Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy

maciej_333 31 Jul 2021 14:44 2394 41
Fluke Kamera Termowizyjna
    maciej_333
    Level 36  
    Kilka lat temu widziałem na Youtube filmy prezentujące tzw. rubber band gun. Jest to właściwie rodzaj zabawki, która strzela tzw. gumkami recepturkami. Chodzi o to, że gumka ta jest naciągana na taką "broń". W ten sposób gromadzona jest w niej energia potencjalna. Mowa tu o energii potencjalnej rozciągniętej sprężyny. Mechanizm spustowy powoduje uwolnienie zgromadzonej energii i przekształcenie jej w energię kinetyczną. Zatem gumka, będąca też przy okazji pociskiem wykona jakieś przemieszczenie i w konsekwencji pracę.

Postanowiłem wówczas wykonać maksymalnie uproszczoną konstrukcję tego rodzaju. Wystarczy do tego sosnowy patyk, gwóźdź, drut i niewielka sprężyna naciągowa. Moim zdaniem zdjęcia mówią same za siebie.

Widok ogólny:

Mechanizm spustowy:
    Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy

Załadowana "broń":
    Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy Najprostszy strzelający pistolet - zabawka / The simplest rubber band gun toy
    Przy takim założeniu gumki zasięg wynosi ok. 4 m. Bezpośrednie trafienie np. w rękę jest bezbolesne. Energia kinetyczna gumki jest wystarczająca by przewrócić np. piramidę z kartonowych pudełek lub plastikowych kubków. Możliwa jest zatem jakaś zabawa w strzelanie do celu.

Jak widać całość trzeba wykonać w taki sposób, by gumka nie haczyła o żadne wypusty. Zatem należy gładko ostrugać i ewentualnie oszlifować patyk. Należy też zwrócić uwagę na wykonane na początku nacięcie:

"Konstrukcję" tą raczej należy potraktować z przymrużeniem oka. Wprawdzie nie mam dzieci, ale wydaje mi się, że może to być atrakcyjna zabawka. Przynajmniej mi by się to podobało w wieku ok. 10 lat, czyli 24 lata temu.

Zapraszam do komentowania, być może ktoś wykorzysta ten pomysł.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    398216 Usunięty
    Level 43  
    maciej_333 wrote:
    Przynajmniej mi by się to podobało w wieku ok. 10 lat,
    Mnie pewnie też (nie pamiętam za dawno to było). Natomiast nie sądzę by to dzieło jakie prezentujesz miało jakiś związek z tematyką forum. No i w Regulaminie określona jest dolna granica wiekowa jej użytkowników. Na pewno jest to jednak więcej niż 10 lat. Nie mówiąc już o samym projekcie pod względem technicznym...określiłbym ten ... hmmm.. projekt? raczej jako wystruganą kozikiem przez pastuszka siedzącego po wierzbą i pilnującego gąsek zabawkę"...
    bumek
    Level 15  
    Może jeszcze się pochwal jak potrafisz rysować kredkami świecowymi...
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @maciej_333 Fantastyczna konstrukcja. Dla potrzeb Forum doposażyl bym jeszcze tą broń w celownik termowizyjny zrobiony z kamerki cofania z Allegro i wizjera starej kamery Super 8 z tamtąd także.

Ale to Twój wnuczek bez Twej wiedzy wszedł na Forum, prawda ? :D
    maciej_333
    Level 36  
    PPK wrote:
    Chyba to nie 1 kwietnia.....

Nie jest to Prima Aprilis.

Krzysztof Kamienski wrote:
    @maciej_333 Fantastyczna konstrukcja. Dla potrzeb Forum doposażyl bym jeszcze tą broń w celownik termowizyjny zrobiony z kamerki cofania z Allegro i wizjera starej kamery Super 8 z tamtąd także.

Można też zastosować celownik laserowy. Da się tu zaadoptować wskaźnik laserowy.

Krzysztof Kamienski wrote:
    Ale to Twój wnuczek bez Twej wiedzy wszedł na Forum, prawda ? :D

Nie tak się stało. Coś takiego faktycznie popełniłem kilka lat temu.

Koledzy kuba2509 i bumek nie przesadzajcie. Pisałem przecież, że nie jest to w pełni poważny temat.

LA72 wrote:
    ... pistolet na zapałki z klamerek do wieszania prania.

Pamiętam też pistolet na groch z rurki i palca od rękawiczki gumowej. Jednak tego z klamerki nie. Możesz rozwinąć tą myśl? Czy o to chodzi Link?
    Jogesh
    Level 28  
    Mając lat ok 12 zrobiłem kuszę, z belki prostokątne o przekroju ok. 5x8cm i długości około 40cm. Spust był zrobiony z części "konstruktora", mosiężnego sztyfcika umieszczonego w mosiężnej tulejce z jakiegoś wentyla. Żłobek przez całą długość, kolba owinięta czymś w rodzaju paska skóry, cięciwa ze spleciony gumek z pociętej dętki, a łuk to prosty patyk leszczynowy. Do tego pasek do wieszania na ramieniu z klamerkami. Małe strzałki z kawałów listewek z odległości metra przebijały na wylot tekturę falistą. Najdalej leciały na około 80m, choć trudno mi oszacować, bo strzelałem nad domami w Warszawie.
    LA72
    Level 40  
    LA72 wrote:
    ... pistolet na zapałki z klamerek do wieszania prania.

Pamiętam też pistolet na groch z rurki i palca od rękawiczki gumowej. Jednak tego tego z klamerki nie. Możesz rozwinąć tą myśl? Czy o to chodzi Link?[/quote]

Ja pamiętam tę wersję.
    nouki
    Level 25  
    kuba2509 wrote:

Jednak jak na początku wchodziłem tu co dziennie to wraz z upływem czasu wchodzę tu coraz rzadziej

Zgadza się . Dodatkowo aby ktoś coś pomógł czy coś sensownego powiedział to też nie te czasy.
    Pozdrawiam.

Zrobiłem drewnianą piłę do PCB. Dylemat trwa od miesiąca czy to wstawić 😁
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    vorlog
    Level 36  
    Za moich bardzo młodych lat prenumerowałem (to znaczy, rodzice mi regularnie kupowali :P) takie czasopismo techniczne dla dzieci "Kalejdoskop Techniki".
    W odniesieniu do tytułowego "projektu" poziom artykułów w tej gazetce był na naprawdę wysokim poziomie, mimo, że przeznaczone były dla dzieci w wieku 9-12 lat może...
    Coś niedobrego dzieje się w tym posr..nym świecie :(
    V.
    khoam
    Level 40  
    To jest bardzo dobre DIY. Autor nie użył gotowej obudowy, ani też nie skorzystał z drukarki 3D. Obudowę wykonał samodzielnie bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. W projekcie nie wykorzystał żadnego chińskiego modułu, ale użył ogólnodostępnych, polskich komponentów. Projekt nie jest oparty na Arduino, ani też nie zawiera procesorów AVR czy PIC, za co chciałbym w szczególności podziękować.
    Brawo! Potrzeba więcej takich DIY na elektrodzie.
    PPK
    Level 27  
    khoam wrote:
    To jest bardzo dobre DIY. Autor nie użył gotowej obudowy, ani też nie skorzystał z drukarki 3D. Obudowę wykonał samodzielnie bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. W projekcie nie wykorzystał żadnego chińskiego modułu, ale użył ogólnodostępnych, polskich komponentów. Projekt nie jest oparty na Arduino, ani też nie zawiera procesorów AVR czy PIC, za co chciałbym w szczególności podziękować.
    Brawo! Potrzeba więcej takich DIY na elektrodzie.

Hłe hłe hłe....
    90% tematów motoryzacyjnych - mechanika - nie związane w ŻADEN sposób z ....elektrodą.
    Tendencja do bezrefleksyjnego wpychania procków gdzie się da i nie da. Co mi da nawet pełny opis ze schematem, kiedy brak wsadu. Nie każdy umie/lubi pisać programy.
    W tematach na prawdę interesujących, brak schematu. Jeśli masz tajemnice (komercja), to po co publikujesz?
    Moim zdaniem, wzorcem powinien być artykuł "tomybb'a" o naprawie multicookera. Wiem co mówię, ponieważ 30 lat dorywczo zajmowałem się popularyzacją techniki/publikacjami w różnych mediach. Tomybb'y przedstawił sprawę za pomocą starej zasady TV. Jeden obraz - 1000 słów, 1 film - 1000 obrazów. Tak mnie kiedyś uczyli. I żadnego żargonu "naukawego", dla przeciętnego odbiorcy, to niezrozumiały bełkot. Jak mawiał dr. Leitner (matematyk, niektórzy pewnie jeszcze pamiętają) po to studiujesz 5 lat, żeby umieć również PRZEKAZYWAĆ wiedzę.
    p.s. Nic personalnego, po prostu jestem tutaj od chyba 18 lat... Może za długo?
    Tomek515
    Level 23  
    Ej goście to ośmiesza to forum. Wrzucam jutro samolot z papieru. Napiszę dwa słowa o fizyce i będzie git. Autorze zrób przysługę i to usuń.
    maciej_333
    Level 36  
    Temat jak widzę wzbudza wiele kontrowersji. Obecny poziom Elektroda.pl jest jaki jest. Też kiedyś o tym pisałem, nawet wdałem się w polemikę z jakimś moderatorem. Skończyło się to ostrzeżeniami, które mam na koncie do dziś, mimo upływu iluś tam lat. Był też ostatnio jakiś temat odnośnie obecnych DIY. Również nikomu nie przeszkadzało (oprócz autora tamtego tematu) zastosowanie gotowych modułów i kleju na gorąco. Pojawił się też śmiertelnie niebezpieczny zasilacz lampowy. Też się tam wypowiadałem krytycznie.

Czy taka zabawka z patyka zaniża poziom tego portalu? Można to tak określić. Czy jest to rodzaj prowokacji z mojej strony? W pewnym stopniu owszem. Pisałem jednak o kwestii przymrużenia oka w odniesieniu do tego wpisu. Publikacja ta miała na celu pokazanie ewentualnie jakiejś kreatywności oraz być może nakłonić do refleksji odnośnie publikowanych tu konstrukcji.
    M. S.
    Level 34  
    Kolego właśnie wyzwolił u mnie natchnienie więc jutro opublikuję tu sposób pozyskania, obróbki i funkcjonalności prostego kija do trzepania dywanów. Muszę tylko zdjęcia zrobić, schemat narysować i kosztorys ustalić. Będzie się działo. Będzie jazda.
    Tomek515
    Level 23  
    maciej_333 wrote:
    Temat jak widzę wzbudza wiele kontrowersji. Obecny poziom Elektroda.pl jest jaki jest.

Kolego postawmy sprawę jasno. Wrzuciłeś na stronę główną forum o elektronice pistolet z patyka :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    maciej_333 wrote:
    Obecny poziom Elektroda.pl jest jaki jest.
    Chciałbym tylko zauważyć, że poziom forum zależy od poziomu użytkowników forum - więc od Kolegi również.
    maciej_333 wrote:
    Też kiedyś o tym pisałem, nawet wdałem się w polemikę z jakimś moderatorem. Skończyło się to ostrzeżeniami,
    I to (pistolet z patyka) ma być odpowiedzią Kolegi na to "niesłuszne" ostrzeżenie? Wybaczy Kolega, ale mnie tu pachnie urażoną dumą. Może wiec lepiej zamiast celowo zaniżać ten poziom udowodniłby Kolega że sam potrafi coś lepszego pokazać niż "zastosowanie gotowych modułów i kleju na gorąco" czy niebezpieczny zasilacz? Bo nawet takie konstrukcje daleko lepiej do tematyki forum pasują niż powyżej zamieszczone dzieło Kolegi.
    William Bonawentura
    Level 33  
    maciej_333 wrote:
    "Konstrukcję" tą raczej należy potraktować z przymrużeniem oka. Wprawdzie nie mam dzieci, ale wydaje mi się, że może to być atrakcyjna zabawka. Przynajmniej mi by się to podobało w wieku ok. 10 lat, czyli 24 lata temu.

W 2021 dziecko zdecydowanie poprosi o coś z asortymentu NERF niż o zabawkę z patyka.
    maciej_333
    Level 36  
    398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Obecny poziom Elektroda.pl jest jaki jest.
    Chciałbym tylko zauważyć, że poziom forum zależy od poziomu użytkowników forum - więc od Kolegi również.

Oczywiście, że poziom ten jest zależny również od mojej osoby. Zastanawiałem się czy to wstawić. Jednak weź Kolego pod uwagę pewną analogię. Jeżeli mamy koszyk ze zgniłymi jabłkami, to czy dodanie do tego kolejnego zgniłego jabłka coś pogarsza w istotnym stopniu?

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Też kiedyś o tym pisałem, nawet wdałem się w polemikę z jakimś moderatorem. Skończyło się to ostrzeżeniami,
    I to (pistolet z patyka) ma być odpowiedzią Kolegi na to "niesłuszne" ostrzeżenie? Wybaczy Kolega, ale mnie tu pachnie urażoną dumą.

Po tylu latach raczej mi przeszło. Generalnie chodzi o to: Twarz diodowa pracująca na procesorze bez programowania
    .

398216 Usunięty wrote:
    Może wiec lepiej zamiast celowo zaniżać ten poziom udowodniłby Kolega że sam potrafi coś lepszego pokazać niż "zastosowanie gotowych modułów i kleju na gorąco" czy niebezpieczny zasilacz? Bo nawet takie konstrukcje daleko lepiej do tematyki forum pasują niż powyżej zamieszczone dzieło Kolegi.

Może kiedyś zaprezentuję moją ostatnią konstrukcję. Nie mam niestety czasu tego dokończyć. Szkoda, bo jest to prawdopodobnie obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych tego rodzaju konstrukcji na świecie. Mowa oczywiście o współczesnych komputerach retro. Napisałem już kiedyś o tym tu i ówdzie na forum. Zresztą w podpisie mam projekt uboczny tej konstrukcji. Wstawiam opis tego układu też tutaj.

Otóż od trzech lat pracuję nad własnym komputerem z procesorem 8080 (nie Z80). Jest to też układ zdecydowanie bardziej retro od konstrukcji dostępnych w sieci. Mam nawet obsługę FDD i całkowicie samodzielnie napisany BIOS w asemblerze 8080. Zrobiłem też deblocking dla FDD. Z innych ciekawostek można wymienić interfejs LPT dla drukarki, CRT na 8275 z kodami ESC, przewijaniem ekranu idt., pióro świetlne i myszkę RS232C. Klawiatura jest typowa od PC tyle, że ze złączem DIN, nie zaś PS2. Również uruchomiłem CP/M 2.2 i całą masę oprogramowania z epoki. CP/M normalnie "widzi" dyskietkę 3,5" jako "swój" dysk. Planuję dołożenie jeszcze m.in. stacji 5,25" oprócz już obecnej 3,5". Myślałem też o interfejsie dla kasety magnetofonowej i może karcie SD (najprościej MMC).

Jeśli chodzi o urządzenia wskaźnikowe, to zrobienie pióra świetlnego jest trudniejsze niż się wydaje z uwagi na występujący jitter. Działa to tylko w jasnych punktach ekranu. Jednak nawet wtedy nie zawsze efekt jest idealny. Natomiast mysz działa świetnie. Jednak do takiej rozdzielczości ekranu trzeba przesyłane przesunięcie dzielić przez 2. Napisałem też prosty program "graficzny" w Pascal Mt+. Odwołałem się do dodatkowych funkcji BIOS, jakie zrobiłem poprzez wstawki asemblerowe. Efekt końcowy jest dosyć dobry.

Ekran startowy:

Komenda DIR dla USER 0:

Gra platformowa Ladder (jedna z gier z epoki):

Microsoft BASIC i ładowanie programu BUNNY.BAS (z książki "101 BASIC Computer Games"):
    Fragment kodu (komenda LIST):
    Program ten drukuje na drukarce króliczka Playboy'a:

Efekty pracy w programie MOUSE, jaki napisałem w Pascal MT+:

Zmiana typu terminala (jedno z kilku dodatkowych poleceń, jakie dodałem do CP/M):

Słynny TINY BASIC dla CP/M:

Bawiłem się też programem muMATH, który też występuje jako muSIMP:
    Jest to coś jak współczesne środowiska w stylu MATLAB/SCILAB/OCTAVE dla CP/M. Ma to naprawdę duże możliwości np. różniczkowanie wzorów, całkowanie (całki nieoznaczone) itd.

Pióro świetlne:

Płyta główna:

Widok ogólny całości:

Generalnie jak widać obraz jest dosyć dobry i czytelny. Jednak sporo zależy od telewizora (pasmo wzmacniacza wizji, przekątna ekranu, ogólne zestrojenie - zbieżność, ostrość, geometria itd.). Wstawiam też schemat.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    maciej_333 wrote:
    Jeżeli mamy koszyk ze zgniłymi jabłkami, to czy dodanie do tego kolejnego zgniłego jabłka coś pogarsza w istotnym stopniu?
    A przysłowie o beczce miodu i łyżce dziegciu znasz?
    maciej_333 wrote:
    Generalnie chodzi o to: Twarz diodowa pracująca na procesorze bez programowania
    Wiesz co? Na Twoim miejscu bym schował głowę w piasek bijac się przedtem w piersi, a nie chwalił swoimi odzywkami. Nazywanie kogokolwiek w sposób ironiczny (co jednoznacznie wynika z kontekstu) to już mało eleganckie, a jeśli odzywasz się w ten sposób do osoby stojącej od Ciebie w hierarchii forum wyżej to szczyt chamstwa. Odezwałbyś się tak do dyrektora firmy w której pracujesz? Już byś szukał innej pracy.
    maciej_333 wrote:
    Nie mam niestety czasu tego dokończyć. Szkoda, bo jest to prawdopodobnie obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych tego rodzaju konstrukcji na świecie. Mowa oczywiście o współczesnych komputerach retro.
    Podsumujmy: Najbardziej zaawansowana konstrukcja komputera retro, która jeszcze nie jest skończona... Widzisz tu zgrzyt?
    Jakbyś mumię zrobił i obwieścił całemu światu, że jest lepsza od oryginału, bo Twoja... ale jeszcze nie jest, bo nie skończyłeś. Wiesz po czym się prawdziwego mężczyznę poznaje? Po tym jak kończy...
    maciej_333 wrote:
    Generalnie jak widać obraz jest dosyć dobry i czytelny.
    A jaki przy tym jesteś skromny... :) I jakość jak zwykle zależy od przekątnej monitora bo Twoja konstrukcja jest best of the best...
    Wybacz, ale jeśli w ten sposób postrzegasz siebie i w ten sposób oceniasz innych to jakoś przestałem Cię lubić.
    maciej_333 wrote:
    Otóż od trzech lat pracuję nad własnym komputerem z procesorem 8080
    Masz do tego prawo. Tyle tylko, że przedstawianie go w TYM temacie nieco jakby odbiega od wątku tytułowego - nie sądzisz?
    Skończ, przedstw w nowym (!) temacie - zostaniesz oceniony.
    khoam
    Level 40  
    398216 Usunięty wrote:
    Nazywanie kogokolwiek w sposób ironiczny (co jednoznacznie wynika z kontekstu) to już mało eleganckie, a jeśli odzywasz się w ten sposób do osoby stojącej od Ciebie w hierarchii forum wyżej to szczyt chamstwa. Odezwałbyś się tak do dyrektora firmy w której pracujesz? Już byś szukał innej pracy.

Zagalopowałeś się trochę "kolego". Tu nie ma żadnej "hierarchii" ani nie obowiązują trepowskie zasady. Jak moderator nie potrafi uszanować użytkownika (bez względu na rangę), to niech sam szacunku nie oczekuje. Nikt nie będzie szukał "innej pracy", po prostu forum będzie tracić użytkowników. Szczytem chamstwa jest traktowanie użytkowników z tzw. buta, jak to "kolega" właśnie zademonstrował.

398216 Usunięty wrote:
    Wybacz, ale jeśli w ten sposób postrzegasz siebie i w ten sposób oceniasz innych to jakoś przestałem Cię lubić.
    Nargo
    Level 20  
    William Bonawentura wrote:

W 2021 dziecko zdecydowanie poprosi o coś z asortymentu NERF niż o zabawkę z patyka.

Mój 5.5 letni syn rok temu po wizycie u wujka emeryta zażądał własnego młotka i gwoździ. Aktualnie tymi gwożdziami "ĆWIEKUJE" pieniek do rąbania drzewa.
    Ostatni w sklepie tatusiowym wypatrzył sobie klucz żabkę i też musiałem mu kupić.
    Przy składaniu mebli używa IXO, a zabawa na podwórku z wózkiem do przewożenia ładunków jest lepsza od zdalnie sterowanego autka.
    maciej_333
    Level 36  
    398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Jeżeli mamy koszyk ze zgniłymi jabłkami, to czy dodanie do tego kolejnego zgniłego jabłka coś pogarsza w istotnym stopniu?
    A przysłowie o beczce miodu i łyżce dziegciu znasz?

Ustalmy zatem, czy mówimy o miodzie, czy też o zgniłych jabłkach.

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Generalnie chodzi o to: Twarz diodowa pracująca na procesorze bez programowania
    Wiesz co? Na Twoim miejscu bym schował głowę w piasek bijac się przedtem w piersi, a nie chwalił swoimi odzywkami. Nazywanie kogokolwiek w sposób ironiczny (co jednoznacznie wynika z kontekstu) to już mało eleganckie, a jeśli odzywasz się w ten sposób do osoby stojącej od Ciebie w hierarchii forum wyżej to szczyt chamstwa. Odezwałbyś się tak do dyrektora firmy w której pracujesz? Już byś szukał innej pracy.

Porównanie zależności służbowej do tego, co mamy na forum nie jest adekwatne. Naprawdę uważasz, że moderator na forum znaczy tyle, co przełożony w firmie? Tamta wypowiedź wynika z kilku innych moich wpisów, które zostały skasowane. Nie wyraziłem się do kogoś w ten sposób od tak. Dzisiaj zwyczajnie nic bym w tym temacie nie napisał.

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Nie mam niestety czasu tego dokończyć. Szkoda, bo jest to prawdopodobnie obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych tego rodzaju konstrukcji na świecie. Mowa oczywiście o współczesnych komputerach retro.
    Podsumujmy: Najbardziej zaawansowana konstrukcja komputera retro, która jeszcze nie jest skończona... Widzisz tu zgrzyt?

Właśnie stopień skomplikowania to powoduje. Wprawdzie są komputery z Z80, FDD i CRT (przynajmniej jeden projekt), to tak złożonego z 8080 nie udało mi się znaleźć. Szukałem naturalnie dość długo.

398216 Usunięty wrote:
    Jakbyś mumię zrobił i obwieścił całemu światu, że jest lepsza od oryginału, bo Twoja... ale jeszcze nie jest, bo nie skończyłeś. Wiesz po czym się prawdziwego mężczyznę poznaje? Po tym jak kończy...

Co to ma do rzeczy? Nie piszę, że jest to najlepsze na świecie. Prawdopodobnie tylko najbardziej złożone.

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Generalnie jak widać obraz jest dosyć dobry i czytelny.
    A jaki przy tym jesteś skromny... :) I jakość jak zwykle zależy od przekątnej monitora bo Twoja konstrukcja jest best of the best...

Ma to swoje uzasadnienie. Mniejsza przekątna ekranu to mniejszy rozmiar znaku. Stąd i czytelność obrazu się pogarsza. Ponadto rozmiar plamki w telewizorze nie jest taki, jak w monitorze VGA. W układzie tym jest 80 znaków na wiersz, co przy znaku mającym 8x8 pikseli daje 640 punktów na linię. Z konieczności nie cała linia jest wykorzystana. Wychodzi więc na to, że piksele są podawane z częstotliwością 13,75 MHz. To bardzo duże wymagania, jak na telewizor.

398216 Usunięty wrote:

Czyli jak oceniam innych? Znaczy wg Ciebie, że tylko ja w swojej ocenie mam rację? Bądź też to co zrobię jest najlepsze? Nie jest tak. Mój komputer ma jakieś tam wady. Mogłem nieco inaczej zaprojektować pamięć RAM, ROM i dekoder adresów dla tej przestrzeni pamięci. Lepiej było też zrobić tzw. "ROM shadow" zamiast obecnego układu maskującego przy starcie linie adresowe A15 i A14.

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Otóż od trzech lat pracuję nad własnym komputerem z procesorem 8080
    Masz do tego prawo. Tyle tylko, że przedstawianie go w TYM temacie nieco jakby odbiega od wątku tytułowego - nie sądzisz?
    Skończ, przedstw w nowym (!) temacie - zostaniesz oceniony.

Odbiega to od wątku tytułowego. Jednak to wynika z Twojej wcześniejszej wypowiedzi. Sam mnie jakby do tego sprowokowałeś - celowo lub nie.

Nargo wrote:
    William Bonawentura wrote:

Mój 5.5 letni syn rok temu po wizycie u wujka emeryta zażądał własnego młotka i gwoździ. Aktualnie tymi gwożdziami "ĆWIEKUJE" pieniek do rąbania drzewa.
    Ostatni w sklepie tatusiowym wypatrzył sobie klucz żabkę i też musiałem mu kupić.
    Przy składaniu mebli używa IXO, a zabawa na podwórku z wózkiem do przewożenia ładunków jest lepsza od zdalnie sterowanego autka.

Też pamiętam, że takie właśnie "ćwiekowanie" pieńka bardzo mi się podobało w tym wieku. Nie pamiętam tego ale wg opowiadań mamy na spacerze w wózku miałem jako najlepszą zabawkę śrubę mocującą korbę do maszynki od mięsa. Jakiś czas temu widziałem dziecko, które w wózku w najlepsze bawiło się sznurkiem od rolet (takim z koralikami).

khoam wrote:
    398216 Usunięty wrote:
    Nazywanie kogokolwiek w sposób ironiczny (co jednoznacznie wynika z kontekstu) to już mało eleganckie, a jeśli odzywasz się w ten sposób do osoby stojącej od Ciebie w hierarchii forum wyżej to szczyt chamstwa. Odezwałbyś się tak do dyrektora firmy w której pracujesz? Już byś szukał innej pracy.

Zagalopowałeś się trochę "kolego". Tu nie ma żadnej "hierarchii" ani nie obowiązują trepowskie zasady. Jak moderator nie potrafi uszanować użytkownika (bez względu na rangę), to niech sam szacunku nie oczekuje. Nikt nie będzie szukał "innej pracy", po prostu forum będzie tracić użytkowników. Szczytem chamstwa jest traktowanie użytkowników z tzw. buta, jak to "kolega" właśnie zademonstrował.

Kolega 398216 Usunięty miał prawo się wypowiedzieć. Trochę tylko faktycznie przesadził ze wspomnianą tu hierarchią.
    pla20
    Level 17  
    Chciałem tylko zauważyć że kolega usunięty nie pierwszy raz się "zagalopował "
    398216 Usunięty
    Level 43  
    khoam wrote:
    Tu nie ma żadnej "hierarchii" ani nie obowiązują trepowskie zasady.

O, widzę, że mamy adwokata... :)
    Wybacz, ale co innego tępy trep a co innego moderator. Jeśli nie widzisz różnicy to to Ty masz problem. Mnie uczono że starszy (nie ważne czy wiekiem czy stanowiskiem) wymaga traktowania go z szacunkiem bez względu na to czy ma rację czy nie. Dlaczego? Bo w 99,9% okazuje się po jakimś czasie, że to właśnie ON miał raję. To również powinieneś wiedzieć.
    maciej_333 wrote:
    Sens, i efekt końcowy jest dokładnie taki sam.
    maciej_333 wrote:
    Naprawdę uważasz, że moderator na forum znaczy tyle, co przełożony w firmie?
    Wyjaśniłem powyżej. Chodzi o szacunek. Jeśli nie masz go w stosunku do moderatora nie wymagaj by On miał go w stosunku do Ciebie.
    maciej_333
    Level 36  
    398216 Usunięty wrote:
    khoam wrote:
    Tu nie ma żadnej "hierarchii" ani nie obowiązują trepowskie zasady.

O, widzę, że mamy adwokata... :)
    Wybacz, ale co innego tępy trep a co innego moderator. Jeśli nie widzisz różnicy to to Ty masz problem. Mnie uczono że starszy (nie ważne czy wiekiem czy stanowiskiem) wymaga traktowania go z szacunkiem bez względu na to czy ma rację czy nie. Dlaczego? Bo w 99,9% okazuje się po jakimś czasie, że to właśnie ON miał raję. To również powinieneś wiedzieć.

Mnie jednak uczono czegoś innego. Widać tu typowe podporządkowanie hierarchii, co zapewne było usilnie wpychane do głów w PRL. Przykładem była tzw. "przewodnia rola partii w życiu narodu". Weźmy pewien przykład. Przy ślepym podporządkowaniu tego rodzaju i uważaniu, że ktoś wyżej postawiony ma rację może dojść do sytuacji skrajnych. Działo się to przecież w III Rzeszy. Powszechnie uważano bowiem, że malarz z wąsikiem ma rację. Podążano więc za jego wolą. Nie muszę przypominać jak się to skończyło. Wg Ciebie miał on rację np. w tym, że zrobił nam "przyjacielską" wizytę w 1939. Był przecież wyżej postawiony od nas, miał ogromną armię, czołgi, samoloty itd. Biorąc pod uwagę Twoje myślenie powinniśmy przystąpić na jego warunki, stawiane przed wojną. Prostszy przykład. Sądzisz, że obecny i poprzednie rządy jakie mamy są właściwe? Przecież polityk stoi od Ciebie wyżej.

398216 Usunięty wrote:
    maciej_333 wrote:
    Sens, i efekt końcowy jest dokładnie taki sam.

Doprawdy taki sam? Muszę widać wyjaśnić moją metaforę. Jeśli Elektroda.pl jest w nie najlepszym pod względem merytorycznym stanie, to można ją przyrównać do zgniłych jabłek. Dodanie czegoś kiepskiego, jak mój patyk to tylko kolejne zgniłe jabłko. Cóż to więc zmienia? Jeśli mówimy o miodzie i łyżce dziegciu, to Elektroda.pl jest w dobrej kondycji i symbolicznie stanowi miód, zaś mój patyk to właśnie ta łyżka dziegciu. Przy takim rozumowaniu dodajemy coś negatywnego do pozytywnego ogółu. W moim zaś ogół jest negatywny, tak jak i dodatek.
    Yaga
    Level 16  
    W pełni rozumiejąc że prowadzenie tak rozbudowanych dyskusji, akurat w tym miejscu i dziale jest nieco naciągane - ale skoro już do tego typu formy wymiany opinii już doszło... to informuję, że moim zdaniem, przedstawiony tu "projekt" Kol. maciej_333 jest znakomitym żartem odzwierciedlającym rzeczywistość portalu... co wielu z nas trafnie wyczuło.

Natomiast po przeczytaniu wpisu osoby "starszej", zasłużonej i radykalnie nieomylnej - cytuję : starszy nie ważne czy wiekiem czy stanowiskiem wymaga traktowania go z szacunkiem bez względu na to czy ma racje czy nie - poważnie rozważam czy pomimo wieloletniego stażu wśród Was - warto pozostawać dalej na tym powszechnie znanym i szeroko lubianym (kiedyś) portalu.