Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł do domu - Niedźwiedź Condens VS kotły wiszące

gieniek 17 Aug 2021 14:43 522 4
 • #1
  gieniek
  Level 12  
  Witam.
  Musze wymienić kocioł w domu.
  Do tej pory dom był ogrzewany starym kotłem gazowym z 93 roku :D
  Szukam odpowiedniego kotła. Trafiłem na kocioł stojący Niedźwiedź Condens. Przyznam, że zwrócił moją uwagę ze względu na to, że mam starą instalację CO. Instalacja jest wykonana w miedzi i posiada grzejniki płytowe metalowe. Podłogówki nie ma.

  Szukam informacji jakie zużycie gazu ma ten kocioł względem kotłów wiszących? Ktoś mi polecał wiszące Beretta albo Vitodens 100-W, ale do Niedźwiedzia ciągnie mnie jego prostota i opinie o długiej żywotności. Gdyby jego zużycie gazu nie było wielkie to byłaby to bardzo interesująca opcja dla mnie.  Druga sprawa, to czy kalkulator zapotrzebowania z cieplowlasciwe.pl jest wiarygodny? Do ogrzania mam 200m2 powierzchni mieszkalnej + w ramach potrzeb (nie w trybie ciągłym) 150 m2 garazu i piwnicy.
  Dom ma ściany 46 cm (pustak ceramiczny 29cm, wełna mineralna 5 cm, cegła dziurawka 12 cm), do tego w ciągu dwóch lat będzie robiona elewacja i dojdzie styropian ok 10 cm. Ciepło właściwe wyliczyło mi że na powierzchnię mieszkalną maks potrzebna moc to ok 14kW + ok 7kW na garaż i piwnicę dla średniej temp. zewnętrznej -20 st. i temp w środku 21 st., średnie zużycie mi wyliczyło odpowiednio 6,4kW i 3,4kW.

  Waham się, czy w przypadku Niedźwiedzia brać 18kW czy 25kW.
  Właśnie się dowiedziałem że stary kocioł miał 29 KW, ale nie wiem czy nie był przewymiarowany. Do tej pory przez 90 % zimy ogrzewanie chodziło na 40 st., przy kilkunastostopniowych mrozach odkręcałem piec na 50 st.

  Będę wdzięczny za jakąś pomoc i informację. Muszę szybko podjąć decyzję, a wiadomo, chciałbym wybrać coś odpowiedniego.
 • Helpful post
  #2
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  Ja bym Ci zaproponował kocioł wiszący, który też jest długowieczny i przystosowany do "starych' instalacji: ACV Kompakt lub Thermagen.
  Jeśli garaż i piwnicę dogrzewasz sporadycznie to ja bym brał 18 kW.
 • #3
  gieniek
  Level 12  
  Prof. SpecMiernik wrote:
  Ja bym Ci zaproponował kocioł wiszący, który też jest długowieczny i przystosowany do "starych' instalacji: ACV Kompakt lub Thermagen.
  Jeśli garaż i piwnicę dogrzewasz sporadycznie to ja bym brał 18 kW.


  Czy posiadasz wiedzę jaka jest różnica miedzy wymienionymi przez Ciebie kotłami a Niedźwiedziem? Czy mają coś czego niedźwiedź nie ma? Nie ukrywam że cena też ma jakieś znaczenie a nie wiem jak się te kotły kształtują cenowo na tle Niedźwiedzia.
 • #4
  anchilos
  Level 36  
  gieniek wrote:
  nie wiem jak się te kotły kształtują cenowo na tle Niedźwiedzia.

  .

  Dużo drożej.
  Niedźwiedź nie potrzebuje wymiennika , który jest dodatkowym kosztem.

  Jedynie jest wielki i ciężki - jak niedźwiedź.

  Pozdrawiam.
 • #5
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  gieniek wrote:
  Czy posiadasz wiedzę jaka jest różnica miedzy wymienionymi przez Ciebie kotłami a Niedźwiedziem?

  Na to pytanie nie odpowiem bo posiadam tylko kocioł ACV HRE (Kompakt). Niestety takie porównanie jednej osoby jest trudne bo musiała by ona mieć/znać 2 kotły. Nie wiem czy takie porównanie ktoś Ci przedstawi. Chyba, że sam to zrobisz.
  Nt. kotłów ACV na forum dużo zostało napisane więc jak poszukasz to znajdziesz. Sam osobiście podawałem linki a także jeden z tematów mam w podpisie.
  Natomiast tak na szybko to co do zalet to prostota w budowie, znikoma awaryjność, łatwość w wyczyszczeniu wymiennika i jego budowa odporna na zabrudzenia. Dodatkowo możliwość pracy w układzie otwartym. Zawór przełączający co/cwu poza kotłem (Honeywell/Afriso).
  gieniek wrote:
  Nie ukrywam że cena też ma jakieś znaczenie a nie wiem jak się te kotły kształtują cenowo na tle Niedźwiedzia.

  Obecnie jestem na etapie modernizacji kotłowni teścia (instalacja stara grzejnikowa po śmieciuchu) więc cena kotła ACV HRE 18 kW to ok 5000-5100 PLN brutto 23%.