Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe sensory termowizyjne dla przyszłych smartfonów i pojazdów autonomicznych

ghost666 28 Jul 2021 00:23 501 0
 • Nowe sensory termowizyjne dla przyszłych smartfonów i pojazdów autonomicznych
  Czujniki termowizyjne, które rejestrują obrazy sygnatur cieplnych ludzkich ciał i innych obiektów, zaczęły ostatnio być stosowane w systemach do sprawdzania temperatury twarzy pod kątem bezdotykowych badań przesiewowych pod kątem COVID-19 przy wejściach do budynków itp. W tych okolicznościach branża smartfonów aktywnie rozważa włączenie tego rodzaju czujników jako dodatkowej funkcji w celu stworzenia dodatkowej funkcji - pomiaru temperatury w czasie rzeczywistym. Ponadto zastosowanie takiej technologii w pojazdach autonomicznych może ułatwić bezpieczniejszą jazdę autonomiczną.

  Zespół badawczy kierowany przez dr Won Jun Choi z Centrum Materiałów i Urządzeń Optoelektronicznych w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii (KIST) opracował czujnik termowizyjny, który przezwycięża istniejące problemy związane z ceną i ograniczeniami temperatury roboczej poprzez wspólne badania z zespołem prof. Jeong Min Baik z Sungkyunkwan University (SKKU). Opracowany w ramach tych prac czujnik może działać w temperaturach do 100 stopni Celsjusza bez urządzenia chłodzącego i ma być tańszy niż standardowe czujniki na rynku, co z kolei utoruje drogę do jego zastosowania w smartfonach i pojazdach autonomicznych.

  Aby zintegrować się ze sprzętem smartfonów i pojazdów autonomicznych, czujniki muszą działać stabilnie bez żadnych trudności w wysokich temperaturach odpowiednio do 85 stopni Celsjusza lub do 125 stopni Celsjusza. Aby konwencjonalne czujniki termowizyjne spełniały to kryterium, wymagane byłoby niezależne urządzenie chłodzące. Jednak wysokiej klasy urządzenia chłodzące o wystarczającej jakości kosztują bardzo dużo pieniędzu; nawet takie urządzenia nie sprawią, że czujnik nadaje się do pracy w temperaturach sięgających 85 stopni Celsjusza. Dlatego w tych rozwiązaniach nie zastosowano konwencjonalnych czujników termowizyjnych.

  Wspólny zespół badawczy z KIST i SKKU opracował urządzenie wykorzystujące folię z dwutlenku wanadu (VO2)-B, która jest stabilna w temperaturze do 100 stopni Celsjusza. To urządzenie mierzy i przekształca światło podczerwone generowane przez ciepło na sygnały elektryczne; eliminuje to konieczność stosowania urządzeń chłodzących, które stanowią ponad 10% kosztów klasycznych czujników termowizyjnych i zużywają duże ilości energii elektrycznej. Urządzenie to było w stanie uzyskać taki sam poziom sygnałów podczerwieni w 100 stopniach Celsjusza, jak w temperaturze pokojowej. Co więcej, w wyniku zastosowania absorbera podczerwieni, który może pochłaniać jak najwięcej zewnętrznego światła podczerwonego, sygnatury cieplne zostały wykryte z trzykrotnie większą czułością i przekształcone w sygnały elektryczne. Urządzenie wykazuje około 3 milisekundy czasu reakcji nawet przy 100 stopniach Celsjusza, czyli około 3-4 razy szybciej niż konwencjonalne. Taka szybkość reakcji pozwala urządzeniu rejestrować obrazy termowizyjne z szybkością do 100 klatek na sekundę, znacznie przekraczając konwencjonalny poziom 30..40 klatek na sekundę. To sprawia, że ​​urządzenie jest interesującym kandydatem do zastosowania również w pojazdach autonomicznych.

  Dr Choi z KIST mówi, że "dzięki naszej pracy w tym badaniu, opracowaliśmy technologię, która może radykalnie obniżyć koszty produkcji czujników termowizyjnych. Nasze urządzenie, w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi, ma wyższa czułość i szybkość działania. Spodziewamy się, że przyspieszy to wykorzystanie czujników termowizyjnych w branży militarnej, smartfonów czy pojazdów autonomicznych".

  Źródło: https://techxplore.com/news/2021-07-technology-body-temperature-smartphone-camera.html

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10557 posts with rating 8911, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.