Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C

misiek1111 18 Aug 2021 00:02 666 5
Bosch
    misiek1111
    Level 29  
    W lodówce, w oddzielnej komorze, są dwie szuflady zero stopni (0°C).

Jakiś czas temu, zauważyłem, że na dole zbiera się woda, która zamienia się w lód, a która blokuje otwór odpływowy, który też zamarza. Myślałem, że odpływ się zapchał Odmroziłem komorę zero i sprawdziłem drożność odpływu - był drożny i czysty (przelałem wodę dla pewności). Tylna pionowa płyta nie zamarza, tylko sam dół przy odpływie. Przemarza także dolna szuflada.
    Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C
    Ustawione temperatury w zamrażarce i chłodziarce są prawidłowe. Wentylatory pracują prawidłowo. Nie wiem czy komora zero ma własny termostat i co nią steruje. Co zrobić?
  • Bosch
    misiek1111
    Level 29  
    Dodatkowe info:
    Jeśli wyłączę chłodziarkę i komorę zero (zamrażarka tylko działa), to częściowo są one dalej chłodzone. W chłodziarce mam temp. 14°C, a w komorze zero ok. 7°C. W zero, czuć jak dolna płyta jest wyraźnie zimna, ale lód się nie wytwarza.

Przy kompresorze są dwa elektromagnesy. Czy możliwe jest, że to one przepuszczają i przez to jest problem z pierwszego postu?
    Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C
  • Bosch
  • Helpful post
    kecajk49
    Level 32  
    Dla sprawdzenia odlącz zasilanie cewki Prawego ELEKTROZAWORU (jak na zdjęciu) i sprawdź jaki będzie efekt.
    Lewy zawór zasila zamrażalnik, tak wyglada po średnicach rurek a prawy komory: chlodziarki z zerową.
    Przy powtórzeniu się sytuacji z chlodzeniem w wylączonych częściach wskazanie byloby na Lewy elektrozawór
    Nie można wykluczyć niesprawności zaworów ale zawsze jakiś wypływ chyba będzie i to może być "przeciek" na Lewym bo po odłaczeniu chlodziarki z komorą 0 przy obsludze zamrażarki czynnik nie powinien przepływać do prawego elektrozaworu i chlodzić w tych komorach.
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    misiek1111 wrote:
    Przy kompresorze są dwa elektromagnesy.

To nie są żadne elektromagnesy. Jedno, srebrne, to kondensator (prawdopodobnie pracy), a drugie (białe) to zawór przełączający sterowny elektromagnetycznie lub silnikiem krokowym.
    Oba elementy mogą być uszkodzone, ale kondensator nie powinien wywoływać opisywanych przez ciebie zjawisk.
    Natomiast zawór/ry jak najbardziej.
    Zawór jest rodzajem rozdzielacza cieczy czynnika chłodniczego. Kieruje tąże ciecz do parownika chłodziarki albo parownika zamrażarki, gdy jest tylko przełączający. Ew. może kierować do obu parowników na raz gdy ma trzy pozycje. Są jeszcze inne możliwości.
    Niestety nie znam schematu układu hydraulicznego (obiegu czynnika chłodniczego) dla tej lodówki, serwisówki na szybko nie znalazłem, a katalog części zamiennych nie daje tych informacji.
    Niemniej można próbować sprawdzić działanie zaworu organoleptycznie, czyli "mierząc" temperaturę rurek zaworu palcami.
    Ruka wejściowa do zaworu to ta do której nie są dołączone kapilary (cieniutkie rureczki). Zdjęcie złej jakości i nie widać :cry:
    Rurka wejściowa po jakiejś półgodzinie (może szybciej) pracy sprężarki powinna być wyczuwalnie cieplejsza niż otoczenie.
    "Pracująca" w danej chwili rurka wyjściowa powinna być tak samo ciepła jak wejściowa.
    Wyłączenie chłodziarki lub zamrażarki powinno zmienić stan "temperaturowy" rurek.
    Jak zmian nie ma, a w szczególności jedna z rurek jest zawsze ciepła (oczywiście gdy sprężaka pracuje!!!),to może być problem z zaworem.
    Niestety ubytek czynnika chłodniczego spowodowany wyciekiem może zaburzyć nasze "pomiary".
    To tyle bez głębszego wnikania w problem.
    Pasowało by podać pomiary temperatur w chłodziarce i zamrażarce.
    Osobiście spróbował bym zdjąć pokrywy wentylatorów i przeprowadził bym wizję lokalną przynajmniej parownika chłodziarki oraz pomiary grzałek, termostatów zabezpieczających oraz czujnika temp parownika.
    Trzeba również sprawdzić działanie wentylatorów parowników. Czy kręcą się z prawidłową prędkością. Łożyskowania nie piszczą czy zacierają.
    misiek1111
    Level 29  
    jack63 wrote:
    misiek1111 wrote:
    Przy kompresorze są dwa elektromagnesy.

To nie są żadne elektromagnesy.

Oczywiście, bohaterem zdjęcia jest drugoplanowy zawór, a nie kond. :) Info o elektrozaworach, to AWECO K3 01. Wygląda, że cewka jest z pamięcią i sterowana jest spolaryzowanym impulsem. Nie pojawia się żadne napięcie, ani stałe, ani przemienne podczas ich pracy, a cewki cały czas są zimne. Nie mogę znaleźć dokumentacji od niego. Czy to zawór przełączający, czy działa inaczej?
    kecajk49 wrote:
    Dla sprawdzenia odłącz zasilanie cewki Prawego ELEKTROZAWORU (jak na zdjęciu) i sprawdź jaki będzie efekt.
    Warunki testu. wyłączyłem lodówkę, odłączyłem zasilanie prawego ez., włączyłem lodówkę i chłodziarkę. Otworzyłem drzwi chłodziarki na ok. 1h. Zamrażarka pracowała non-stop, aż temp. obniżyła się z -18 do -21°C. Włożyłem termometr do komory zero i zamknąłem drzwi na 1h. Po 1h temp. wynosiła +22°C, a dolna płyta była normalnie ciepła, a nie jak wcześniej zimna (tak samo w chłodziarce plecy). Wygląda, że podczas testu zawór był szczelny... Czy można odłączyć ten drugi elektrozawór?
    jack63 wrote:
    Niestety nie znam schematu układu hydraulicznego (obiegu czynnika chłodniczego) dla tej lodówki

Rozrysowałem rurki, mam nadzieje, ze pomoże:
    1 idzie do 1'
    2 idzie do 2'
    3 idzie do 3'
    4 idzie do 4'

Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C Bosch KGF25220 - Zbyt niska temperatura w komorze 0°C
    jack63 wrote:
    Niemniej można próbować sprawdzić działanie zaworu organoleptycznie, czyli "mierząc" temperaturę rurek zaworu palcami.

Szczerze, to rurki przy elektrozaworach nie są specjalnie ani zimne, ani ciepłe. Nawet sprawdziłem termometrem jaka jest różnica, ale nie ma większej.
    jack63 wrote:
    Pasowało by podać pomiary temperatur w chłodziarce i zamrażarce.
    Temperatury zadane w zamrażarce i chłodziarce są prawidłowe -18°C, oraz +8°C. Są stabilne.
    jack63 wrote:
    Osobiście spróbował bym zdjąć pokrywy wentylatorów i przeprowadził bym wizję lokalną przynajmniej parownika chłodziarki oraz pomiary grzałek, termostatów zabezpieczających oraz czujnika temp parownika.
    Pół roku temu lodówka była przeze mnie czyszczona. Pod pokrywą w komorze zero jest tylko plastikowa ścianka. Wszystko jest ukryte wewnątrz i niedostępne. Wentylatory raz w roku czyszczę i smaruję ośki. Działają prawidłowo, widać jak się włączają po naciśnięciu krańcówki przy drzwiach.
    Co jeszcze mogę przetestować? Komora zero powinna być jakoś sterowana - ma swój termistor. Czy lewy ez. może sterować komorą zero, a nie zamrażarką. Jutro spróbuje zdjąć charakterystyki obu termistorów.
    misiek1111
    Level 29  
    Usterka okazała się bardziej prozaiczna. Termisor przesunął sobie charakterystykę.
    Na szczęście w dobrą stronę. Dolutowałem potencjometr i ustawiłem właściwą temp. w komorze 0°C.