Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO

bergolc 20 Jul 2021 12:31 1266 26
IGE-XAO
    bergolc
    Level 13  
    Witam.
    Montuję w domu pompę ciepła, chciałbym pozostawić obecny piec do wspomagania instalacji. Jako bufor ciepła chcę zastosować zbiornik Weber W15 300l z wężownicą 3,2m2.
    Dodatkowo zamierzam zmienić grzejnik w łazience na drabinkę i w salonie zmienić zasilanie z górnego na dolne. Dodaję rysunek w którym na żółto zaznaczyłem zmiany:
    Jak oceniacie schemat instalacji i jak zabrać się za przerobienie grzejników, żeby działało na grawitacji?
  • IGE-XAO
    Wojtermet25
    Level 28  
    Witam.
    Moim skromnym zdaniem na 99% należy zmienić koncepcję wykorzystania bojlera w roli bufora. Pompa ciepła,aby pracowała efektywnie powinna pracować na jak najniższych parametrach i odpowiednim przepływie i wężownica może to znacznie utrudniać. Nawet na potrzeby CWU stosuje się odpowiednie bojlery ze znacznie większą wężownica niż np dla kotła gazowego.
    Proponuję zamienić miejscami podłączenia PC i kotła węglowego, pozwoli to pompie pracować wydajniej,a kotłowi zapewni odpowiednią temperaturę pracy zarówno na zasilaniu jak i powrocie. Pytanie tylko jak duży jest kocioł i czy wężownica jest w stanie odebrać energię przez niego wytworzoną?
    Dla zachowania grawitacji musisz zachować ciągłość w spadku zarówno zasilania jak i powrotu, nie może być syfonów, to tak w bardzo wielkim uproszczeniu i raczej przy częściowych przeróbkach starej instalacji zmieniona część nie będzie działać na grawitacji tak jak wcześniej.
    bergolc
    Level 13  
    Bojler który ma być buforem jest dedykowany do pompy ciepła ma przyłączę i wezownice 1cal i powierzchnia wymiany 3.2m2
    Zwykle bojler nie mają nawet metra.
    Ale jeżeli ktoś mi podsunie lepszy bufor chętnie go obejrzę i wykorzystam

Kocioł moc 14 kw a pompa ciepła jest to 8kw monoblok czyli czynnik znajduje się na zewnątrz i właśnie tam chciałem zastosować glikol a zamieniając miejscami kocioł i pompe musiał bywa zalać instalacje która będzie miała około 400l roztworem glikolu

Co do ciągłości spadków rozumiem że aby rurka była na dole musiał bym mieć kotłownię poniżej poziomu grzejników w przeciwnym wypadku musiał bym zamienić instalacje na ciśnieniowa tak?
    Co do grzejnika w łazience czy działał by prawidłowo na grawitacji w ten sposób Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO
    Po lewej obecny grzejnik po prawej podłączenie nowego grzejnika d rabunkowego
    Wojtermet25
    Level 28  
    Tak rozumiem,tylko że jest dedykowany jako bojler, a chcesz go wykorzystać jako bufor. Jako, że PC "dwufunkcyjną" nie da się grzać CWU bezpośrednio jak to ma miejsce przy typowych pompach tylko do CWU to niejako jesteśmy zmuszeni do stosowania właśnie takich dedykowanych bojlerów, żeby jak najbardziej zminimalizować straty w efektywności PC.
    I absolutnie nie twierdzę, że Twój schemat jest zły i nie będzie działać,tylko ta efektywność będzie mniejsza. O ile ta sprawność spadnie nie wiem,ale z teorii i małej praktyki wiem, że każdy wymiennik powoduje straty. Odnośnie obawy o zamarznięcie,to wystarczy gdy zapewnimy ciągły przepływ wody w układzie PC bufor,a dodatkowo można zastosować specjalnie zawory p.zamarzaniowe które opróżniają instalację przy spadku temperatury medium poniżej określonej temperatury.
    Odnośnie grawitacji,to nie da się zasilić grzejnika dolnozasilanego układem grawitacyjnymi, ponieważ na samym grzejniku musi być zachowana różnica poziomów pomiędzy zasilaniem i powrotem i nic nie pomoże obniżanie kotła ( musi on oczywiście mieć powrót poniżej najniżej położonego grzejnika). W Twoim przypadku nie jest konieczne zamykanie instalacji (ale jak najbardziej wskazane przy PC, oczywiście kocioł węglowy musi być jako obieg otwarty, dlatego proponowałem jego podłączyć przez wężownicę), ale wymuszenie w niej obiegu za pomocą pompy.
    Drabinka podłączona tak jak na rysunku,jak najbardziej będzie pracować na grawitacji.
    Mam nadzieję, że pisałem w miarę zrozumiale;)
    bergolc
    Level 13  
    Rozumiem ze sugerujesz aby zrobić to w ten sposób jak na rysunku wyżej

Żeby zachować ciagłość obiegu w pompie ciepła musiał bym ingerowań w zasilanie pompy obiegowej wewnatrz monobloka (w zasadzie ma ona funkcje antyzamrozeniowa w swoim oprogramowaniu )ale co w przypadku braku pradu np przez cały dzień ?
    Kiedy grzeje kotłem też pompa ciepła nie będzie pracować ale tu chyba powinna zadziałać funkcja antyzamrożeniowa .

Zawory antyzamrożeniowe widziałem koszt dwóch około 700 w zasadzie ok mogły by być no i do tego trzeba by chyba auto uzupełnianie instalacji czyli w sumie około 1000zł ale czy to aby napewno zadziała nie miałem do czynienia z tym nigdy
  • IGE-XAO
    Wojtermet25
    Level 28  
    Mniej więcej tak bym to widział. Tylko jeszcze do przemyślenia ten zawór mieszający na wyjściu CO, grawitacyjnie raczej działać nie będzie i dla PC też jest zbędny bo trzeba dążyć do jak najniższej temperatury zasilania, jedynie przy pracy kotła mógłby być wykorzystany.
    Odnośnie ochrony przed zamarznięciem,to wykorzystał bym oryginalne zabezpieczenie PC bo awarie prądu są teraz rzadkością (przynajmniej u mnie) a dla awaryjnego stanu zrobił bym zawory odcinające PC od bufora z możliwością opróżnienia i przedmuchania tej części instalacji. Trzeba by to wykonać tak żeby woda mogła sama spłynąć, czyli spadek od PC w kierunku zaworów spustowych a przedmuchanie tylko dla pewności. Chyba że sama konstrukcja wewnątrz pompy nie pozwala na swobodne opróżnienie wewnętrznego wymiennika, to już trzeba sprawdzić naocznie.
    Zdaję sobie sprawę, że konstrukcja trochę prymitywna,ale jak dla mnie pewna i uzależniona tylko od czynnika ludzkiego.
    Są to tylko moje osobiste przemyślenia i wizje tej instalacji poparte wiedzą i skromnym doświadczeniem , na pewno są osoby które instalują bądź użytkują takie PC i podsuną inne pomysły na zainstalowanie.
    bergolc
    Level 13  
    Zawór mieszający chce zamontować właśnie tylko dla pieca ponieważ pracuje na wyższych parametrach jego nastawa będzie kilka stopni wyższa niż nastawa PC czyli przy pompie nie będzie domieszywal zimnej wody
    Poza tym w tej konfiguracji grzejniki będą pracowały w układzie zamkniętym .

Pomysł z opróżnianiem rur jest spoko tylko z tego co zrozumiałem myślisz o recznej obsłudze ja bym skłaniał sie ku automatycznej . (Wyjazdy weekendowe)
    Zawory oprozniajace automatycznie z tego co wyczytałem otwierają kiedy temperatura wody spadnie poniżej 3 stopni no i jak się domyślam kiedy upuszcza trochę wody wtedy z bufora wpływa cieplejsza i zamykają się spowrotem czy dobrze kombinuje

Stosując przy tym auto dopuszczanie wody stan uzupełniał by się do stanu właściwego.
    Ma ktoś może zastosowane takie zawory u siebie?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Odnośnie zaworu mieszającego to w takiej konfiguracji ok, tylko trzeba dobrać o odpowiednim przepływie.
    Tak, myślałem o ręcznym opróżnianiu instalacji w razie W. Jeżeli jest wymagana bezobsługowość to pozostają tylko te zabezpieczające i automatyczne uzupełnianie,ale tu sprawę musisz zagłębić sam, ponieważ mam zbyt małą wiedzę o nich. Trzeba by rozeznać gdzie je dokładnie zamontować,czy faktycznie muszą być dwa (na zasilaniu i powrocie) czy nie potrzeba jakiegoś dodatkowe osprzętu (np, zawór zwrotny żeby wymusić przepływ wody po otwarciu tego zaworu przez wymiennik w PC) bo może zajść taka sytuacja, że zawory upuszczą wodę i zamkną się a w wymienniku nie nastąpi wymiana i ulegnie zamarznięciu. Najlepiej gdyby wypowiedział się ktoś kto ma takie coś u siebie i zadziałało, lub instalator który zna i montuje taki system. Najbardziej delikatnym elementem który może zostać uszkodzony przy nawet delikatnym zamrożeniu jest wymiennik freon woda i zabezpieczenia muszą zagwarantować wymianę (przepływ) wody w nim podczas ich zadziałania.
    A co mówi na ten temat dokumentacja PC? Producenci bardzo często dają schematy referencyjne dla swoich urządzeń.
    bergolc
    Level 13  
    Myślałem o zaworze atm 383 10m³ przepływu będzie ok?
    Mam pompe obiegową 25/50/180 na tej instalacji pracowała na 2 z 3 biegów.
    Z tym ręcznym opróżnianiem to i tak chyba wykonam dodatkowo tak na wszelki wypadek
    W dokumentacji PC jest tylko napisane ze wymogiem go gwarancji są właśnie one lub glikol w układzie nic poza tym
    Natomiast
    w dokumentacji zaworu znalazłem takie informacje
    Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO
    Najlepiej jak by wypowiedział się ktoś kto miał z tymi zaworami do czynienia.

A co myślisz w ogole o pojemności bufora
    I czy ten że zdjęcia by się nadal?
    Pozostaje sprawa doboru naczynia przeponwego jak to wykonać ? Czy tylko na podstawie pojemności instalacji czy są inne kruczki? I jakie ciśnienie w nim ustawić?
    Wrócę jeszcze do sprawy dolnego zasilania grzejnika czy przy instalacji ciśnieniowej sposób prowadzenia rur jest dowolny?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Nie znajduję zaworu o takim oznaczeniu,ale 10 m3/h to znacznie powyżej wydajności pompy której max to ok 3,5 m3 i coś koło tego bym szukał. Zawodowcy pewnie mnie zlinczują;) bo powinno się to wszystko wyliczyć,ale przy starej instalacji proste to nie jest a i doświadczenia nie mam bo nie zajmuję się tym na co dzień.
    Zawory zabezpieczające to właśnie o takich gdzieś czytałem,tylko jak pisałem wcześniej musisz zdobyć więcej informacji odnośnie sposobu i miejsca montażu żeby była pewność ich zadziałania i ochrony. Może w dziale technicznym producenta będą chcieli pomóc,albo ktoś z forum obeznany z takowymi.
    Odnośnie bufora (bojlera w jego roli) to ten Elektromet wygląda ok,ma dużo króćców i nie będzie problemu z podłączeniem.
    A tak ogólnie na temat bufora do PC to widzę, że zdania są podzielone. W rodzinnym domu nie dawno została zainstalowana PC Zubadan R32 i tam też jako bufor wykorzystamy jest poprzedni bojler 350 l z nierdzewki m.in. dlatego że są 3 niezależne obwody grzewcze i trzeba było zastosować przynajmniej sprzęgło. W Twoim przypadku też jest potrzeba bo będą 2 źródła ogrzewania i do tego odseparowane od siebie i tu chyba najlepszy jest bojler, bo będzie magazynem dla węglówki.

Dodano po 25 [minuty]:

Dobór naczynia to wg kalkulatora na stronie producenta, trzeba tylko znać pojemność instalacji, ciśnienie i temperaturę ( przy węglu trzeba założyć 90*). Ciśnienie w instalacji CO na poziomie 1,5 - 2 bar jest ok.
    Przy instalacji z wymuszonym obiegiem przebieg rur i sposób zasilania jest prawie dowolny, należy tylko nie przesadzić z ilością i wielkością zasyfonowań w danej nitce bo będzie problem z odpowietrzeniem i zapowietrzaniem takiego odcinka. A jeśli nie da się ułożyć tak rury żeby powietrze mogło swobodnie powędrować np. do grzejnika to w najwyższym punkcie trzeba dać odpowietrznik.
    bergolc
    Level 13  
    Myślałem o zaworze ARV 384 pisałem z pamieci i pokreciłem
    czy to przeszkadza że bedzie miał wieksza wydajność niż pompa obiegowa?

Jnstalacja nie jest taka stara wszystkie rurki pp zgrzewane oprócz tej która chce usunac i przenieść pod podłoge.
    Po usunieciu tej rury pojemność instalacji wraz z grzejnikami około 50l po odpieciu pieca (same grzejniki i rurki)

W sumie dla naczynka bedzie to 300l bufor+50l instalacja+rurki do pompy ciepła około 5l pojemności(10metrów zasilanie + powrót). =około 355l
    co do zaworów przeciw zamrożeniowych jezeli nikt się nie wypowie zamontuje je według instrykcji w własnego rozsadku.

Pytanie dodatkowe czy anode w bojlerze cwu mogę zamontować w krućcu na połowie wysokości bojlera czy koniecznie musi być wkrecona od góry?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Tak,zbyt duży zawór ma problem z stabilną pracą i ciężko mu ustawić się w odpowiedniej pozycji, znów za mały powoduje opory w instalacji. Tak , że nie ma co przesadzać.
    Dla takiej pojemności,z kalkulatora Reflex wychodzi naczynie N 50.
    Teoretycznie anoda przy buforze nie jest potrzebna,bo agresywność wody kotłowej jest tylko po napełnieniu świeżą,ale jak już będzie to można ją zamontować w dowolnym miejscu.

Dodano po 4 [minuty]:

Teraz jeszcze doczytałem, że ten zawór to zwykły 3 dr,a tamten z wcześniejszego posta był termostatyczny. To czy planujesz założyć do niego siłownik i jakieś sterowanie,czy tylko ręcznie ustawiać na termometr?

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Jeszcze takie pytanie, jeżeli to nie tajemnica;) jaki model PC?
    bergolc
    Level 13  
    w takim razie bede szukań czegoś bliżej parametrów pompy.

Czyli naczynie 50 litrów do mojej instalacji (przeanalizuje to jeszcze dokładnie )

Anoda nie bedzie w buforze co tylko w bojlerze cwu nie pisałem o nim wcześniej żeby nie wprowadzać zamieszania (bedzie na zaworze przełączajacym pomiedzy co a cwu ponieważ pompa grzeje cwu wyższym parametrem).

Mam zamiar wykorzystać wejscie (0-10v)w sterowniku pompy do sterowania pogodowego ale jestem w trakcie ustalania jak je aktywować .
    ma działać tak że np. pompa przy 0stopni bedzie pracować na 25 stopni a przy -20 na 40stopni.
    Po telefonie do pomocy technicznej producenta pompy pan na infolini powiedzia ze niewie ale się dowie :)

pompa ciepła to haier 8 kw
    Wojtermet25
    Level 28  
    Wydaje mi się, że przy ręcznym zaworze nie ma to aż tak wielkiego znaczenia,uwaga dotyczyła zaworu termostatycznego.
    Tak wyszło z kalkulatora.
    Odnośnie anody,to jak będzie w połowie to też ok, niektóre bojlery elektryczne mają anodę montowaną obok grzałki w dnie.
    A znasz dokładny model tej PC. Nie da się zastosować tam czujnika zewnętrznego i korzystać z krzywej grzewczej?
    bergolc
    Level 13  
    Poczytałam troche o współczynniku przepływu kvs który podawany jest w zaworach i o jego doborze
    znalazłem taka tabele:
    Na czerwono dodałem swoje opisy jakie zrozumiałem z wypowiedzi pana Tomasza z firmy afrizo na znanym kanale filników (piata minuta filmu "A Ty? W jaki sposób dobierasz wielkość zaworu do instalacji?").
    Musimy znać moc żródła ciepła i różnice teperatur miedzy zasilaniem a powrotem wtedy wychodzi nam współczynnik kvs
    na wyktesie jest to piec 20kw i delta(t)20 wtedy kvs wychodzi 3

na moim przykładzie powinien wystarczyć
    Termostatyczny zawór mieszający ATM 563, DN20, G1", 35÷60°C, Kvs 2,5 m3/h

co do pompy jest to dokładnie au082fycra(hw) posiada ona karte rozszerzeń atw 01 i to właśnie do niej trzeba podłączyć sygnał 0-10v i wtedy on steruje krzywa na podstawie sygnału z regulatora
    Wojtermet25
    Level 28  
    Jeżeli faktycznie zdecydujesz się na zawór termostatyczny, który będzie chyba najlepszy dla tej konfiguracji to ten będzie ok.
    Odnośnie pompy to przejrzałem instrukcje i wygląda, że faktycznie tylko sygnał 0-10v można wykorzystać do sterowania i trochę mnie to dziwi, bo nie spotkałem sterownika pogodowego który by dawał taki sygnał na wyjściu. Chyba trzeba będzie coś samemu sklecić.
    Edit. Po wpisaniu w okulary wygląda, że są dostępne takie sterowniki, więc może coś dobierzesz.
    bergolc
    Level 13  
    Myśce że zakupie ten zawór w razie czego zrobie baypas omijajacy zawór przy pompie nie bedzie przecież potrzebny

Sygnał 0-10v był by dobrym rozwiazaniem tylko serwisant się coś nie odzywachyba bede musiał go ponaglić jeżeli mie oleje poprostu zgłosze reklamacje że to wejscie mi nie działa i bedzie musiał przyjechać i ustawić jak trzeba:)
    sterownik pewnie sklece sam na arduino mam już zrobiony elektroniczny miarkownik ciągu do pieca działa znakomicie w zasadzie wystarczyła by zmiana softu i dołożenie przetwornika pwm na 0-10v dostepnego za 40pare zł
    bergolc
    Level 13  
    Układ w dużej części już zbudowałem zastanawia mnie jeszcze umiejscowienie naczynia przeponowego.
    Zastosowalem bufor elektromet 300l jak na schemacie kilka postów wyżej.
    Na tymże schemacie naczynie umieściłem je na zasilaniu pompy ciepła ale zastanawiam się czy nie można by go podłączyć do krućca na szczycie bufora a może lepiej na powrocie pompy lub jeszcze gdzie indziej .
    Gdzie powinno się ono znajdować żeby spełniało swoją rolę jak najlepiej?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Miejsce podłączenia ogólnie jest dowolne, trzeba tylko zwrócić uwagę żeby było dobrze dostępne celem kontroli ciśnienia w przeponie,na jego gałęzi nie było innego zaworu niż dedykowany tylko jemu dla celów serwisowych, oraz był w miarę najzimniejszej części instalacji ( najlepiej na powrocie). Swoją rolę spełni w każdym miejscu,ale wskazane są najzdrowsze dla niego samego.
    Wojtermet25
    Level 28  
    Pompa bezwzględnie za zaworem,musi zaciągać przez niego wodę, żeby następowało zmieszanie.
    Pułapka cieplna jest wskazana, przedłuży to żywot zaworu. Oczywiście tylko w momencie kiedy nie pracuje pompa, bo podczas pracy i tak dopłynie do niego gorąca woda ale wtedy jest dochładzany przez wodę z powrotu. Największe znaczenie ma to przy zaworach do CWU, bo tam mieszanie następuje tylko podczas poboru wody,a przez większość czasu zawór będzie miał temperaturę jak w bojlerze gdy tej pułapki nie będzie.
    bergolc
    Level 13  
    Do cwu zrobiłem pułapkę dokładnie jak na zdjęciu post wyżej.

Czy poziom zaworu musi być na poziomie krućca zasilającego po zasyfonowaniu czy może być jak na rysunku
    Wymiary
    a 60cm
    b ?czy ta odległość na znaczenie przy cwu zrobiłem 50 cm
    d 50 cm
    c ?tu chyba niema znaczenia. Czy się mylę?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Dla CWU syfon jak najbardziej ok, ale jak tak teraz głębiej przeanalizowałem to dla CO nie możemy zrobić syfonu,bo będzie się tam zbierało powietrze i pompa nie będzie w stanie tego zaciągnąć w pewnym momencie.
    Sorki, że namieszałem.
    Najlepiej dać ten zawór na tym samym poziomie co króciec bufora i możliwie jak najdalej od niego ( nie muszą to być metry, wystarczy, że nie będzie wkręcony prosto w bufor).
    bergolc
    Level 13  
    Nic nie szkodzi i tak mi już bardzo dużo pomogłeś
    Narysowałem dwa rysunki
    Rysunek 1 łatwiejszy w wykonaniu ale napisałeś o tym samym poziomie co bufor to nie wiem czy dobrze zadziała
    Rysunek drugi też da się wykonać rurka wylotowa oplata bufor i podpięcie z tyłu bufora tylko w przypadku awarii trudny dostęp (ciasna kotłownia)
    Co o tym myślisz które wykonanie będzie działać

Dodano po 11 [minuty]:

Tak wyglada kotłownia po lewej widać duży zawor tam bedzie podpiera pompa ciepła a po przeciwnej stronie tego krućca jest zasilanie grzejników za jurorem jest wnęka około 40 cm glebokosci
    Wojtermet25
    Level 28  
    Rys 1 jak najbardziej ok. Pisząc na tym samym poziomie co króciec bufora miałem na myśli, żeby nie był poniżej i nie tworzył się syfon, powyżej może być. Ważne, żeby połączenie bufor-zawór mieszający-pompa było cały czas pod górkę tak żeby powietrze swobodnie mogło uciec przez pompę, nie może się gromadzić przed nią.
    Kotłownia faktycznie ciasna.
    bergolc
    Level 13  
    Pompa będzie mniej więcej jak na zdjęciu a zawor mieszające trochę niżej ciąg dalszy prac w kotłowni poniedziałek popołudnie

Dodano po 5 [godziny] 39 [minuty]:

Pompa będzie mniej więcej jak na zdjęciu a zawor mieszające trochę niżej ciąg dalszy prac w kotłowni poniedziałek popołudnie
    bergolc
    Level 13  
    Dawno nic nie pisałem w temacie .
    Małe podsumowanie
    instalaca zrobiona jak na rysunku ponizej ostatecznie na ta chwile zrezygnowałem z pieca jest tylko pompa ciepła.
    numeracja zielona
    1 pompa ciepła monoblok
    2 i 3 zawory antyzamrozeniowe
    4 zawór strefowy przełączajacy pomiedzy cwu z co
    5 naczynie przeponowe 19l(pojemnoć instalaci z buforem okolo 350l ciśnienie poczatkowe chyba 0.8 bara rośnie do max 2.1 bara)
    6 bufor 300l
    7 na tym dolnym kruccu bufora wkrecona jest grzałka
    8 zawór mieszajacy przy rezygnacji z pieca w zasadzie niepotrzebny
    9 i 10 zawory zwrotne
    11 pompa obiegowa poziom górny budynku
    12 pompa obiegowa poziom dolny budynku
    13 grzejniki górny poziom
    14 grzejniki dolny poziom

instalacja elektryczna
    Kazdy poziom budynku sterowany jest z osobnego termostatu pokojowego
    jeden styk kazdego termostatu załącza pompe obiegowa danego poziomu a drugi daje zezwolenie na prace pompy ciepła

Dodano po 6 [minuty]:

Kilka zdjęć z instalacji
    Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO Prośba o sprawdzenie schematu instalacji CO