Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja WLZ dobór zabezpieczeń

Blusik98 03 Sep 2021 23:23 1020 38
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    zbich70
    Level 43  
    Blusik98 wrote:
    Czyli mam wywierać dziurę i przez rurkę instalacyjna wyłożyć te 4m AsXSn
    Kolego, nie wiem czy masz wiercić dziurę, bo tam nie byłem, nie widziałem tego, a z opisów, mimo że temat wszedł już na drugą stronę, nic nie wynika.
    Czytam ten wątek i widzę, że od ponad dwóch tygodni kręcisz się w kółko. W tym czasie zatrudniłbyś kumatego elektryka i miałbyś to dawno zrobione a zamiast tracić czas zająłbyś się tym, na czym się znasz, zarabiając też na wynagrodzenie dla elektryka.
  • IGE-XAO
    zbich70
    Level 43  
    Blusik98 wrote:
    Ale jednak się myliłem dlatego napisałem jaki przewod i przygotować
    No to już napisałem, najwygodniej (dla wszystkich - Ciebie i dostawcy) zastosować ten sam przekrój i materiał jakim wykonane jest przyłącze napowietrzne. Dlatego zasugerowałem AsXSn.

Chcesz dalszych porad, to zamieść proszę fotki tego wszystkiego, o co pytasz.
    Fotka nawet w najlepszej rozdzielczości nie zastąpi oględzin "na żywo", ale przez internet tylko tak można przedstawić sytuację w miarę dokładnie i jest to lepsze niż tysiąc słów.

PS. Było już wiele tematów opisowych, a po prośbie o dodanie fotek sytuacja nagle się rozjaśniła.
    Jeszcze raz powtórzę - sytuację najlepiej można ocenić będąc na miejscu. Przez internet namiastką tej oceny są dobre zdjęcia z różnych perspektyw.
    dasilvaart
    Level 23  
    Napiszę jeszcze raz co pisałem wcześniej
    Najwygodniej dla użytkowania teraz i później jest aby WLZ był w 1 odcinku od zacisków prądowych do samej rozdzielnicy.
    Czyli do zabezpieczenia przed licznikowego przy samym liczniku. Jeżeli coś się dzieje to w jednym miejscu. Monter nie musi latać po całym domu szukając gdzie są zabezpieczenia - czy za szafą czy w garderobie.
    Wcześniejsze posty mówią by WLZ był w AsXSn - i to jest dobre rozwiązanie.
    W rozdzielnicy przygotowanej do plombowania Zug dla żyły N i ES Etimat T - [o wartości narzuconej przez operatora] dla poszczególnych faz.
    Dalsza część instalacji do licznika to już sprawa elektryka na miejscu.
    Tobie radzę tylko ułożyć ten WLZ i odpowiednio zabezpieczyć
    dasilvaart
    Level 23  
    Blusik98 wrote:
    @dasilvaart

Czyli sumując

Najlepiej wyłożyć jeden odcinek WLZ od przyłącza na ścianie do licznika w AsXSn w peszlu lub RL czyli gdzieś 15-20 m i tam zabudować zabezpieczenie przedlicznikowe —>licznik —> etimat 25A —> tablica

Dokładnie TAK
    Najlepiej jak wszelkie połączenia są w jednym miejscu.
    rstlen29

Level 22  
    Blusik98 wrote:
    @dasilvaart

Zapomniałem się zapytać
    Czy przewód od zabezpieczenia do licznika może być w korytku lub w rurce elektroinstalacyjnej czy musi być pod tynkiem ?

Dopytam to bedzie przyłącze to korytko odpadnie w przedbiegach.
    Pogotowie Energetyczne nie świadczy usług na rzecz odbiorcy. Przyłączenie do sieci na wniosek odbiorcy. Przyjada odłączą zasilanie do wykonania prac po wcześniejszym umówieniu terminu.

Dodano po 5 [minuty]:

Zdarza się często ze rura z przewodami wchodzi do skrzynki z bezpiecznikiem od góry a nia wpływa woda. Stąd przewaga wkucia kabla w ściane zwłaszcza że będzie to duży przekrój.

Dodano po 1 [minuty]:

dasilvaart wrote:
    Napiszę jeszcze raz co pisałem wcześniej
    Najwygodniej dla użytkowania teraz i później jest aby WLZ był w 1 odcinku od zacisków prądowych do samej rozdzielnicy.
    Czyli do zabezpieczenia przed licznikowego przy samym liczniku. Jeżeli coś się dzieje to w jednym miejscu. Monter nie musi latać po całym domu szukając gdzie są zabezpieczenia - czy za szafą czy w garderobie.
    Wcześniejsze posty mówią by WLZ był w AsXSn - i to jest dobre rozwiązanie.
    W rozdzielnicy przygotowanej do plombowania Zug dla żyły N i ES Etimat T - [o wartości narzuconej przez operatora] dla poszczególnych faz.
    Dalsza część instalacji do licznika to już sprawa elektryka na miejscu.
    Tobie radzę tylko ułożyć ten WLZ i odpowiednio zabezpieczyć

SZCZERA PRAWDA jakby sie dało to liczniki mogą być nawet w lodówce. Warto przemyśleć lokalizacje w granicy stron jesli nie jest daleko do budynku od granicy działki. Święty spokój dla domowników i inwentarza.