Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE

398216 Usunięty 06 Aug 2021 14:48 3471 21
Przewód Toplex
  • Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    Dziś kolejny temat bardziej opisowy niż techniczny, bo znów opisywany sprzęt nie mój, a Kolega zostawił mi na testy tylko na jakiś czas.
    W skrócie historia wyglądała następująco (mogę nie zawsze pisać ściśle jak było - ale mniej więcej ogólny sens został):
    Kolega od lat pasjonuje się układami lampowymi. Od wzmacniaczy, przedwzmacniaczy po układy wskaźnikowe czy zasilane z niskiego napięcia. Nieraz już miałem okazję (niestety zbyt krótko, by móc opisać) "na warsztacie" Jego różne konstrukcje - czasem nawet niezwykle inspirujące. Ostatnio "złapał fazę" na zegary - postanowił więc połączyć obie pasje i zaczął kombinować nad tym, by taki zegar zrobić. Co prawda NIXIE to bardziej neonówki niż lampy, ale... przynajmniej wygląda podobnie. Kiedyś nawet dostał ode mnie w prezencie NIXIE, ale z racji, że były one dość niewygodne w montażu (duże i okrągłe na nietypowym cokole) leżą do dziś - może kiedyś... (kilka wstępnych koncepcji schematów powstało).
    Ostatnio trafił na Wolumenie Nixie z zapasów wojskowych magazynów - ich kształt i niewielkie wymiary oraz stosunkowo niezły wygląd cyfr spowodował, że Kolega kupił ich... trochę. Kilka dni później, przeglądając Aliexpress, natrafił na ciekawy KiT - po dokładniejszym przejrzeniu oferty okazało się, ze pasuje do zakupionych wcześniej lamp. Oczywiście zestaw zamówił i jakieś dwa tygodnie temu już mógł zacząć składać. Efekt Jego pracy (i konstruktorów z Chin) jest tematem dzisiejszego opisu.

Sama konstrukcja (obudowa i płytki) są dość starannie zaprojektowane:
    Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE

Wszystkie elementy elektroniczne rozstawione logicznie i porządnie. Maska lutownicza bez niedoróbek. Obudowa po poprawnym złożeniu (niektóre elementy nie są symetryczne) też prezentuje się dość fajnie. Co można zarzucić, to (moim zdaniem rzecz jasna) dwie sprawy:
    1/ Zegarek jest dość lekki. Ponieważ wymaga zasilania kablem USB (pracuje na 5V!), musi mieć cały czas podłączony kabel USB - czy to do zasilacza wtyczkowego, czy komputera (od strony zegarka jest to oczywiście mikro USB) - i tu pierwszy zarzut: gniazdo jest na górnej ściance. Raz, że psuje efekt wizualny sterczącym kablem, a dwa - wszyscy chyba wiemy jak sztywne są kable USB... a zegarek lekki...
    I tu zarzut kolejny:
    2/ Zarówno nóżki zegarka są wycięte - jak i cała obudowa - z plexi. Tworzywo dość twarde i... śliskie (gładkie). Jeżeli zegarek ma stać na powierzchni równie gładkiej, trzeba uważać na ten nieszczęsny sztywny "ogon" - jakiekolwiek zaczepienie o kabel może spowodować przewrócenie się zegara - oczywiście tak jak i posmarowana kanapka, tak i zegar przewraca się zawsze na lampy...
    No nic, ponarzekałem sobie, dalej będzie już tylko lepiej. ;)
    Wewnątrz brak jakichś plączących się kabelków. Obie płytki (na razie skupmy się na dwóch) skręcone śrubami poprzez tulejki dystansowe (nylon) w zgrabną "kanapkę".
    Dość rozsądnym jest różna wysokość nóżek - te na przednim panelu są nieco dłuższe od tych z tyłu. Dzięki temu zegar postawiony na równej powierzchni lekko pochyla się do góry - w wypadku lamp NIXIE jest to korzystne: "głębsze" cyferki są widoczne lepiej od przodu bańki.
    Sam kształt cyfr jak pisałem - ładny, chociaż widać, że konstruktor poszedł na łatwiznę - 2 i 5 oraz 6 i 9 (te akurat bez niespodzianki) to te same kształtki. W realu to jednak nie przeszkadza. Problemów z odczytem nie ma żadnych.
    Kolejna tajemnica zostaje ujawniona na kolejnym zdjęciu:
    Przetwornica. Dzięki temu możliwe jest zasilanie z 5V - proste, ale skuteczne.
    Nixie w zasadzie nie pobierają prądu (w porównaniu do np. LED) - dlatego też USB było tu wręcz intuicyjnym zasilaniem.
    Oczywiście - po odłączeniu zasilania nie ma problemu z zanikaniem ustawień; bateria zapewnia podtrzymanie pamięci ustawionej godziny.
    Dalsze rozwiązania układowe każdy może sam sobie doprecyzować dzięki kilku następnym zdjęciom.
    Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    Ciekawostką jest to, że konstruktor przewidział możliwość zastosowania lamp o różnych cokołach (wiadomo, że w tym panowała wolna amerykanka. O ile jeszcze wszystkie "normalne" lampy miały co najwyżej kilka cokołów i w zasadzie dla lampy spełniającej podobne parametry był to taki sam cokół, to w wypadku NIXIE tak łatwo już nie było).
    Ta możliwość została zrealizowana dzięki zastosowaniu dodatkowych płytek, w których prócz padów na kołki do wlutowania w płytę było również kilka "zestawów" padów na łączówki wlutowane tak, by pasowały do cokołu posiadanych lamp (Kit można zakupić bez lamp!).
    Trochę z tym zabawy, ale da się zrobić jak widać:
    Sterowanie (ustawienie czasu) jest wręcz intuicyjne: pierwszy od prawej switch to wybór godzina/minuta (po pierwszym naciśnięciu pozostaje podświetlenie godzin, po drugim minut i to, co mamy aktualnie podświetlone możemy zmieniać w górę (pierwszy switch z lewej) lub w dół (środkowy). Akceptacja polega na kliknięciu po raz trzeci wyborem godzin/minut.
    Dodatkowo pierwszy przycisk z lewej strony wybiera pomiędzy wyświetlaniem 12- i 24-godzinnym, a środkowy... Środkowy to coś, czego w większości chińskich modułów zabraknąć nie może: zmiana podświetlania lamp. Oczywiście chodzi o poświatę; cyferki - jak to w neonówkach - pozostają niezmiennie w takim samym (pomarańczowym) kolorze.
    Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    Środkowy przycisk zawiaduje podświetlaniem - każde naciśnięcie wywołuje kolejny kolor:
    1 - Czerwony.
    2 - Niebieski.
    3 - Fioletowy.
    4 - Zielony.
    5 - Zielony jasny.
    6 - Niebieski jasny.
    7 - Siny (mdły niebiesko-biały.
    8 - I tu mamy niespodziankę - w tym trybie (potwierdzonym kilkukrotnym mignięciem LED podświetlania) mamy powolne zmiany koloru podświetlania. Na tyle powolne, że przy normalnym spojrzeniu dla odczytu czasu nie zauważymy zmiany. Jest to więc nie denerwujące, i nie mające żadnego związku z tendencją do migania wszystkim, czym się da jak to w innych gadżetach z Ali... ;) Ogólnie biorąc, to nawet się zdziwiłem - podświetlanie jest na tyle subtelne, że nie drażni jak to bywa np. w ten sposób podświetlanych lampach wzmacniacza mocy. Nawet ten niebieski jest jakiś taki "przyjemniejszy" (odcień) - nie działa tak drażniąco jak w typowych LED.
    A jak to wygląda w działaniu?
    Bardzo fajnie.
    Jeśli ktoś nie ma zegarka tego typu, a mieć chciałby, jeżeli ktoś myśli o praktycznym prezencie dla...... (tu sobie można wpisać ) - warto moim zdaniem pomyśleć, czy taki prezent nie byłby czymś ciekawszym od walentynkowej kartki, czy ciepłych lub fikuśnych kapcioszków. No i "samodzielnie" wykonany. Trochę lutowania tu jest, nie można zaprzeczyć.

Wybaczcie, że nie wytrzymałem dłużej:

Dodatkową opcją - nieco stabilniejszą - jest możliwość montażu zegara na ścianie lub innej powierzchni:
    Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    Sam zegar nie jest ani za duży, ani za mały (oczywiście - to nadal moja opinia), ot taki w sam raz. W każdym razie z czytelnością wskazań nie ma problemu nawet z kilku metrów. Nie ma tu wielkiego znaczenia czy dzień czy noc; chociaż w nocy zegarek może służyć jednocześnie jako swoista "lampka nocna" - dająca na tyle światła, że nie można się zabić o szafkę nocną czy krawędź łóżka. ;)
    Sam kształt też "niczegowaty" - nie ma w nim niczego, co mogłoby nie pasować w większości wnętrz.
    Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    Nawet "martwy" prezentuje się ciekawie. Tego typu, a w każdym razie bliźniaczo podobnych zegarów na Ali... jest co najmniej kilka typów, większość niestety nie posiada zamkniętej obudowy - co najwyżej przód, tył i słupki do połączenia w całość wszystkiego. Jak dla mnie to spore niedopatrzenie - co prawda ta przetwornica zabić - nie zabije, ale może popieścić kogoś, kto wrazi palucha nie tam, gdzie trzeba. Obudowa, jaka była w zestawie ma wszystkie ścianki, z tym, że przód i tył czarne, nieprzezroczyste, a pozostałe boki ciemnoniebieski - również nieprzezroczysty - dokładnie jak na zdjęciach powyżej.
    Czego brakuje mi tu do pełni szczęścia? Jednej rzeczy - budzika. Mimo, że w obudowie są stosowne (sugerujące taką opcję) wycięcia na buzer, to jednak najprawdopodobniej byłoby to już zbyt wiele szczęścia.
    Na zakończenie powiem jeszcze, że co prawda nie miałem tego zegarka na tyle długo, by stwierdzić jednoznacznie, że jest dokładny i że się nie "rozjeżdża" w czasie, ale... ale miałem już chiński zegarek (też w formie zestawu do składania, ale na wyświetlaczach LED), który potrafił spóźniać się o kilka minut w ciągu tygodnia. W tym wypadku mogę powiedzieć, że nie jest źle, a nawet całkiem nieźle.
    :)
    Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 28780 posts with rating 5341, helped 3509 times. Been with us since 2015 year.
  • Przewód Toplex
    kamil3211
    Level 3  
    W którejś części call of duty był podobny licznik.
  • Przewód Toplex
    And!
    Admin of Design group
    Przydałby się schemat, chociaż czytając opis i obserwując płytkę już coś można sobie wyobrazić.

Obudowa wykorzystuje PCB i plexi, całość mimo pewnych niedoróbek (przewód zasilająy) wygląda estetycznie.

Jakie Waszym zdaniem obudowy najlepiej nadają się do NIXIE,
    może metalowe np. lakierowana stal albo szczotkowane aluminium, a może drewno?

Jak i czym robiłeś zdjęcia?
    Wyszły bardzo dobrze a świecące elementy takie jak LED, NIXIE itp. dość ciężko się fotografuje.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    And! wrote:
    czytając opis i obserwując płytkę już coś można sobie wyobrazić
    Dokładnie o to chodziło.
    And! wrote:
    Obudowa wykorzystuje PCB i plexi
    PCB nie jest fragmentem obudowy jako takiej. Stanowi jedynie (zgodnie z założeniem konstruktora) "bazę" dla elektroniki, a przede wszystkim podstawek pod lampy. Myślę, ze w błąd Cię wprowadziły dwa kolory obudowy, ale faktycznie tak jest; Tylko przód i tył są z czarnej (w rzeczywistości baaardzo ciemno niebieskiego) plexi a boczne ścianki z jaśniejszego. W realu różnica nie jest aż taka duża - na zdjęciu wyszło jak wyszło, ze względu na barwę światła (jak mi się wydaje) bogatej w UV (żarówka energooszczędna). Ogólnie zegarek wygląda atrakcyjnie; nie jest ani za duży (dzięki temu nie stanowi "mebla") ani za mały - czas można odczytać nawet przy silnym oświetleniu i z daleka.
    grzegorz1981
    Level 12  
    Witam. Fajny zegar.
    Plus za RTC DS3231. Zdarzają się kity z modułem DS1302, co jest moim zdaniem nieporozumieniem.

398216 Usunięty wrote:
    Ostatnio trafił na Wolumenie Nixie z zapasów wojskowych magazynów

Można wiedzieć w którym dokładnie pawilonie? Byłoby ciekawie się zaopatrzyć w parę sztuk.

Podświetlenie Nixie - wolałbym bez podświetlania, ale to kwestia gustu, więc nie będę o tym dyskutował.

Pomimo, że obserwuje się trend eksponowania szklanych lamp, to dodałbym jeszcze osłonę dla nich. Coś w ten deseń
    Szkoda byłoby ewentualnie wymieniać, kiedy doszłoby do nieopatrznej sytuacji.

Mały offtop:

398216 Usunięty wrote:
    jeżeli ktoś myśli o praktycznym prezencie dla......... (tu sobie można wpisać ) - warto moim zdaniem pomyśleć, czy taki prezent nie byłby czymś ciekawszym od walentynkowej kartki, czy ciepłych lub fikuśnych kapcioszków

Kolega chyba młody stażem w związku, bo się chyba jeszcze nie nauczył, że drugiej stronie daje się właśnie "ciepłe fikuśne kapcioszki", a nie to co by się samemu chciało dostać :P
    Domniemam, że kolega nie chciałby dostać szminki w pięknej, krwistej czerwieni? A jeśli tak, to nie oceniam ;)

Pozdrawiam.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    grzegorz1981 wrote:
    Można wiedzieć w którym dokładnie pawilonie?
    Na placu. Z tego co pamiętam jest tam kilku facetów którzy się rozkładają zawsze w tym samym miejscu obok wejścia od strony Kasprowicza.
    grzegorz1981 wrote:
    dodałbym jeszcze osłonę dla nich. Coś w ten deseń
    Zegar za kratami? No nie wiem... Już chyba wolałbym uważać, żeby nie zaplątać się w kabel... a raczej żeby zwierzak się nie zaplątał.
    grzegorz1981 wrote:
    Kolega chyba młody stażem w związku
    Nie, w związku 42 lata, ale za to młody duchem ;) . A skoro (już były przykłady na forum) można było sprezentować migające serduszka czy szkatułki z pozytywką, czemu nie zegarek? Zwłaszcza tak niecodzienny?
    grzegorz1981
    Level 12  
    398216 Usunięty wrote:
    Na placu. Z tego co pamiętam jest tam kilku facetów którzy się rozkładają zawsze w tym samym miejscu obok wejścia od strony Kasprowicza.

Dziękuję za cenną informację.

398216 Usunięty wrote:
    nie miałem tego zegarka na tyle długo, by stwierdzić jednoznacznie, że jest dokładny i że się nie "rozjeżdża" w czasie,

Stosowałem DS3231 wiele razy. Mi się rozjeżdżał tak parę sekund w ciągu roku - nie więcej niż 3. Z początku nie umiałem zaimplementować kodu automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i vice versa, stąd przy manualnej korekcie, niwelowałem różnice odchyłki sekund. Te moduły mają też kompensację temperaturową, dzięki temu, są naprawdę dokładne. Przy odrobinie wysiłku, można tą temperaturę wyciągnąć i prezentować w wygodnej dla siebie formie.

Offtop:
    398216 Usunięty wrote:
    Nie, w związku 42 lata, ale za to młody duchem . A skoro (już były przykłady na forum) można było sprezentować migające serduszka czy szkatułki z pozytywką, czemu nie zegarek? Zwłaszcza tak niecodzienny?

A to przepraszam za oszczerstwo z mojej strony ;) Po paru próbach wręczenia prezentu w postaci specjalizowanego układu na samodzielnie stworzonym kodzie i jednoczesnym niezadowoleniu z Jej strony, nauczyłem się, że to jednak prezenty dla mnie, nie dla białogłowy. Ją interesują właśnie te
    398216 Usunięty wrote:
    fikuśnych kapcioszków

Przy okazji, mówi się, że taki staż, to już jest porównywalny do zasług jakie otrzymuje się przy odznaczeniu Virtuti Militari ;) Chylę czoła :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    grzegorz1981 wrote:
    niezadowoleniu z Jej strony
    Wiele zależy od Niej... znałem np. pewną Panią , która zdobyła tytuł Profesora z elektroniki. Jej takie fikuśne papcie nie interesują. Zresztą do szkoły też chodziłem z kilkoma Koleżankami...
    grzegorz1981 wrote:
    taki staż, to już jest porównywalny do zasług jakie otrzymuje się przy odznaczeniu Virtuti Militari
    Ja to słyszałem w nieco inaczej wersji... ;)
    grzegorz1981 wrote:
    Te moduły mają też kompensację temperaturową, dzięki temu, są naprawdę dokładne.
    Nie tylko z tego powodu. Ciekaw jestem kiedy ktoś znajdzie i inną przyczynę?
    zgierzman
    Level 30  
    Quote:
    Sam kształt cyfr jak pisałem - ładny, chociaż widać, że konstruktor poszedł na łatwiznę - 2 i 5 oraz 6 i 9 (te akurat bez niespodzianki) to te same kształtki. W realu to jednak nie przeszkadza. Problemów z odczytem nie ma żadnych.

Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje.
    Ale według mnie ta odwrócona do góry nogami dwójka w miejsce cyfry "5" jest okropna. Nie ma problemu z odczytem, ale jest po prostu brzydka.
    Niedługo chyba pyknie 20 lat od czasu kiedy sobie zrobiłem zegarek na tych lampach (ruskie IN-12). Zegarek działa do dziś, i do dziś przeszkadza mi kształt tej piątki... :-)
    Jest wiele lamp z ładniejszym (moim zdaniem) krojem cyfr.
    IN-12 są łatwo dostępne i tanie - i to jest ich zaleta :-)
    Thunderacer
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:

Czy ładne, to kwestia gustu. Mi się te podświetlane diodami lampy kojarzą z pomieszaniem stylu retro z nowoczesnością, co jest kiczem. Trudno też zegar określać mianem "pożyteczny". Może i praktyczny, choć z takim wyświetlaniem to też dyskusyjne.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Thunderacer wrote:
    Czy ładne, to kwestia gustu. Mi się te podświetlane diodami lampy kojarzą z pomieszaniem stylu retro z nowoczesnością, co jest kiczem.
    No widzisz... Na temat gustu się nie dyskutuje, jak sam trafnie zauważyłeś. Wypowiedziałeś się że Ci się nie podoba - ok. Mam jednak pytanie; Opinia jaką przedstawiłeś wynika z posiadania, czy bezpośredniego kontaktu z zegarem z tematu, czy jedynie na podstawie zdjęć? Bo jeśli zdjęć, to wybacz, ale akurat one nie są w stanie przedstawić realnego widoku (co zresztą zauważyłem), i nie wynika to z ich jakości, ale ograniczeń aparatu - filtr UV na przykład, automatyczny poziom bieli i jeszcze kilka elementów "wszczepionych" przez producenta, na które nie mam niestety wpływu. Pisałem, ze w realu wygląda to dobrze - mimo, że sam daleki jestem od wychwalania kiczu, w tym wykonaniu dyskretne (!!! - patrz uwagi o aparacie) podświetlenie dodaje (Moim zdaniem rzecz jasna) sporo uroku.
    zgierzman
    Level 30  

Czy niebieskawa obwódka wokół cyfr na tym zdjęciu to też sprawka aparatu? Bo jeśli widać ją w realu, to prawdopodobnie prąd katody jest zbyt duży, a to znacząco skróci żywotność lamp.
    Według specyfikacji prąd katody powinien być w zakresie 2,5 - 3,5 mA, mierzyłeś jak to jest u Ciebie?

398216 Usunięty
    Level 43  
    zgierzman wrote:
    Czy niebieskawa obwódka wokół cyfr na tym zdjęciu to też sprawka aparatu?
    Najwidoczniej. Na żywo nic takiego nie występuje. Być może "winę" ponosi podświetlenie - jak pisałem zmiana następuje powoli i płynnie na tyle, że nie widać tego przy normalnym sprawdzeniu godziny. Nikt przy tym nie gapi się dłużej niż kilka sekund, a zmiana na inny kolor potrafi trwać około minuty.
    zgierzman wrote:
    mierzyłeś jak to jest u Ciebie?
    Jak pisałem zegar nie mój, a Kolegi. Nie mierzyłem, ufając, że On (a obeznany w lampowych konstrukcjach na pewno lepiej ode mnie, bo ja już zapomniałem a On dopiero co się "wdrożył") wie co robi.
    Olkus
    Level 28  
    Zegarek właściwie fajny, choć obudowa taka sobie. Drewno lub aluminium na pewno elegantsze ale to tak to już jest z chińskim modułami z Ali... i nie tylko.
    Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej, ale to kwestia gustu.

Pozdrawiam,
    A.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Olkus wrote:
    Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej
    Nie ma najmniejszego problemu by wyłączyć. 9'te kliknięcie mikroswitcha to umożliwia. Nie napisałem tego wcześniej - przepraszam.
    Olkus
    Level 28  
    398216 Usunięty wrote:
    Olkus wrote:
    Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej
    Nie ma najmniejszego problemu by wyłączyć. 9'te kliknięcie mikroswitcha to umożliwia. Nie napisałem tego wcześniej - przepraszam.

Dobrze że taka opcja jest, można wtedy podświetlenie wyłączyć jak komuś kolory nie podchodzą :wink:

A jak jest z żywotnością NIXIE w takich zegarach?

Pozdrawiam,
    A.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Olkus wrote:
    Praktycznie biorąc lampa NIXIE to to samo co neonówka. Tak więc jeśli neonówka może świecić kilkadziesiąt lat... :)
    Olkus
    Level 28  
    398216 Usunięty wrote:
    Olkus wrote:
    Praktycznie biorąc lampa NIXIE to to samo co neonówka. Tak więc jeśli neonówka może świecić kilkadziesiąt lat... :)

To starczą te lampy na długo :)

Pozdrawiam,
    A.
    reaven22
    Level 29  
    Moja wersja garażowego NIXIE :)
    obudowa: profil stalowy 50x50x2mm, szlifowany, lakierowany bezbarwnym.
    lampy: NIXIE LC516
    sterownik z ali.. https://pl.aliexpress.com/item/4000028196738.html

Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
    398216 Usunięty
    Level 43  
    reaven22 wrote:
    Moja wersja garażowego NIXIE
    Idealne wykonanie obudowy dla konkretnego zastosowania. Naprawdę lepiej chyba by się nie dało - solidna obudowa do pomieszczenia, gdzie każda inna byłaby zbyt delikatna. Naprawdę gratuluję.
    Thunderacer
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:
    Mam jednak pytanie; Opinia jaką przedstawiłeś wynika z posiadania, czy bezpośredniego kontaktu z zegarem z tematu, czy jedynie na podstawie zdjęć? Bo jeśli zdjęć, to wybacz, ale akurat one nie są w stanie przedstawić realnego widoku

Odpowiadam - moja opinia wynika z widzianych na żywo konstrukcji, w których lampy podświetlano diodami. Moim zdaniem znośnie wygląda subtelne podświetlenie jakimś współgrającym kolorem, np pomarańczowa dioda. Ale tandetą jest podświetlenie lampy niebieską diodą.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Thunderacer wrote:
    Moim zdaniem znośnie wygląda subtelne podświetlenie jakimś współgrającym kolorem, np pomarańczowa dioda. Ale tandetą jest podświetlenie lampy niebieską diodą.

Pozwól więc, ze odpowiem:
    W tym wykonaniu (nie wiem, być może z uwagi na niewielki prąd LED) podświetlenie jest dość subtelne - nawet znienawidzony niebieski nie razi aż tak jak w wypadku innych zastosowań. Zresztą to akurat dało się pokazać na jednym ze zdjęć - niebieski daje jedynie "otoczkę" wokół cyfry, która swoim naturalnym pomarańczem dominuje.
    Naprawdę - nawet w nocy zdecydowanie lepiej widać pomarańczową p[oświatę od zegara nić np. niebieską od podświetlających LED.