Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy LT 60 VEGA - ustawienie krańcówek

olechafm 27 Jul 2021 11:38 306 1
    olechafm
    Level 8  
    Witam.

Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu bo albo czegoś nie rozumiem albo jestem po prostu idiotą. Odebrałem napęd LT 60 VEGA po serwisie i próbuje ustawić krańcówki.

Napęd jest zamontowany w wale bramy garażowej, podłączony do centralki. Krańcówki znajdują się z prawej strony wału patrząc od strony wnętrza garażu. Zasilanie jest podłączone, kierunki są prawidłowe - wciskam na centralce guzik w dół brama się zamyka, wciskam guzik w górę, brama się otwiera - ruch trwa dopóki nie wcisnę guzika zatrzymania więc rozumiem że to oznacza pracę z podtrzymywaniem.

Rozpoczynam ustawianie położeń krańcowych przez wciśnięcie obydwu guzików żółtego i białego. Sprawdzam kierunki ruchu, są prawidłowe więc zasilanie jest podłączone poprawnie.

W instrukcji jest napisane, że orientacja guzików odpowiadających za górną i dolna krańcówkę zależy od tego z której strony znajduje się głowica napędu. Z tego co rozumiem, głowica napędu to element ruchomy (faktycznie kręcący wałem) znajdujący się na końcu silnik a nie moduł na którym znajdują się krańcówki.

Roleta zostaje opuszczona z lewej strony głowicy więc teoretycznie:

położenie dolne - biały przycisk
    położenie górne - żółty przycisk

Ustawiam bramę w maksymalnym położeniu dolnym - wyciskam biały przycisk.
    Ustawiam bramę w maksymalnym położeniu górnym - wyciskam żółty przycisk.

I niby położenia krańcowe są ustawione a w moim przypadku niestety nie działa.

Rezultat jest takie że cokolwiek bym nie robił, w jakiejkolwiek kolejności nie wciskał, wyciskał, brama dalej jeździ w dół a do góry nie.
    Przy wciśniętych obydwu guzikach krańcówek, brama pracuje normalnie w obydwu kirunkach.

Czy ktoś może stwierdzić czy robię coś źle albo raczej co robię źle?

Żeby była jasność, silnik był w serwisie Somfy (nawet dwa razy) i za każdym potwierdzili, że krańcówki działają.
    W celu wyeliminowania z równania centralki spiąłem silnik na krótko poza wałem przez przełącznik trzypozycyjny i efekt jest ten sam. W momencie gdy obydwa przyciski krańcówek są wciśnięte, brama pracuje góra/dół. Po ustawieniu krańcówek zgodnie z opisem powyżej, pracuje tylko w jednym kierunku - w dół. Testy na krótko przeprowadzałem wykonując po 2-3 obroty w każdym kierunku przed ustawieniem krańcówki, nie wiem czy to ma znaczenie.

Jeśli pomoc pro-bono Cię nie interesuje, chętnie zapłacę za rozwiązanie, wiem że wiedza kosztuje - napisz priv.
    olechafm
    Level 8  
    Ewentualnie może ktoś ze Szczecina zajmujący się tym zawodowo chciałby podjechać i sprawdzić?