Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZRK M8011 - uszkodzony lewy kanał.

kiss39 27 Jul 2021 10:54 498 7
    kiss39
    Level 38  
    Witam.

Stałem się posiadaczem magnetofonu UNITRA ZRK model M8011. Wyjście lewego kanału przy odczycie jest uszkodzone, tzn. dźwięk jest niewyraźny lub słychać tylko szum, wyjście k. prawego sprawne. Podanie sygnału na wejście k. L/P przy zapisie dźwięk k. L/P na wyjściu jest prawidłowy (wskaźniki wychyłowe L/P działają), a tylko problem jest przy odczycie k. lewego Pytanie, czy to wina głowicy, czy tranzystora T2, bo tu jest wstawiony zamiennik zamiast (BD135)?
    ZRK M8011 - uszkodzony lewy kanał. ZRK M8011 - uszkodzony lewy kanał. ZRK M8011 - uszkodzony lewy kanał.
  • Helpful post
    ropi
    Level 22  
    A czy nagrywa prawidłowo? Jak odczyt nagranych na nim kaset na innym magnetofonie? Na marginesie - skoro sygnał na wyjściu przy zapisie jest prawidłowy, to "wyjście" nie jest uszkodzone.
    kiss39
    Level 38  
    ropi wrote:
    A czy nagrywa prawidłowo? Jak odczyt nagranych na nim kaset na innym magnetofonie?
    Nie nagrywa na lewy kanał, a jakosc nagranej sciezki na prawym kanale jest zniekształcana.

Mam pytanie odnosnie tranzystora (BD135 )T2 mocno się grzeje na pcb M8011?. Jest na TME radiator do obudowy SOT32 (BD 135) czy dać sobie spokój z radiatorem. Chciałbym wymienić ten zamiennik (z obudową TO52 i blachą ) co siedzi w miejscu T2 i przywrócę oryginał BD135. Wlutuję i zobaczę co będzie na wyjsciu.

• Helpful post
    g107r
    Level 40  
    Cały czas się grzeje? On od nagrywania jest, na odczycie bez zasilania. Nagranej już kasecie raczej nie zaszkodzi w odtwarzaniu. Bo tak nie do końca napisałeś, czy dobrze odtwarza nagrane na innym sprzęcie kasety. Swoje może źle odtwarzać.

Ja kiedyś zwierałem sekcje isostatu metalowym śrubokrętem, tylko nie trzeba się pomylić, bo nóżek trochę jest.
    Pod ekranem jest problem, łatwo się nie da, a tu się przełącza głowica.
    Budowę isostatu kojarzysz? Tam w tych moich był jakiś żółty smar, po latach może być twardy.
    Zmienia coś delikatne ruszaniem suwaka isostatu?

Sprawdź najprostsze, czy są przylutowane przewody do głowicy.
    Napięcia wg schematu, elektrolity?
    kiss39
    Level 38  
    g107r wrote:
    Budowę isostatu kojarzysz?
    Znam rozbierałem. Sprawdzę wg schematu piny (blaszki wewnątrz isostatu) mirnikiem, czy nie ma jakiegoś zwarcie i nie zwiera do innych.

Odczyt :
    1,2,4,5,7,8,10,11,13,14,16,17
    Zapis :
    2,3,5,6,8,9,11,12,14,15,17,18
  • Helpful post
    ropi
    Level 22  
    kiss39 wrote:
    Chciałbym wymienić ten zamiennik (z obudową TO52 i blachą ) co siedzi w miejscu T2 i przywrócę oryginał BD135. Wlutuję i zobaczę co będzie na wyjsciu.

Po tranzystorze średniej mocy należy spodziewać się, że będzie się grzał w układzie. Czy napięcia na elektrodach są prawidłowe?