Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnica mieszkania w kamienicy

20 Jul 2021 13:37 735 23
  • Level 3  
    Witam,
    Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić.

Wracając do tematu posiadam schemat rozdzielnicy, który został zaprojektowany pod moje mieszkanie, lecz nasuwa mi się kilka pytań- żeby uściślić jestem inwestorem ze średnią/podstawową wiedzą elektryczną oraz związanymi z nimi instalacjami. Dlatego wolę zadać kilka pytań na forum otwartym przed klepnięciem instalacji.

Przyłącze:
    - 3x400 V
    - typ: TN-S
    - Instalacja budowana od zera pociągnięta z istniejących skrzynek

1.
    W warunkach przyłączeniowy z Tauron-u mam zabezpieczenie topikowe 20A - w projekcie jest to 3x topik 20A zabudowany nad licznikiem.

I tutaj nasuwa się pytanie, gdyż w docelowej rozdzielnicy znajduje się rozłącznik główny 63A na 3-fazy - czy tak powinno być? Z tego co się orientuję powinna byś tendencja spadkowa ampera w kolejnych zabezpieczeniach (było na to jakieś nazewnictwo, ale na złość nie potrafię sobie przypomnieć).
    Rozsądnym rozwiązaniem jest zmiana na 40A , ale jeżeli w instalacji dojdzie do zmiany tj. dodanie urządzenia zasilanego 3-fazowo to różnicówka również będzie miała 40A - i tutaj też mamy konflikt.

2.
    Czy układ różnicówek jest odpowiednio zaprojektowany a ich ilość jest wystarczająca? Przy realizacji pierwszego mieszkania (rok 2007) różnicówki były wpięte w obwody tj. gniazdka oraz urządzenia AGD (ich ilość była ograniczona) a niektóre obwody były bez nich.

3.
    W specyfikacji rozdzielnicy zostały uwzględnione moduły firmy LEGRAND - z tego co czytam to firma jest polecana, jednakowo czy jest sens szukania kosztów i budowy na tańszych podzespołach? Słyszałem dużo opinii od wykonawców oraz hurtowni, iż nawet tańsze moduły sprawują się dobrze- argument brak reklamacji.

4.
    Czy zakupu dokonać w hurtowni czy może szukać modułów na allegro. I tutaj mam dość duży dylemat bo nawet przy zniżce 5% całość rozdzielni wychodzi lepiej na allegro u jednego dostawcy względem hurtowni + 500,00 zł.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
  • Level 42  
    Ale tak poważnie, to z czym masz problem?

Dodano po 2 [minuty]:

BAMBIBUKA wrote:
    W warunkach przyłączeniowy z Taurona mam zabezpieczenie topikowe 20A - w projekcie jest to 3x topik 20A zabudowany nad licznikiem.
    No i jaki kolejny problem się urodził?

Dodano po 4 [minuty]:

BAMBIBUKA wrote:
    tutaj nasuwa się pytanie, gdyż w docelowej rozdzielnicy znajduje się rozłącznik główny 63A na 3-fazy - czy tak powinno być?
    A rozróżniasz chociaż czy ten prąd 63A to prąd zadziałania aparatu, czy jego dopuszczalny prąd, który może przewodzić długotrwale?
  • Level 3  
    zbich70 wrote:
    Ale tak poważnie, to z czym masz problem?

Hej,
    Szukam odpowiedzi na moje pytania.

W skrócie:

1. Czy rozłącznik główny 63A jest odpowiednim rozłącznikiem przed topikiem 3x 20A.

2. Czy schemat został odpowiednio zaprojektowany pod względem róznicówek.

3. Czy wybrać LEGRAND czy może szukać oszczędności (wolałbym coś niezawodnego i bezpiecznego)

4. Czy są jakieś przesłanki żeby nie kupować z allegro takich rzeczy?
  • Helpful post
    Level 15  
    BAMBIBUKA wrote:
    Witam,
    Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić.

Wracając do tematu posiadam schemat rozdzielnicy, który został zaprojektowany pod moje mieszkanie, lecz nasuwa mi się kilka pytań- żeby uściślić jestem inwestorem ze średnią/podstawową wiedzą elektryczną oraz związanymi z nimi instalacjami. Dlatego wole zadać kilka pytań na forum otwartym przed klepnięciem instalacji.

Przyłącze:
    - 3x400v
    - typ: tn-s
    - Instalacja budowana od zera pociągnięta z istniejących skrzynek

1.
    W warunkach przyłączeniowy z Taurona mam zabezpieczenie topikowe 20A - w projekcie jest to 3x topik 20A zabudowany nad licznikiem.

I tutaj nasuwa się pytanie, gdyż w docelowej rozdzielnicy znajduje się rozłącznik główny 63A na 3-fazy - czy tak powinno być? Z tego co się orientuję powinna byś tendencja spadkowa ampera w kolejnych zabezpieczeniach (było na to jakieś nazewnictwo, ale na złość nie potrafię sobie przypomnieć).
    Rozsądnym rozwiązaniem jest zmiana na 40A , ale jeżeli w instalacji dojdzie do zmiany tj. dodanie urządzenia zasilanego 3-fazowo to różnicówka również będzie miała 40A - i tutaj też mamy konflikt.

Rozłącznik nie jest zabezpieczeniem. Nie jest błędem go przewymiarować tym bardziej, że często różnica w złotówkach pomiędzy 32 a 63 jest żadna.
    BAMBIBUKA wrote:

2.
    Czy układ różnicówek jest odpowiednio zaprojektowany a ich ilość jest wystarczająca? Przy realizacji pierwszego mieszkania (rok 2007) różnicówki były wpięte w obwody tj. gniazdka oraz urządzenia AGD (ich ilość była ograniczona) a niektóre obwody były bez nich.

Im więcej RCD tym lepiej. Obecne Warunki Techniczne mówią, że zabezpieczyć trzeba każdy obwód końcowy.
    BAMBIBUKA wrote:

3.
    W specyfikacji rozdzielnicy zostały uwzględnione moduły firmy LEGRAND - z tego co czytam to firma jest polecana, jednakowo czy jest sens szukania kosztów i budowy na tańszych podzespołach? Słyszałem dużo opinii od wykonawców oraz hurtowni, iż nawet tańsze moduły sprawują się dobrze- argument brak reklamacji.

Jest sens szukania osprzętu porównując cenionych producentów. Jest trend sięgania po aparaty z najniższe półki... działać działa, ile nie powiemy bo nikt tego nie bada w przypadku tanizny.
    Lepiej uzbroić rozdzielnicę w osprzęt jednego producenta. Nie ma problemu z szynami łączeniowymi, wyglądem nie straszy...
    Jeśli już szukasz oszczędności porównaj sobie ceny pomiędzy popularnymi markami i powalcz o rabat na całą listę materiałów potrzebnych do złożenia rozdzielnicy.
    BAMBIBUKA wrote:

4.
    Czy zakupu dokonać w hurtowni czy może szukać modułów na allegro. I tutaj mam dość duży dylemat bo nawet przy zniżce 5% całość rozdzielni wychodzi lepiej na allegro u jednego dostawcy względem hurtowni + 500,00 zł.

Z doświadczenia wiem, że najlepsze rabaty często nie dosięgają cen na popularnym portalu aukcyjnym.
  • Level 3  
    Jeszcze mam pytanie względem detektora zwarć łukowych, gdyż zastanawiam się nad użyciem tego modułu ze względu na więźbę dachową. Czy w tym przypadku za każdą różnicówka musiałby występować ten element czy ograniczyć się jedynie do jakiś stref. Niestety nie potrafię uzyskać informacji od projektanta.
  • Level 42  
    BAMBIBUKA wrote:
    Jeszcze mam pytanie względem detektora zwarć łukowych, gdyż zastanawiam się nad użyciem tego modułu ze względu na więźbę dachową.
    A ile masz krokwi w więźbie dachowej. Wydaje mi się, że jeden detektor na każdą krokiew powinien wystarczyć. ;)
  • Helpful post

Level 32  
    Nie podoba mi się rozmieszczenie obwodów względem RCD, trochę bym to wymieszał, a na pewno zredukował liczbę obwodów oświetleniowych, choć to nie jest jakieś karygodne. Ostatnie gniazdo w rozdzielnicy, raczej też powinno być zabezpieczone RCD.
    Gdzie znajduje się licznik? Czy zmienia się jego skrzynka, umiejscowienie, przydzielona moc na mieszkanie? Masz nowe warunki z Tauronu? Prawdopodobnie te zabezpieczenia przedlicznikowe są niepoprawne.

Nie przewidujesz obwodu pod płytę kuchenną?

Można kupować na allegro. Zobacz też na EATON, bądź Hager.
  • Level 3  
    Brivido wrote:
    Nie podoba mi się rozmieszczenie obwodów względem RCD, trochę bym to wymieszał, a na pewno zredukował liczbę obwodów oświetleniowych, choć to nie jest jakieś karygodne.

Sam narzuciłem projektantowi, aby obwody oświetlania były podzielone na pokoje- wydawało mi się to wygodne.

Brivido wrote:
    Ostatnie gniazdo w rozdzielnicy, raczej też powinno być zabezpieczone RCD.

Już zaznaczam to na planie

Brivido wrote:
    Gdzie znajduje się licznik? Czy zmienia się jego skrzynka, umiejscowienie, przydzielona moc na mieszkanie?

]
    Licznik będzie znajdować się na klatce schodowej- narazie nie istnieje. Lokal został wydzielony z części wspólnej budynku- jest to poddasze i nie miał wcześniej żadnego przyłącza, poza oświetleniem z klatki schodowej.

Brivido wrote:
    Masz nowe warunki z Tauronu? Prawdopodobnie te zabezpieczenia przedlicznikowe są niepoprawne.

Otrzymałem te warunki przyłącza w styczniu 2021 w których jest zawarte zabezpieczenie topikowe 20A. Natomiast przydział jaki jest to 12kW- muszę jeszcze sprawdzić to w warunkach, ale raczej podałem poprawny.

Brivido wrote:
    Nie przewidujesz obwodu pod płytę kuchenną?

Raczej nie - wolę płyty gazowe. Jedyne co może ulec zmianie to dodanie pompy ciepła, oczywiście jeżeli uda mi się uzyskać satysfakcjonujący grand z programu czyste powietrze. A nawet zastanawiam się nad klimatyzacją, ale to chyba zostanie dodany osobny obwód z różnicówką 3-fazy.

Brivido wrote:
    Można kupować na allegro. Zobacz też na EATON, bądź Hager.

Właśnie też dużo czytałem o HAGER (nie chciałem tego w poście sugerować) podobno cenowo wychodzi trochę lepiej. Jak sprawdzałem ceny EATON to trochę byłem przerażony, bo +30-40% a niestety ceny na chwilę obecna nie są korzystne.

A możesz mi odpowiedzieć na pytanie względem tych detektorów zwarć łukowych. Chciałbym aby wszystko było zaprojektowane poprawnie oraz było bezpieczne a ten moduł wydaje się być fajną alternatywą względem bezpieczeństwa jeżeli instalacja mogłaby się gdzieś uszkodzić.

Zapomniałem wspomnieć iż instalacja będzie układana w peszlach na podłodze drewnianej (przychodzi na to styropian + wylewka) oraz w przegrodach ścianki k-g.

• Level 32  
    Miałem na myśli odwrotnie, w sensie, przemieszałbym, by oświetlenie i gniazda jednego pomieszczenia nie były na tej samej różnicówce. Wklej tą stronę z warunków, spodziewałbym się tutaj wg ich nowych standardów od 2014r, a przynajmniej nie zaszkodzi tak to zrobić, tzn przed licznikiem rozłącznik RBK z wkładkami topikowymi 40-50A, a za ogranicznik mocy Etimat T 20A. Mimo wszystko wrzuciłbym tez przewód pod płytę, nawet jeśli miałby być nie wykorzystany. Klimatyzacja raczej jednofazowa.

Eaton to chyba zawsze był tańszy od Hagera, chyba, że to teraz te nowe "domowe" serie są tylko tańsze.

AFD? Trudno mi się wypowiadać, nie śledzę tego jakoś bardzo teraz. Czy na obecną chwilę istnieją takie bez wbudowanych członów różnicowoprądowych i/lub nadprądowych? Bo jeśli nie to musiałbyś mieć jedno na jeden obwód.
    Jakieś widzę na Aliexpress, ale nie żebym polecał.
  • Level 43  
    Mieliśmy już przewody pod wylewką teraz mamy przewody na drewnianej podłodze, zakryte styropianem a na nim pewnie też drewno. Dla mnie absurd.
    A 20A przed licznikem to strzał w stopę.
    Ani funkcjonalności, ani selektywności.
  • Level 3  
    Brivido wrote:
    Wklej tą stronę z warunków, spodziewałbym się tutaj wg ich nowych standardów od 2014r, a przynajmniej nie zaszkodzi tak to zrobić, tzn przed licznikiem rozłącznik RBK z wkładkami topikowymi 40-50A, a za ogranicznik mocy Etimat T 20A.

kkas12 wrote:
    Eaton to chyba zawsze był tańszy od Hagera, chyba, że to teraz te nowe "domowe" serie są tylko tańsze.

Może ja coś pokręciłem... za chwilkę to sprawdzę ceny

Brivido wrote:
    Trudno mi się wypowiadać, nie śledzę tego jakoś bardzo teraz. Czy na obecną chwilę istnieją takie bez wbudowanych członów różnicowoprądowych i/lub nadprądowych?

Właśnie poczytałem w tej kwestii i faktycznie zastępuje to różnicówke oraz eskę, ale tak jak piszesz to musi być w jednym obwodzie a cena to ok. 800,00 zł za sztukę- zastanowię się gdzie można by było tego użyć, lecz nie wiem czy to ma większy sens jeżeli będzie to zamontowane na 2-4 obwodach. Z tego co widziałem na filmiku montażowym na YT to wyłapuje to nawet niedokręcone przewody w gniazdkach...fajne, ale co z pozostałymi obwodami.

Dodano po 9 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Mieliśmy już przewody pod wylewką teraz mamy przewody na drewnianej podłodze, zakryte styropianem a na nim pewnie też drewno. Dla mnie absurd.
    A 20A przed licznikem to strzał w stopę.
    Ani funkcjonalności, ani selektywności.

Dlatego chciałbym, aby instalacja była poprawnie zaprojektowana. Dlaczego na podłodze, bo nie ma możliwości w pewnych miejscach poprowadzenia przewodów po ścianach/więźbie dachowej (są to krótkie odcinki), a raczej po kominie nie będę prowadzić instalacji.

Co do wykończenia wylewki to nie będzie kładzione drewno tylko mikrocement- jeżeli cię to interesuje.

Powyżej zamieściłem załącznik z warunkami przyłącza.

• Level 32  
    Dziwne te warunki "nadmiarowo-prądowy typu topikowego" :) Jak wyglądają inne skrzynki w tej kamienicy?
  • Level 3  
    Brivido wrote:
    Dziwne te warunki "nadmiarowo-prądowy typu topikowego" :) Jak wyglądają inne skrzynki w tej kamienicy?

Juto zrobię zdjęcie i podeślę. Dla mnie to też jest dziwne, aby to było w formie topika i to jeszcze max 20A- chociaż z tego co wyczytałem to szybciej reaguje podczas przeciążenia.
  • Level 42  
    BAMBIBUKA wrote:
    Dla mnie to też jest dziwne, aby to było w formie topika i to jeszcze max 20A-
    Będzie to selektywne do s-sek w rozdzelnicy.
    Topik wolniej reaguje niż s-ka.
    20A to ogranicznik mocy. Poproś o większą moc - bezpiecznik 25A.
  • Level 3  
    Brivido wrote:
    Dziwne te warunki "nadmiarowo-prądowy typu topikowego" Jak wyglądają inne skrzynki w tej kamienicy?
    CYRUS2 wrote:

Podsyłam zdjęcia ze skrzynek już istniejących oraz skrzynki przedlicznikowej- musiałem poprosić zarządcę budynku o jej otwarcie. Z tego co widzę są tam wkładki topikowe włożone, ale nie chciałem sąsiadam rozłączać niczego wiec nie wiem co jest w środku.

Rozdzielnica mieszkania w kamienicy Rozdzielnica mieszkania w kamienicy Rozdzielnica mieszkania w kamienicy
  • Helpful post
    Level 10  
  • Level 3  
    Pawelelemonter wrote:

Ooooo...super!!! Takiego rozwiązania szukałem.

Dodano po 24 [minuty]:

CYRUS2 wrote:
    BAMBIBUKA wrote:
    Dla mnie to też jest dziwne, aby to było w formie topika i to jeszcze max 20A-

Właśnie jestem na etapie wypełniania dokumentu UP od tauron-a z prośbą o zwiększenie zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Powiedz mi czy 3x25A wkładka topikowa w rozłączniku bezpiecznikowym 3P jest ok względem mojego schematu instalacji, czy może starać się o większe zabezpieczenie 32A?

Brivido wrote:
    Dziwne te warunki "nadmiarowo-prądowy typu topikowego" Jak wyglądają inne skrzynki w tej kamienicy?

Chciałbym poznać również twoje zdanie nt. tej wkładki topikowej, gdyż w poniedziałek chciałbym im podesłać ten dokument i umówić prace z instalatorem skrzynki.

Bardzo chciałbym podziękować wszystkim za ukierunkowanie, bo te zabezpieczenie oraz projektant chyba nie stykają poprawnie :P Natomiast ja jestem dociekliwą osobą i zarazem wymagającą odpowiedzi na moje wątpliwości.
  • Level 43  
    Super, że znalazłeś. Mam nadzieję, że zamieścisz fotki z realizacji jak i że stanu końcowego.
    Chociaż znając życie pewnie i tak na peszlu się skończy.

Zabezpieczenie limitujące moc mniejsze niż 25A to w dzisiejszych czasach strzał w stopę.
  • Level 3  
    kkas12 wrote:
    Super, że znalazłeś. Mam nadzieję, że zamieścisz fotki z realizacji jak i że stanu końcowego.
    Chociaż znając życie pewnie i tak na peszlu się skończy.

Dlaczego wy zawsze skreślajcie autorów. Nie muszę się na wszystkim znać, tym samym pilnuję wykonawców (M.in. właśnie dlatego napisałem post), forum chyba jest od pomagania. Peszle są inicjatywą wykonawcy czyli waszego kolegi po fachu- nie obrażając nikogo.

Chcesz mi pomoc to proszę napisz czy 25A a może 32A- a jeżeli wpisze w UP 32A to czy tauron może mi odmówić.
  • Level 43  
    Nikt nikogo nie skreśla. To tylko wy laicy tak myślicie jeśli usiłuje się wam przekazać iż wasz tok rozumowania jest błędny. Interesuje was tylko akceptacja waszych pomysłów.
    Inne posty to obraza majestatu.

Zaś to co Tauron da czy nie da zależy od tego co napisze zarządca kamienicy.
    Bo tylko on wie jak to wygląda.

• Level 32  
    Nie ma jednocześnie "nadprądowego typu topikowego", to są dwa różne zabezpieczenia. Obecny standard Tauron to ogranicznik mocy (coś podobnego do "esa", ale selektywne z nimi), a przed nim jest bezpiecznik topikowy o 2 krotnie większej wartości, czyli w tym przypadku wnioskuj o 12.5kW, to daje 25A ogranicznik, a wkładki topikowe będą 50A. Skrzynka do zamówienia wg tych warunków z wkładką patentową na klucz "master key" systemowy.
  • Level 3  
    kkas12 wrote:
    Przecież to jest budynek wielorodzinny i nic na jego temat nie wiemy.
    Nie wiemy gdzie są liczniki i nie wiemy jak wyglada/wyglądają w.l.z.
    Tu autor zbyt wylewny nie jest.

Śmiało możesz pytać- tylko proszę w miarę prostym językiem, abym mógł zrozumieć poruszane zagadnienie posiłkując się google. Przygotuję rzut budynku.

Dodano po 1 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Nie wiemy gdzie są liczniki i nie wiemy jak wyglada/wyglądają w.l.z.
    Tu autor zbyt wylewny nie jest.

Gdzie mogę uzyskać takowe informację- niezwłocznie je umieszczę

Dodano po 26 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Nie wiemy gdzie są liczniki

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

kkas12 wrote:

Brivido wrote:

Czy mógłbym prosić Was o pomoc ws. dokumentu UP dla Taurona, a mianowicie czy zdanie poniżej jest poprawną formą tego co próbuje ustalić względem schematu instalacji dla mieszkania.

"Zwracam się z prośba o zwiększenie przydziału energii na 12,5 kW oraz zmianę zabezpieczenia przedlicznikowego do 50A w formie cylindrycznej wkładki topikowej aparatu 3P 3x 50A."

Mam wielką prośbę względem tego co piszecie aby to dobrze zrozumieć. Nad licznikiem powinny znaleść się m.in. takie aparaty jak (elementy wybierałem losowa z google i stanowią one jedynie przykład):
    - Ogranicznik mocy ETIMAT T ETI 3P 25A 002181063
    - Modułowa podstawa bezpiecznikowa 3P wkł.bezp.cyl
    - 3x cylindryczny bezpiecznik topikowy 50A

Oczywiście sporą pomocą będzie również wskazanie tych podzespołów.