Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA

p.kaczmarek2 21 Jul 2021 12:36 2628 3
  • Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA
    Witajcie moi drodzy.
    Zapraszam na 'teardown' trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA. Dodatkowo też je przetestuję, sprawdzę ich działanie z dwoma komputerami (a dokładniej laptopem Asus G752 i mini-pc Mac Mini A1347) i dwoma monitorami VGA (Dell 1703FP, tv Samsung LE32B530), a potem skupię się na analizie płytek drukowanych ze środka i przedstawię układy scalone, na jakich są one zrealizowane.

Przejściówki Mini Display Port na VGA
    Wszystkie trzy przejściówki stąd są niestety "no name" i posiadam je od jakiegoś czasu, więc nie przytoczę żadnych konkretnych namiarów na nie (poza nazwami części ze środka).
    Z jednej strony mają Mini Display Port (do komputera):
    Z drugiej VGA:
    Dwie z nich są z zewnątrz identyczne, lecz już zdradzę, że w praktyce działają inaczej.
    Tą większą przejściówkę z DVI, VGA i HDMI kupowałem w polskim sklepie, pozostałe dwie chyba zza ocena od chińczyka:
    Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA

Krótki test przejściówek
    Do testu użyłem dwóch monitorów na VGA (właściwie jednego starego monitora i jednego telewizora):
    - monitor 17" Dell 1703FP
    - TV Samsung LE32B530
    Po drugiej stronie użyłem dwóch zupełnie różnych maszyn:
    - laptopa Asus G752
    - Mac Mini A1347
    Najpierw test na Asusie G752 (Windows 10):
    Każda z trzech przejściówek pokazuje różne dostępne rozdzielczości w zależności od tego co podłączymy. TV Samsung pozwala aż do 1920 x 1080 po VGA:
    Stary monitor Dell 17" pozwala do 1280 x 1024:
    W przypadku przejściówki z VGA/HDMI/DVI jest ok.
    Natomiast jedna z samym VGA działa ok (oznacza markerem czarny X), druga ciągle gubi ciągle sygnał (ekran robi się czarny na kilka sekund co parę sekund).

Dla odmiany sprawdźmy teraz z mniej popularnym sprzętem. Mac mini (model A1347):
    (sprawna DP na VGA oznaczona jest czarnym X)
    Ten Mac ma złącze HDMI i dwa Mini Display Port:
    Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA Wnętrze trzech różnych przejściówek Mini Display Port na VGA
    Z przejściówek działa X i ta lepsza, a ta druga gubiąca nie pokazuje nic:
    Maksymalne rozdzielczości oferowane są takie same jak na laptopie.

Zaglądamy do wnętrza - konwerter 1
    Zacznijmy od działającego konwertera posiadającego tylko port VGA.
    Aby dostać się do środka wystarczy podważyć plastikową wkładkę po stronie portu VGA:
    Płytka podpisana jest RTD2166 DP2VGA V1.1 2016-05-06. Lanxinde-DP TO VGA 2016-05-29
    Dwie różne daty.
    Zaniepokoiły mnie te przewody w powietrzu, ale one tak były fabrycznie.
    Konwerter zrealizowany jest na układzie scalonym Realteka, RTD2166.
    Nie znalazłem jego noty katalogowej, ale na programmersought jest ciekawy artykuł jego dotyczący jego nowszego zamiennika (CS5212) wraz ze schematem:
    źródło: https://www.programmersought.com/article/89574849526/
    A z kolei nota katalogowa CS5212 jest dostępna:
    Pinout:
    Co ciekawe, w środku tej kości używany jest wiekowy rdzeń 8051!
    Nota mówi też nam o ograniczeniach rozdzielczości:
    Układ wspiera DP 1.1, posiada 8-bitowe DAC o częstotliwości aż do 210MHz i zaprojektowany jest tak, by zmniejszyć ilość wymaganych zewnętrznych elementów - rezonator, LDO itp. ma wbudowane. Występuje w obudowie QFN32 4x4.

Zaglądamy do wnętrza - konwerter 2
    Drugi konwerter tylko z wyjściem VGA to ten, który nie chciał działać (obraz migał). Nie był on uszkodzony w trakcie użytkowania, trafił do mnie już z tą wadą.
    Obudowa jest identyczna, ale wnętrze inne:
    Widać puste miejsca na elementy montowane powierzchniowo. Miejsce na rezonator kwarcowy (wiadomo, dwie nóżki) oraz na jakiś układ w SOIC8 o 8 wyprowadzeniach.
    Po rozłożeniu wyprowadzeń już widzę, że jest to miejsce na pamięć EEPROM bądź Flash.
    Pamięć na I2C:
    Pamięć na SPI:
    Kółeczko oznacza pierwszy pin. Widzimy że dwa piny są na VCC (pin numer 3 i 8) oraz dwa idą gdzieś, do jednego z nich jest podłączony rezystor 4.7k omów. Te podłączenie sugeruje mi pamięć na I2C (może to pull up dla SDA/SCL).
    Pin WP (Write Protect) też oczywiście jest do masy, tylko jeden z adresowych pinów od adresu I2C jest do zasilania.
    Chyba, że to pamięć na SPI - wtedy też się zgadza, bo !WP jest do zasilania (kreska nad nazwą oznacza negacje).
    Sam konwerter zrealizowany jest na RTD2168 (poprzedni był na RT2166):
    Znalazłem schemat aplikacji podobnego układu RTD2168-CG w obudowie LFBGA242:
    Więc może jednak SPI Flash 8Mbit (na schemacie jest MX25L8006E) i rezonator 27MHz. Tyle, że ta wersja ze schematu w BGA ma dwa porty, to co innego niż u mnie.

Zaglądamy do wnętrza - konwerter 3
    Na koniec będzie ten najbogatszy konwerter.
    Do jego otwarcia trzeba użyć siły, obudowa składa się z dwóch połówek, trzyma się na zaczepach:
    W środku są dwa duże układy scalone i rezonator kwarcowy:
    Rezonator kwarcowy ma wartość 27MHz.
    Układy to:
    - Analogix ANX9833
    - 5BP47JJ DP126SS
    DP126SS czyli SN75DP126 DisplayPort™ 1:2 Re-Driver Switch with TMDS Translator, produkcji Texas Instruments:
    Odpowiada on za wyjście HDMI (co potwierdzają też ścieżki na PCB):
    Schemat wewnętrzny:
    Analogix ANX9833 w obudowie QFN48:
    Nota katalogowa:
    Ten układ wspiera też DP 1.2, nie tylko 1.1.
    Schemat wewnętrzny:
    Jest jeszcze element w obudowie SOT23-6 o kodzie VAJ01:
    Nie znalazłem jego noty, choć Google podpowiada, że ktoś z Radiokot ru już go szukał:

Podsumowanie
    Najtańszy chiński konwerter numer 1 (oznaczony u mnie czarnym X) zrealizowany jest na RTD2166 i działa całkiem ok, zarówno z Mac, jak i z laptopem Asus.
    Najtańszy chiński konwerter numer 2, zrealizowany na RTD2168 nie chce u mnie działać. W każdej konfiguracji mruga obraz.
    (z zewnątrz obie te przejściówki są wizualnie identyczne, więc nie wiem czy to loteria czy działa czy mi się trafił wadliwy egzemplarz)
    Nieco lepszy konwerter oparty na ANX9833 (z dodatkowym HDMI i DVI) działa bez zarzutów.
    Układy są na tyle sprytne, że wykrywają co jest do nich podłączone (komputer widzi model monitora/telewizora i jego obsługiwane rozdzielczości).
    Analiza układów ze środka wskazuje, że tańsza przejściówka wspiera tylko standard DP 1.1 a droższa 1.2, ale pod kątem podłączenia u mnie dodatkowego monitora 1920x1080 nie zrobiło to różnicy.
    Noty katalogowe kontrolerów ze środka wskazują, że najlepsze co można wycisnąć z tych kontrolerów to 1920x1200@60Hz 24bpp, choć mi się udało uzyskać 1920x1080. Mimo to jestem zadowolony z rezultatów, mi w pełni tyle starcza do zewnętrznego monitora do pracy.
    Czy macie jakieś doświadczenia z takimi przejściówkami? A może ktoś ma jakąś i pokaże tutaj je wnętrze, napisze na jakim układzie scalonym jest zrealizowana?

Cool! Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 25  
  • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
    Imekxus
    Level 17  
    Mam podobną przejściówkę noname tylko na VGA + USB + chyba kolejny mini DP. Ciekawostka, którą zauważyłem, to że jak przybliżę telefon to mi wysiada wyświetlanie obrazu VGA, muszę uruchomić monitor ponownie.
  • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    p.kaczmarek2 wrote:
    Co ciekawe, w środku tej kości używany jest wiekowy rdzeń 8051!

Wiele nowoczesnych specjalizowanych układów scalonych integruje w swej strukturze rdzeń oparty o '51, być może wynika to z jego popularności i łatwości implementacji w krzemie.
    @GUTEK@
    Level 30  
    Mam dwie przejściówki z AliExpress, z tym że z "dużego" DisplayPort. Obydwie na RTD2166. Działają poprawnie. Jednak ta z kabelkiem również w środku ma gołe przewody luzem. Jak to zobaczyłem od razu chińczykowi walnąłem negatywa, a same przewody zaizolowałem.