Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook Wrozamet 5711 kuchnia elektryczna - piekarnik wybija bezpiecznik

AleksanderSamulik 22 Jul 2021 13:46 861 5
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Po włączeniu piekarnika po kilku minutach (kiedy dochodzi prawdopodobnie do temperatury 180°C) wybija bezpiecznik sieci. Jaka może być przyczyna. Od początku piekarnik nie był użytkowany z tego powodu (używany był gazowy). Teraz zastanawiam się czy można tą usterkę usunąć, czy zrezygnować z kuchenki (płyty grzejne działają dobrze).
    kecajk49
    Level 34  
    Po pierwsze który? -Rożnicowkę czy nadmiarowy?
    Jesli nadmiarowy to czy jest jeszcze włączony w tym samym czasie jakiś inny odbiornik pobierający większą moc np pralka?
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Za każdym razem wybijał bezpiecznik (różnicowy) główny sieci. Spróbowałem dzisiaj jeszcze raz spróbować, ale uruchamiając stopniowo (po kolei) zaczynając od grzałki górnej, potem tylko dolna, a następnie obie oraz w dalszej kolejności opiekacz i termo obieg i ku memu zdziwieniu bezpiecznik nie zadziałał przy 2-u próbach? Spróbuję jutro ponownie sprawdzić działanie. Może po wieloletnim "nieużytkowaniu", a następnie ruszając wszystkimi pokrętłami to rozruszałem te styki... Poinformuję o wynikach.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    kecajk49
    Level 34  
    Kiedyś mialem do czynienia z podobnym problemem, pomogło wygrzanie grzałek po podłączeniu do sieci ale bez "różnicówki" oczwiście.
    Miało to związek z nie użytkowaniem piekarnika przez długi czas.
    Nowe grzalki, nieużywane przez dluższy czas też mogą miec upływność!
    AleksanderSamulik
    Level 2  
    Dzisiaj sprawdziłem piekarnik przy każdej pozycji pokręteł i niestety znów wybija bezpiecznik różnicowy główny ale tylko w jednym położeniu: po włączeniu grzałki opiekacza (2000W) i po wcześniejszym nagrzaniu piekarnika grzałkami.
    1. po włączeniu grzałek górnej lub dolnej oraz przy włączeniu obu jednocześnie (900+1300W) piekarnik pracuje prawidłowo (nagrzewa się do ustalonej temperatury, wyłącza się i ponownie włącza przy zmianach temp.)
    2. po włączeniu osobno grzałki opiekacza (2000W) z zimnego piekarnika - pracuje/nagrzewa bez wybijania różnicowego (czekałem ponad pół godziny i nic się nie działo)
    3. tak samo nie wybijał bezpiecznika po osobnym włączeniu termoobiegu
    4. jednak kiedy nagrzałem wcześniej piekarnik grzałkami do ustalonej temperatury (np 130 st.) a następnie po wyłączeniu grzałek (górnej i dolnej) a włączeniu grzałki opiekacza - po krótkiej chwili wybijał znów bezpiecznik różnicowy (40A/30mA)
    Tylko w takim przypadku (po włączeniu opiekacza, przy rozgrzanym piekarniku) bezpiecznik wybijał
    W serwisie poradzono mi wymienić kuchenkę (stara), ale przy nowej o podobnych parametrach (poborze energii) może następować to samo? Nie przypuszczam aby przyczyna leżała w działaniu innych urządzeń (lodówka/ zamrażarka- bo tylko te mogły się uruchomić, ponieważ sprawdzałem działanie piekarnika kilka razy w przypadkowych terminach
    Czy to problem instalacji/ bezpiecznika różnicowego czy też kuchenki (opiekacza)? Używam również innych urządzeń równocześnie ale tylko przy włączeniu opiekacza bezpiecznik wybija!