Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy.

RobertSzumowski 04 Aug 2021 08:22 1485 30
IGE-XAO
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Witam serdecznie.Potrzebuję pomocy w podłączeniu orginalnego ekspresu Scania o napięciu 24v i mocy 500W.W nowych scaniach gniazdo 24V jest zmienione na dużą wtyczkę.Po podłączeniu wtyku do gniazda co prawda ekspres zaczyna pracę ale po ok 1min bezpiecznik we wtyczce się przepala (15A).Po zamontowaniu 20A bezpiecznika natomiast topi się wtyczka.Moje pytanie brzmi czy gniazdo może robić zwarcie czy wiązka tego gniazda nie wytrzymuje takiego poboru mocy.Samochód ma 2 tyg.więc chciałbym zrobić to fachowo bez druciarstwa żeby długo służyło.Proszę o porady od fachowców a nie od druciaży.Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    RobertSzumowski
    Level 3  
    No właśnie z kablami się nic nie dzieje problem to bezpiecznik i wtyczka
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Ok.Ekspres kupiony w serwisie scani 2 dni temu,samochód również kupiony w scani dwa tygodnie temu to żeby podłączyć ekspres dedykowany do tego auta muszę sam montować całą wiązkę? To po pierwsze a po drugie tą nową wiązkę gdzie mam podłączyć?Jeśli mam robić nową wiązkę to bezpośrednio lepiej podłączyć tam ekspres.Pytanie pod co go podpiąć żeby nic nie spalić?

Dodano po 11 [minuty]:

Odrazu dodam że mogę podjechać do serwisu i zapłacić za montaż nie ma problemu,jednak terminy umawiane są za 2lub3 tygodnie ze względu na wiadomo co,pozatym musi ten termin pasować szefowi który ma w nosie mój ekspres on zarabia jak auto jeździ i napewno nie do serwisu,więc idąc tą drogą napiłbym się tej kawy może w wigilie.Dlatego proszę o pomoc tu na forum.
    szaman108
    Level 31  
    Witam

Jedz do serwisu i ni kombinuj....jeśli ty chcesz do zapalniczki podłączyć odbiornik o mocy 500W to już widać że nie masz o tym pojęcia a zmieniając bezpiecznik na większy startujesz do nagrody Darwina.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Przeczytaj na spokojnie jeszcze raz od początku co napisałem postaraj się ze zrozumieniem,a dojdziesz dlaczego tu napisałem i dlaczego nie mam pojęcia jak to podłączyc.
  • IGE-XAO
    Kudziolek
    Level 17  
    Sprawdź czy w skrzynce bezpieczników masz bezpiecznik nr 17 30A. Jeśli masz to masz moduł kuchenny i powinieneś mieć już puszczone przewody do ekspresu. Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy. . Jeszcze możesz mieć wtyczkę w półce dachowej H38 pisze na niej.
  • Helpful post
    szaman108
    Level 31  
    No to walcz i na początek przeczytaj instrukcje obsługi samochodu jest na wyposażeniu będziesz wtedy wiedział co możesz podłączyć pod gniazdo zapalniczki i dowiesz się czym grozi przeciążenie instalacji elektrycznej w samochodzie.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Już sprawdzałem u mnie bezpieczniki zaczynają się od 23 w półce dachowej tylko zaślepka.Jest jeszcze chyba bezpiecznik 181 30A ale tego też nie mam.Wychodzi że nie ma u mnie instalacji do montażu akcesorii kuchennych dedykowanych do tego modelu.Może masz jakiś pomysł gdzie mogę to podłączyć żeby nie spalić instalacji.Dziwi mnie że scania sprzedaje ekspres którego nie można podłączyc.

Dodano po 9 [minuty]:

Szaman 108 .
    Orginalny zestaw ekspresu do kawy firmy scania:
    Ekspres+ mocowanie+kabel elektryczny miedziany o średnicy 2.5mm z zamontowanym na plusie bezpiecznikiem 20A i duża WTYCZKA DO ZAPALNICZKI z nadrukiem 24V.Może i nie mam wielkiego pojęcia o elektronice w aucie ale wiem napewno gdzie wkłada się wtyczkę z nadrukiem 24V.

Dodano po 23 [minuty]:

Doczytałem w pdf podesłanym przez Szaman 108 o co tu chodzi i dziękuję mu bardzo za trop .Chodzi o to że u mnie niema instalacji pod ekspres muszę sobie ją dokupić w serwisie.Co do wtyczki pod zapalniczkę przetłumaczyłem instrukcję ekspresu i wtyczka jest opcjonalna ale zalecana jest instalacja specjalna pod ekspres
    szaman108
    Level 31  
    Jeszcze nie widziałem w scanii zapalniczki która ma wydatek 500W.Z boku wejścia do zapalniczki powinieneś mieć informację jakiej mocy można podłączyć odbiornik.Podaj numer nadwozia samochodu może uda się coś wykopać na temat zabudowy ewentualnie dobrać schemat elektryczny i w tedy we własnym zakresie można wykonać wiązkę elektryczną.
    mario11031980
    Level 18  
    Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie instacji 2,5 mm bezpiecznik założyć gniazdko 230v i przerobić przy expresie tez na wtyczkę 230 v gdzie się podpiąć trzeba poszukać schematu gdzie oryginalnie jest to podpięte.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Jeśli ekspres jest 24v to zmiana wtyczki nie spowoduje że zacznie pracować na 230V
    mario11031980
    Level 18  
    Kolego nie rozumiesz chyba podlaczasz na 24v ale gniazdo i wtyczkę zmieniasz na 230v .

Dodano po 2 [minuty]:

A najłatwiej podłączyć tam gdzie przychodzą grube plusy i masy tak jak podłącza się przetwornice jeśli wiesz o czym pisze.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Tak zrozumiałem co piszesz i dziękuję Ci za propozycję.Jeśli mam robić gniazdko i wytyk na 230v to tą wiązkę muszę też podłączyć gdzieś w bezpieczniki i tu jest problem gdzie.A jeśli ustali się gdzie mogę to podłączyć to zbędna staje się ta instalacja ponieważ podłącze tam bezpośrednio ekspres.Problemu by niebyło gdyby w skrzynce był bezpiecznik nr 17 dedykowany do ekspresu lub nr 182 do kuchenki mikrofalowej ale niestety mam tam tylko puste miejsce.Szukam innego miejsca gdzie mogę się bezpiecznie podpiąć.
    Co sądzisz żeby pociągnąć zasilanie bezpośrednio z aku?
    Ireneo
    Level 42  
    Moc to iloczyn napięcia i prądu.Czyli mając bezpiecznik 15A i napięcie w instalacji 24V uzyskasz 360W.Czyli ta i instalacja nie jest przewidziana do 500W.Nawet dając większy bezpiecznik.Dlatego coś się grzeje i topi...
    andrzej20001
    Level 43  
    Nowe auto i dedykowany sprzęt. Każda ingerencja spowoduje wypięcię się serwisu w razie awarii.
    Wsadzanie mocniejszych bezpieczników to juz w ogóle porazka. To nie kaszlok czy żuk.
    RobertSzumowski wrote:
    u mnie niema instalacji pod ekspres muszę sobie ją dokupić w serwisie.

i wszystko
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    RobertSzumowski wrote:
    Ekspres+ mocowanie+kabel elektryczny miedziany o średnicy 2.5mm z zamontowanym na plusie bezpiecznikiem 20A i duża WTYCZKA DO ZAPALNICZKI z nadrukiem 24V.

Ciekawe kto tą wtyczkę zamontował? Typowa wydajność gniazd zapalniczek w autach ciężarowych to 240W max jak dobrze pamiętam.
    RobertSzumowski wrote:
    serwis scani też niewie jak go podłączyć

Bo pewnie naściągali tych ekspresów i sami wtyczki zakładali nawet nie wiedząc że potrzebny jest dedykowany obwód do zasilania.

andrzej20001 wrote:
    Nowe auto i dedykowany sprzęt. Każda ingerencja spowoduje wypięcię się serwisu w razie awarii.

Ten serwis to chyba bez autoryzacji jest. Gdyby nie to że w razie W mogą być konsekwencje ("serwis" zawsze coś wymyśli aby nie było ich winy), to jest to max godzina roboty dla ogarniętego elektryka. Tak aby było dobrze i bezpiecznie.

@robertszumowski pokaż zdjęcia tego ekspresu.
    mario11031980
    Level 18  
    Kolego bezpiecznik zakładasz na instacji i po problemie bezpiecznik to 30

Moderated By ArturAVS:

A czy do Ciebie dociera że grzebanie w instalacji nowego auta przez osoby nieupoważnione wiąże się z utratą gwarancji? Skąd taka wartość bezpiecznika? Przeliczyłeś w/g przekrojów przewodów?
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

RobertSzumowski
    Level 3  
    Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy. Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy.[/center]

Dodano po 15 [minuty]:

Niewiem ekspres zrobiony w Danii instrukcja w języku Szewdzkim,Norweskim i Duńskim .Może na skandynawie mają mocniejszą instalację w zapalniczkach stąd ta wtyczka.Już nie rozkminiam co tam mają chciałbym to mądrze podłączyć u siebie dlatego tutaj szukam pomocy.
  • Helpful post
    Kudziolek
    Level 17  
    No to tak. Potrzebujesz zakupić SCANIA 2168061 [Gniazdo bezpiecznika 30A] + konektor SCANIA 815662 + przewód 4mm2 Czerwony i możesz się wpiąć do szyny zbiorczej w skrzynce bezpieczników. Masę bierzesz z punktu G64 lub G4-2 na zdjęciu. No i tyle ale jak to z nowym samochodem polecam poczekać i dać do serwisu na montaż :)Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy. Scania R500 2021r - Problem z podłączeniem ekspresu do kawy.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Ten ekspres nie jest przeznaczony do podłączenia poprzez gniazdo zapalniczki! Wymaga dedykowanej instalacji i jest montowany na stałe. Nie wiem kto tam zamontował wtyk zapalniczki (podejrzewam serwis) ale tak nie powinno być. Niech w tym "serwisie" wyprowadzą Ci złączkę 2xkonektor 6,35mm zabezpieczoną odpowiednim do przewodów bezpiecznikiem i dadzą gwarancję. Jeśli się na to nie zgodzą, to nie są żadnym serwisem. Scania w biuletynach technicznych udostępnia wiele informacji na temat montażu dodatkowego wyposażenia (podobnie jak większość producentów) i te informacje powinny wystarczyć dla "serwisowego" elektryka. Auto masz nowe to podjedź do innego autoryzowanego serwisu z kumatą obsługą żeby nie stracić gwarancji.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Wszystko już wiadomo dzięki za pomoc czyli serwis w kulki leci sprzedał ekspres z wtyczką bo wiedział że nie mam instalacji.No cóż poproszę szefa żeby ochrzanił ten serwis wkońcu co roku kupuje 8-10 szt nowych u nich a do tego serwisują jego kilkadziesiąt innych scani pełną wiedzę o całej flocie mają w bazie danych.
    Dzięki wszystkim za pomoc
  • Helpful post
    szaman108
    Level 31  
    Procujesz w Belgii?W Twoim samochodzie niema dodatkowego wyposażenia do montażu ekspresu w załączniku masz zdjęcie z zaznaczonym opisem.Dodatkowo masz opis montażu zestawu i schemat elektryczny dokładnie pod Twój model.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    Dokładnie w Belgii,dlatego jest taki problem z serwisem czasami myślę że jak umiesz trzymać młotek to spokojnie tam można pracować.
    Dzięki bardzo za pomoc teraz już wszystko jasne scania na serwis niech zakładają wiązkę pod ekspres.Dzięki za materiały edukacyjne.
    szaman108
    Level 31  
    Oni tam chyba Francuskiego używają....nawet jak pokażesz dokumentację w języku Polski to na samym początku druków jest numer 19-80 który określa lokalizacje w programie Scania Multi więc powinien się kapnąć mechanik.
    RobertSzumowski
    Level 3  
    szaman 108 myślałem że to koniec problemu ale jakże mocno się myliłem.
    Dzwonili z serwisu,wiązka do ekspresu niedostępna natomiast pan elektryk zrobi ją dla mnie za 120e z podłączeniem warunkiem jest wstawienie auta na 3,5 do 4 godz do serwisu.Jedna godz to 100e czyli podłączenie będzie kosztowało 520 e.czyli 2× więcej niż ekspres.W polsce chłopaki by ogarneli to w 1 godz za 1/3 ceny .Poprostu tutaj mamy najczystrzą formę złodziejstwa
    szaman108
    Level 31  
    Witamy w kapitalizmie :-)na serwisach kręcą takie wałki,że prywatny mechanik to aniołki przy nich.Zaczął bym chyba jeździć rowerem gdybym miał kupić samochód od dilera :D

Moderated By ArturAVS:

3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.