Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Heterogeniczna epitaksja półprzewodników ukierunkowana na epokę post-Moore&#

ghost666 02 Aug 2021 19:26 627 1
 • Heterogeniczna epitaksja półprzewodników ukierunkowana na epokę post-Moore&#
  Zespół badawczy pod kierownictwem profesora Liu Zhiqianga z Instytutu Półprzewodników Chińskiej Akademii Nauk, we współpracy z zespołem pod kierownictwem profesora Gao Penga z Uniwersytetu Pekińskiego oraz zespołem pod kierownictwem profesora Liu Zhongfana z Pekińskiego Instytutu Grafenu (BGI), niedawno zrealizował koncepcję "heterogenicznej epitaksji" wykorzystując tak zwaną strategię van der Waslsa, czyli rodzaj niesymetrycznego procesu epitaksji wykorzystującego materiały łączące się wiązaniami van der Waalsa.

  Naukowcy potwierdzili wykonalność epitaksji azotkowej nieograniczonej siecią podłoża i przedstawili nowy pomysł na heterogeniczną integrację materiałów półprzewodnikowych. Proponując technologię epitaksji van der Waalsa wspomaganą nanodrutami, uzyskali oni ciągłe i płaskie, prawie monokrystaliczne warstwy azotku na amorficznym podłożu szklanym. Po dziesięcioleciach rozwoju przemysł półprzewodników wszedł w erę określaną jako "post-Moore'a". „Poza prawem Moore'a”, czyli w momencie, gdy rozwój nie jest już opisywany rzeczowym prawem. Epoka ta zapoczątkowało swojego rodzaju punkt kulminacyjny. Rozwój branży półprzewodników w przyszłości musi wyjść z pierwotnych ram i poszukać nowych ścieżek i technologii.

  W obliczu tych możliwości i wyzwań przygotowywanie podstawowych materiałów, takich jak materiały półprzewodnikowe z szeroką przerwą energetyczną, również stanowi przełom. Nowe materiały, nowe procesy i heterogeniczna integracja staną się potencjalnie przełomowymi technologiami w nowej epoce.

  W tym badaniu naukowcy wykorzystali grafen do stworzenia jednorodnych wysp zarodkowania azotków, które odziedziczyły krystaliczność z sieci grafenowej. Następnie wyspy zarodkowania azotków wchłonęły domieszki na powierzchni grafenu i przekształciły się w nanodruty. Następnie nanocząstki te działały jako doskonały szablon do łagodzenia niedopasowania sieci krystalicznej i późniejszego wyrównywania się sieci w całej warstwie. W ten sposób powstała gładka warstwa azotku.

  Zdaniem naukowców grafen skutecznie kieruje orientacją azotków, podczas gdy zaprojektowany szablon z nanodrutów dodatkowo poprawia wyrównanie struktury hodowanej warstwy w płaszczyźnie do trzech dominujących konfiguracji. "Dominujące orientacje w płaszczyźnie są wyraźnie widoczne na obrazach z transmisyjnego mikroskopu elektronowego o wysokiej rozdzielczości atomowej na granicach grafenu, co jest zgodne z obliczeniami teoretycznymi funkcjonału gęstości" powiedział prof. Liu Zhiqiang, autor badania.

  Prace te eksperymentalnie potwierdzają wzrost krystalicznych azotków na podłożach amorficznych, ale także zapewniają obiecującą drogę do monolitycznej integracji półprzewodników w zaawansowanej elektronice i fotonice. Ta metoda jest również odpowiednia do przygotowania materiałów o wysokiej zawartości azotku indu. Pozwala na poprawę domieszkowania indem azotków-III, co otwiera nowe pomysły na przyszłe zastosowanie azotków w dziedzinie nowych i wielofunkcyjnych urządzeń półprzewodnikowych.

  Badania te zostały opublikowane w Science Advances z 31 lipca w artykule zatytułowanym „Van der Waals Epitaxy of Nearly Single-Crystalline Nitride Films on Amorphous Graphene-Glass Wafer”. Artykuł dostępny jest tutaj.

  https://techxplore.com/news/2021-08-heterogeneous-epitaxy-semiconductors-post-moore-era.html

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10551 posts with rating 8905, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Metalwork
 • #2
  Wszechelektronik
  Level 11  
  Info o nowym czipie do smartfona ma kilkanaście komentarzy, a o podstawach przyszłej elektroniki 0... cienko widzę naszą przyszłość. ;) Swoją drogą, elektronika od pewnego czasu zaczyna elektronikom przeciekać przez palce. Robota dla chemika i automatyka - programisty, a elektronik z lutownicą w ręku odchodzi powoli w niebyt. Hodowla struktur, drukarki atomowe, jeszcze samonaprawiające się materiały... Odkąd pamiętam interesują mnie nowe technologie, ale coraz bardziej czuję się jak starsza osoba która ledwie ogarnia pilot od tv. Za 20-30 lat zapewne i dla mnie stanie się zupełnie niezrozumiałe czym się zajmują młodzi ludzie. W przyszłości elektronika wtopi się w otoczenie, przestanie być zauważana ludzkimi zmysłami, wszelkim przedmiotom z otoczenia będzie można zdalnie nadać niemal dowolną funkcjonalność, programować. Jakimś machnięciem ręką czy dotknięciem wyświetlonych znaków na dowolnej powierzchni, będzie można zmienić kolor tapety w całym domu, nawet smartfon stanie się przeżytkiem. Jak ktoś zechce się z kimś skontaktować, będzie mógł nawet w przydrożnym kamieniu aktywować funkcje telefonu:)