Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe.

MarekKafarek1 13 Aug 2021 12:23 1818 40
Ochrona Domu
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Witam.
    Podczas mojej nieobecności żona usłyszała dziwne dźwięki, ze skrzynki nie dymiło i nie paliło się nic. Bezpieczniki później dokręcone i po jakimś czasie w dzień zanik energii na osiedlu i wieczorem gdy podłączałem opiekacz grilowy zadziałał bezpiecznik (gniazdka) . Po wykręceniu gorącego bezpiecznika okazało się, że rozłączył 25 A na gniazdka który się przypalił wraz z kablem. (foto). Aktualnie wymieniłem 25 na 20 i dopasowałem go 2 groszówką żeby dociskał mocniej. Elektryk ze spółdzielni stwierdził, że to nie w ich interesie tu grzebać a 25A powinien być na dole i to tam powinno się to stać. W piwnicy wychodzi na to, że jest włożony 20A (nr. 5) do mieszkania kupiłem 2X 16A i 10A. Dziś zgłaszam to właścicielowi, ale do tego czasu chce przeżyć. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe.
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 32  
    MarekKafarek1 wrote:
    Podczas mojej nieobecności żona usłyszała dziwne dźwięki, ze skrzynki nie dymiło i nie paliło się nic.

1. To dziwne bo ewidentnie widać spaloną izolację przewodu i wypalone gniazdo.
    2. Żonglowanie wartościami przez amatora to pierwszy krok do pożaru.
    3. Grzebanie w instalacji to drugi krok do pożaru.
    4. Ogólnie bardzo blisko jesteś pożaru.
    5. Ty nie powinieneś grzebać w tym. To nie jest twoje mieszkanie. Nie znasz się.
    6. Jeśli właściciel nie chce naprawić lub zlecić naprawy która leży w jego gestii to poinformuj go na piśmie że nie zapłacisz za kolejny miesiąc.
  • Helpful post
    maciej_333
    Level 37  
    Wezwij elektryka jeszcze dziś. Nie kombinuj, nie wkładaj monet itd. Nie warto zostawać "bohaterem w swoim domu". Taka zabawa może się skończyć pożarem.

Widać, że oprawy wkładek topikowych wymagają wymiany, przewody skrócenia, zaś całość instalacji wymaga przeglądu i wykonania pomiarów. Być może instalacja jako całość jest już w takim stanie, że należy ją wymienić. To jednak może ocenić tylko elektryk, ale nie taki "elektryk" ze spółdzielni.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    No nikt tu nie chce się bawić, bo wiem czym to grozi, ale nie powiesz, mi że bezpiecznik 25 A na gniazdka to dobra opcja. Ja tego tu nie włożyłem. Tak już było. Reszta bezpieczników to 16A.
    Nie podłączam też nic specjalnego 1 tv, router, lodówka, laptop okazjonalnie toster i odkurzacz. Co do właściciela to niema innej opcji jak wezwanie elektryka a znając życie będę musiał go znaleźć sam i odjąć koszta od wynajmu..
    Ktoś_tam
    Level 32  
    MarekKafarek1 wrote:
    No nikt tu nie chce się bawić, bo wiem czym to grozi, ale nie powiesz, mi że korek 25 na gniazdka to dobra opcja. Ja tego tu nie włożyłem. Tak juz było. Reszta bezpieczników to 16A.

16A w instalacji Al to również nienajlepsza opcja.
    zbich70
    Level 43  
    Ktoś_tam wrote:
    16A w instalacji Al to również nienajlepsza opcja.
    Tam raczej jest 25 A. Przekroje przewodów i IPZ to też ściśle tajna tajemnica.
  • Ochrona Domu
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Szukam już jakiegoś fachowca co by mógł to ocenić i się tym zająć. Jest piątek może być ciężko. Jakieś rady co poradzić na teraz? Bo na tą chwilę jak pisałem wcześniej na gniazdka na tym przypalonym jest 20 A 16 A na światło a łazienka póki co odłączona. Dostępne bezpieczniki jakie mam to 2x16 i 1 x 10. Czy póki co zostawić jak jest i ściągnąć tu elektryka czy coś zamienić? Dodam, że tej pory nie było żadnych problemów z elektryką pomimo wyżej wymienionego zestawu bezpieczników..
    maciej_333
    Level 37  
    Nic nie można zrobić "na teraz". Doszło do poważnej awarii instalacji elektrycznej. Nie może być ona eksploatowana bez wykonania stosownych napraw. Coś tam porobiłeś i wstawiłeś kreatywnie monetę. Chyba nie nie wiesz czym to wszystko grozi. Kolejne podłączenie do tego np. czajnika elektrycznego czy grilla pociągnie za sobą poważniejsze konsekwencje.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Przekonałeś mnie. Zostawiam to tak jak jest i łazienki nie podłączam choć z czajnika korzystałem, ale już nie włączam do sieci nic oraz cały czas monituruję sytuację.. No i szukam kogoś na cito.

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

Pozostaje już tylko czuwanie i nie obciążanie sieci.
    r103
    Level 31  
    Pewnie offtopic - ale może ktoś ma pomysł na wyjaśnienie dlaczego ktoś zmostkował gniazda na zdjęciu - dwoma przewodami /tymi z spaloną izolacją/ ?
  • Helpful post
    Magic_moon

Level 28  
    Miałem wczoraj bardzo podobny problem, poniżej foto.

Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe. Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe.
    Brivido

Level 33  
    r103 wrote:
    Pewnie offtopic - ale może ktoś ma pomysł na wyjaśnienie dlaczego ktoś zmostkował gniazda na zdjęciu - dwoma przewodami /tymi z spaloną izolacją/ ?

Tam jest po prostu rozdzielone zasilanie na dwa bezpieczniki i odejścia. Często one się luzują, tracą styk, śniedzieją i przepalają, szczególnie w blokach z wielkiej płyty i są tam gniazda do łazienki ;)
    zbich70
    Level 43  
    rstlen29 wrote:
    który bezpiecznik jest do mieszkania i licznika
    Ten, który bardziej śmierdzi. Znaczy bardziej pachnie spalonym plastikiem. Poniuchaj i będzie jasne. ;)
  • Helpful post
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Ktoś_tam wrote:
    1. To dziwne bo ewidentnie widać spaloną izolację przewodu i wypalone gniazdo.
    Przewody mogły się dawno palić, a w oprawie tylko skwierczało. Wkładka kalibrująca rozbita żeby można było włożyć bezp 25A. Tam musiały płynąć ładne prądy. Instalacja na gniazda może być przegrzana.
    maciej_333
    Level 37  
    r103 wrote:

Widać tam rozdzielenie na dwa obwody, jak pisze kolega zbich70. Jednak od brązowego z prawej strony faktycznie zrobiono mostek dwoma przewodami. Widocznie ktoś nie miał odpowiedniego przekroju przewodu. Oczywiście nie należy tak postępować.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    rstlen29 wrote:
    W metalowej skrzynce z bezpiecznikami niebieskie oczka 20A żółte 25A który bezpiecznik jest do mieszkania i licznika

Wydaje mi się, że jak ktoś opisał 8 na środkowym to 2 będzie to od góry czyli 20. Pytanie po co ktoś wrzucił w domu na gniazdka 25 A.. Ja w piwnicy tych bezpieczników nie ruszałem rozejrzałem się tylko czy wszystko gra. Na zdjęciu tam gdzie jest brak oprawki wewnątrz to jest na gniazdka a powyżej na łazienkę i obok jest na oświetlenie i jedno wolne miejsce.
  • Helpful post
    rstlen29

Level 21  
    Zabezpieczenie przed licznikiem powinno być zgodne z umową informacja o wartości jest na fakturze. Wychodzi że jaki bezpiecznik był pod ręką to został wkręcony. To jest i tak lepiej niż miałby być naprawiany. Sprawdź za dnia i ewentualnie wymień na 25A. Gniazda - w miejscu wskazanym na drugich zabezpieczeniach - już do mieszkania zabezpieczyłbym i wymienił na 10-rezerwa na łazienkę/16A. Gniazda łazienki 16-jeśli jest automat/10A- gdy 16A mamy na pozostałe gniazda a oświetlenie tylko 6A. Żeby nie przekroczyć sumy 25A
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 32  
    rstlen29 wrote:
    Zabezpieczenie przed licznikiem powinno być zgodne z umową informacja o wartości jest na fakturze. Wychodzi że jaki bezpiecznik był pod ręką to został wkręcony. To jest i tak lepiej niż miałby być naprawiany. Sprawdź za dnia i ewentualnie wymień na 25A. Gniazda - w miejscu wskazanym na drugich zabezpieczeniach - już do mieszkania zabezpieczyłbym i wymienił na 10-rezerwa na łazienkę/16A. Gniazda łazienki 16-jeśli jest automat/10A- gdy 16A mamy na pozostałe gniazda a oświetlenie tylko 6A. Żeby nie przekroczyć sumy 25A

1. Masz bardzo ciekawy sposób dobierania zabezpieczeń. Nic nie wiesz o materiale z jakich są zrobione żyły przewodów, nic nie wiesz o ich przekroju natomiast wiesz że 16A będzie dobre.
    2. Co będzie jeśli suma zabezpieczeń przekroczy wartość zabezpieczenia głównego?

Natomiast do autora, przeczytaj post #2 punkty 2, 3, 4, 5, 6.
  • Helpful post
    rstlen29

Level 21  
    Zobaczmy więc czy po 50 latach aluminium nie utlenilo się że nawet śladu po tlenku nie ma
    Gdzie główne zabezpieczenie budynku czy ZK przy budynku czy stacji trafo ?

Uczyłem się jak miedź byla rarytasem a aluminium.powszechnie stosowane.
    Więc jeśli moge czegoś nie wiedziec to stan sypiacej sie instalacji bo jej nie ogladałem a jasnowidztwo w ener-elektryce nie jest wskazane.
    Takie zabezpieczenia są stosowane przy sprawnych instalacjach nawet wykonanych z aluminium.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Ktoś_tam wrote:
    rstlen29 wrote:

1. Masz bardzo ciekawy sposób dobierania zabezpieczeń. Nic nie wiesz o materiale z jakich są zrobione żyły przewodów, nic nie wiesz o ich przekroju natomiast wiesz że 16A będzie dobre.
    2. Co będzie jeśli suma zabezpieczeń przekroczy wartość zabezpieczenia głównego?

Natomiast do autora, przeczytaj post #2 punkty 2, 3, 4, 5, 6.

Przeczytałem..wizyta elektryka polegała na wymianie tego zjaranego kabelka (miedź) i wykorzystaniu gniazda które było wolne tam podłączył poprzednie kable z tego spalonego. Poinformowałem go jaki jest w piwnicy bezpiecznik a on sam pozostawił 16 na łazienkę, 16 na światło i 20 na gniazdka. Po zapytaniu o wartość bezpieczników zalecił 3 x 16 lub 2 x16 i 10 na oświetlenie. Przyszłościowo wymiana na ski 350 zika a wizyta została oceniona na 60 zł..
    I bądź pan mądry..
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 32  
    MarekKafarek1 wrote:
    Poinformowałem go jaki jest w piwnicy bezpiecznik a on sam pozostawił 16 na łazienkę, 16 na światło i 20 na gniazdka. Po zapytaniu o wartość bezpieczników zalecił 3 x 16 lub 2 x16 i 10 na oświetlenie. Przyszłościowo wymiana na ski 350 zika a wizyta została oceniona na 60 zł..
    I bądź pan mądry..

No niestety takich mamy elektryków. Nie wiem czy bał się wstawić prawidłowe nominały abyś później nie psioczył na niego ze nie dają rady czy liczył na to że instalacja się w końcu spali i zawołasz go na grubszą robotę.
    16A na światło to za dużo tak samo jak 20A na gniazda.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    Ktoś_tam wrote:
    MarekKafarek1 wrote:
    Poinformowałem go jaki jest w piwnicy bezpiecznik a on sam pozostawił 16 na łazienkę, 16 na światło i 20 na gniazdka. Po zapytaniu o wartość bezpieczników zalecił 3 x 16 lub 2 x16 i 10 na oświetlenie. Przyszłościowo wymiana na ski 350 zika a wizyta została oceniona na 60 zł..
    I bądź pan mądry..

No niestety takich mamy elektryków. Nie wiem czy bał się wstawić prawidłowe nominały abyś później nie psioczył na niego ze nie dają rady czy liczył na to że instalacja się w końcu spali i zawołasz go na grubszą robotę.
    16A na światło to za dużo tak samo jak 20A na gniazda.

No pan z polecenia.. Skąd taka decyzja to nie mam pojęcia pozostaje myśleć co ludzie maja w mieszkaniach. Ale znowu gdyby były 10 to i tak wychodzi więcej niż wartość głównego bezpiecznika. I drugi temat przedłużanie bezpiecznika w obudowie ta srebrna blaszka od niego to dobry pomysł? Skoro brakuje miejsca to czy kupić od razu nowa oprawkę do tego bezpiecznika? Heh cóż dla mnie nowe doświadczenie a dla was pewnie kolejny amator😉
  • Helpful post
    maciej_333
    Level 37  
    Suma prądów zabezpieczeń zalicznikowych będzie większa od przedlicznikowego. To akurat normalne. Można sobie zrobić np. 10 obwodów z indywidualnym zabezpieczaniem np. 10 A. Przecież nigdy nie pobiera się 10 A równocześnie z tych wszystkich obwodów.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą blaszką. Uszkodzone oprawy wkładek topikowych powinny być wymienione. Odnośnie samych zabezpieczeń powinno się wstawić tak, jak było w projekcie tej instalacji. Samą instalację zaś należy ocenić pod kątem jej stanu i wykonać pomiary.
    maciej_333
    Level 37  
    Z pewnością jest lepiej, jak było. Jednak dalej podtrzymuję, to co napisałem wcześniej. Jak rozumiem są trzy obwody: gniazda (G), oświetlenie (O) i łazienka (Ł). Jednak oprawa od gniazd (G) wygląda na uszkodzoną lub była przewidziana na większe prądy. Powinna wyglądać tak samo jak dwie pozostałe.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    maciej_333 wrote:
    Z pewnością jest lepiej, jak było. Jednak dalej podtrzymuję, to co napisałem wcześniej. Jak rozumiem są trzy obwody: gniazda (G), oświetlenie (O) i łazienka (Ł). Jednak oprawa od gniazd (G) wygląda na uszkodzoną lub była przewidziana na większe prądy. Powinna wyglądać tak samo jak dwie pozostałe.

Tak opis się zgadza. ta oprawa od gniazda G wygląda jak wcześniej jak ta przypalona i gdzie korek 25 a.
    To teraz mam dwie opcje, bo już nic nie zmienie,albo zrobię tak jak mówił na 3 X 16 albo dam 2 x16 i 10 na światło.
    A ta blaszka to włożony kapturekod zepsutego korka wcześniej 2 gr były.. W celu?? zmniejszenia luzu lub lepszego docisku.
    MarekKafarek1
    Level 5  
    maciej_333 wrote:
    Czyli nadal są jakieś rozwiązanie prowizoryczne. Oprawa ta powinna być wymieniona. Nie można wkładać z wkładką monet, blaszek itd. Myślę, że temat został wyczerpany.

Co ja mogę.. nawet mi do głowy nie przyszło aby tam coś ruszac. A do środka nie wkładam już żadnych pieniędzy ani blaszek. Po prostu nie do końca zgadzam z elektrykiem i to moja ciekawość a co mają powiedziec ludzie dla których jego słowo będzie święte.. to już inny temat.

Dodano po 32 [minuty]:

Trzeba mocno dokręcić korek żeby wszystko grało więc ta owa,, blaszka,, ma za zadanie skrócić dystans. Skoro to jest to ten sam materiał to może i powinien zostać żeby się nie mocować skoro środek jest jaki jest?
    Potrzebuję pomocy. Bezpieczniki topikowe.