Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecodens - błąd E01 po wymianie aparatury gazowej

ostaszm 07 Aug 2021 14:49 657 13
    ostaszm
    Level 10  
    Witam,
    sytuacja jest następująca. Kocioł zasilany gazem ze zbiornika. Firma obsługująca sprawdzała zbiornik napełniając go wodą. Po tej akcji kocioł nie zapalał gazu i błąd E01. Została wymieniona aparatura gazowa na nową. Kocioł teraz zapala, ale wyłącza się po kilku sekundach, z tym samym błędem E01. Gdy zapali widać "płomyk" na wyświetlaczu co by sugerowało, że ogień się pali i jest jonizacja. Elektrody nie wyglądają źle, zostały przetarte papierem. Wentylator przechodzi całą procedurę startową nez błędu. Komin poziomy, jedno kolano nad kotłem i 1,5 m rury koncentrycznej. Ciśnienie gazu na wejściu około 38 milibarów. Wymiennik czysty, filtr gazu również.
    Wydaje się, że aparatura zamyka gaz zanim zgaśnie "płomyk" na wyświetlaczu, co sugeruje, że płomień nie gaśnie samoczynnie. Napięcie podawane na cewki jest prawidłowe, cewki "przytrzymują" śrubokręt gdy jest podane napięcie.

Jedyna dziwna rzecz to przy zapalanie jest lekkie buchnięcie i po kilku sekundach kolejne. Trochę to za bardzo słychać/czuć jak na kocioł kondensacyjny. Nie można nic wyregulować ponieważ kocioł wpada w E01.

Czy może ktoś z forumowiczów miał podobny przypadek?
    ostaszm
    Level 10  
    Wtyczka była przekręcana. Co prawda w tym gniazdku nie ma uziemienia ale kocioł i tak działał do tej pory. Była też próba zmostkowania zera z bolcem w przedłużaczu ( kiedyś tak robiono) też to nie pomogło.

Dodano po 30 [sekundy]:

Wtyczka była przekręcana. Co prawda w tym gniazdku nie ma uziemienia ale kocioł i tak działał do tej pory. Była też próba zmostkowania zera z bolcem w przedłużaczu ( kiedyś tak robiono) też to nie pomogło.
    bro2004
    Level 29  
    Generator iskry do sprawdzenia. Też potrzebny do odczytu płomienia. Później już zostaje analiza spalin i płyta. Sprawdź, czas pracy na mocy startowej i moc startową.
    ostaszm
    Level 10  
    Hmm,czy sprawdzenie generatora iskry to wymiana na inny czy można coś w nim pomierzyć?

Na te kilka sekund zapala i płomyk się świeci, teoretycznie " widzi" jonizację.
    bro2004
    Level 29  
    Pięć sekund powinien podawać iskrę. Zamień przewody generatora na chwilę. Nie te 230v. Można palnik wyciągnac i sprawdzić ile podaje też iskrę. Oczywiście gaz zamknięty.
    ostaszm
    Level 10  
    Teoretycznie słyszę to iskrzenie więc może obejdzie się bez wyjmowania palnika. Tylko czy skoro zapala płomień i zapala się płomyk na wyświetlaczu to może być problem z generatorem iskry?
    bro2004
    Level 29  
    Jak słyszysz te 5 sekund to nie. Analiza spalin w takim razie.
    ostaszm
    Level 10  
    Ale jak zrobić analizę spalin skoro on się wyłącza po 5 sekundach? Nawet nie ma go jak wyregulować ponieważ gdy włączę menu serwisowe to mi się zaraz zapala E01 bo gdy przechodzę przez poszczególne funkcje P1, P2 to kocioł się uruchamia a po kilku sekundach E01.

Dodano po 3 [minuty]:

Myślałem, żeby mu podciągnąć moc min i obroty wentylatora a jak już zapali i nie zgaśnie to wyregulować. Aparatem gazowym nie chcę kręcić gdy nie zapala bo na oko nie wiele ustawię.
    bro2004
    Level 29  
    Bez analizatora rozregulujesz tylko. Wchodzisz na funkcję kominiarza(min-max). Ustawiasz najpierw max później min.
    ostaszm
    Level 10  
    Zastaniam się jeszcze nad pomierzeniem prądu jonizacji. Tylko nie bardzo wiem jak to rozegrać bo chwilę po zapaleniu gaśnie. Nie zdążę podpiąć miernika.

Dodano po 8 [godziny] 51 [minuty]:

Jak się okazuje, "iskrzenie" trwa 2 sekundy, potem jest lekkie bum, wygląda na to, że gaz się zapalił i za chwilę E01. Próbowałem zmierzyć napięcie podawane na generator iskry podczas zapalania. Coś się pojawia, ale nie jest to 230V. Może to za krótki czas, żeby miernik zmierzył dokładnie.
    bro2004
    Level 29  
    Teraz wczytałem sie. Jak kupiłeś nowy zespół gazowy to jest on nie ustawiony fabrycznie. Trzeba wiedzy serwisanta w którą stronę kręcić min i max na zespole gazowym. Następnie analizator spalin. Bez niego nie ma to sensu.
    ostaszm
    Level 10  
    To, że nowy zawór nie jest wyregulowany to wiem. Mimo wszystko kocioł powinien zapalić. Regulacje robi się przy pracujàcym kotle.
    Już ogarnąłem, ale nie do końca rozumiem zachowanie kotła.
    Mianowicie....... proces uruchamiania kotła wygląda, powinien wyglądać, następująco.
    Uruchamia się wentylator, generator uruchamia iskrę na 10s, otwiera się zawór gazu, płomień się zapala. Nawet jeżeli jest tzw. wybuchowe zapalenie to iskra podawana jest te 10s a kocioł pracuje. W tym przypadku uruchamianie wyglądało tak. Zaczynał kręcić wentylator, podawana była iskra, otwierał się zawór gazu, następowało wybuchowe zapalenie i .... generator przestawał iskrzyć, słychać było że zawór się zamyka, wentylator zwalniał. wszystko trwało 2 sekundy. Tak jakby to wybuchowe zapalenie uruchamiało sekwencję wyłączenia kotła.
    Nie mam pojęcia dlaczego, inne kotły "buchną" i pracują.
    Inna sprawa co jest przyczyną wybuchowego zapalania. Elektrody czyste i sprawne.
    Ciśnienie gazu na wejściu 38mbarów (gaz ze zbiornika) w momencie zapalania ciśnienie gazu na dyszach 1-2 mbara. Na aparacie gazowym śrubka od mocy min przekręcona na max w prawo ( fabrycznie) w poprzednim zaworze było dokładnie tak samo. Obroty wentylatora podciągniętedo 1600 przy mniejszych było tak samo.
    Nic nie wskazuje na to, żeby było za mało gazu na palniku, zapalanie następowało od razu. Wskazania U rurki nie sugerują, żeby było go za dużo, więc dziwna sprawa.
    Co zrobiłem.:-)
    Przymknąłem zawór gazu przed kotłem. To spowodowało, że kocioł zaczął zapalać i można było zrobić regulacje mocy min-max.
    Ale mimo regulacji jeżeli otworzę zawór gazu do końca sytuacja się powtarza.
    Dziwna sytuacja.
    bro2004
    Level 29  
    Otwórz komorę spalania. Wtedy łatwiej wyregulować kocioł. Chodzi mi o srebrną dużą blachę.