Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty schemat z diodą

27 Paź 2005 23:09 9106 10
  • Poziom 2  
    Witam, potrzebuje na Podstawy elektroniki zrobic Jakis schemat monatozowy z diodą, jakis najprostszy, zeby byla w nim dioda, i najlepie jkby cos ona robila - np. Migała. Schemat, wykaz rezytorow i na połytce jak to zrobic, troszke zielony jestem i potrzebuje pomocy.
    Na płytce dedukowane poprostu mam zmontowac jakiś układ,m i tyle.
    A jeśli mozna, to podpwoeidzcie mi jak co zrobic, jakie narzedzia do rysowania sciezek, w czy moczyc tą całą płytke itd.
    Z góry dzięki.

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 16  
    Co to trawienia u projektowania płytek bylo juz na forum bardzo duzo.Poszukaj.A do rysowania polecal Ci na poczatek Eagle jest w dziale download.
    Pozdrawiam MałyLesiu
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Ja proponuję taki układ.
    Pochodzi z książki "Elektronika Łatwiejsza Niż Myślisz- Elementy"

Diody są ze sobą zsynchronizowane; kiedy jedna się świeci, druga nie ma prawa ;)
    Jest bardzo fajny i nietrudny do wykonania...

ps. Dodam jeszcze że wręcz wskazane jest wstawienie innych elementów niż na schemacie, bo można uzyskać różne ciekawe efekty przy odrobinie prób.

ps2. Ten układ wykonałem na... płytce od pilota telewizora neptun :) oczywiście obciętej ładnie... Jedynie musiałem dodatkowo zaaplikować 2 mostki...
    [mój pierwszy układ w życiu]

PROSZĘ DOŚWIADCZONĄ OSOBĘ O SPRAWDZENIE PŁYTKI !!! [zaprojektowałem ją samodzielnie ;) nie robiłem tego na takiej płytce ;)]

pozdrowienia
  • Poziom 27  
    uzywaj przycisku szukaj!!!!!!!!!
  • Poziom 16  
    troche zabardzo skomplikowales ta plytke ;p
  • Poziom 27  
    mala uwaga: w sechemacie jest zarówka, a ty zastosujesz diode, z którą w szereg MUSISZ dać jakiś rezystor. Napisz na jakim napieciu bedzie prcował układ a ja Ci policze jakiej wartości powienien być ten rezystor.
  • Poziom 12  
    proponuję 9V ;)

Możesz napisać jak to obliczasz?
    (mi przydadzą się takie rzeczy) ;)
    ew. jakby ktoś miał linka do stron o liczeniu wartości itp... byłbym wdzięczny

Zaraz zaprojektuję nową płytkę jakąś ;) <- druga w życiu? :D

ps. zbudowałem to bez rezystorków i mi mruga już trzecią dobę bez przerwy... ;)

Aha, mam pytanie jeszcze- jak w eagle'u przerzucić most nad ścieżką??
    [to na obrazku jest z painta :D]
  • Poziom 27  
    no wiec tak:

I(diody) zalecane jest max 25 mA(standartowo stosuje sie 20 lub mniej, policzymy 20mA = 0,02A)

Uzas= 9V

Ud (spadek napiecia na diodzie) zalezy od koloru , ja przyjme 2 V

Ut (spadek napiecia na tranzystoze - mozna pominąć)

R= ? opór rezystorka

R=Uz-Ud/I

R=9V-2V/0,02A

R= 350Ω≈330Ω(taki rezystor mamy w ciągu wartości E6)albo ≈390Ω (E12)

więc przed(za) diodami wstawiasz rezystorki 390Ω i wszystko gra.

Sam tranzystor w sobie nie jest dobrym ogranicznikiem prądowym poniewaz ma ujemny współczynik temp(taki jak dioda) wiec im wieksza temp tym wiekszy prąd przez niego płynie z diodą jest podobnie. Rezystory mają dodatni wspólczynik.
  • Poziom 12  
    Płytkę już wytrawiłem i zlutowałem; działa super ;)