Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung GT-S6310 - uruchamia się do recovery

Gelip 01 Aug 2021 00:12 384 1
    Gelip
    Level 33  
    Stary telefon jak w temacie, zrootowany z wgranym ClockworkMod Recovery v6.0.3.6. Chciałem sprawdzić tylko czy program ODIN 3.07 wykrywa telefon więc zrobiłem to (sterowniki SAMSUNG wgrane w Windows):
    • wyłączyłem telefon
    • uruchomiłem ODIN na laptopie
    • włączyłem telefon w trybie Volume DOWN + HOME + Power
    • wcisnąłem Volume Up aby kontynuować
    • w tym momencie podłączyłem telefon kablem USB i program ODIN wykrył ładnie telefon
    • nic nie wgrywałem, nie klikałem Start tylko po prostu zamknąłem program
    • od tej pory telefon włącza się zawsze w trybie ClockworkMod recovery
    • wyjmowałem baterię ale to nie pomaga

Znalazłem ten temat: Telefon po odpaleniu od razu włącza recovery menu Samsung Galaxy Mini 2

Włożyłem pojemną kartę microSD i w CWM w menu backup and restore -> backup zrobiłem kopię całego telefonu 1.89GB - skopiowało mi na kartę pliki:
    • boot.img
    • cache.ext4.tar
    • cache.ext4.tar.a
    • data.ext4.tar
    • data.ext4.tar.a
    • data.ext4.tar.b
    • nandroid.md5
    • recovery.img
    • recovery.log
    • system.ext4.tar
    • system.ext4.tar.a

Rozumiem iż w tym backupie zrobiłem kopię całego telefonu włącznie ze zdjęciami, SMS'ami, kontaktami itd.

ale zastanawia mnie czy:

1. Muszę zrobić twardy reset lub wgrać od nowa firmware ODIN'em?
    2. Czy po tej operacji będę musiał od nowa wgrywać CWM i robić roota'a?
    3. Czy jak użyję opcji CWM restore to przywróci mi również stan telefonu w którym uruchamia się zawsze do CWM - no bo kopię zrobiłem w momencie gdy telefon uruchamia się tylko do CWM?
    4. Może wystarczy przywrócić tylko cache.ext4 albo tylko data.ext4 albo tylko system.ext4 ?

Dodano po 14 [minuty]:

Klawisze Volume UP/DOWN nie są zwarte (chyba) bo w menu recovery jak wciskam klawisze UP/DOWN to ładnie działają jak trzeba.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

No i znowu sam musiałem sprawdzić co i jak :|

Odpowiadam na swoje pytania:

1. Twardy reset nie pomógł, pomogło dopiero wgranie od nowa firmware ODIN'em
    2. Trzeba wgrać CWM aby później przywrócić dane z wcześniej zrobionej kopi na karcie microSD ale nie trzeba robić root'a (nie trzeba instalować SuperSU z .zip)
    3. Przywrócenie danych za pomocą opcji restore w CWM powoduje iż telefon działa jak wcześniej i jest zrootowany

P.S. Android system recovery <3e> korzysta z innego urządzenia ADB i sterownika niż ClockworkMod Recovery v6.0.3.6. Sterowniki ADB do oryginalnego recovery są w paczce sterowników SAMSUNG, natomiast sterownik do ADB CWM można pobrać ten No ADB mode, driver issue? (Universal Naked Driver 0.72) (daję też w załączniku)

USB\VID_04E8&PID_6860 - Android system recovery <3e>
    USB\VID_18D1&PID_D001 - ClockworkMod Recovery v6.0.3.6
    Samsung GT-S6310 - uruchamia się do recovery Samsung GT-S6310 - uruchamia się do recovery
    Gelip
    Level 33  
    Problem pojawił się znowu i mam tylko tryb recovery ClockworkMod - tym razem miałem smartfon w trybie recovery i podłączony do laptopa przez USB w trybie ADB (uruchomiony serwer ADB). I w tym momencie zrobiłem chyba reboot za pomocą menu CWM bez odłączania kabla USB i od tej pory jest tylko recovery.

Problem zauważyłem też gdy zrobiłem restart do trybu recovery za pomocą aplikacji Reboot 2.0.6 (kabel USB nie podłączony do laptopa) - od tej pory nie da się uruchomić normalnego systemu - nie pomaga nawet wyjmowanie baterii:
    Samsung GT-S6310 - uruchamia się do recovery

Znalazłem na forum xda-developers.com w dziale Forums > Samsung > Samsung Galaxy Young S6310 ten temat:
    Tutorial on how to fix the cwm reboot loop
    Autor postu wyjaśnia co i jak i załącza poprawiony ClockworkMod w dwóch wersjach:
    • recovery.zip - do wgrania za pomocą CWM z menu install from .zip
    • decompress.zip - do wgrania ODIN'em po wcześniejszym wypakowaniu

Wgrałem ODIN'em i po restarcie mam działający normalny system. Sprawdzałem też ponowny restart do recovery za pomocą apki Reboot i z poziomu recovery opcja reboot system now i jest dobrze odpala teraz normalny system :-)

P.S. Nie wiem czy to jednorazowy przypadek ale ODIN nie wykrywa smartfona gdy wejdziemy w tryb download za pomocą opcji CWM reboot to bootloader (gdy CWM wgrane oryginalne a nie te poprawione). Trzeba np. wyjąć baterię, włożyć i odpalić tryb download ręcznie czyli Home+Volume Down+Power, potwierdzić Volume Up, uruchomić na laptopie ODIN i dopiero w tym momencie podłączyć smartfon przez USB.