Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A

John5MM 17 Aug 2021 23:16 603 21
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  John5MM
  Level 19  
  Witam , zakupiłem miernik woltomierz i amperomierz 0-100V - 100A i bocznik , mam problem bo nie wiem jak go podłączyć, ogólnie chcę nim mierzyć napięcia i natężenia prądu na zasilaczach przy obciążeniu np akumulator do szlifierki , czy zasilaczy przy obciążeniu , poniżej zdjęcie czy możecie mi napisać jak mam podłączyć ?
  Oczywiście cienkie kable zasilające czarny i czerwony będzie połączony z zasilaczem zewnętrznym.
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Bocznik otwory dużej i małej średnicy, żeby przykręcić tam, odpowiednio, grube przewody prądowe i cienkie wyprowadzenie do miernika. Te wyprowadzenia po lewej stronie miernika nie wyglądają jak by były na 100A.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Obwód prądowy bocznika nie jest zamknięty, więc nie wyobrażam sobie jakbyś chciał mierzyć prąd.
 • #7
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Nie kombinuj, bo uszkodzisz moduł.

  Wyżej umieszczone schematy są do tego właśnie modułu.
 • #8
  John5MM
  Level 19  
  Wiecie bo ja naprawdę z tym mam problem , jak robiłem miernik z zasilaczem to nie miałem problemu zdjęcie poniżej , ale to zabiło mi ćwieka, poniżej macie czyste zdjęcie czy możecie mi to rozrysować jak ma być (bo ja juz nie wiem mam spiąć jeden z kabli od bocznika z masą zasilania bateryjnego) ?
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  W którym miejscu masz problem, w poście #3 jest ładny czytelny schemat, jeśli napięcia mierzone wykraczają poza zakres 4-28V stosujesz schemat 2 - podłączasz do miernika zewnętrzne zasilanie.

  John5MM wrote:
  czy możecie mi to rozrysować jak ma być (bo ja juz nie wiem mam spiąć jeden z kabli od bocznika z masą zasilania bateryjnego) ?
  A jak chcesz tego używać, na zdjęciu są dwa zaciski prądowe (jak pisałem nie na 100A, ale jakieś są), gdzie chcesz podłączyć zasilanie a gdzie obciażenie jak masz tylko dwa zaciski? chyba że nie chcesz mierzyć napięcia, wtedy bym rozumiał.

  Narysuj sobie przykład użycia twojego przyrządu.
 • #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  John5MM wrote:
  No właśnie , usilnie chciałem zrobić t na 2 pinach , muszę wprowadzić trzeci pin.
  Albo i czwarty bo ławiej dwa przewody wejście dwa przewody wyjście, no i żaden "pin" tylko solidny zacisk jeśli to m być na 100A
  Przykład z Allegro można kupić zacisk na 100A
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
  Jak ma być małe i tanie to może jakieś modelarskie złącza jak EC5 albo XT-90
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
  W modelarskich dopuszcza się wyższe temperatury pracy, dlatego mogą mieć mniejsze przekroje. Co by nie było przez stalową śrubę M4 (na oko oceniam ze zdjęcia) i to jeszcze ze stożkowym łbem (mała powierzchnia styku do płaskiej podkładki) 100A nie puścisz. Trzeba brać pod uwagę że plastik to nie jest najlepszy materiał do trzymania gorących elementów - może popłynąć.
 • #12
  John5MM
  Level 19  
  Ok zrobiłem układ działa lecz potencjometr od natężenia był tak lichy że się zupełnie obkręca, i muszę go wymienić (z tego co widzę jest to 20k).
  Co co przewodów to wiem że nie uciągną 100A, zamierzam jedynie mierzyć prądy 20-30A dlatego dałem grubsze. Natomiast mam pytanie odnośnie kabli fot poniżej zaznaczone jest 14AWG niestety nie bardzo rozumiem że kabel mający 2mm średnicy potrafi uciągnąć maksymalnie 55A możecie mi to wyjaśnić ?
  Poniżej foto miernik , nie ma być ładny ale ma działać i działa (poza amperomierzem bo jak pisałem uszkodził się potencjometr).
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
 • #13
  jarek_lnx
  Level 43  
  John5MM wrote:
  Ok zrobiłem układ działa lecz potencjometr od natężenia był tak lichy że się zupełnie obkręca, i muszę go wymienić (z tego co widzę jest to 20k).
  PR-ki SMD często nie mają ogranicznika obrotu.

  Kolega powyżej podawał poprawne schematy, pisałem że bocznik ma dwie pary zacisków i należy je wykorzystywać, (żeby spadki napięcia na punktach styku nie pogarszały dokładności), a i tak zrobiłeś byle jak.

  Quote:
  Poniżej foto miernik , nie ma być ładny ale ma działać i działa (poza amperomierzem bo jak pisałem uszkodził się potencjometr).

  Takie "mądrości" wymyślają partacze co robią przy małych prądach <5A, przy kilkudziesięciu amperach brzydko = będzie się palić, to widziałem sporo upalonych przewodów w rozdzielnicach, wypalonych gniazd bezpiecznikowych i niejedno wypalone gniazdko wtykowe. Po prostu tam gdzie przepływ prądu powoduje wydzielanie znaczących ilości ciepła styk musi być dobry.

  Quote:
  Natomiast mam pytanie odnośnie kabli fot poniżej zaznaczone jest 14AWG niestety nie bardzo rozumiem że kabel mający 2mm średnicy potrafi uciągnąć maksymalnie 55A możecie mi to wyjaśnić ?

  A gdzie znalazłeś to 55A? Pewnie to modelarskie zalecenia dla przewodów w izolacji silikonowej odpornej na bardzo wysokie temperatury, podczas kiedy ty masz zwykłe PCW
  Pod wpływem prądu przewód się grzeje, to ile wytrzyma zależy od odporności izolacji na temperaturę i chłodzenia przewodu.
  Dla różnych materiałów będą różne maksymalne prądy
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A
  Ty nie masz pracy ciągłej, więc możesz obciążać bardziej, niż elektrycy dopuszczają powyżej.

  Jeśli wziąłeś pierwszy przypadkowy przewód instalacyjny jaki wpadł ci w rękę, to na pewno nie jest to amerykański rozmiar 14AWG tylko krajowy 1,5mm2 albo 2,5mm2.
 • #15
  jarek_lnx
  Level 43  
  Najsłabszą stroną twojego urządzenia są te zaciski samoróbki, z trzech powodów,
  1) stal przewodzi dużo gorzej od miedzi (6-10x gorzej)
  2) miejscami masz bardzo małe powierzchnię styku(śruby stożkowe)
  3) pokaż mi jak przykręcisz przewody na zewnątrz do tych śrub - będzie to trudne, więc nie zrobisz tego porządnie.

  Dało by się wykonać przyzwoite zaciski DIY na duże prądy, używając blachy miedzianej i robiąc tak aby prąd nie płynął przez stal, która miała by tylko zapewnić docisk, ale to na zasadzie sztuka dla sztuki, bo prościej kupić gotowe.

  Mógł byś dać ten bocznik na wierzchu i przykręcać przewody bezpośrednio do niego - są różne sposoby żeby ten przyrząd zrobić poprawnie, niektóre mogą być nieładne, ale dobry styk być musi.

  Przewody, jeśli to jest 14AWG albo 2,5mm2 do 30A mogły by być, z rozwiązań brzydkich ale skutecznych mógł byś dać po dwa równolegle.
 • #16
  John5MM
  Level 19  
  Ok rozumiem zastosuję się do twoich porad, mam jeszcze jeden problem, przekłamuje amperomierz pokazuje za duży prąd , np podłączam silnik który pobiera 0,8 A (pomiar miernikiem), natomiast amperomierz pokazuje 1,17A pomimo tego że zastosowałem potencjometr 50k (bo 20k nie miałem) i amperomierz pokazywał 0,02 A poboru pomimo że był bez obciążenia, czy amperomierz jest uszkodzony ?
 • #17
  jarek_lnx
  Level 43  
  Najpierw chciał bym wiedzieć co ten potencjometr reguluje, zero czy skalę?
 • #19
  jarek_lnx
  Level 43  
  Zero czy zakres pełnej skali? jaki jest zakres regulacji?
 • #20
  tajwoj
  Level 24  
  Ustawienie zera amperomierza przez wyłączenie zasilania modułu, następnie zwarcie pól oznaczonych jako "I_ADJ_Z", włączenie zasilania. Potem rozwieramy te pola i zero powinno być ustawione.

  Obrazek z tematu https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3377278.html

  Jak podłączyć woltomierz, amperomierz 100V i A.

  O tym module dosyć dużo jest na rosyjskich forach

  https://www.google.com/search?client=ubuntu&c...D0%B2%D0%BA%D0%B0+DSN-VC288&ie=utf-8&oe=utf-8

  Sam używam takiego modułu i wydaje mi się, że niezależnie od starań przy kalibracji układu, wskazania amperomierza w dużej mierze zależą od egzemplarza.

  Jeżeli nie jesteś bardzo przywiązany do tego rozwiązania, to mógłbyś użyć jeden z modułów na INA139 dostępnych tutaj: https://www.pitlab.pl/pitlabsklep/komputer-pokladowy-sklep.html
 • #22
  gimak
  Level 39  
  W moich modułach nie ma takich pól do zerowania.