Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Marantz PM-16 - żarówka czy dioda LED?

Tymekson 22 Jul 2021 10:38 249 8
    Tymekson
    Level 3  
    Naprawiałem niedawno wzmacniacz Marantz PM-16. Między innymi była spalona z przodu żaróweczka i widać, że już wcześniej była wymieniana. Jeśli ktoś naprawiał ten model i pamięta, czy tam w oryginale powinna być żarówka bądź dioda LED, proszę o podpowiedź. Czy może nie ma to znaczenia dla działania tego urządzenia i niepotrzebnie się tym zajmuję? Mam schemat, ale nic tam nie widać; zamazany i nic nie mogę rozczytać.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Owndragon
    Level 14  
    Jeśli efekt świecenia LED jest dla Ciebie satysfakcjonujący i jest zbliżony do oryginału (chyba że na to nie patrzysz), to wszystko jest OK.

Przy odpowiednio zrobionej przeróbce można jak najbardziej zastąpić żarówki LED. Nic złego się nie stanie, LED mają zazwyczaj znacznie mniejszy pobór prądu niż żarówki, więc transformator będzie miał nieco lżej, co jest na plus.

Pozdrawiam
    Tymekson
    Level 3  
    a dioda led ma dłuższą żywotność ?
    Owndragon
    Level 14  
    Wydaje mi się że tak, osobiście nie miałem sytuacji że dioda LED się "zużyła" i przestała świecić.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Tymekson wrote:
    a dioda led ma dłuższą żywotność ?
    Jeśli pracuje przy odpowiednim prądzie to owszem. Na pewno nie można jej podłączyć zamiast żarówki bez dodatkowych przeróbek - wyprostowania prądu, i ograniczenia jego wartości do nominalnej dla LED.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    W originale żarówka 8V/100mA; można zastąpić LEDem + rezystor.

Świecenie/nieświecenie nieistotne na działanie wzmacniacza.
    Tymekson
    Level 3  
    świecenie/nieświecenie w tym przypadku i w tym modelu jest bardzo istotne nie mniej ważne niż inne elementy gdyż żarówka/dioda jest połączona z zasilaczem i awaria tej diody/żarówki powoduje zmianę napięcia w zasilaczu i wpływa to na działanie innych podzespołów
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Tymekson wrote:
    świecenie/nieświecenie w tym przypadku i w tym modelu jest bardzo istotne nie mniej ważne niż inne elementy gdyż żarówka/dioda jest połączona z zasilaczem i awaria tej diody/żarówki powoduje zmianę napięcia w zasilaczu i wpływa to na działanie innych podzespołów
    No, skoro tak twierdzisz... :)