Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego w samochodzie (Z18XE) regularnie zapala się kontrolka chłodnicy?

Kart 10 Aug 2021 17:54 270 7
    Kart
    Level 12  
    Witajcie od pewnego czasu zapala mi się żółta kontrolka chłodnicy. Nie wiem już w czym rzecz polega i doczytać się nie mogę gdzie i co. Do rzeczy. Po rozgrzaniu silnika do 95stopni i ujechaniu paru kilometrów wyłączę silnik i za parę minut max10min. Włączę zaplon wskazówka wychyla sie do 100stopni to nic później rozruch silnika i jak ruszam po chwili zapala się pomaraczowa kontrolka chłodnicy. Zatrzymuje się i widzę i słyszę jak chodzi jeden z dwóch wentylatorów od klimatyzacji. Więc wyłączam zapłon i włączam ponownie temperatura stabilizuje się i wszystko wraca do normy. Jeśli silnika chodzi i uzyskuje temperature to załącza się wentylator chłodzenia silnika. Tak z ciekawości chciałem zobaczyć gdzie czujnik na chłodnicy wodnej i nie mogłem go znaleźć. Tak z ciekawości co włącza silnik wentylatora. Bo na chłodnicy klimatyzacji jest czujnik ale po wypięciu go z układu zapala się pomarańczowa kontrolka chłodnicy i załącza wentylator klimatyzacji. Pytanie czemu zapala się kontrolka chłodnicy po rozgrzaniu silnika!? A po wyłączeniu i włączeniu silnika wszystko jest dobrze.
    decybel91
    Level 42  
    W lewej części za zderzakiem jest sterownik klimatyzacji i wentylatorów chłodnicy. Kontrolka to właśnie problem z układem chłodzenia. Zapała kontrolkę ponieważ nie działa pierwszy bieg wentylator chłodnicy a są trzy. Diagnostyka komputerowa i będzie odpowiedź.
    Kart
    Level 12  
    Czy można to opcomem sprawdzić czy i jak działają wentylatory. Mam taką wersję że nic nie mogę włączyć chyba że źle się poruszam w tym programie diagnostycznym

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

A tak a propo to jak włączę klimatyzację to chodzą oba wentylatory a ten od silnika to chodzi wolno i wolniej od tego od klimatyzacji
    decybel91
    Level 42  
    Opcom -} podwozie -} moduł chłodzenia. Musi się łączyć jeśli nie to często gnije wiązka i czasem sam sterownik.
    Kart
    Level 12  
    Patrzyłem w opcomie i nie ma możliwości sprawdzenia czy i jak działają wentylatory. Czy to uboga wersja sterownika czy programu!? Kontrolka zapala się na dal jak silnik dobrze rozgrzany i uruchomiony po kilku minutach. Zauważyłem też że chłodnica klimatyzacji po bokach rozgrzewa się choć klimatyzacja nie jest używana. Bardziej zagrzana od strony gdzie czujnik No i przewód który jest nad sprężarka jest gorący. Prawdopodobnie kolektor z katalizatorem podgrzewa uklad klimatyzacji i zapala się kontrolka chłodnicy i włącza się wentylator chlodnicy klimatyzacji. Jak już się włączy to chodzi cały czas i pali kontrolka. Po chwili wyłącze zaplon i włączę to spada temperatura do 95stopni I wraca do normy. Pytanie czy to może mieć wpływ na czujnik chlodnicy klimatyzacji!?
    decybel91
    Level 42  
    Bzdury i dyrdymałki opowiadasz. Musi się łączyć a kontrolka zapała się ponieważ nie ma komunikacji ECU do modułu chłodzenia. Ustal czy masz zasilanie na moduł chłodzenia.
    decybel91
    Level 42  
    Rok i typ klimatyzacji