Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE

398216 Usunięty 06 Aug 2021 14:48 3471 21
Przewód Toplex
 • Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Dziś kolejny temat bardziej opisowy niż techniczny, bo znów opisywany sprzęt nie mój, a Kolega zostawił mi na testy tylko na jakiś czas.
  W skrócie historia wyglądała następująco (mogę nie zawsze pisać ściśle jak było - ale mniej więcej ogólny sens został):
  Kolega od lat pasjonuje się układami lampowymi. Od wzmacniaczy, przedwzmacniaczy po układy wskaźnikowe czy zasilane z niskiego napięcia. Nieraz już miałem okazję (niestety zbyt krótko, by móc opisać) "na warsztacie" Jego różne konstrukcje - czasem nawet niezwykle inspirujące. Ostatnio "złapał fazę" na zegary - postanowił więc połączyć obie pasje i zaczął kombinować nad tym, by taki zegar zrobić. Co prawda NIXIE to bardziej neonówki niż lampy, ale... przynajmniej wygląda podobnie. Kiedyś nawet dostał ode mnie w prezencie NIXIE, ale z racji, że były one dość niewygodne w montażu (duże i okrągłe na nietypowym cokole) leżą do dziś - może kiedyś... (kilka wstępnych koncepcji schematów powstało).
  Ostatnio trafił na Wolumenie Nixie z zapasów wojskowych magazynów - ich kształt i niewielkie wymiary oraz stosunkowo niezły wygląd cyfr spowodował, że Kolega kupił ich... trochę. Kilka dni później, przeglądając Aliexpress, natrafił na ciekawy KiT - po dokładniejszym przejrzeniu oferty okazało się, ze pasuje do zakupionych wcześniej lamp. Oczywiście zestaw zamówił i jakieś dwa tygodnie temu już mógł zacząć składać. Efekt Jego pracy (i konstruktorów z Chin) jest tematem dzisiejszego opisu.

  Sama konstrukcja (obudowa i płytki) są dość starannie zaprojektowane:
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE

  Wszystkie elementy elektroniczne rozstawione logicznie i porządnie. Maska lutownicza bez niedoróbek. Obudowa po poprawnym złożeniu (niektóre elementy nie są symetryczne) też prezentuje się dość fajnie. Co można zarzucić, to (moim zdaniem rzecz jasna) dwie sprawy:
  1/ Zegarek jest dość lekki. Ponieważ wymaga zasilania kablem USB (pracuje na 5V!), musi mieć cały czas podłączony kabel USB - czy to do zasilacza wtyczkowego, czy komputera (od strony zegarka jest to oczywiście mikro USB) - i tu pierwszy zarzut: gniazdo jest na górnej ściance. Raz, że psuje efekt wizualny sterczącym kablem, a dwa - wszyscy chyba wiemy jak sztywne są kable USB... a zegarek lekki...
  I tu zarzut kolejny:
  2/ Zarówno nóżki zegarka są wycięte - jak i cała obudowa - z plexi. Tworzywo dość twarde i... śliskie (gładkie). Jeżeli zegarek ma stać na powierzchni równie gładkiej, trzeba uważać na ten nieszczęsny sztywny "ogon" - jakiekolwiek zaczepienie o kabel może spowodować przewrócenie się zegara - oczywiście tak jak i posmarowana kanapka, tak i zegar przewraca się zawsze na lampy...
  No nic, ponarzekałem sobie, dalej będzie już tylko lepiej. ;)
  Wewnątrz brak jakichś plączących się kabelków. Obie płytki (na razie skupmy się na dwóch) skręcone śrubami poprzez tulejki dystansowe (nylon) w zgrabną "kanapkę".
  Dość rozsądnym jest różna wysokość nóżek - te na przednim panelu są nieco dłuższe od tych z tyłu. Dzięki temu zegar postawiony na równej powierzchni lekko pochyla się do góry - w wypadku lamp NIXIE jest to korzystne: "głębsze" cyferki są widoczne lepiej od przodu bańki.
  Sam kształt cyfr jak pisałem - ładny, chociaż widać, że konstruktor poszedł na łatwiznę - 2 i 5 oraz 6 i 9 (te akurat bez niespodzianki) to te same kształtki. W realu to jednak nie przeszkadza. Problemów z odczytem nie ma żadnych.
  Kolejna tajemnica zostaje ujawniona na kolejnym zdjęciu:
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Przetwornica. Dzięki temu możliwe jest zasilanie z 5V - proste, ale skuteczne.
  Nixie w zasadzie nie pobierają prądu (w porównaniu do np. LED) - dlatego też USB było tu wręcz intuicyjnym zasilaniem.
  Oczywiście - po odłączeniu zasilania nie ma problemu z zanikaniem ustawień; bateria zapewnia podtrzymanie pamięci ustawionej godziny.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Dalsze rozwiązania układowe każdy może sam sobie doprecyzować dzięki kilku następnym zdjęciom.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Ciekawostką jest to, że konstruktor przewidział możliwość zastosowania lamp o różnych cokołach (wiadomo, że w tym panowała wolna amerykanka. O ile jeszcze wszystkie "normalne" lampy miały co najwyżej kilka cokołów i w zasadzie dla lampy spełniającej podobne parametry był to taki sam cokół, to w wypadku NIXIE tak łatwo już nie było).
  Ta możliwość została zrealizowana dzięki zastosowaniu dodatkowych płytek, w których prócz padów na kołki do wlutowania w płytę było również kilka "zestawów" padów na łączówki wlutowane tak, by pasowały do cokołu posiadanych lamp (Kit można zakupić bez lamp!).
  Trochę z tym zabawy, ale da się zrobić jak widać:
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Sterowanie (ustawienie czasu) jest wręcz intuicyjne: pierwszy od prawej switch to wybór godzina/minuta (po pierwszym naciśnięciu pozostaje podświetlenie godzin, po drugim minut i to, co mamy aktualnie podświetlone możemy zmieniać w górę (pierwszy switch z lewej) lub w dół (środkowy). Akceptacja polega na kliknięciu po raz trzeci wyborem godzin/minut.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Dodatkowo pierwszy przycisk z lewej strony wybiera pomiędzy wyświetlaniem 12- i 24-godzinnym, a środkowy... Środkowy to coś, czego w większości chińskich modułów zabraknąć nie może: zmiana podświetlania lamp. Oczywiście chodzi o poświatę; cyferki - jak to w neonówkach - pozostają niezmiennie w takim samym (pomarańczowym) kolorze.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Środkowy przycisk zawiaduje podświetlaniem - każde naciśnięcie wywołuje kolejny kolor:
  1 - Czerwony.
  2 - Niebieski.
  3 - Fioletowy.
  4 - Zielony.
  5 - Zielony jasny.
  6 - Niebieski jasny.
  7 - Siny (mdły niebiesko-biały.
  8 - I tu mamy niespodziankę - w tym trybie (potwierdzonym kilkukrotnym mignięciem LED podświetlania) mamy powolne zmiany koloru podświetlania. Na tyle powolne, że przy normalnym spojrzeniu dla odczytu czasu nie zauważymy zmiany. Jest to więc nie denerwujące, i nie mające żadnego związku z tendencją do migania wszystkim, czym się da jak to w innych gadżetach z Ali... ;) Ogólnie biorąc, to nawet się zdziwiłem - podświetlanie jest na tyle subtelne, że nie drażni jak to bywa np. w ten sposób podświetlanych lampach wzmacniacza mocy. Nawet ten niebieski jest jakiś taki "przyjemniejszy" (odcień) - nie działa tak drażniąco jak w typowych LED.
  A jak to wygląda w działaniu?
  Bardzo fajnie.
  Jeśli ktoś nie ma zegarka tego typu, a mieć chciałby, jeżeli ktoś myśli o praktycznym prezencie dla...... (tu sobie można wpisać ) - warto moim zdaniem pomyśleć, czy taki prezent nie byłby czymś ciekawszym od walentynkowej kartki, czy ciepłych lub fikuśnych kapcioszków. No i "samodzielnie" wykonany. Trochę lutowania tu jest, nie można zaprzeczyć.

  Wybaczcie, że nie wytrzymałem dłużej:

  Dodatkową opcją - nieco stabilniejszą - jest możliwość montażu zegara na ścianie lub innej powierzchni:
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Sam zegar nie jest ani za duży, ani za mały (oczywiście - to nadal moja opinia), ot taki w sam raz. W każdym razie z czytelnością wskazań nie ma problemu nawet z kilku metrów. Nie ma tu wielkiego znaczenia czy dzień czy noc; chociaż w nocy zegarek może służyć jednocześnie jako swoista "lampka nocna" - dająca na tyle światła, że nie można się zabić o szafkę nocną czy krawędź łóżka. ;)
  Sam kształt też "niczegowaty" - nie ma w nim niczego, co mogłoby nie pasować w większości wnętrz.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Nawet "martwy" prezentuje się ciekawie. Tego typu, a w każdym razie bliźniaczo podobnych zegarów na Ali... jest co najmniej kilka typów, większość niestety nie posiada zamkniętej obudowy - co najwyżej przód, tył i słupki do połączenia w całość wszystkiego. Jak dla mnie to spore niedopatrzenie - co prawda ta przetwornica zabić - nie zabije, ale może popieścić kogoś, kto wrazi palucha nie tam, gdzie trzeba. Obudowa, jaka była w zestawie ma wszystkie ścianki, z tym, że przód i tył czarne, nieprzezroczyste, a pozostałe boki ciemnoniebieski - również nieprzezroczysty - dokładnie jak na zdjęciach powyżej.
  Czego brakuje mi tu do pełni szczęścia? Jednej rzeczy - budzika. Mimo, że w obudowie są stosowne (sugerujące taką opcję) wycięcia na buzer, to jednak najprawdopodobniej byłoby to już zbyt wiele szczęścia.
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Na zakończenie powiem jeszcze, że co prawda nie miałem tego zegarka na tyle długo, by stwierdzić jednoznacznie, że jest dokładny i że się nie "rozjeżdża" w czasie, ale... ale miałem już chiński zegarek (też w formie zestawu do składania, ale na wyświetlaczach LED), który potrafił spóźniać się o kilka minut w ciągu tygodnia. W tym wypadku mogę powiedzieć, że nie jest źle, a nawet całkiem nieźle.
  :)
  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
  398216 Usunięty wrote 28780 posts with rating 5341, helped 3509 times. Been with us since 2015 year.
 • Przewód Toplex
 • #2
  kamil3211
  Level 3  
  W którejś części call of duty był podobny licznik.
 • Przewód Toplex
 • #3
  And!
  Admin of Design group
  Przydałby się schemat, chociaż czytając opis i obserwując płytkę już coś można sobie wyobrazić.

  Obudowa wykorzystuje PCB i plexi, całość mimo pewnych niedoróbek (przewód zasilająy) wygląda estetycznie.

  Jakie Waszym zdaniem obudowy najlepiej nadają się do NIXIE,
  może metalowe np. lakierowana stal albo szczotkowane aluminium, a może drewno?

  Jak i czym robiłeś zdjęcia?
  Wyszły bardzo dobrze a świecące elementy takie jak LED, NIXIE itp. dość ciężko się fotografuje.
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  And! wrote:
  czytając opis i obserwując płytkę już coś można sobie wyobrazić
  Dokładnie o to chodziło.
  And! wrote:
  Obudowa wykorzystuje PCB i plexi
  PCB nie jest fragmentem obudowy jako takiej. Stanowi jedynie (zgodnie z założeniem konstruktora) "bazę" dla elektroniki, a przede wszystkim podstawek pod lampy. Myślę, ze w błąd Cię wprowadziły dwa kolory obudowy, ale faktycznie tak jest; Tylko przód i tył są z czarnej (w rzeczywistości baaardzo ciemno niebieskiego) plexi a boczne ścianki z jaśniejszego. W realu różnica nie jest aż taka duża - na zdjęciu wyszło jak wyszło, ze względu na barwę światła (jak mi się wydaje) bogatej w UV (żarówka energooszczędna). Ogólnie zegarek wygląda atrakcyjnie; nie jest ani za duży (dzięki temu nie stanowi "mebla") ani za mały - czas można odczytać nawet przy silnym oświetleniu i z daleka.
 • #5
  grzegorz1981
  Level 12  
  Witam. Fajny zegar.
  Plus za RTC DS3231. Zdarzają się kity z modułem DS1302, co jest moim zdaniem nieporozumieniem.

  398216 Usunięty wrote:
  Ostatnio trafił na Wolumenie Nixie z zapasów wojskowych magazynów

  Można wiedzieć w którym dokładnie pawilonie? Byłoby ciekawie się zaopatrzyć w parę sztuk.

  Podświetlenie Nixie - wolałbym bez podświetlania, ale to kwestia gustu, więc nie będę o tym dyskutował.

  Pomimo, że obserwuje się trend eksponowania szklanych lamp, to dodałbym jeszcze osłonę dla nich. Coś w ten deseń
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
  Szkoda byłoby ewentualnie wymieniać, kiedy doszłoby do nieopatrznej sytuacji.

  Mały offtop:

  398216 Usunięty wrote:
  jeżeli ktoś myśli o praktycznym prezencie dla......... (tu sobie można wpisać ) - warto moim zdaniem pomyśleć, czy taki prezent nie byłby czymś ciekawszym od walentynkowej kartki, czy ciepłych lub fikuśnych kapcioszków

  Kolega chyba młody stażem w związku, bo się chyba jeszcze nie nauczył, że drugiej stronie daje się właśnie "ciepłe fikuśne kapcioszki", a nie to co by się samemu chciało dostać :P
  Domniemam, że kolega nie chciałby dostać szminki w pięknej, krwistej czerwieni? A jeśli tak, to nie oceniam ;)

  Pozdrawiam.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  grzegorz1981 wrote:
  Można wiedzieć w którym dokładnie pawilonie?
  Na placu. Z tego co pamiętam jest tam kilku facetów którzy się rozkładają zawsze w tym samym miejscu obok wejścia od strony Kasprowicza.
  grzegorz1981 wrote:
  dodałbym jeszcze osłonę dla nich. Coś w ten deseń
  Zegar za kratami? No nie wiem... Już chyba wolałbym uważać, żeby nie zaplątać się w kabel... a raczej żeby zwierzak się nie zaplątał.
  grzegorz1981 wrote:
  Kolega chyba młody stażem w związku
  Nie, w związku 42 lata, ale za to młody duchem ;) . A skoro (już były przykłady na forum) można było sprezentować migające serduszka czy szkatułki z pozytywką, czemu nie zegarek? Zwłaszcza tak niecodzienny?
 • #7
  grzegorz1981
  Level 12  
  398216 Usunięty wrote:
  Na placu. Z tego co pamiętam jest tam kilku facetów którzy się rozkładają zawsze w tym samym miejscu obok wejścia od strony Kasprowicza.

  Dziękuję za cenną informację.

  398216 Usunięty wrote:
  nie miałem tego zegarka na tyle długo, by stwierdzić jednoznacznie, że jest dokładny i że się nie "rozjeżdża" w czasie,


  Stosowałem DS3231 wiele razy. Mi się rozjeżdżał tak parę sekund w ciągu roku - nie więcej niż 3. Z początku nie umiałem zaimplementować kodu automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i vice versa, stąd przy manualnej korekcie, niwelowałem różnice odchyłki sekund. Te moduły mają też kompensację temperaturową, dzięki temu, są naprawdę dokładne. Przy odrobinie wysiłku, można tą temperaturę wyciągnąć i prezentować w wygodnej dla siebie formie.

  Offtop:
  398216 Usunięty wrote:
  Nie, w związku 42 lata, ale za to młody duchem . A skoro (już były przykłady na forum) można było sprezentować migające serduszka czy szkatułki z pozytywką, czemu nie zegarek? Zwłaszcza tak niecodzienny?


  A to przepraszam za oszczerstwo z mojej strony ;) Po paru próbach wręczenia prezentu w postaci specjalizowanego układu na samodzielnie stworzonym kodzie i jednoczesnym niezadowoleniu z Jej strony, nauczyłem się, że to jednak prezenty dla mnie, nie dla białogłowy. Ją interesują właśnie te
  398216 Usunięty wrote:
  fikuśnych kapcioszków


  Przy okazji, mówi się, że taki staż, to już jest porównywalny do zasług jakie otrzymuje się przy odznaczeniu Virtuti Militari ;) Chylę czoła :)
 • #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  grzegorz1981 wrote:
  niezadowoleniu z Jej strony
  Wiele zależy od Niej... znałem np. pewną Panią , która zdobyła tytuł Profesora z elektroniki. Jej takie fikuśne papcie nie interesują. Zresztą do szkoły też chodziłem z kilkoma Koleżankami...
  grzegorz1981 wrote:
  taki staż, to już jest porównywalny do zasług jakie otrzymuje się przy odznaczeniu Virtuti Militari
  Ja to słyszałem w nieco inaczej wersji... ;)
  grzegorz1981 wrote:
  Te moduły mają też kompensację temperaturową, dzięki temu, są naprawdę dokładne.
  Nie tylko z tego powodu. Ciekaw jestem kiedy ktoś znajdzie i inną przyczynę?
 • #9
  zgierzman
  Level 30  
  Quote:
  Sam kształt cyfr jak pisałem - ładny, chociaż widać, że konstruktor poszedł na łatwiznę - 2 i 5 oraz 6 i 9 (te akurat bez niespodzianki) to te same kształtki. W realu to jednak nie przeszkadza. Problemów z odczytem nie ma żadnych.


  Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje.
  Ale według mnie ta odwrócona do góry nogami dwójka w miejsce cyfry "5" jest okropna. Nie ma problemu z odczytem, ale jest po prostu brzydka.
  Niedługo chyba pyknie 20 lat od czasu kiedy sobie zrobiłem zegarek na tych lampach (ruskie IN-12). Zegarek działa do dziś, i do dziś przeszkadza mi kształt tej piątki... :-)
  Jest wiele lamp z ładniejszym (moim zdaniem) krojem cyfr.
  IN-12 są łatwo dostępne i tanie - i to jest ich zaleta :-)
 • #10
  Thunderacer
  Level 17  
  398216 Usunięty wrote:
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE


  Czy ładne, to kwestia gustu. Mi się te podświetlane diodami lampy kojarzą z pomieszaniem stylu retro z nowoczesnością, co jest kiczem. Trudno też zegar określać mianem "pożyteczny". Może i praktyczny, choć z takim wyświetlaniem to też dyskusyjne.
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Thunderacer wrote:
  Czy ładne, to kwestia gustu. Mi się te podświetlane diodami lampy kojarzą z pomieszaniem stylu retro z nowoczesnością, co jest kiczem.
  No widzisz... Na temat gustu się nie dyskutuje, jak sam trafnie zauważyłeś. Wypowiedziałeś się że Ci się nie podoba - ok. Mam jednak pytanie; Opinia jaką przedstawiłeś wynika z posiadania, czy bezpośredniego kontaktu z zegarem z tematu, czy jedynie na podstawie zdjęć? Bo jeśli zdjęć, to wybacz, ale akurat one nie są w stanie przedstawić realnego widoku (co zresztą zauważyłem), i nie wynika to z ich jakości, ale ograniczeń aparatu - filtr UV na przykład, automatyczny poziom bieli i jeszcze kilka elementów "wszczepionych" przez producenta, na które nie mam niestety wpływu. Pisałem, ze w realu wygląda to dobrze - mimo, że sam daleki jestem od wychwalania kiczu, w tym wykonaniu dyskretne (!!! - patrz uwagi o aparacie) podświetlenie dodaje (Moim zdaniem rzecz jasna) sporo uroku.
 • #12
  zgierzman
  Level 30  
  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE

  Czy niebieskawa obwódka wokół cyfr na tym zdjęciu to też sprawka aparatu? Bo jeśli widać ją w realu, to prawdopodobnie prąd katody jest zbyt duży, a to znacząco skróci żywotność lamp.
  Według specyfikacji prąd katody powinien być w zakresie 2,5 - 3,5 mA, mierzyłeś jak to jest u Ciebie?

  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
 • #13
  398216 Usunięty
  Level 43  
  zgierzman wrote:
  Czy niebieskawa obwódka wokół cyfr na tym zdjęciu to też sprawka aparatu?
  Najwidoczniej. Na żywo nic takiego nie występuje. Być może "winę" ponosi podświetlenie - jak pisałem zmiana następuje powoli i płynnie na tyle, że nie widać tego przy normalnym sprawdzeniu godziny. Nikt przy tym nie gapi się dłużej niż kilka sekund, a zmiana na inny kolor potrafi trwać około minuty.
  zgierzman wrote:
  mierzyłeś jak to jest u Ciebie?
  Jak pisałem zegar nie mój, a Kolegi. Nie mierzyłem, ufając, że On (a obeznany w lampowych konstrukcjach na pewno lepiej ode mnie, bo ja już zapomniałem a On dopiero co się "wdrożył") wie co robi.
 • #14
  Olkus
  Level 28  
  Zegarek właściwie fajny, choć obudowa taka sobie. Drewno lub aluminium na pewno elegantsze ale to tak to już jest z chińskim modułami z Ali... i nie tylko.
  Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej, ale to kwestia gustu.

  Pozdrawiam,
  A.
 • #15
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Olkus wrote:
  Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej
  Nie ma najmniejszego problemu by wyłączyć. 9'te kliknięcie mikroswitcha to umożliwia. Nie napisałem tego wcześniej - przepraszam.
 • #16
  Olkus
  Level 28  
  398216 Usunięty wrote:
  Olkus wrote:
  Wg. mnie bez podświetlenia było by lepiej
  Nie ma najmniejszego problemu by wyłączyć. 9'te kliknięcie mikroswitcha to umożliwia. Nie napisałem tego wcześniej - przepraszam.


  Dobrze że taka opcja jest, można wtedy podświetlenie wyłączyć jak komuś kolory nie podchodzą :wink:

  A jak jest z żywotnością NIXIE w takich zegarach?

  Pozdrawiam,
  A.
 • #17
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Olkus wrote:
  A jak jest z żywotnością NIXIE w takich zegarach?
  Praktycznie biorąc lampa NIXIE to to samo co neonówka. Tak więc jeśli neonówka może świecić kilkadziesiąt lat... :)
 • #18
  Olkus
  Level 28  
  398216 Usunięty wrote:
  Olkus wrote:
  A jak jest z żywotnością NIXIE w takich zegarach?
  Praktycznie biorąc lampa NIXIE to to samo co neonówka. Tak więc jeśli neonówka może świecić kilkadziesiąt lat... :)


  To starczą te lampy na długo :)

  Pozdrawiam,
  A.
 • #19
  reaven22
  Level 29  
  Moja wersja garażowego NIXIE :)
  obudowa: profil stalowy 50x50x2mm, szlifowany, lakierowany bezbarwnym.
  lampy: NIXIE LC516
  sterownik z ali.. https://pl.aliexpress.com/item/4000028196738.html


  Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE Coś ładnego (i pożytecznego) na biurko - zegar na lampach NIXIE
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  reaven22 wrote:
  Moja wersja garażowego NIXIE
  Idealne wykonanie obudowy dla konkretnego zastosowania. Naprawdę lepiej chyba by się nie dało - solidna obudowa do pomieszczenia, gdzie każda inna byłaby zbyt delikatna. Naprawdę gratuluję.
 • #21
  Thunderacer
  Level 17  
  398216 Usunięty wrote:
  Mam jednak pytanie; Opinia jaką przedstawiłeś wynika z posiadania, czy bezpośredniego kontaktu z zegarem z tematu, czy jedynie na podstawie zdjęć? Bo jeśli zdjęć, to wybacz, ale akurat one nie są w stanie przedstawić realnego widoku


  Odpowiadam - moja opinia wynika z widzianych na żywo konstrukcji, w których lampy podświetlano diodami. Moim zdaniem znośnie wygląda subtelne podświetlenie jakimś współgrającym kolorem, np pomarańczowa dioda. Ale tandetą jest podświetlenie lampy niebieską diodą.
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Thunderacer wrote:
  Moim zdaniem znośnie wygląda subtelne podświetlenie jakimś współgrającym kolorem, np pomarańczowa dioda. Ale tandetą jest podświetlenie lampy niebieską diodą.

  Pozwól więc, ze odpowiem:
  W tym wykonaniu (nie wiem, być może z uwagi na niewielki prąd LED) podświetlenie jest dość subtelne - nawet znienawidzony niebieski nie razi aż tak jak w wypadku innych zastosowań. Zresztą to akurat dało się pokazać na jednym ze zdjęć - niebieski daje jedynie "otoczkę" wokół cyfry, która swoim naturalnym pomarańczem dominuje.
  Naprawdę - nawet w nocy zdecydowanie lepiej widać pomarańczową p[oświatę od zegara nić np. niebieską od podświetlających LED.