Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch Classixx 5 WAA20161PL/01 - nie działa silnik bębna

S_Goryl 04 Aug 2021 23:28 384 3
 • #1
  S_Goryl
  Level 13  
  Sprawa dla serwisantów-wyjadaczy.
  Kilka dni temu pralka przestała kręcić bębnem. Wodę pobiera, potem wyraźny stuk przekaźników i brak obrotów.
  Ponieważ jestem amatorem, a i nie mam możliwości zaprosić serwisanta do domu (godziny pracy), pobrałem z ruskich torrentów artykuł o sterownikach tych pralek.
  Zgodnie z prawem Murphy'ego okazało się, że Bosch stosuje różne-różniste moduły sterowania w tym samym modelu i akurat nie podeszło, ale miałem ogólny pogląd na to, jak to powinno działać.
  Wymieniłem chiński (!!!) przekaźnik mający 120 Ohm na stykach w stanie załączenia, który odpowiadał za załączenie napięcia na rotor oraz -prewencyjnie- triak BTB16- ten podaje prąd na stator i rotor.
  Rozczarowanie.Silnik nadal nie kręci.
  Poszedłem szukać w necie nowej pralki, ale przy browarze przyszła mi do głowy idea, aby pokręcić kołem pasowym bębna. Bez napięcia: zero rezultatów, ale gdy to zrobiłem w trakcie trwania programu, silnik zaskoczył i w tej chwili pralka właśnie kończy cały cykl prania.
  Wiadomo, że ten efekt nie musi być (i pewnie nie będzie) powtarzalny.
  I tu pytanie: czy (prawdopodobnie) zajeżdżone szczotki zatrzymały się w nieszczęśliwym położeniu, czy to jakieś opory łożyska nie pozwalały silnikowi wystartować?
 • Helpful post
  #2
  MarcinRKl
  Level 21  
  Witam, zdejmij pasek usłyszysz czy z łożyskami coś nie tak, odkręć szczotki wymień jeśli mają mniej niż 1cm. Szczotki mogły się też zawiesić.
 • Helpful post
  #3
  Kenworth 18
  Level 42  
  W przypadku pralki z silnikiem szczotkowym zawsze warto w pierwszej kolejności sprawdzić stan szczotek węglowych w przypadku zaniku jego pracy. Prawdopodobnie jeżeli nikt tam nie zaglądał od zakupu pralki to szczotki będą wymagały wymiany.
  Gdyby była konieczność wymiany to proszę: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-bosc...1-pralki-bosch,534,WAA16161PL01,m1043822.html
 • #4
  S_Goryl
  Level 13  
  Dziękuję serdecznie obydwu kolegom za pomoc. Rzeczywiście, szczotki miały ok. 8 mm.
  Już wymienione, wszystko wydaje się działać poprwanie. Temat do zamknięcia.