Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe.

MarekKafarek1 19 Aug 2021 19:48 1977 40
Bosch
  • Bosch
    MarekKafarek1
    Level 5  
    No ok teraz rozumiem. Czyli brak styku i wielkość bezpiecznika miały wpływ na to co się stało? Szkoda, że ten cały elektryk nie miał czasu się tym zająć, bo wątpię, że tego nie wiedział. 🤯
  • Bosch
    rstlen29

Level 22  
    Najwyżej przy braku dostatecznej powierzchni styku podkładka z bezpiecznika zadziała jak dodatkowy szklany WTA 16A.

Jeśli mój podział i ustalenie wartości zabezpieczeń Bi jest błędne to osoba która je wymieniła zwiększyła wkładkę na oświetleniu do 10A. Bardzo często i tez taki podział jest robiony skutkuje to tym że pranie tylko w dzień a o ogrzewaniu pokoju elektrycznym grzejnikiem olejowym można zapomnieć.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    rstlen29 wrote:
    Jeśli mój podział i ustalenie wartości zabezpieczeń Bi jest błędne.... Bardzo często i tez taki podział jest robiony skutkuje to tym że pranie tylko w dzień a o ogrzewaniu pokoju elektrycznym grzejnikiem olejowym można zapomnieć.
    Kolego, a słyszałeś o czymś takim jak współczynnik jednoczesności? Nie daje się zabezpieczeń sumarycznych równych lub mniejszych od poprzedzającego. Spokojnie można dać na oświetlenie 10A, na 2 pokoje 16A, lub po 16A, kuchnię 16A i łazienkę 16A przy poprzedzającym czyli tym w piwnicy 20A. I jeżeli właściciel takiego mieszkania ma wszystkie półki na swoim miejscu to ten bezpiecznik 20A w piwnicy będzie funkcjonował latami. A jeżeli ktoś nie będzie myślał to po 2-3 krotnym wymienieniu spalonej wkładki w piwnicy, po takim spacerku szybko się nauczy odpowiednio używać sprzęt elektryczny. Ja w domu mam starą, dwużyłową instalację TN-C (40 lat). 2 pokoje po 4 gniazda, kuchnia 12 gniazd, łazienka 4 gniazda. W sumie 24 gniazda. Zabezpieczenia to 3 pojedyncze "S" 16A (B) i oświetlenie 1S 10A. Do tego dwa gniazda siłowe każde zabezpieczone S 3x20A (C). Zabezpieczenia przedlicznikowe to 3x25A topiki. Od 15 lat nie otwierałem tej skrzynki (inna sprawa że plombowana) bo nie miałem potrzeby, a używam różne silniki (1 ma moc 7,5kW), spawarki i inne elektronarzędzia. Ale nie jednocześnie. Więc przestań pisać o czymś o czym nie masz pojęcia. W/g twojej teorii liczenia zabezpieczeń to przedlicznikowe powinienem mieć BM 3x100A i odpowiednie przewody bo suma amperażu bezpieczników zalicznikowych na pojedynczej fazie to 98A (bo 3x16A = 48A gniazda +10A ośw. + 2x20A bo a gniazda siłowe zab S 20A) (a 25A daje radę. Dziwne, nie?). Jak myślisz co by mi na to powiedziała energetyka?
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Wawrzyniec wrote:
    I jeżeli właściciel takiego mieszkania ma wszystkie półki na swoim miejscu to ten bezpiecznik 20A w piwnicy będzie funkcjonował latami. A jeżeli ktoś nie będzie myślał to po 2-3 krotnym wymienieniu spalonej wkładki w piwnicy, po takim spacerku szybko się nauczy odpowiednio używać sprzęt elektryczny.

Możesz rozwinąć ten wątek..
    Ja wczoraj włożyłem 16 Ł - 16-G i 10 OŚ.
    W piwnicy nie ma plomb, ale da się otworzyć kombinerkami. Został bezpiecznik 20 choć dużo osób mówiło o zmianie na 25A. Tam nic nie grzebałem i nie mam zamiaru.
  • Helpful post
    Wawrzyniec
    Level 37  
    MarekKafarek1 wrote:
    Możesz rozwinąć ten wątek.
    Ja to pisałem do kol. rstlen29.
    MarekKafarek1 wrote:
    Został bezpiecznik 20 choć dużo osób mówilo o zmianie na 25A
    Nie wiadomo jaki powinien być: 20A czy 25A. Dobór bezpieczników powinien być poprzedzony pomiarem IPZ, i dopiero na podstawie wyniku tego pomiaru dobrany odpowiedni bezpiecznik. Bezpieczniki instalacyjne mają za zadanie zabezpieczyć instalację przed przegrzaniem czy też spaleniem, a nie sprzęt podłączany pod tą instalację. W zależności od rodzaju przewodów i ich stanu na podstawie pomiaru dobiera się odpowiednie bezpieczniki. Gdyby stosować teorię kol. rstlen29 ty powinieneś w piwnicy mieć bezpiecznik >42A co jest oczywistą bzdurą.
    rstlen29

Level 22  
    Wawrzyniec wrote:
    rstlen29 wrote:
    Jeśli mój podział i ustalenie wartości zabezpieczeń Bi jest błędne.... Bardzo często i tez taki podział jest robiony skutkuje to tym że pranie tylko w dzień a o ogrzewaniu pokoju elektrycznym grzejnikiem olejowym można zapomnieć.
    Kolego, a słyszałeś o czymś takim jak współczynnik jednoczesności? Nie daje się zabezpieczeń sumarycznych równych lub mniejszych od poprzedzającego. Spokojnie można dać na oświetlenie 10A, na 2 pokoje 16A, lub po 16A, kuchnię 16A i łazienkę 16A przy poprzedzającym czyli tym w piwnicy 20A. I jeżeli właściciel takiego mieszkania ma wszystkie półki na swoim miejscu to ten bezpiecznik 20A w piwnicy będzie funkcjonował latami. A jeżeli ktoś nie będzie myślał to po 2-3 krotnym wymienieniu spalonej wkładki w piwnicy, po takim spacerku szybko się nauczy odpowiednio używać sprzęt elektryczny. Ja w domu mam starą, dwużyłową instalację TN-C (40 lat). 2 pokoje po 4 gniazda, kuchnia 12 gniazd, łazienka 4 gniazda. W sumie 24 gniazda. Zabezpieczenia to 3 pojedyncze "S" 16A (B) i oświetlenie 1S 10A. Do tego dwa gniazda siłowe każde zabezpieczone S 3x20A (C). Zabezpieczenia przedlicznikowe to 3x25A topiki. Od 15 lat nie otwierałem tej skrzynki (inna sprawa że plombowana) bo nie miałem potrzeby, a używam różne silniki (1 ma moc 7,5kW), spawarki i inne elektronarzędzia. Ale nie jednocześnie. Więc przestań pisać o czymś o czym nie masz pojęcia. W/g twojej teorii liczenia zabezpieczeń to przedlicznikowe powinienem mieć BM 3x100A i odpowiednie przewody bo suma amperażu bezpieczników zalicznikowych na pojedynczej fazie to 78A (a 25A daje radę. Dziwne, nie?). Jak myślisz co by mi na to powiedziała energetyka?

Autor tematu wspomniał ze używa czajnika na prąd w kuchni. Pralki automatycznej może nie ma w łaziece.

Co do bezpieczników jak się zmiesci w oprawe czemu nie moze wkrecic wiekszy do 63A A jeśli porównojemy zasilanie trojfazowe do jednofazowego to klasa SKI C zadziała tylko dla silników o ciężkim rozruchu Możliwe ze wczesniej zadziała Bi 3x25 przepalajac jeden czy dwa bezpieczniki topikowe
    Ważne jest to żeby odbiorca nie mial włożonych śrub lub gwoździ w miejsce bezpiecznika.
    Raz napisane że nie wszystkie sprzęty w jednym czasie OK to po co 2300W na żarowki w mieszkaniu.

Dodano po 24 [minuty]:
    MarekKafarek1 wrote:
    Wawrzyniec wrote:
    I jeżeli właściciel takiego mieszkania ma wszystkie półki na swoim miejscu to ten bezpiecznik 20A w piwnicy będzie funkcjonował latami. A jeżeli ktoś nie będzie myślał to po 2-3 krotnym wymienieniu spalonej wkładki w piwnicy, po takim spacerku szybko się nauczy odpowiednio używać sprzęt elektryczny.

Możesz rozwinąć ten wątek..
    Ja wczoraj włożyłem 16 Ł - 16-G i 10 OŚ.
    W piwnicy nie ma plomb, ale da się otworzyć kombinerkami. Został bezpiecznik 20 choć dużo osób mówiło o zmianie na 25A. Tam nic nie grzebałem i nie mam zamiaru.

Zapas prądu z oświetlenia 6/10A odpowiednio 1380/2300W spokojnie wystarczy do użytkowania żelazka lub czajnika elektrycznego w kuchni do samych żarówek nie trzeba takiego amperażu
    W to miejsce można włączyć pralkę 16A (w czasie grzania wody) na kolejnym 16A w pokoju komputer z telewizorem. Tak że 20A w zabezpieczeniu przed licznikiem nie będzie za małe.
    Ważne żeby byl wszędzie dobry styk przy bezpieczniku.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    W łazience jest pralka i dwa gniazdka podłączana jest tylko suszarka. Na gniazdkach mam 2 telewizory, laptop,PlayStation i 2 lampki na wieczór lodówkę i czasami podłączam toster lub grila kuchenka gazowa nie ma raczej opcji żeby wszystko zadziałało razem.
    Jak mówiłem wcześniej ta blaszka była po to żeby skrócić dystans, bo tam niema oprawki dlatego musiałem mocno dokręcić korek żeby zadziałało.. Najgorsze jest to, że w poprzednim uszkodzonym gnieździe też nie było oprawki i czy ta awaria mogła być spowodowana przez brak odpowiedniego styku czy włożony korek 25A? W skrzynce w mieszkaniu podejrzewam, że nie było nic dotykane przez min. 4 lata a niewiem ile wcześniej.. Dziś mam to na oku codziennie🤔
    rstlen29

Level 22  
    MarekKafarek1 wrote:
    W łazience jest pralka i dwa gniazdka podłączana jest tylko suszarka. Na gniazdkach mam 2 telewizory, laptop,PlayStation i 2 lampki na wieczór lodówkę i czasami podłączam toster lub grila kuchenka gazowa nie ma raczej opcji żeby wszystko zadziałało razem.
    Jak mówiłem wcześniej ta blaszka była po to żeby skrócić dystans, bo tam niema oprawki dlatego musiałem mocno dokręcić korek żeby zadziałało.. Najgorsze jest to, że w poprzednim uszkodzonym gnieździe też nie było oprawki i czy ta awaria mogła być spowodowana przez brak odpowiedniego styku czy włożony korek 25A? W skrzynce w mieszkaniu podejrzewam, że nie było nic dotykane przez min. 4 lata a nie wiem ile wcześniej.. Dziś mam to na oku codziennie🤔

Więc bezpieczniki są dobrane do potrzeb a 20A w piwnicy nie powinien sie uszkodzić. Nie potrzeba Bi 47A jak to zostało napisane i BM 100A rownież

To przez poluzowanie się styków i połączeń dochodzi do przegrzania instalacji tak samo jak naprawianych bezpieczników wkładek topikowych. Sytuacja na pewno miała miejsce przy zabezpieczeniu. Do prawidłowego zamontowania wkładki topikowej Bi służy sprawna oprawa a w niej wkładka kalibracyjna (wkręcana bez podłączonego napięcia) i główka bezpiecznika.
    P.S. Z podziękowaniem za zrozumienie stanu w którym jest instalacja i odbiorniki do niej przyłączone.
    Zostaje sprawdzić ciągłość przewodu neutralnego N czasem ma inny kolor niż niebieski.

Do osoby która próbuje mnie egzaminować To proszę skontaktować się z moderatorem i zajrzeć w regulamin jakoś mnie Pan nie wyprowadził z równowagi ale widzę że puściły hamulce dobrego samopoczucia. Po docinkach w moja stronę na które zareagowałem pisząc na PW. Panu wolno a ja nie będę cicho siedział i chyba też się nie spodobało. Nie Pan mnie szkolił i nie będzie mnie douczał.
  • Helpful post
    Wawrzyniec
    Level 37  
    rstlen29 wrote:
    To przez poluzowanie się styków i połączeń dochodzi do przegrzania instalacji tak samo jak naprawianych bezpieczników wkładek topikowych. Sytuacja na pewno miała miejsce przy zabezpieczeniu. Do prawidłowego zamontowania wkładki topikowej Bi służy sprawna oprawa a w niej wkładka kalibracyjna (wkręcana bez podłączonego napięcia) i główka bezpiecznika.
    Z tym się zgadzam.
    rstlen29 wrote:
    Do osoby która próbuje mnie egzaminować
    Nie miałem i nie mam takiego zamiaru, ale błędne wypowiedzi należy prostować.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Spokojnie panowie.. Co dwie głowy to nie jedna 😎
    Podsumowując. Są 4 obwody 3 były używane i jeden przepalił się ponieważ
    nie miał odpowiedniej oprawy i bezpiecznik był za duży. Teraz po przepaleniu
    wykorzystano jedno rezerwowe gniazdo który jest też bez oprawy i został tam podpięty kabel, który wcześniej prowadził do przepalonego. Elektryk zalecił wymianę bezpieczników na 3X 16A
    I w miejscu gdzie jest nowe gniazdo zainstalował bezpiecznik 20 A z blaszka w środku. Na przyszłość zalecił wymianę skrzynki. Za z swojej strony wyciągnąłem blaszkę wymieniłem bezpieczniki na 2X16 oraz 10A na oświetlenie.
    Bezpiecznik główny zostaje 20A. Czas pomyśleć o wymianie całości i nie czekać na powtórkę z rozrywki. Używam pralki, odkurzacza, nie odpaliłem jeszcze grila (gril i toster odpalony nie spowodowało to jak wcześniej spalenia bez.) mam nadzieje, ze będzie ok a sytuacja z 13 piątku się nie powtórzy a jeżeli już to będę wiedział co jest (mniej więcej) 5.
    Dziękuje.