Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie sterownika pokojowego do grzejnika 2x 2kW.

blaszczakx 10 Aug 2021 11:57 354 9
Wago
    blaszczakx
    Level 2  
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję podłączyć sterownik pokojowy np. Salus przewodowy do instalacji sterującej pracą grzejników konwektorowych (2x2000 W).
    W chwili obecnej mam zwykły wyłącznik bimetalowy. Czy istnieje możliwość dołożenia do instalacji stycznika z przekaźnikiem i podłączenie do tego sterownika pokojowego np. Salus?
  • Wago
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    blaszczakx wrote:
    Czy istnieje możliwość dołożenia do instalacji stycznika z przekaźnikiem i podłączenie do tego sterownika pokojowego np. Salus ?

Istnieje taka możliwość.
  • Wago
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    przekaźniki wbudowane w regulatory np. Salus mogą mieć maksymalnie 16A, czyli mógłby obsłużyć jeden grzejnik 2kW.
    Zawsze trzeba się upewnić, czy konkretny model regulatora pokojowego posiada przekaźnik o odpowiedniej wydajności prądowej.
    Jeśli nie to potrzebne byłyby 2 styczniki po jednym na każdy grzejnik konwektorowy, a regulator pokojowy dawałby tylko impuls sterujący do załączenia obwodów roboczych uruchamiających grzejniki.
    Oczywiście trzeba mieć pewność, że instalacja elektryczny w lokalu jest przystosowana do obciążenia 4kW przez 2 grzejniki, więc nie ma tutaj miejsca na przypadek.
  • Helpful post
    Euroster Serwis
    Level 16  
    16A to maksymalne obciążenie jakie ten przekaźnik powinien wytrzymać. Z doświadczenia wiem, że dotyczy pojedynczych załączeń, a nie regularnej pracy. Oczywiście, często przekaźniki takie wytrzymują podane obciążenia ale często też nie wytrzymują, co może skutkować pożarem lub awarią instalacji. Zdecydowanie bliższe prawdy jest założenie, że te przekaźniki mają nominalnie max 5A/3A czyli 5A gdy podłączamy jakąś grzałkę, 3A gdy podłączamy jakiś silnik np. pompę czy wentylator.
    W związku z tym raczej bezpośrednio do żadnego regulatora pokojowego nie podłączałbym grzałki większej niż 1 kW, tym bardziej 4 kW. Dla bezpieczeństwa warto podłączyć te grzejniki przez dodatkowy stycznik (przekaźnik) o znacznie wyższej mocy niż podłączana.
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    Euroster Serwis wrote:
    Z doświadczenia wiem, że dotyczy pojedynczych załączeń, a nie regularnej pracy

2kW dla 230V to inaczej 8,7A, czyli po zaokrągleniu 9A, więc mamy zapas, a nie korzystamy na maksa.

Euroster Serwis wrote:
    Zdecydowanie bliższe prawdy jest założenie, że te przekaźniki mają nominalnie max 5A/3A czyli 5A gdy podłączamy jakąś grzałkę, 3A gdy podłączamy jakiś silnik np. pompę czy wentylator.

Np. Regulator RT510RX czyli bezprzewodowy, który ma dodatkowe pudełko w formie odbiornika z wbudowanym przekaźnikiem ma oznaczenie "16 (5) A", czyli ja to interpretuję 16A do obciążenia rezystancyjnego np. grzałki i 5A do np. silnika.
    Ale nigdy nie żyłujemy na maksa i zawsze musi być rezerwa.
    Przy wspomnianym grzejniku 2kW, czyli obciążeniu rezystancyjnym mamy 9A vs 16A, co po zaokrągleniu w górę daje 57% maksymalnego obciążenia przekaźnika, więc dla mnie rezerwa powinna starczyć na 1 grzejnik.
    Choć nic nie stoi na przeszkodzie by ten bezprzewodowy regulator wykorzystać do sygnałów sterujących i oba grzejniki załączać przez 2 dodatkowe styczniki.

Z kolei regulator RT510, czyli przewodowy ma opis 3 (1) A, czyli w zasadzie nadaje się tylko i wyłącznie do dawania sygnałów sterujących i obligatoryjny jest zakup 2 osobnych styczników jeśli mamy załączać 2 grzejniki w dwóch miejscach i nie robić przedłużaczy.

Euroster Serwis wrote:
    W związku z tym raczej bezpośrednio do żadnego regulatora pokojowego nie podłączałbym grzałki większej niż 1 kW, tym bardziej 4 kW

Nie wiem jak ma się oznaczenie 16 (5) A do Twojego stwierdzenia, że nie podłączałbyś grzałki większej niż 1kW (4,4A). Rozumiem Twoje prywatne obawy ale mnie interesują aspekty techniczne, skoro producent podaje 16A jako maksymalne obciążenie przekaźnika to moim zdaniem rzeczywiste, stałe obciążenie rezystancyjne na poziomie 57% deklarowanego maksa nadal powinno być bezpieczne. Jeśli 9A nie jest bezpieczne to przekaźnik nie powinien mieć oznaczenia 16A, bo jest ono fałszywe.
    W takim układzie zaraz nasuwa mi się myśl, że być może normy są kiepskie skoro dopuszczają takie rozbieżności w oznaczeniach wydajności prądowej.
    Natomiast nikt, nawet autor nie pisał o podłączaniu 2 grzejników o łącznej mocy 4kW (17,4A) bezpośrednio do regulatora pokojowego z przekaźnikiem 16A, także to już Twój wymysł i nikt o zdrowych zmysłach tego nie zrobi.
    blaszczakx
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Na chwilę obecną mam podłączony regulator, tak jak wcześniej pisałem bimetalowy.
    Jest on podłączony pomiędzy bezpiecznikiem 16A a dwoma odbiornikami (grzejnikami o łącznej mocy 2KW).
    Problem polega na tym, że poprzedni właściciel zamontował regulator na ścianie zewnętrznej z odkrytą cegłą, wobec czego dość mocno wyziębionej.
    Chciałbym przenieść tzw. regulator z czujnikiem temperatury w inne miejsce jednocześnie nieco modyfikując instalację.
    Bezpieczniki posiadam na ścianie wewnętrznej i na tej ścianie chciałbym zamontować przedmiotowy regulator Salus, który pozostał mi po piecu dwufunkcyjnym. Nigdzie nie znalazłem schematów podłączenia, jedyne czego dowiedziałem się to możliwość wykorzystania go w tandemie ze stycznikiem.
    Czy macie Państwo może jakiś przykładowy schemat podłączenia lub krótki opis ?
    Dziękuję bardzo.

Modyfikacja:
    Posiadam taki sterownik, który mi pozostał https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-pokojowy-salus-091-fl-gratis-6897529102

Oraz aktualnie zamontowany https://allegro.pl/oferta/termostat-pokojowy-..._unit_id=892e9821-107c-4c21-8c8d-6e0e95dd378e
  • Helpful post
    Euroster Serwis
    Level 16  
    Prywatne obawy nie mają tu nic do rzeczy. Wspomniałem o tym, by ktoś nie pomyślał, że można podłączyć takie grzałki bezpośrednio do regulatora (bo moc jest) :) Otóż nie można. Biorąc pod uwagę, że tego typu regulator załącza styki nawet kilka tysięcy razy w roku oraz to, że przekaźniki w urządzeniach za 200zł nie są z najwyższej półki cenowej ;) i niestety zdarzają się modele słabsze, to w tym wypadku istnieje nieprzesadnie wielkie (ale realne) ryzyko uszkodzenia styków czy nawet pożaru. Oczywiście są takie przekaźniki do których bez problemu można podłączyć obciążenie bliższe nominalnemu ale one kosztują niemal tyle co regulatory pokojowe :) Ryzykowanie zdrowiem swoim, czy otoczenia nie powinno mieć w tym wypadku miejsca, niezależnie od tego co komu się wydaje. Podłączając większe obciążenia warto zdawać sobie sprawę z realiów, nie tylko liczyć procenty.
    Powracając do pytania zadanego na początku, oczywiście, w wypadku 2 x 2 kW do tego regulatora można, a nawet trzeba podłączyć dodatkowe styczniki. Jednak radziłbym poprosić o pomoc wykwalifikowanego instalatora, który doradzi co podłączyć oraz zrobi to przede wszystkim bezpiecznie.
    PS. Podlinkowany Salus jest wyposażony w przekaźnik 5A - tu bezpośrednie podłączanie nawet 1 kW jest niewskazane.
    BUCKS
    Level 39  
    blaszczakx wrote:
    Problem polega na tym, że poprzedni właściciel zamontował regulator na ścianie zewnętrznej z odkrytą cegłą, wobec czego dość mocno wyziębionej.
    Chciałbym przenieść tzw. regulator z czujnikiem temperatury w inne miejsce jednocześnie nieco modyfikując instalację.

to kup lepiej wersję bezprzewodową wtedy nie jesteś uwiązany kablem i regulator pokojowy stawiasz w dowolnym pasującym Ci miejscu i najwyżej problemem może być gdzie wbić kołki montażowe.
    Oczywiście termostat jest na baterie, więc co 2 lata wypadałoby je wymienić.

blaszczakx wrote:

wersja przewodowa ma przekaźnik 3 (1) A, więc musisz mieć dodatkowy stycznik do grzejników.
    Wyżej zasugerowałem, że lepiej mieć wersję bezprzewodową, bo łatwiej możesz znaleźć optymalne położenie i w razie potrzeby zmiana miejsca jest bezproblemowa.
    Nowe wersje regulatorów Salus mają dodatkowo algorytm TPM, bo starsze miały tylko histerezę.
    RT510RF ma histerezę 0,5 stopnia (+-0,25) oraz TPM.
    Algorytm TPM lepiej będzie pasował do ogrzewania elektrycznego i utrzymywania dobrego komfortu cieplnego.

blaszczakx wrote:

z opisu wynika, że ma on wydajność prądową 10 (3) A, więc dla łącznie 2kW obciążenia to dla mnie za mały, bo prawie nie ma zapasu.

blaszczakx wrote:
    Czy macie Państwo może jakiś przykładowy schemat podłączenia lub krótki opis ?

Regulator ma styki bez potencjału COM-NO, więc do COM należy tam podłączyć fazę i w przypadku żądania grzania to regulator zamknie obwód i w efekcie na styk NO da fazę, która będzie sygnałem sterującym do załączenia styków roboczych w styczniku.
    Styczniki faktycznie warto kupić mocniejsze, bo masz taki wybór, a że są to dodatkowe elementy, które z czasem mogą być zawodne to warto dać większy zapas, bo to też nie kosztuje majątku.
    Schemat podłączenia to powinien być w instrukcji do stycznika itp. Jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej zleć do fachowcowi, bo to co dla mnie jest oczywiste to dla Ciebie może już nie być, a błędy mogą kosztować życie, czy inne straty.

Z drugiej strony jeśli masz bezpiecznik 16A to zakładam, że masz przewody o przekroju 2,5mm^2 to zapomnij o grzejnikach o łącznej mocy 4kW, bo w takim układzie musiałbyś mieć z rozdzielnicy 2 osobne obwody po 16A do zasilania każdego grzejnika z osobna. Jeśli ich nie ma to nic nie zrobisz i 4kW odpada.

Dodano po 12 [minuty]:

Euroster Serwis wrote:
    Wspomniałem o tym, by ktoś nie pomyślał, że można podłączyć takie grzałki bezpośrednio do regulatora (bo moc jest)

wspominając o grzejnikach 4kW to mocy właśnie nie ma i brakuje.
    Moc jest w odniesieniu do 2kW.

Euroster Serwis wrote:
    Biorąc pod uwagę, że tego typu regulator załącza styki nawet kilka tysięcy razy w roku oraz to, że przekaźniki w urządzeniach za 200zł nie są z najwyższej półki cenowej i niestety zdarzają się modele słabsze, to w tym wypadku istnieje nieprzesadnie wielkie (ale realne) ryzyko uszkodzenia styków czy nawet pożaru.

akurat ja mniej obawiam się przekaźnika 16 (5) A z obciążeniem 2kW niż to co obecnie ma autor, czyli przekaźnik 10 (3) A z obciążeniem maksymalnym 2kW.
    a przekaźniki jak każdy elementy bywają zawodne, bo nic nie jest wieczne.
    Pytanie jakie mnie nurtuje to jaki zapas można uznać za bezpieczny i czy regulują to jakieś normy, czy raczej jest to co nazwałem Twoimi prywatnymi obawami, bo teraz każdy zawodowiec może mieć swoje zdanie o tym jaki zapas zastosować.

Euroster Serwis wrote:
    Podłączając większe obciążenia warto zdawać sobie sprawę z realiów, nie tylko liczyć procenty.

Obojętnie jaki wariant przyjmiemy to zawsze będzie to jakiś procent.
    Kluczowe pytanie jaki procent jest optymalny i czy wszyscy fachowcy będą jednomyślni, bo znając życie każdy będzie miał swoje propozycje jeśli nie określa tego żadna norma.
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Do autora kup przekaźnik elektroniczny SSR np FINDER 77.25.8.230.8650 + Salus do sterowania. Do przekaźnika trzeba dać mały radiator bo przy 4kW będzie się delikatnie grzał.
    Panowie powyżej napisali ponad 10 000 znaków nie dając odpowiedzi. Autor od samego początku napisał że chce sterować grzejnikami poprzez dodatkowy przekaźnik/stycznik a nie bezpośrednio Salusem.
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    Magister_123 wrote:
    Do autora kup przekaźnik elektroniczny SSR np FINDER 77.25.8.230.8650 + Salus do sterowania. Do przekaźnika trzeba dać mały radiator bo przy 4kW będzie się delikatnie grzał.

a gdzie autor pytał o podanie przykładowego modelu przekaźnika? Nie pytał, więc kolega pisze nie na temat.
    Pytał o schemat lub opis jak zrobić podłączenie, częściowo to opisałem.

Magister_123 wrote:
    Panowie powyżej napisali ponad 10 000 znaków nie dając odpowiedzi.

Jak już kolega zwraca innym uwagę to proszę patrzeć na siebie, bo wygląda to kuriozalnie i niezbyt dobrze świadczy o koledze.

Magister_123 wrote:
    Autor od samego początku napisał że chce sterować grzejnikami poprzez dodatkowy przekaźnik/stycznik a nie bezpośrednio Salusem.

a gdzie jest napisane, że ma sterować grzejnikami 4kW bezpośrednio Salusem?
    Ale jak ktoś czyta wybiórczo to widzi to czego nie ma.

Autor otrzymał dodatkowe informację, że w zależności od wersji regulatora (przewodowa lub bezprzewodowa) to wbudowany przekaźnik może mieć zupełnie różne wartości prądu i wersja bezprzewodowa w teorii mogałby obsłużyć jeden grzejnik.
    Skoro ma wersję 3 (1) A to absolutnie odpada opcja bezpośredniego sterowania i obligatoryjny jest stycznik jeden lub dwa w zależności od tego jak wszystko ma być podłączone.
    Ale moje obiekcje budzi fakt, że mając bezpiecznik B16 z przewodem 2,5mm^2 to nie ma opcji na obciążenie 4kW. Czy autor jest tego świadomy i wie jakie to niesie ze sobą ograniczenia i wymagania to nie mam pojęcia.
    Rozwinięcie tematu wg mnie pozwala lepiej zrozumieć zagadnienie, bo wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, bo każdy może mieć inny poziom wiedzy, czy rozumowania tematu.

Dodano po 11 [minuty]:

Euroster Serwis też zwrócił uwagę na ciekawy problem, czyli na wydajność prądową przekaźnika/stycznika wynikającą z prądu nominalnego, a jego rzeczywistą wytrzymałość na stałe obciążenie.
    Jednak wymiana zdań nie dała choćby częściowej odpowiedzi jaka nadwyżka prądu jest optymalna oraz czy regulują to normy mówiące wprost, że np. nominalny prąd przekaźnika musi być co najmniej 2x większy od planowanego stałego obciążenia, czy może co najmniej 3x itd.