Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć lampy PAR 56 i nimi sterować?

Marcineq24 05 Aug 2021 17:34 462 11
 • #1
  Marcineq24
  Level 4  
  Witam, posiadam trzy lampy par 56 i chciałbym zrobić z nich jakiś użytek. Docelowo mają służyć jako oświetlenie ala dyskotekowe w plenerze, ale kompletnie nie wiem jak to podłączyć. Z lamp wychodzi tylko wtyczka 230v i nic więcej. Co potrzeba do sterowania, skąd brać sygnał do sterownika? Dzięki.
 • #3
  Marcineq24
  Level 4  
  Może źle to zabrzmiało, ale mam tylko same lampy :) Widziałem jakieś sterowniki na aukcjach, ale tam nigdzie nie widzę wejścia jakiegokolwiek źródła. Jak podłączyć lampy PAR 56 i nimi sterować?
 • #5
  Marcineq24
  Level 4  
  Właśnie muszę chyba szukać takiego sterownika z wbudowanymi gniazdami. Tylko nurtuje mnie to źródło sygnału. Znalazłem jeden z wejściem audio bodajże xlr i pytanie skąd ten sygnał ma iść? Normalnie mogę dać rozgałęźnik z, np. telefonu, który idzie do miksera?
 • #7
  Marcineq24
  Level 4  
  Hehe, ja właśnie tak samo. Pamiętam jak do kolorofonów podłączało się wzmacniacz i głośniki i wszystko ładnie świeciło, tylko ustawić pokrętła :)
 • #9
  750kV
  Level 31  
  Wiele sterowników ma wbudowany mikrofon i nim wychwytuje dźwięk z otoczenia.
 • #12
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Marcineq24 wrote:
  Z lamp wychodzi tylko wtyczka 230v i nic więcej

  Jak koledzy wspomnieli wcześniej, do regulacji jasności oświetlenia stosuje się tzw Dimmery. Ewentualnie można użyć Switchy (przełączników), te działają zero-jedynkowo - włącz/wyłącz.
  https://prosklep.pl/eurolite-erx-4-dmx-switch-pack,3,34,7482
  Tak dimmer/switch kontroluje wyjścia (gniazdka) na podstawie komunikatów DMX. Właśnie złącza XLR nie przesyłają dźwięku tylko komunikaty DMX.

  Dla tego do sterowania dimmerami i innymi urządzeniami DMX konieczny jest sterownik. W postaci komputera, lub dedykowanego stołu. @abili zaproponował sterownik ręczny, ale nie będzie można go zaprogramować. Nadaje się to bardziej do teatralnych rzeczy niż na dyskotekę. Bardziej przydał by ci się sterownik programowalny, coś w tym rodzaju: https://www.lightingcenter.pl/11222-american-dj-dmx-operator-384-sterownik-dmx.html
  Procedura jest taka że programujesz w nim tzw. sceny, czyli konkretne ustawienia świateł. Robisz tych scen większą ilość, i na podstawie sygnału z mikrofonu taki sterownik przełącza Ci lampy pomiędzy scenami.
  Dodatkowo możesz sobie robić grupy scen, co daje Ci możliwość przełączania pomiędzy tymi grupami uzyskując różne grupy efektów.
  Bardziej szczegółowo nie da się tego opisać, bo wszystko zależy od zastosowanego sterownika.
  Jak na dyskotece będziesz używał PC, to jak pisał @abili najtaniej i najwygodniej kupić konwerter USB/DMX, najbezpieczniej z izolacją galwaniczną, np https://sklep.avt.pl/avtdmx512-pro.html
  Separacja galwaniczna nie jest must-have, ale w przypadku awarii dimmera lub problemów z uziemieniem zapobiegnie ewentualnemu uszkodzeniu komputera.
  Do tego ściągasz sobie darmowego freestylera https://freestylerdmx.pl/ lub inny soft do DMX, programujesz i bawisz się.