Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matrix 832+ komunikacja po RS-232 z PC - przygotowanie i błąd komunikacji

mpsystems 12 Aug 2021 09:51 351 1
    mpsystems
    Level 1  
    Witam,
    Wpadła mi w ręce centralka wraz z innymi podzespołami więc postanowiłem amatorsko troszkę liznąć tej gałęzi technologicznej. Dodam, że nie jestem elektrykiem ani elektronikiem a na co dzień siedzę w IT. Lubię zdobywać nową wiedzę poprzez praktykę i zbieranie doświadczenia od znających temat lepiej więc postanowiłem poprosić o pomoc. W przyszłości gdybym zapanował nad tym konkretnym sprzętem w stopniu powiedzmy akceptowalnym i potrafił z klawiatury oraz poprzez software zaprogramować centralkę po prawidłowym doborze oraz podłączeniu komponentów, to widzę opcję instalacji w domu rodzinnym w celu praktycznego zwieńczenia sukcesu edukacji :)

Zapoznałem się ze spisem poradników tego działu oraz wieloma wątkami oraz oczywiście pełną instrukcją do rodziny centralek Pyronix Matrix i postaram się zebrać informacje oraz moje poczynione kroki do zwięzłej postaci i może uda Wam się podpowiedzieć co pomijam bo mam wrażenie, że to jakaś błahostka. Dodam też jedną sekcję typu FAQ z pytaniami, na które jeszcze nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć samemu a praktyk to aż się uśmieje z tych pytań zapewne :)

Przygotowanie wstępne płyty centralki:
    - wolne zaciski linii od Z1 do Z8 zwarłem rezystorami 4k7, zaciski BT i GT zwarłem ze sobą oraz dodatkowo zacisk BT zwarłem z AUX-
    - Bateria podłączona do przekaźnika Pulson MP1 na zaciskach +BAT- a zaciski +OUT- przekaźnika do zacisków na centralce +BAT-, rozumiem to jako przygotowanie przekaźnika 12V/230V - zasilanie zastępcze
    - zacisk przekaźnika AUX+ na zacisk na centralce AUX+, rozumiem to jako sygnalizacja "obecności" baterii dla centralki i sygnalizacji jej utraty.
    - centralka została zresetowana poprzez procedurę RESET zworką.
    - klawiatura LED podpięta na zaciskach po obu stronach K+,KD,K-
    - Hasło usera 1234 hasło instalatora ^^9999
    - Przeskanowane modułu procedurą ^754
    - Stan centralki OK bez sabotażu ani alertów braku komponentów typu druga klawiatura, bateria itd.
    - Procedura, gdy staram się skomunikować centralkę z PC: podaję kod usera a następnie ^^9999 i wybieram tryb ^755

Przygotowanie software Pyronix UDL Software V3.9.64:
    Po zalogowaniu się na usera defaultowego od producenta założyłem nowego abonenta i w edycji ustawiłem rodzaj centrali: Matrix 832 (model z "+" nie jest dostępny do wyboru) - próbowałem też inne modele wybierać.
    Guzik "Połączenie lokalne" nie jest wyszarzone i mogę z tej opcji skorzystać z błędem - brak komunikacji z centralą.
    W opcjach samego software mam ustawioną sekcję "Bezpośrednie połączenie" na odpowiedni COM w moim systemie. Dodam tutaj, że sprawdzałem możliwość podłączenia na przejściówce USB oraz bez niej na dwóch różnych sprzętach PC.

Przygotowanie przewodu (DB9F) -> (RS-232 PIN4) :
    Zakupiłem kabel i myślałem, że tutaj pominę czynnik błędu mojego, gdybym szykował przewód od zera samemu ale i tak skończyło się na samodzielnym przygotowaniu przewodu DB9F z przejściem na 4 piny. Zakupiony kabel nie miał przejścia na 1 żyle więc skorzystałem z TTL zamiast wtyczki PIN4 oraz otwieralnej wtyczki DB9F i dokonałem modyfikacji zgodnie z rozkładem pinów w instrukcji - przejście na każdej żył mam.

Pytania początkującego - FAQ:
    1. Jakiś darmowy mini software do rysowania schematów?
    2. Dlaczego czasami nie można wejść do trybu instalatora? Odmowa dwukrotnym sygnałem: BEEP BEEP, po wprowadzeniu kodu instalatora. Stan w chwili próby "OK" czyli bez sabotażu, po kolejnym resecie zworką centrali problem znika. Zdarzyło mi się kilka takich sytuacji w różnych dniach gdzie centrala leżała to raz włączona to wyłączona. Może jakimś cudem zmieniłem hasło instalatora?
    3. Czy wejście do trybu komunikacji z PC możliwe jest tylko w pewnym przedziale czasu po uruchomieniu centralki?
    4. Czy brak ustawionej daty/czasu po odpięciu baterii blokuje jakiekolwiek funkcjonalności serwisowe?
    5. Jakie dane znikają po odjęciu baterii 12V z układu? Tylko data/czas? Zakładam, że reszta konfiguracji pozostaje zapisana w NVRAM.

Główny problem dla przypomnienia:
    brak komunikacji centralka a PC

Pomożecie?
    Piotrek_71
    Level 14  
    Czy wtyczkę połączyłeś zgodnie ze schematem? Matrix 832+ komunikacja po RS-232 z PC - przygotowanie i błąd komunikacji

Z tego co wiem, na połączenie jest 30s.