9
  • Level 4  
    Witam. Posiadam w garażu instalacje 4 żyłową 380 V do której chciałbym podłączyć rozdzielnicę. Najbardziej by mnie interesowała z 1gniazdem 400 V I 2 gniazdami 230 V ewentualnie 2-3 gniazda 230 V bez gniazda 400 V Przewody mają 2,5mm² przekroju i jest to miedź jednożyłowa. Zabezpieczenie przedlicznikowe to Etimat C 20. Bezpiecznik jest topikowy 16A. Mam możliwość zrobienia uziemienia. Niestety nie znam typu instalacji. Chciałbym do tego podpiąć raz na jakiś czas spawarkę inwertorową 200 A z maksymalna mocą poboru 7 kW na gniazdo 230V. Czy jest możliwość ogarnięcia tego w prosty bezpieczny sposób, bez przerabiania całej instalacji?
  • Level 36  
    7kW na gniazdko 230V to prąd 30A a TY masz zabezpieczenie 16A.
  • Level 4  
    Zabezpieczenie wymagane 25A, być może trochę mniejsze obciążenia. A gdybym wymienił zabezpieczenia? Albo pomijając spawarkę, czy samo podłączenie rozdzielnicy jest możliwe pod taka siec bez drogich i skomplikowanych przeróbek?
  • Level 42  
    FreshSalmon wrote:
    400v. (...)7Kw
    Jakieś nowe jednostki napięcia i mocy ostatnio coraz częściej powstają. Muszę się jednak douczyć... ;)

Dodano po 5 [minuty]:

FreshSalmon wrote:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to etimat C20
    I na tym kończy się dyskusja. Skoro masz taki a nie większy przydział mocy (20A), to jak sobie wyobrażasz pracę odbiornika, który potrzebuje więcej (25A)?
  • Level 28  
    zbich70 wrote:
    Muszę się jednak douczyć... ;)

...

Skoro masz taki a nie większy przydział mocy (20A)

Tak, sporo musisz się douczyć. "A" również nie jest jednostką mocy😛🤣😂😅😆😛😜😝
  • Level 32  
    FreshSalmon wrote:
    Chcialbym do tego podpiąć raz na jakiś czas spawarke inwertorowa 200A z maksymalna mocą poboru 7Kw na gniazdo 230V.

Sprawdź DTR tej spawarki bo przy tej mocy zazwyczaj zasila się ją z dwóch faz (400V) z zabezpieczeniem 20A.
  • Level 4  
    William Bonawentura wrote:
    FreshSalmon wrote:
    Chcialbym do tego podpiąć raz na jakiś czas spawarke inwertorowa 200A z maksymalna mocą poboru 7Kw na gniazdo 230V.

Sprawdź DTR tej spawarki bo przy tej mocy zazwyczaj zasila się ją z dwóch faz (400V) z zabezpieczeniem 20A.

Dziekuje za odpowiedzi i wybaczcie jeśli moje pytania sa banalne ale elektryk ze mnie żaden. Chce zaczerpnąć wstępnych informacji zanim skontaktuje się z zawodowym elektrykiem.
    Więc w takim wypadku jeśli byłyby 2 gniazdka 230V jedno podpięte pod jedna fazę, a drugie pod dwie fazy to na zabezpieczeniu 20A miało by to prawo zadziałać? Czy przekroj przewodów bylby odpowiedni?
    Jak zabezpieczyc taką sieć zeby była bezpieczna dla urządzeń i przede wszystkim ludzi? Uziom chyba jest konieczny:D RCD nie wchodzi z tego co wiem w grę przy instalacji 4 zylowej
  • Moderator of Electrical engineering
    FreshSalmon wrote:
    Dziekuje za odpowiedzi i wybaczcie jeśli moje pytania sa banalne ale elektryk ze mnie żaden. Chce zaczerpnąć wstępnych informacji zanim skontaktuje się z zawodowym elektrykiem.

Najlepsze rozwiązanie to najpierw kontakt z elektrykiem, który na miejscu podejmie decyzje co i jak wykonać, a dopiero później ewentualna konsultacja na forum.
    Pamiętaj że wszelkie porady na forum są udzielane zdalnie bez możliwości oględzin na miejscu.
  • Level 32  
    FreshSalmon wrote:
    Więc w takim wypadku jeśli byłyby 2 gniazdka 230V jedno podpięte pod jedna fazę, a drugie pod dwie fazy to na zabezpieczeniu 20A miało by to prawo zadziałać?

Spawarka jednofazowa 7kW ma przewód trójżyłowy zakończony "czerwonym" wtykiem 400V. Podpięte styki to L1, L2 oraz PE. Czyli wykorzystane jest 400V napięcia międzyfazowego. Do tego w zestawie jest taki adapter:

Instalacja 4 żyłowa podłączenie rozdzielnicy.

Który pozwala zasilić spawarkę z gniazda jednofazowego. Z ograniczeniem mocy do 3,5kW.
  • Level 4  
    W zestawie do mojej spawarki nie ma takiej przejściówki. Moc pobierania to 7kVA wiec to zdaje się 5,6kW, zle spojrzałem. I jeszcze pytanko. Co to za zyla znajdujaca się poza otuliną w przewodzie z prawej strony puszki? To jest przewod idacy od licznika. W puszce ktos to rozdzielił na 2 gniazda 400V.