Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer nie widzi karty graficznej Radeon R9 270

Kapiyy 01 Aug 2021 11:30 453 20
    Kapiyy
    Level 4  
    Witam.
    Od wczoraj mam pewien problem, w pewnym momencie na komputerze pojawiły się pionowe paski, po czym zresetowałem komputer, paski zniknęły lecz pojawił się green screen of death. Próbowałem go jakoś usunąć lecz niestety nie udało mi się i zrobiłem reinstall windowsa, wraz z usunięciem wszystkich plików. Kiedy windows się na nowo zainstalował (z pendrive'a) przestał totalnie czytać moją kartę graficzną i nie wiem dosłownie co mam zrobić, a komputer jest mi potrzebny na tak naprawdę już jutro... Aktualnie na komputerze są widoczne paski i komputer działa na zintegrowanej karcie graficznej. Proszę o pomoc!
    Karta graficzna: AMD Radeon R9 270
    Płyta główna: Asrock B85M DASH/OL R2.0

Komputer nie widzi karty graficznej Radeon R9 270 Komputer nie widzi karty graficznej Radeon R9 270
    Kapiyy
    Level 4  
    Niestety nie mam jak sprawdzić, nie mam innego sprzętu :( aczkolwiek przy green screenie jeszcze wszystko działało w porządku... nie było żadnych pasków, dopiero po reinstalacji systemu przestało ją wyszukiwać, karta normalnie działa w komputerze. słychać, że chodzi.
    Kapiyy
    Level 4  
    Monitor SAMSUNG S24D390HL, karta ma wejście PCI Express i tam jest połączona, a monitor kablem VGA
    Kapiyy
    Level 4  
    A i dodatkowo powiem o tym, że włączając komputer i widząc jak się uruchamia, jest przez chwilę niebieskie tło, na ktorym rowniez powinny byc paski, a pojawiają się dopiero przy logowaniu do windowsa
    Kapiyy
    Level 4  
    procek i5 4460, dysk toshiba hdwd110 1tb, ram 8gb, zasilacz corsair 600w
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Pamięć vram niedomaga. Jak jedna to może opłaca się jeszcze naprawić? Tak wygląda jak vref pamięci. Weź ją rozkręć i przemyj izopropanolem na początek. Może to tylko wilgotny kurz. Przemyj pod pamięciami i procesorem graficznym i wydmuchaj sprężonym..
    Kapiyy
    Level 4  
    Okej, jak to zrobię to dam znać co i jak ;)
    sunrise84
    Level 42  
    mariusz.lubicz wrote:
    Może to tylko wilgotny kurz. Przemyj pod pamięciami i procesorem graficznym i wydmuchaj sprężonym..

I myślisz że to pomoże?
    Wilgotny kurz?
    To prędzej by mu buda zardzewiała i "chromowano-niklowe" śledzie i śrubki w obudowie niż wilgotny kurz...
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Kup IPA w sprayu z wężykiem. Pod ciśnieniem przepłucz pod GPU i pamięciami. Wydmuchaj powietrzem. Taki efekt jest jak dotykasz linii VREF od pamięci. Może wyrosły wąsy między kulkami. Spróbować można. Nie wiem czy MATS bierze te starsze karty, nie próbowałem. Spróbuj MATS-em zrobić diagnozę po tym IPA jak wyschnie. Suszarką wysusz płytkę.....
    recerkulator
    Level 11  
    Po pierwsze MATS nie jest do AMD tylko Nvidii
    Na pewno włoski nie spowodowały takiej usterki w w tych Radeonach są bardzo duże przestrzenie miedzy kulkami oraz GDDR5 ma również duże szczeliny miedzy kulkami
    W tych kartach niestety problemy ze sterownikiem, obrazem, artefakty w 99% powodowały wadliwe GPU niestety spoiwo pod krzemem w tych kartach degraduje się,, łatwo to sprawdzić wystarczy podgrzać krzem do 150/160 stc i po tym zabiegu karta ruszy ale tylko na chwilę
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Masz rację, myślę o jednym, a piszę drugie :-) Jest do kart AMD takie coś jak MATS. Jak wpiszesz MATS AMD to wyskoczy.
    Ale w pamięciach DDR5 programuje się w chipie co jest zerem, a co jedynką dla linii DQ. Tam jest kalibracja wykonywana przez kontroler względem tego vref i jak czasem złapiesz palcami pod pamięci to wychodzą te pionowe linie. Zależy jak złapiesz i czy masz wilgotne palce to masz różne efekty niby arefaktowania. Tak jakby raz do pamięci szło dobrze, a raz źle i albo te paski sią ciemniejsze albo jaśniejsze, jak puszczasz to znikają. Widać, która kostka odpowiada za który kawałek obrazu. Nie zaszkodzi przemyć i przedmuchać, bo może pomoże.
    Niektóre luty bezołowiowe po kilku latach nie wyglądają tęgo i mają meszek, z tego powodu podlanie topnikiem i zrobienie reflow pomaga. Do końca nie wiadomo gdzie nie trzyma cyna, trzeba by pod maszynę RTG wstawić, taką do inspekcji po lutowaniu ale to mało kto dysponuje i za darmo nie zrobi.
    Ale mam pomysł, niech autor poluźni śrubki od radiatora te 4 trzymające GPU. Tak po 1 obrocie. I powie czy jest gorzej, lepiej, bez zmian. Jak pomaga ucisk to trzeba zrobić reflow to pełnego przetopienia, żeby się układ popychany poruszył.
    Trzeba wstawić na maszynę i przetopić cynę normalnym profilem do lutowania i tylko ręcznie zakończyć proces, bo nigdy nie wiadomo kiedy jest to już.