Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parkside PLSD 48 A1 - gwintowane groty słabej jakości, co zrobić?

xabro1 29 Jul 2021 09:28 561 7
    xabro1
    Level 3  
    Witam, posiadam stację lutowniczą PARKSIDE® PLSD 48 A1.
    Tutaj instrukcja online ze specyfikacją: Link

Sama stacja jest w porządku, ustawia się dowolną temperaturę z przedziału 200-400*C i chyba działa to dobrze. Problemem są dołączone oryginalnie groty, które bardzo szybko się psują. Ostatnio wkręciłem ostatni z zestawu, to wytrzymał jakieś 3 dłuższe lutowania, po czym zrobiła się w nim dziura. Poza tym groty dołączone do zestawu były też dosyć grube, co nie jest zbyt wygodne przy lutowaniu drobnych rzeczy, przydałby się większy wybór.

Teraz pytanie, jak rozwiązać ten problem? Można kupić w PL nowe groty z gwintem, ale co mi z tego skoro po kilku lutowaniach będą do wyrzucenia?
    Myślałem o:
    - kupnie gotowego grotu dobrej jakości i jego nagwintowaniu,
    - kupnie cienkiego wałka z miedzi, jego nagwintowaniu i wyprofilowaniu grotu.

Kolega ma podobną lutownicę i wymyślił że spiłuje gwint (w kolbie), wywierci obok dziurę na śrubkę i wtedy zamontuje dowolny grot. Rozwiązanie zdaje się mieć sens, ale czy przewodność cieplna będzie wystarczająca?

Proszę o rady.

Parkside PLSD 48 A1 - gwintowane groty słabej jakości, co zrobić?
    RPAS
    Level 26  
    Witam dobrym materiałem byłby grubszy drut z srebrzanki jest bardziej trwalsza niż miedź .
    CosteC
    Level 34  
    Wydaje mi się, że to strata czasu w porównaniu do kupienia stacji na groty T12, która góruje nad parkside zasadniczo pod każdym względem.
    Dostaniesz
    L\epsze groty, łatwo wymienne, w różnych kształtach
    Większą moc
    Lepszą stabilizacje temperatury
    Części zamienne
    spy
    Level 23  
    xabro1 wrote:
    Teraz pytanie, jak rozwiązać ten problem?

Lutuj na niższych temperaturach i przepalać będą się rzadziej. Poczytaj trochę o wytrzymałości grotów względem temperatury pracy.
    Spróbuj grotów LUT0016, może będą trwalsze od tych oryginalnych.
    xabro1
    Level 3  
    CosteC wrote:
    Wydaje mi się, że to strata czasu w porównaniu do kupienia stacji na groty T12

Nowa stacja pewnie będzie lepsza, ale nie wiem czy opłaca mi się w takową inwestować pieniądze, ponieważ lutuję dosyć rzadko.
    Możesz podać jakiś przykładowy, dobry model?

spy wrote:
    Lutuj na niższych temperaturach i przepalać będą się rzadziej.

Używałem z tym grotem głównie zakresu 260-320*C, a skoro do lutownicy, która pozwala osiągnąć 400*C dołączyli takie a nie inne groty, to teoretycznie powinny one wytrzymać tak dużą temperaturę.
    spy
    Level 23  
    xabro1 wrote:
    Używałem z tym grotem głównie zakresu 260-320*C,

Czyli to nie tu leży problem. Może faktycznie felerne groty...
    CosteC
    Level 34  
    Stacje do kupienia na polskich i chińskich portalach to radosne podróby japońskiego HAKKO.
    Nazwy to QUICKO, BAKON, KSEGER, KAILIWEI, OSS TEAM i pewnie jakieś inne.
    Osobiście kupiłem sterownik, rączkę i dodałem obudowę i zasilacz 24 V, ale teraz oferta w PL jest lepsza i chyba bym się nie bawił w samoróbki.

Dzisiaj znalazłem nawet obudowę pod sterownik pasującą pod akumulator RYOBI. Ciekawe, pełnej mocy nie wyciągnie, ale lutować z pewnością się da w terenie.

Warto kupić lepszą rączkę - tanie czasem nie stykają co jest mocno irytujące. Na elektrodzie jest nieco porównań i opisów jak coś.
    E8600
    Level 39  
    T12 realnie fajna sprawa ale jak ktoś rzadko lutuje to chyba nie warto szczególnie, że stacja jest ale wymaga jedynie lepszego grotu.
    xabro1 wrote:
    Myślałem o:
    - kupnie gotowego grotu dobrej jakości i jego nagwintowaniu,
    - kupnie cienkiego wałka z miedzi, jego nagwintowaniu i wyprofilowaniu grotu.

Wałek miedziany odpuść bardzo szybko się utlenia taki grot (wiem z autopsji sam kiedyś się bawiłem w takie wynalazki).
    Pomysł z nagwintowaniem lepszego grotu może być najlepszym rozwiązaniem dla tej stacji. Jaką masz średnicę/gwint oryginalnego grotu? Szukaj grotu z końcówką w innym kolorze aniżeli reszta grotu:
    https://sklep.vega-tronik.eu/grot-lutowniczy-0-8mm-p-8630.html
    https://alltronix.pl/grot-do-lutownicy-pr-sl-98b-zd-99-kolnierz-6-8mm
    Rozwiercenie gwintu i robienie śrubek po bokach bym odpuścił ze względu na mosiężną tulejkę (szybko się taki gwinty wyrobią).

Znalazłem też coś takiego ale nie wiem jak z trwałością końcówki:
    https://www.aphelektra.com/groty-i-dysze-luto...o3930mm-do-lutownicy-z-regulacja-lut0016.html