Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skuter Router Metro City - brak świateł przednich

Martix420 15 Aug 2021 18:34 465 26
    Martix420
    Level 5  
    Witam, mam problem ze skuterem Router Metro City, ostatnio zmieniałek cylinder i głowice na 90cc,
    Razem z tym wymieniłem też iskrownik i Magneto, w nocy zauważyłem że nie działają mi swiatła z przodu, po naciśnięciu hamulca światła działają normalnie, a światło z tyłu zapala się dopiero przy wyższych obrotach.
    Jeśli chce mrugnąć krótkimi to normalnie działają, o co może chodzić ?
    MarcinRKl
    Level 22  
    Witam, prawdopodobnie coś źle podłączyłeś lud czegoś nie podłączyłeś przy okazji naprawy, możliwe że brakuje gdzieś masy.
    Objawy są na zgaszonym i zapalonym silniku ?.
    Martix420
    Level 5  
    Wczoraj jak wracałem to zauważyłem że nie mam świateł z tyłu, ani światła, ani stopu,
    Z przodu działały tylko krótkie jak nacisnąłem przycisk, więc musiałem go trzymać.
    Dziś wyczyściłem masę, przykręciłem do pokrywy zaworów, i o dziwo światła długie zaczęły działać, ale z tyłu świateł nie było, po dodaniu gazu światła długie zgasły.
    Po wyjęciu żarówek z tyłu jak i z przodu zobaczyłem że są spalone,
    Dodam że iskrownik i Magneto są nowe, wina regulatora napięcia ?
    MarcinRKl
    Level 22  
    Bez pomiaru napięcia jakie wychodzi z regulatora się nie dowiesz.
    Nowe nie znaczy, że sprawne kupiłem nową cewkę do auta i była zepsuta.
    Regulator mógł się uszkodzić od zbyt wysokiego napięcia wytwarzanego przez magneto.
    Jeśli żarówki spaliły się z powodu zbyt wysokiego napięcia to raczej jest do wymiany regulator nie powinien przepuścić zbyt wysokiego napięcia.
    Zanim założysz nowy regulator sprawdź magneto.
    Martix420
    Level 5  
    Światła nie rozwaliły się ogólnie tak odrazu, po założeniu magneta, światła z tyłu, i krótkie z przodu świeciły przez mniej więcej tydzień
    MarcinRKl
    Level 22  
    Żarówki nie musiały paść na raz, sprawdź jak Ci pisałem wyżej lub tylko wymień żarówki i zobaczysz co będzie.
    Martix420
    Level 5  
    Jak mogę sprawdzić napięcie ?
    MarcinRKl
    Level 22  
    Wpisz to pytanie w szukaj na tej stronie lub przeglądarce, znajdziesz też jak sprawdzić magneto.
    rafik54321
    Level 29  
    Ja ci na sam początek bym sugerował zobaczyć czy aby na pewno dobrze jest podłączony iskrownik. Weź sobie swój stary, weź zobacz ten nowy i spójrz czy kable od danych cewek, idą tak samo w obu iskrownikach. Bo w chińskich skuterach lubi być wszystko pomieszane. Na oko wyglądają tak samo, ale np kable w kostce są poprzestawiane. Dlatego potem ci zwariowała instalacja, gdzie np pojawia się + na masie :P .

Dopiero potem sprawdź jak temat wygląda na regulatorze napięcia.
    Martix420
    Level 5  
    Winny okazał się regulator, spaliło kostkę nawet.
    Skuter chodził parę czasu bez regulatora, mogło rozwalić się ssanie ? Bo skuter faluje na obrotach i nadal nie ma kierunkowskazów. Co może być przyczyną ?
    rafik54321
    Level 29  
    To że się spalił regulator, nie oznacza że to jest głównym problemem. Bo to może być objaw problemu. Podłączysz nowy regulator, podziała jakiś czas i znów może go spalić :/ .
    Powtarzam ci po raz drugi, najpierw podstawy - sprawdź czy z iskrownika wszystkie przewody są podłączone tak, jak powinny.
    Martix420
    Level 5  
    Tak, jest na pewno wszystko dobrze podłączone.
    Jest kostka, która nie pasuje tylko do 1 wejścia, oraz 2 piny, które też są dobrze podłączone.
    Ogólnie to ten nowy iskrownik inaczej trochę wygląda niż ten stary, nowy ma taki oplot kablami, a ten stary go nie miał.
    rafik54321
    Level 29  
    Czyli jednak iskrowniki się różnią. Tu musisz mieć 100% pewności że wszystko jest tak samo. Bo cewki mogą się wydawać że są takie same, ale jednak się różnić. Najlepiej podaj fotki obu iskrowników :) .

Bo powinieneś sprawdzać czy w kostce kabel który jest np w prawym górnym rogu, prowadzi do dokładnie tej samej cewki, w tym samym miejscu w obu iskrownikach. Wszystko musi się zgadzać co do joty.
    Martix420
    Level 5  
    Tutaj jest filmik w czym jest problem, jak spada z obrotów to żarówka mocniej świeci, jak przycisnę światła krótkie to świeca normalnie, ale muszę trzymać przycisk, z tyłu jest to samo, ale światło stopu działa normalnie, żarówki nowe
    rafik54321
    Level 29  
    Skoro musisz trzymać jakiś przycisk to może w nim jest problem.
    Martix420
    Level 5  
    Jest chyba problem z iskrownikiem, w starym iskrowniku były 2kable do wtyczki, biały i żółty, i 2 złączki czerwony i niebieski.
    A w nowym do wtyczki są 3 kable żółty biały i zielony, i złączki czarno czerwony i biało niebieski.
    Więc raczej iskrownik do wymiany
    rafik54321
    Level 29  
    No to jak masz większą ilość przewodów to jak miało ci to banglać? Założyłeś inny iskrownik to normalne że nie działa na pstryk.
    Ile masz przewodów w nowym iskrowniku ile w starym.
    dwa kable będą od impulsatora i to mniejszy problem. Pozostałe to cewki zasilania.
    Pytanie od czego ty ten nowy iskrownik masz?
    Martix420
    Level 5  
    No iskrownik od skutera, z symbolem jak w moim skuterze,
    https://allegro.pl/oferta/cewki-zaplon-iskrow...mI4OTUxMjBiOWQ0MzIxYjQzOGRhMWVkNGM1ZWIzMjU%3D

Czy jak kupię iskrownik z identycznym kolorem kabli to będzie dobrze ? W tym nowym jest jakieś białe okablowanie co przechodzi przez zwoje, w starym tego nie było.

W załączniku stary iskrownik
    rafik54321
    Level 29  
    Twój stary iskrownik, ok, mamy, ale twój nowy to jest który? Bo może od razu nie trzeba kupować nowego. Tylko pokręciłeś kable.

Bo z tych co podałeś to żaden nie ma 5ciu kabli :P
    rafik54321
    Level 29  
    Ale na zdjęciu on ma 4 kable. Ten który podałeś.
    Głowy nie dam, ale strzelam że ten zielony (nadprogramowy) to będzie po prostu masa.
    Najwyraźniej w twoim iskrowniku masa jest przylutowana po prostu na obudowę iskrownika i już, a w nowym iskrowniku jest osobny kabel który musiałbyś pociągnąć na ramę motoru.
    Jeśli jest jak mówię, to wtedy te 2 cewki zasilające, działają jak jedna mega cewka - dlatego sfajczyło regulator napięcia.
    Spróbuj zrobić pomiary pod tym kątem. Porównaj rezystancję, pomiędzy starym i nowym iskrownikiem. Zakładając że zielony to masa w nowym iskrowniku.
    Względnie spróbuj zrobić próbę "na szybko". Przytknij zielony kabel do porządnej masy (przedłuż go jakoś i przytknij np do obudowy żarówki) i zobacz czy sytuacja się poprawi. Jak mam rację, to temat zadziała natychmiast. Jak nie zadziała, to nie trzymaj długo na siłę, bo coś się sfajczy.
    Martix420
    Level 5  
    Zamówiłem nowy iskrownik ten co podałem wyżej z 4 kablami,
    Bo pewnie jest tak jak mówisz z tą mega cewką
    Martix420
    Level 5  
    Mam już nowy iskrownik, wszystko działało jak trzeba, pojechałem się przejechać 2 km, wróciłem i patrzę a tu nie ma światła stopu, za to tylnie światło jest, przygasa jak włączam stop, a przednich nie ma w cale, przetopiło aż tą blaszkę.
    Winny pewnie jest regulator, wczesniej spalił mi kostkę, i musiałem podłączyć te kable jak widać, ale to chyba nie spełnia egzaminu, gdzie mogę dostać taką kostkę ? Nigdzie jej nie mogę znaleźć
    MarcinRKl
    Level 22  
    Ta złączka spokojnie spełnia zadanie, tylko regulator zmieniłeś ?, magneto sprawdziłeś ?.
    Nie jestem znawcą skuterów, ale w prostych konstrukcjach iskrownik odpowiada za iskrę, a nie za napięć które przychodzi przez regulator.
    Martix420
    Level 5  
    Nowe Magneto iskrownik oraz regulator
    Magneto https://allegro.pl/oferta/kolo-magnesowe-magn...zc4ZWIyZDBmODI4NjI2YTE2Nzg2MDc4Y2NhODBiMDM%3D

Iskrownik https://allegro.pl/oferta/cewki-zaplon-iskrow...mI4OTUxMjBiOWQ0MzIxYjQzOGRhMWVkNGM1ZWIzMjU%3D

I zaraz dam link do regulatora, może w nim jest problem ?

Dodano po 4 [minuty]:

Regulator stary miał czarną wtyczkę a ten nowy ma białą

To jest ten regulator co mam teraz czyli ten nowy
    https://allegro.pl/oferta/regulator-napiecia-...jgyNGMyNjE0YWRmYzNmNzhiODEwNDQwMjg2ODQxYjU%3D
    MarcinRKl
    Level 22  
    Zdanie moje jest takie, albo regulator Ci się trafił wadliwy, albo magneto wadliwe daje za duże napięcie i każdy następny regulator się zepsuje.
    Musisz sprawdzić jakie napięcie wychodzi z magneto potem z regulatora