Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie Faac E024S po raz wtóry - wraz z S418, XF 868

Marek K80 02 Aug 2021 15:33 2481 16
 • #1
  Marek K80
  Level 11  
  Witam
  Mam problem z zaprogramowaniem centrali E024S zgodnie z swoimi założeniami, mianowicie, być może brakuje mi książki "napędy bram dla bystrzaków" ale ten co pisał instrukcję do niej też powinien takową książkę przeczytać bądź napisać tutorial do instrukcji
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15936679#15936679

  1) przeprowadziłem z powodzeniem konfigurację automatyczną, manualna kończy się fiaskiem diody LD4 i LD5 migają (nie w każdej instrukcji ta informacja jest zawarta), mógłby mi ktoś powiedzieć, czy fiasko programowania w manualnym (ręcznym) trybie wynika z tego iż podczas manewrowania przez centralkę siłownikami powinienem w odpowiednich dla siebie momentach podawać sygnały na wejścia (złącze JP5 zacisk 4 i 5 -)zgodnie z punktem 6.3.2 instrukcji. Czym naprawdę różni się tryb automatyczny od manualnego - tylko odmierzeniem czasów w celu ustawienie spowolnień skrzydeł podczas otwierania i zamykania?
  co to jest impuls "Open" z działu 6.3.2
  2) zaprogramowałem pilot SLH do odbiornika XF 868, lecz pod przyciskiem jest częściowe otwieranie bramy, abstrahując, że od tego, że chodziło mi o całkowite otwarcie to nie potrafię już zaprogramować inaczej tego przycisku.
  Czy da się wymazać z pamięci pilota (bo powtórna konfiguracja centralki nie skutkuje usunięciem pilota z centralki)?
  mógłby mi ktoś rozwinąć / wytłumaczyć procedurę programowania?
  - na pilocie nacisnąć przycisk P1 i P2 równocześnie ..... OK
  - dioda na pilocie zacznie błyskać .... OK
  - zwalniam przyciski na pilocie ..... OK
  - naciskam przycisk LOGIC (SW3) na centralce po czym przycisk SETUP (SW1) dla całkowitego otwarcia
  lub
  naciskam przycisk SPEED (SW2) na centralce po czym przycisk SETUP (SW1) dla częściowego otwarcia
  .... OK
  - miga dioda LD4 lub LD5 w zależności od wybrania powyższego.... OK
  - w ciągu 5 sekund wcisnąć przycisk na pilocie, który ma być zaprogramowany do odpowiedniego otwarcia bramy ....OK
  dla mnie programowanie się już kończy (tzn raz na tym etapie skończyło się powodzeniem) a w instrukcji jest zapis w podpunkcie 9:
  - szybko nacisnąć dwukrotnie przycisk zapisywanego w pamięci urządzenia (pilota) sterowania radiowego ... nie wiem o co chodzi
  3) odnośnie trybów pracy mam tylko fotokomórki zamykające, mógłby mi ktoś odpowiedzieć co to są za stany systemu zautomatyzowanego z rozdziału 12 instrukcji
  - otwarty w czasie pauzy - jest to tryb, podczas tej domyślnie 30 sekundowego otwarcia bramy/jej skrzydła?
  - co to jest tryb zablokowany?

  odnośnie sygnałów sterowania z tabeli sygnał otwarty A i otwarty B są to sygnały ze złącza J5 A i B lub ich odpowiedniki z zaprogramowanego pilota?
  próbuje rozkminić tryby pracy
  4) z funkcji zaawansowanych instrukcja 6.3.4 jak działa:
  - zabezpieczenie przed wiatrem
  - skok wsteczny
  - lekki dotyk
  - wstępne błyskanie

  dziękuję za wszelkie podpowiedzi
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ufff, ale harmonia pytań....

  1. Impuls OPEN (jak i "sygnał" do miejsc zwolnień w programowaniu manualnym") to krótkie podanie minusa czyli 2 na wejście 5 (nie wiem skąd wziąłeś w tym towarzystwie wejście 4...) lub, jeśli wcześniej dopisałeś piloty do radia - przycisk pilota sterujący pełnym ruchem.
  Tryb automatyczny wszystko robi sam - sam szacuje spowolnienia (przeważnie za długie) i, jeśli centralka ma logikę ustawioną na autozamykanie - daje czas pauzy 30 sekund.
  W trybie manualnym masz wpływ na punkty rozpoczęcia spowolnień każdego skrzydła osobno.

  2. Na początek wywal pilota z pamięci odbiornika/płyty - rozdział 8.4 (tak opisane, że nic dodać nic ująć)
  Naciskasz razem na pilocie P1 i P2 (przyciski z jedną i dwoma kropkami) aż zacznie mrugac jego LED; wszystkie następne operacje musisz zrobić w ciągi 10 sek. bo pilot wyjdzie z trybu dopisywania.
  Na centrali naciskasz Logic (SW3) i trzymając go naciskasz Setup (SW1), jak dioda przy SW3 zacznie migać puszczasz oba przyciski , przyciskasz przycisk pilota, który ma odpalić pełny ruch i trzymasz aż w/w LED zapali się na 1 sek i zgaśnie. Puszczasz przycisk pilota. W ciągu 5 sekind jeszcze raz go naciskasz - brama powinna ruszyć. Koniec.
  Dla uruchomienia funkcji furtki wszystko j/w tyle że zamiast SW3 używasz SW2.
  Jesli masz więcej pilotów - następne tylko kopiujesz od pierwszego dopisanego do centralki.

  3. No to chyba powinno być jasne - brama w logice A, AP i A1 zamyka sie automatycznie - a czekanie na otwarciu przez czas pauzy na rozpoczęcie zamykania automatycznego - to ten czas pauzy.
  Stan zablokowany (debilne tłumaczenie) - powinno brzmieć - zatrzymanie. To stan, gdy brama jest zatrzymana w trakcie ruchu (z pilota bądź użyciem wejścia STOP) i stoi gdzieś między krańcami.

  Sygnał A i B to odpowiednio otwarcie całkowite lub furtka - ruch wywołuje się krótkim zwarciem odpowiedniego wejścia z minusem czyli 2 lub odpowiednio - odpaleniem z pilota calkowitego lub częściowego otwarcia (to dokładne odpowiedniki).

  4.
  -zabezpieczenie przed wiatrem - znieczula (wydłuża czas reakcji) amperometryki na krótkie szarpnięcia skrzydłami - niby od wiatru (ale jakoś ani ja ani koledzy z elektrody nie zauważyli szczególnej różnicy z włączoną albo wyłączoną funkcją - może wiało za słabo...:) )
  -skok wsteczny - krótkie dociśnięcie skrzydeł do zamknięcia przed otwarciem, aby ułatwić odblokowanie elektrozamka na odboju centralnym - jeśli jest (zamek i odbój ;) )
  -lekki dotyk - nie mam pojęcia - może zwolnienie zwolnienia....
  -wstepne błyskanie - przy odpaleniu bramy 5 sekund tylko błyska kogut, brama rusza dopiero po tych 5 sek.
 • #3
  Marek K80
  Level 11  
  dziękuję za odpowiedzi
  Ad 1. w punkcie 6.3.2 jest to ujęte jako "sygnał otwarcia" rozumiem, że chodzi tylko i wyłącznie o sygnał na wejście 5 (4 też jest open lecz jest do otwarcia częściowego)
  Ad 2. jutro spróbuje, mogłoby to by w instrukcji być inaczej zredagowane (jakieś dwukrotne naciskanie gdy już raz naciśnięto etc)
  Ad 3. ok, tabela 11, tryb pracy C, ten nagłówek "Utrzymane sygnały" nad sygnałami Otwarty A, Otwarty B to przypadek, błąd?
  Ad 4. to już sobie zostawię na koniec
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Tak - sygnał czyli minus na wejście 5 lub użycie dopisanego pilota (jeśli jest) na pełne otwarcie.
  2. Próbuj.
  3. Nie błąd - to logika pracy tzw "dead man" - czyli praca z obecnością operatora - brama jedzie tylko wtedy, jeśli przytrzymujesz cały czas odpowiedni przycisk pilota (lub sygnał na odp. wejście). Zauważ, że w tym trybie Open A zamienia się na jednokierunkowe tylko otwieranie, a Open B lub otwarcie w trybie furtki z pilota (czyli w innych logikach furtka) zamienia sie na tylko zamykanie. Czasem taka logika jest potrzebna z racji zwiększonego bezpieczeństwa (wymusza cały czas uwagę operatora podczas pracy urządzenia).
 • #5
  Marek K80
  Level 11  
  nie chciałem aby brama samoczynnie się zamykała po czasie pauzy -> dałem pracę półautomatyczną "b", jeden przycisk pilota otwiera, drugi zamyka (działają na impuls) zrzekłem się tym samym funkcji furtki, czy się mylę i da się go zachować?

  wszystko było dobrze, do dzisiaj, niestety skrzydło zamykające działające jako pierwsze podczas tej operacji zaczęło wchodzić w tor fotokomórek zamykających (są zamontowane na granicy widoczności na słupkach), czy da się w tym trybie wyeliminować fotokomórki? (samo wypięcie nie skutkuje), pracę bez odboju uznaję za nie stabilną, chyba, że z czasem będzie się to rozjeżdżać, i końcu jakaś blokada będzie musiała być zamontowana
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jesli masz B - tracisz furtkę.
  Co do odbojów - moze sie mylę ale te siłowniki - jak mi się zdaje - mają możliwośc montażu ograniczników mechanicznych w samych siłownikach - i te ograniczniki wystatczająco dokładnie definiują punkty krańcowe ruchu.
  Bazowanie na samych czasach w tych siłownikach i tej firmy (zresztą w kazdych innych i innej firmy) to błąd. Nawet jak uda ci się czasowo zestroić krańce w miarę dokładnie - masz gwarantowane rozjechanie po interwencji fotek lub zabawie z pilotem w "otwórz zamknij x10".
 • #7
  Marek K80
  Level 11  
  tak, bazuje obecnie na ogranicznikach wbudowanych w siłownikach, ustawiłem ja na krok przed pełnym zamknięciem aby skrzydła bramy nie wchodziły mi w światło fotokomórek, patrząc z góry skrzydła nie są zamknięte idealnie (w tej samej linii) ale już sobie to odpuszę bo trzeba było by wysunąć fotokomórki

  Co n-ty raz mam problem z zamknięciem bramy, mianowicie, rusza pierwsze skrzydło, w momencie w którym powinno być uruchomione skrzydło ruszające jako drugie (zakładam, że jest to ta chwila czasu), brama odpuszcza i następuję otwarcie - w rzeczywistości otwarcie skrzydła pierwszego (bo drugie nie zdążyło ruszyć).
  Założyłem, że odpowiedzialna jest przeciążeniówka z powodu problemu pokonania oporu skrzydła drugiego => przestawiłem DS1 z siły niskiej na siłę średnią-niską. Sytuacja powtórzyła się to raz, a dwa zraziło mnie strasznie sposób poruszania się skrzydła zamykającego jako pierwszego. Skrzydło nie porusza się liniowo mało tego, porusza się bardziej skokowo, w momentach zwolnienia nawet wykonuje nie wielki ruch cofający. W trybie z siłą niską też nie jest idealnie, ale bynajmniej nie ma cofania się i tak nie razi. Pracuję na niskiej prędkości LOW siłowników.

  Na zaciskach J3 (flashing lamp) i J4 (electric lock) panuje cały czas napięcie <30V DC, nie zależenie brama pracuje, otwarta, zamknięta, to jest normalne?
 • Helpful post
  #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do szarpania siłownika (i jednocześnie problemów z amperometryką) - to przeważnie skutek nieprawidłowego montażu siłownika (zbyt małe wymiary montażowe - zobacz, jaki procent skoku siłownika jest wykorzystywany do pełnego ruchu bramy - jeśli np tylko połowa śruby - żabkowanie masz jak w banku) połączonego z elastycznością rachitycznego słupka. Nie napisałeś - jak wygląda u ciebie sytuacja od sttony mechanicznej.
  Co do napięć - nie sprawdzaj gołym miernikiem a obciąż wejście obciążeniem znamionowym (dla lampy - 15W) - miernik ma b. wysoką oporność wejściową i wystarczy, że gdzieś na wyjściu jest jakiś rezystor (np z układu sprawdzajacego lampę) i masz te 30V, ale o prądzie liczonym w miliamperach.
 • #9
  Marek K80
  Level 11  
  Siłownik wykorzystuje gdzieś 28cm, na pełny przesuw z blokadami maksymalnie rozsuniętymi przypada 35cm. Słupek 10x10cm (czerwony), wymiar (niebieski) Z=14cm, wymiar (żółty) B=5+4=9cm, wymiar (różowy) D=5cm. Są to wymiary ciaśniejsze niż w specyfikacji, w kwestii żabkowania chyba już więcej nic nie da się zrobić

  Programowanie Faac E024S po raz wtóry - wraz z S418, XF 868
  Programowanie Faac E024S po raz wtóry - wraz z S418, XF 868
  Programowanie Faac E024S po raz wtóry - wraz z S418, XF 868

  Wpływu zmiany obciążenia na wyjścia centralki jeszcze nie sprawdzałem
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Właściwie to by się dało - zwiększyć wymiar żółty o nawet 4 cm odsuwając oś obrotu siłownika do ogrodzenia (prawie na skraj słupka) jednocześnie zmniejszając przybogaty wymiar niebiesko-zielony o tyle samo (albo - jeśli suwu siłownika wystarczy - zostawić). Uzyskasz wtedy niemal równe oba wymiary i co ważniejsze - akceptowalny żółty (bo obecne 9 cm to nawet poniżej minimum).

  Ovzuwiściw wymagałoby to przeróbki obecnych lub wykonania (zakupu) nowych uchwytów słupkowych (jeśli czujesz się na siłach)
 • #11
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Przepraszam za odgrzanie kotleta i podpięcie się pod temat ale jeżeli chodzi o programowanie tych pilotów to żeby mieć pełne otwarcie i funkcję furtki to muszę wykonać sekwencję z wciśnięciem SW3 dla pełnego otwarcia i później powtarzam całą procedurę od początku (od wciśnięcia P1 i P2 na pilocie) tylko z SW2? Czy muszę wykonać sekwencję z SW3 i następnie z SW2 w ciągu tych 10 sekund zanim pilot wyjdzie z trybu programowania?

  A co do poprawienia wymiarów montażowych to ten uchwyt dla tych wymiarów słupka można prawie idealnie ustawić rozkręcając ten podłużny element (uchwyt 2 elementowy) i przykręcić go skośnie, tak żeby odchodził w stronę ogrodzenia. Może być jednak konieczność przemontowania uchwytu przedniego jeżeli braknie suwu siłownika.
 • #12
  kotbury
  Gantry automation specialist
  POMYŁKA - wyjaśnienie 2 posty niżej

  A co ma do dopisywania pilota przycisk F(SW3)?
  Przyciski pilota do różnych kanałów (czyli kan.1 to OPEN A, kan. 2 OPEN B - furtka) dopisujesz do centralki zupełnie osobno - inaczej się nie bardzo się da bo dopisanie przycisku do centralki kończysz kilkukrotnym jego naciśnięciem a rozpoczęcie procedury jest inne dla kan. 1 (przyciskiem SW1) a inne dla 2 (SW2).
 • #13
  Vytautas_YT
  Level 30  
  kotbury wrote:
  A co ma do dopisywania pilota przycisk F(SW3)?


  4.Nacisnąć przycisk LOGIC (SW3) lub SPEED (SW2), aby
  zapisać w pamięci całkowite otwarcie (OPEN A) lub
  częścioweotwarcie(OPENB),anastępnieprzytrzymując
  dany przycisk, nacisnąć także przycisk SETUP (SW1).
  Odpowiednia dioda będzie błyskać przez 5 sekund.

  No tak instrukcja prawi.
 • #14
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Sorki - popitoliło mi się z E045. Ale tutaj także inicjujesz dopisywanie konkretnego kanału określonym przyciskiem - SW3 dla OPEN A, potem SW1, (SW2 dla OPEN B - częściowe), potem procedura jak w instrukcji, na koniec 2x naciśnięcie wybranego przycisku pilota - za 2 razem uruchomi sie wybrany kanał (ruszy brama) i centralka kończy dopisywanie. Dopisywanie drugiego kanału robi się zupełnie osobno kolejną procedurą (z SW2).
 • #15
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Już dopisałem pilot. Tylko powiedz mi jedno. Jakim cudem wszystkie działają jako Master? Każdym jestem w stanie skopiować kodowanie do nowego pilota. One tak mają? Bo wydawało mi się że jako Master ustawiał się tylko ten dopisywany bezpośrednio do centrali.
 • #16
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Każdy będzie masterem, możesz też od pilota sklonowanego znowu sklonować kolejnego (czyli można potraktować klona jako kolejnego mastera).
  Miałem tak, gdy właściciel wziął mastery od żony i nie wiedział, który jest ten master-master. Dopisałem kolejnego pilota od losowo wybranego - i działał.

  Można z fabrycznego (który zawsze jest masterem) zrobić permanentnego Slave - i z niego kolejnego pilota już nie sklonujesz - ale operacja jest nieodwracalna.

  Mastera poznasz po tym, że po przytrzymaniu przycisku LED pilota błyśnie, zgaśnie i dopiero zacznie ciągiem bździć, w slave LED świeci sie ciągle od razu bez tego wstepnego mrugnięcia.
  PS. do postu poniżej - babola w sumie nie ma - nigdzie nie stoi że jako master MUSI być użyta dokładnie sztuka dopisana do radia.