Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RS7778FHCSR SBS - nie działa zamrażarka, chłodziarka działa bez zarzutu

ducker1 04 Aug 2021 15:52 921 8
    ducker1
    Level 25  
    Witam kolegów.

Od jakiegoś już czasu mam problem z lodówko-zamrażarką Samsung SBS RS7778FHCSR.
    Przestała działać zamrażarka, temperatura jaka się w niej utrzymuje to kilka stopni na +.
    Natomiast wyświetlacz temperatury zamrażarki pokazuje -20.
    Pomyślałem że to uszkodzony czujnik, wymieniłem go na taki: https://north.pl//karta/czujnik-temperatury-zamrazarki-do-lodowki-samsung-rs-7778fhcsr,3RL-ME-ZMMA-5UX.html
    ale nic to nie dało. Wyświetlacz teraz pokazuje -23st gdy wewnątrz jest +12
    Czujnik założyłem wczoraj wieczorem nie montując górnej obudowy (tej na której jest listwa LED), natomiast dolną obudowę wraz z wentylatorem zostawiłem odchyloną ale wszystkie przewody zostawiłem podłączone.
    Wstawiłem też miseczkę z odrobiną wody żeby zobaczyć czy zamarznie, no i zamarzła do rana. Więc ucieszony poskładałem wszystko jak należy, po czym lód w miseczce się roztopił pomimo tego że wyświetlacz wskazuje -23 a rzeczywiście wewnątrz jest około +10.
    Lodówka obecnie nie jest używana, stoi podłączona w garażu, tak że mam swobodny dostęp do niej z każdej strony.

Doradźcie mi proszę co jeszcze mogę sprawdzić/wymienić aby zamrażarka zadziałała?
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Włącz sprzęt i pozwól mu pracować przez około 24 godziny.
    Po tym czasie wciśnij i przytrzymaj wciśnięte lewy i prawy górny przycisk przez około 8 sekund aż usłyszysz ding - dong a wyświetlacz zgaśnie lub pokaże błąd zapisany w pamięci.
    Jeśli nie pokaże żadnego błędu to obstawiam ubytek czynnika.
    ducker1
    Level 25  
    Dziękuję za odpowiedź.

Robiłem to już i nie pokazuje żadnego błędu, po prostu wyświetlacz jest ciemny przez jakiś czas a potem wraca do normalnego trybu. Wyświetlał błąd E1 jedynie gdy był odpięty czujnik temperatury.

Też na początku obstawiałem ubytek czynnika, ale skoro jest gdzieś nieszczelność to czemu chłodziarka działa od ponad miesiąca? Jednak czemu wyświetlacz zamrażarki pokazuje -19°C skoro wewnątrz jest +9°C?
    mrhari
    ducker1 wrote:
    czemu wyświetlacz zamrażarki pokazuje -19°C skoro wewnątrz jest +9°C?

Bo pokazuje temperaturę zadaną a nie rzeczywistą.

ducker1 wrote:
    jest gdzieś nieszczelność to czemu chłodziarka działa od ponad miesiąca?

Czy parownik chłodziarki cały jest pokryty lodem czy tylko częściowo?

Czy po podłączeniu do sieci słychać po chwili że silnik krokowy (obok kompresora) rozdzielacza czynnika uruchamia się?
    ducker1
    Level 25  
    mrhari wrote:
    Bo pokazuje temperaturę zadaną a nie rzeczywistą.
    Ale gdy lodówka jest wyłączona z prądu przez jakiś czas to po włączeniu wyświetlacz pokazuje temperaturę rzeczywistą. Jednak co do silnika krokowego to muszę się do niego dostać i sprawdzić.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

update

Silnik krokowy wydaje się być sprawny.

Po włączeniu zasilania zaczyna lekko wibrować przez kilka sekund, następnie robi przerwę i wibruje ponownie. wygląda to jak by robił test otwarcia i zamknięcia.

piszę o tym po lewej na zdjęciu.

Samsung RS7778FHCSR SBS - nie działa zamrażarka, chłodziarka działa bez zarzutu

czy ewentualnie mogę zdemontować silnik i manualnie ustawić zawór? Czy nie uszkodzę nic w ten sposób?
    mrhari
    ducker1 wrote:
    czy ewentualnie mogę zdemontować silnik i manualnie ustawić zawór? Czy nie uszkodzę nic w ten sposób?

Raczej nie. Stawiam na ubytek czynnika.
    ducker1
    Level 25  
    Ok, dziękuję za odpowiedź.

Skoro ubytek to i nieszczelność, czy w takim razie opłaca się to naprawiać, czy w ogóle da się znaleźć i naprawić te nieszczelność?

A 2 pytanie, w jaki sposób działa chłodziarka, skoro jest tylko jeden kompresor to chyba chłodziarka i zamrażarka są połączone, więc dlaczego nie uciekł czynnik z instalacji chłodziarki?
    mrhari
    ducker1 wrote:
    zamrażarka są połączone, więc dlaczego nie uciekł czynnik z instalacji chłodziarki?

Chłodziarka ma wyższy priorytet i zawór się nie przełączy dopóki chłodziarka nie uzyska odpowiedniej temperatury.
    Jeżeli czynnika nie ma odpowiednio dużo to się układ nie wyrabia.
    Może być też układ przytkany w obwodzie zamrażarki.
    Pytałem wyżej:
    mrhari wrote:
    Czy parownik chłodziarki cały jest pokryty lodem czy tylko częściowo?

Jeśli częściowo to na bank brakuje.