Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Lincoln Invertec V-155 - wyjaśnienie działania wg schematu

newyorkertychy 04 Aug 2021 14:32 333 12
    newyorkertychy
    Level 4  
    Witam. Proszę o wyjaśnienie lub ewentualne sprostowanie. Na załączonym obrazku mamy schemat płyty invertera spawarki Lincoln.
    I teraz: jak zamyka się obwód prądowy strony pierwotnej. Czy możliwe jest aby IGBT strony górnej i dolnej były sterowane jednocześnie?
    Poniżej jest schemat trafo impulsowego i z niego tak by to wynikało. Czy obwód zamyka się przez rezystor i kondensator z każdej strony?
    TM85
    Level 26  
    Te obwody RC to wyglądają na snubbery, mają inne zastosowanie, gaszenie przepięć prosto mówiąc.
    TM85
    Level 26  
    Dumałem, dumałem i wyjaśnienie jest w lewej dolnej części schematu. Przeanalizuj jak działa sterowanie tych kluczy. Wynika że sterowane są na raz jednym sygnałem pwm. Wszystkie na raz.
    newyorkertychy
    Level 4  
    Witam.Do tego już dawno doszedłem.Tylko pytanie czemu miałoby to służyć takie właśnie sterowanie o ile rzeczywiście tak jest.Nigdy wcześniej się z takim rozwiązaniem nie spotkałem.
    hajy
    Level 21  
    To jest układ dwu tranzystorowy forward.
    W nim otwierają się jednocześnie dolne i górne klucze.
    Pozdrawiam
    TM85
    Level 26  
    Zgadza się, dwutranzystorowy forward. A jedna z zalet to mniejsze napięcia na tranzystorach.
    newyorkertychy
    Level 4  
    Tak też podejrzewałem.A jak za pomocą skopometru dwukanałowego że wspólna masa podglądnąć obydwa sygnały bramkowe?
    I do czego służą diody D3 iD9 zamontowane na radiatorach Igbt oraz D3,4,5 na stronie wtórnej.?
    hajy
    Level 21  
    Witam

To tak diody D3 i D9 odprowadzają energie która została zgromadzona w transformatorze do zasilania, transformator nie jest idealny i gromadzi również energię w sobie tak w skrócie.
    Diody D4, D5, D6 są po to by dławik wyjściowy działał, zamykają obwód dla prądu dławika gdy on oddaje energie zgromadzoną w sobie.
    Na stronie texas instrument jest fajne narzędzie którym można się pobawić różnymi topologiami przetwornic.
    POWERSTAGE-ESIGNER

Pozdrawiam
    TM85
    Level 26  
    Bezpiecznie to odpowiedni oscyloskop z izolacją galwaniczną wejść bądź sondy różnicowe.
    Mniej bezpiecznie to tu widzę BAL połowa napięć zasilania może względem tego? Jeśli masz oscyloskop nie sieciowy.
    Oscyloskop stacjonarny i pomiary części gorącej to przemarsz przez pole minowe.