Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki odstęp izolacyjny dla budynku na płycie fundamentowej izolowanej XPS?

APAK88 16 Aug 2021 11:18 519 1
Optex
    APAK88
    Level 9  
    Dzień dobry,
    od dłuższego czasu wertuję internet w poszukiwaniu odpowiedni na wątpliwości zasnute po przeczytaniu "Odstępy separujące jako środek ochrony odgromowej" RST Białystok styczeń 2019
    W artykule stwierdza się:
    "PN-EN 62305-1:2011 7.3
    Środki ochrony służące redukcji szkód fizycznych Ochrona jest osiągana za pomocą urządzenia piorunochronnego (LPS), które obejmuje następujące elementy:-zwody;-przewody odprowadzające;-uziemienie;-połączenia wyrównawcze;-elektryczną izolację (a więc odstępy separacyjne) od zewnętrznego LPS."

Nie mam pewności czy dobrze to interpretuję. Budynek, którego dotyczy moja wątpliwość stoi na płycie fundamentowej izolowanej od gruntu XPSem - pełna izolacja. Układ sieci TT.
    Pod warstwą XPS jest ułożony uziom kratowy wg. wiedzy propagowanej przez dr. Musiała.
    W warstwie betonu 20cm leżącej na tym XPS jest prowadzona bednarka w formie oka łączonego ze zbrojeniem co 2m.
    Bednarka z betonu jest wyprowadzona na zewnątrz przy pomocy dedykowanych łączników i będzie połączona z kratownicą uziomu spod budynku.
    W 4 rogach budynku (budynek na planie prostokąta) będą prowadzone przewody odgromowe które
    w odległości ok 2-3 m od ściany będą łączone z uziomami pionowymi w studzienkach uziomowych (odległość w zależności od okapu i chodnika z kostki burkowej). Do tej studzienki jest też doprowadzony uziom kratowy.

Jeśli chodzi o odstępy izolacyjne w powietrzu od zwodów pionowych i odstępy od zwodów na dachu to nie ma problemu.
    Moja wątpliwość:
    Czy odstęp separujący/izolacyjny należy zachować również pomiędzy kratownicą uziomu parafundamentowego czy bednarką wyrównania potencjału (tą w płycie fundamentowej) oraz przewodami prowadzonymi do gniazd pod warstwą wylewki a na płycie fundamentowej?
    Wiązałoby się to z zasilaniem gniazd przy podłodze przewodami prowadzonymi w ścianie i po suficie...

Z góry dziękuję za cierpliwość i chęć pomocy

W razie niejasności jak wygląda ten uziom można obejrzeć na youtube na kanale "Dom Naszych Marzeń". Niestety linku nie załączę bo mam zbyt mało postów i bardzo proszę nie odbierać to jako próbę reklamy
  • Optex
    APAK88
    Level 9  
    W drodze konsultacji z firmą RST Białystok uzyskałem informację, że nie potrzeba stosować separacji pomiędzy przewodami biegnącymi po posadzce względem kraty wyrównania w płycie fundamentowej. Odstęp izolacyjny będzie rozpatrywany zatem tylko względem zwodów pionowych Lps a instalacjami w ich pobliżu.