Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy rura PE gazowa może iść pod schodami?

mojekonto300 10 Aug 2021 09:38 273 4
    mojekonto300
    Level 4  
    Jakie przepisy to regulują? Ja znalazłem tylko rozporządzenie - Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jest tam zapis, że 50 cm przed ściana zewnętrzną budynku rura musi być stalowa.

Moim zdaniem schodów nie można uznac za ścianę zewnętrzną budynku. Schody nie mają dachu, nie sa budynkiem. Powierzchnia pod schodami nie wlicza się do kubatury budynku.

Jedynie jest zapis, że rura nie może przechodzić przez ani pod fundamentem - jeśli wyciąć fragment podmurówki schodów to będzie zgodnie z przepisami. Ale czy to konieczne - gazowania praktykuje kładzenie rur pod podmurówkami płotów - nie wycinają tych fragmentów.

Czy są jakies przepisy zabraniające takiego przebiegu?
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    Marcin125
    Level 23  
    Rura gazowa powinna być zawsze na zewnątrz (widoczna). Chyba, że chcesz wylecieć w powietrze :D
    Aleksander_01
    Level 41  
    Ja mam bardzo podobnie, rura idzie pod chodnikiem (prostopadle), wychodzi z chodnika i jest przy ścianie, tzn była bo teraz jest pod styropianem. Na wszystko mam papiery, wszystko wg projektu i oczywiście był odbiór.
    Dam rysunek poglądowy. Czy rura PE gazowa może iść pod schodami?
    mojekonto300
    Level 4  
    Marcin125 wrote:
    Rura gazowa powinna być zawsze na zewnątrz (widoczna). Chyba, że chcesz wylecieć w powietrze :D

Jednak zazwyczaj jest niewidoczna (zakopana).
    A czy sa jeszcze jakies przepisy oprócz wspomnianego rozporządzenia zabraniające takiego ułozenia jak na rysunku?
    lopr_pol
    Level 27  
    Nie znam się ale się wypowiem :)
    W pomieszczeniach powinna być na wierzchu także jak pod schodami jest pomieszczenie zamknięte to wiadomo ...