Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siła sygnału SAT, jakość sygnału

sebor2 11 Aug 2021 13:10 1137 17
    sebor2
    Level 2  
    Witam szanowne grono. Mam pytanko. Dekoder EVOBOX Polsat. od dwóch lat zamontowana antena, odbiór tv raczej bez kłopotów (w czasie burzy zaniki sygnału), od ok. 4 m-cy katastrofa. Siła sygnału jest 95% w zależności od kanału, jakość sygnału skacze od 28% do 33%. Na różnych kanałach wskazania są inne. Na kanałach polsatowskich siła sygnału jest max 45%, na innych dochodzi do 75%. Jaka może być przyczyna takich wahań siły i jakości sygnału? Podczas skoków jakości i siły sygnału czasami spada do zera.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    sigwa18
    Level 38  
    Wiatr i ruchy anteny lub konwertera. Przy analogach i dużych antenach 1.2 Metra i konwerterach na zeza czasem stosowało się odciągi z linek kotwionych do ściany na śrubach rzymskich tak by ustabilizować antenę podczas podmuchów wiatru. Co do samego ustawienia anteny to jest strona która określa kiedy i o której godzinie słońce pokrywa się z satelitą (2 razy w roku ) i wtedy ładnie widać czy nie ma cienia dosłownie i w przenośni na antenie.
    maksar
    Level 29  
    sigwa18 wrote:
    (2 razy w roku )

Na co dzień nazywa się to MIERNIK sygnały SAT!
    Nie archaizmy
    sigwa18 wrote:
    odciągi z linek kotwionych do ściany na śrubach rzymskich

sigwa18 wrote:
    Co do samego ustawienia anteny to jest strona która określa kiedy i o której godzinie słońce pokrywa się z satelitą
    andpol 33
    Level 38  
    Ustawienie anteny, stan anteny, stan mocowania, konwerter, kable, dekoder. Te rzeczy do sprawdzenia.
    "Bohaterzy domu" wymieniają po kolei wszystko. Po tygodniu walki i niepotrzebnym wydaniu pieniędzy wzywają fachowca.
    sigwa18
    Level 38  
    maksar wrote:
    sigwa18 wrote:
    (2 razy w roku )

Na co dzień nazywa się to MIERNIK sygnały SAT!
    Nie archaizmy
    [/quote]

I każdy ma w domu miernik sygnału SAT. Dwa miernik pokazuje wartość sygnału. Ale już nie pokaże że np połowa anteny jest w cieniu dachu i efektywnie antena jest połowę mniejsza.
    kaz69
    Level 31  
    Może prozaiczny temat z rosnącymi drzewami.
    sigwa18
    Level 38  
    Powiedz mi jak? Bo pokaże że sygnał jest niski ale z jakiego powodu to już nie. A powodów może być kilka: złe ustawienie anteny, cień na antenie , Złe ustawienie konwertera. Miernik przydaje się przy pierwszym ustawieniu anteny i tyle.
    LeDy
    Level 43  
    Do ustawienia anteny , poza miernikiem, potrzebna jest wiedza co, po co, dlaczego itd. Jak coś przysłania częściowo czaszę to wystarczy oko i wiedza o sygnale.
    Miernik przydaje się w każdym etapie ustawiania, sprawdzania anteny.
    sigwa18
    Level 38  
    LeDy wrote:
    Do ustawienia anteny , poza miernikiem, potrzebna jest wiedza co, po co, dlaczego itd. Jak coś przysłania częściowo czaszę to wystarczy oko i wiedza o sygnale.
    Miernik przydaje się w każdym etapie ustawiania, sprawdzania anteny.

No właśnie wiedza i doświadczenie której laik nie ma. A cień pokazuje ładnie i prosto.
    LeDy
    Level 43  
    @sigwa18
    Quote:
    Miernik przydaje się przy pierwszym ustawieniu anteny i tyle.

Nie widzisz różnicy w tym co napisałeś a co ja napisałem?
    W każdym momencie ustawiania i sprawdzania co winne..
    andpol 33
    Level 38  
    @sigwa18 czyli Twoim zdaniem trzeba czekać pół roku na naprawę anteny? A co jeśli w tym czasie będzie pochmurno? :D
    sebor2
    Level 2  
    sigwa18 wrote:
    Wiatr i ruchy anteny lub konwertera. Przy analogach i dużych antenach 1.2 Metra i konwerterach na zeza czasem stosowało się odciągi z linek kotwionych do ściany na śrubach rzymskich tak by ustabilizować antenę podczas podmuchów wiatru. Co do samego ustawienia anteny to jest strona która określa kiedy i o której godzinie słońce pokrywa się z satelitą (2 razy w roku ) i wtedy ładnie widać czy nie ma cienia dosłownie i w przenośni na antenie.

Dziękuję za odp. ale właśnie podczas pieknej słonecznej pogody praktycznie bez wiatru jest to samo !

Dodano po 4 [minuty]:

Panowie proponowałbym bez kłótni. Napisałem ze przez 2 lata był spokój drzewa nie urosły dachu tez nikt nie dołożył.
    miałem nadzieje na jakąś konstruktywną odpowiedz. może ktos juz taki temat przerabiał.
    No ale spoko. zwiększe swoje kwalifikacje jako bochater domu!!!
    życzę miłego dnia.
    Pozdrawiam.
    Adamcyn
    Level 38  
    sebor2 wrote:
    Co do samego ustawienia anteny to jest strona która określa kiedy i o której godzinie słońce pokrywa się z satelitą (2 razy w roku ) i wtedy ładnie widać czy nie ma cienia dosłownie i w przenośni na antenie.

Warto opisać bliżej tę metodę - mnie się przydała.
    Okazało się, że niepotrzebnie przycinałem jedno drzewo - problem był gdzie indziej.
    andpol 33
    Level 38  
    Taki temat przerabiam każdego dnia i za każdym razem co innego. Nie da się anteny naprawić przez internet. To potrafią tylko konsultanci na infolinii Polsatu i C+.

Dodano po 9 [minuty]:

Taki przypadek z wczoraj. Konsultant Polsatu:"proszę sobie pokręcić anteną, jak nie pomoże konwerter do wymiany". No i kręcenie nie pomogło. Klient wymienił antenę z konwerterem i w dalszym ciągu nie pomogło. Okazało się, słonko i deszczyk zjadły kabel.
    _kli_
    Level 39  
    andpol 33 wrote:
    słonko i deszczyk zjadły kabel

Podejrzewam że właśnie to lub uszkodzone złącze jest przyczyną problemów odbiorczych. Ale nie upieram się, bo do sprawdzenia jest kilka rzeczy ...
    andpol 33 wrote:
    Ustawienie anteny, stan anteny, stan mocowania, konwerter, kable, dekoder
    maksar
    Level 29  
    sigwa18 wrote:
    I każdy ma w domu miernik sygnału SAT. Dwa miernik pokazuje wartość sygnału. Ale już nie pokaże że np połowa anteny jest w cieniu dachu i efektywnie antena jest połowę mniejsza.

Miernik to nie wszystko, trza mieć jeszcze coś w mózgu. :D
    MiroLord
    Level 23  
    Ech, to jak mój szwagier ostatnio dzwoni - błagam, pomóż mi antenę ustawić! Kupił miernik w sklepie za 40 zł, bo mu wcisnęli jako "profesjonalny" i poległ. Przyjeżdżam... i oczom nie wierzę. Antena 70 cm około 20-letnia, na kablu antenowym izolacja popękana, rura do ściany spawana samoróbka. Próba ustawienia - transponder 11508V, najwyższy MER jaki wycisnąłem to 9,8 dB. Co tu jeszcze ustawiać? Próba przekręcenia konwertera kończy się złamaniem końcówki wysięgnika.
    Przy telewizorze też bieda - stary dekoder nBOX (ten czarny) podłączony przez... SCART do 50-calowego TV!
    Wymiana anteny na Coraba 90, konwerter Inverto Single Premium SNL-410, kabel Triset-133 PE. Na kanałach z transpondera 11508V jakość sygnału na dekoderze 83%.
    Jak na koniec szwagrowi podłączyłem ten dekoder do TV przez kabel HDMI to prawie z krzesła spadł :D