Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook Wrozamet 5711 kuchnia elektryczna - piekarnik wybija bezpiecznik

AleksanderSamulik 22 Jul 2021 13:46 606 5
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Po włączeniu piekarnika po kilku minutach (kiedy dochodzi prawdopodobnie do temperatury 180°C) wybija bezpiecznik sieci. Jaka może być przyczyna. Od początku piekarnik nie był użytkowany z tego powodu (używany był gazowy). Teraz zastanawiam się czy można tą usterkę usunąć, czy zrezygnować z kuchenki (płyty grzejne działają dobrze).
    kecajk49
    Level 30  
    Po pierwsze który? -Rożnicowkę czy nadmiarowy?
    Jesli nadmiarowy to czy jest jeszcze włączony w tym samym czasie jakiś inny odbiornik pobierający większą moc np pralka?
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Za każdym razem wybijał bezpiecznik (różnicowy) główny sieci. Spróbowałem dzisiaj jeszcze raz spróbować, ale uruchamiając stopniowo (po kolei) zaczynając od grzałki górnej, potem tylko dolna, a następnie obie oraz w dalszej kolejności opiekacz i termo obieg i ku memu zdziwieniu bezpiecznik nie zadziałał przy 2-u próbach? Spróbuję jutro ponownie sprawdzić działanie. Może po wieloletnim "nieużytkowaniu", a następnie ruszając wszystkimi pokrętłami to rozruszałem te styki... Poinformuję o wynikach.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    kecajk49
    Level 30  
    Kiedyś mialem do czynienia z podobnym problemem, pomogło wygrzanie grzałek po podłączeniu do sieci ale bez "różnicówki" oczwiście.
    Miało to związek z nie użytkowaniem piekarnika przez długi czas.
    Nowe grzalki, nieużywane przez dluższy czas też mogą miec upływność!
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Dzisiaj sprawdziłem piekarnik przy każdej pozycji pokręteł i niestety znów wybija bezpiecznik różnicowy główny ale tylko w jednym położeniu: po włączeniu grzałki opiekacza (2000W) i po wcześniejszym nagrzaniu piekarnika grzałkami.
    1. po włączeniu grzałek górnej lub dolnej oraz przy włączeniu obu jednocześnie (900+1300W) piekarnik pracuje prawidłowo (nagrzewa się do ustalonej temperatury, wyłącza się i ponownie włącza przy zmianach temp.)
    2. po włączeniu osobno grzałki opiekacza (2000W) z zimnego piekarnika - pracuje/nagrzewa bez wybijania różnicowego (czekałem ponad pół godziny i nic się nie działo)
    3. tak samo nie wybijał bezpiecznika po osobnym włączeniu termoobiegu
    4. jednak kiedy nagrzałem wcześniej piekarnik grzałkami do ustalonej temperatury (np 130 st.) a następnie po wyłączeniu grzałek (górnej i dolnej) a włączeniu grzałki opiekacza - po krótkiej chwili wybijał znów bezpiecznik różnicowy (40A/30mA)
    Tylko w takim przypadku (po włączeniu opiekacza, przy rozgrzanym piekarniku) bezpiecznik wybijał
    W serwisie poradzono mi wymienić kuchenkę (stara), ale przy nowej o podobnych parametrach (poborze energii) może następować to samo? Nie przypuszczam aby przyczyna leżała w działaniu innych urządzeń (lodówka/ zamrażarka- bo tylko te mogły się uruchomić, ponieważ sprawdzałem działanie piekarnika kilka razy w przypadkowych terminach
    Czy to problem instalacji/ bezpiecznika różnicowego czy też kuchenki (opiekacza)? Używam również innych urządzeń równocześnie ale tylko przy włączeniu opiekacza bezpiecznik wybija!