Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matrix 832+ komunikacja po RS-232 z PC - przygotowanie i błąd komunikacji

mpsystems 12 Aug 2021 09:51 351 1
 • #1
  mpsystems
  Level 1  
  Witam,
  Wpadła mi w ręce centralka wraz z innymi podzespołami więc postanowiłem amatorsko troszkę liznąć tej gałęzi technologicznej. Dodam, że nie jestem elektrykiem ani elektronikiem a na co dzień siedzę w IT. Lubię zdobywać nową wiedzę poprzez praktykę i zbieranie doświadczenia od znających temat lepiej więc postanowiłem poprosić o pomoc. W przyszłości gdybym zapanował nad tym konkretnym sprzętem w stopniu powiedzmy akceptowalnym i potrafił z klawiatury oraz poprzez software zaprogramować centralkę po prawidłowym doborze oraz podłączeniu komponentów, to widzę opcję instalacji w domu rodzinnym w celu praktycznego zwieńczenia sukcesu edukacji :)

  Zapoznałem się ze spisem poradników tego działu oraz wieloma wątkami oraz oczywiście pełną instrukcją do rodziny centralek Pyronix Matrix i postaram się zebrać informacje oraz moje poczynione kroki do zwięzłej postaci i może uda Wam się podpowiedzieć co pomijam bo mam wrażenie, że to jakaś błahostka. Dodam też jedną sekcję typu FAQ z pytaniami, na które jeszcze nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć samemu a praktyk to aż się uśmieje z tych pytań zapewne :)

  Przygotowanie wstępne płyty centralki:
  - wolne zaciski linii od Z1 do Z8 zwarłem rezystorami 4k7, zaciski BT i GT zwarłem ze sobą oraz dodatkowo zacisk BT zwarłem z AUX-
  - Bateria podłączona do przekaźnika Pulson MP1 na zaciskach +BAT- a zaciski +OUT- przekaźnika do zacisków na centralce +BAT-, rozumiem to jako przygotowanie przekaźnika 12V/230V - zasilanie zastępcze
  - zacisk przekaźnika AUX+ na zacisk na centralce AUX+, rozumiem to jako sygnalizacja "obecności" baterii dla centralki i sygnalizacji jej utraty.
  - centralka została zresetowana poprzez procedurę RESET zworką.
  - klawiatura LED podpięta na zaciskach po obu stronach K+,KD,K-
  - Hasło usera 1234 hasło instalatora ^^9999
  - Przeskanowane modułu procedurą ^754
  - Stan centralki OK bez sabotażu ani alertów braku komponentów typu druga klawiatura, bateria itd.
  - Procedura, gdy staram się skomunikować centralkę z PC: podaję kod usera a następnie ^^9999 i wybieram tryb ^755

  Przygotowanie software Pyronix UDL Software V3.9.64:
  Po zalogowaniu się na usera defaultowego od producenta założyłem nowego abonenta i w edycji ustawiłem rodzaj centrali: Matrix 832 (model z "+" nie jest dostępny do wyboru) - próbowałem też inne modele wybierać.
  Guzik "Połączenie lokalne" nie jest wyszarzone i mogę z tej opcji skorzystać z błędem - brak komunikacji z centralą.
  W opcjach samego software mam ustawioną sekcję "Bezpośrednie połączenie" na odpowiedni COM w moim systemie. Dodam tutaj, że sprawdzałem możliwość podłączenia na przejściówce USB oraz bez niej na dwóch różnych sprzętach PC.  Przygotowanie przewodu (DB9F) -> (RS-232 PIN4) :
  Zakupiłem kabel i myślałem, że tutaj pominę czynnik błędu mojego, gdybym szykował przewód od zera samemu ale i tak skończyło się na samodzielnym przygotowaniu przewodu DB9F z przejściem na 4 piny. Zakupiony kabel nie miał przejścia na 1 żyle więc skorzystałem z TTL zamiast wtyczki PIN4 oraz otwieralnej wtyczki DB9F i dokonałem modyfikacji zgodnie z rozkładem pinów w instrukcji - przejście na każdej żył mam.

  Pytania początkującego - FAQ:
  1. Jakiś darmowy mini software do rysowania schematów?
  2. Dlaczego czasami nie można wejść do trybu instalatora? Odmowa dwukrotnym sygnałem: BEEP BEEP, po wprowadzeniu kodu instalatora. Stan w chwili próby "OK" czyli bez sabotażu, po kolejnym resecie zworką centrali problem znika. Zdarzyło mi się kilka takich sytuacji w różnych dniach gdzie centrala leżała to raz włączona to wyłączona. Może jakimś cudem zmieniłem hasło instalatora?
  3. Czy wejście do trybu komunikacji z PC możliwe jest tylko w pewnym przedziale czasu po uruchomieniu centralki?
  4. Czy brak ustawionej daty/czasu po odpięciu baterii blokuje jakiekolwiek funkcjonalności serwisowe?
  5. Jakie dane znikają po odjęciu baterii 12V z układu? Tylko data/czas? Zakładam, że reszta konfiguracji pozostaje zapisana w NVRAM.

  Główny problem dla przypomnienia:
  brak komunikacji centralka a PC

  Pomożecie?
 • #2
  Piotrek_71
  Level 14  
  Czy wtyczkę połączyłeś zgodnie ze schematem? Matrix 832+ komunikacja po RS-232 z PC - przygotowanie i błąd komunikacji

  Z tego co wiem, na połączenie jest 30s.