puchan wrote:Czy Ruskim skończył się gaz? Bo tak to jakoś wygląda ostatnio jakby się złoża wyczerpały...
Od wielu lat wydobycie niemal na stałym poziomie. Od 2017r wzrosło z 635 mld m3 poprzez 679 mld m3 w 2019 po spadek do 638 m3 w 2020r. W ubiegłym ma być nieco wyższe od rekordu ale w odróżnieniu od Norwegii mają gigantyczne zużycie wewnętrzne. Od 431 mld m3 w 2017 poprzez 454 mld m3 w 2018 po 411 w 2020r. W ubiegłym roku podobno jest rekordowe więc na sprzedaż było mniej niż zwykle. A ponieważ najmocniej w historii opróżnili swoje magazyny musieli je zapełnić. Kosztem europejskich należących do Gazpromu:
https://agsi.gie.eu/#/graphs/21X000000001160J/DE
Wyżej historia pracy największego niemieckiego magazynu należącego do Gazpromu. Jak widać w wyjatkowo ciepłym 2020 prawie z niego nie pobierano gazu ale za to po zimnym 2021 prawie go nie zatłaczano. Czasami nawet pobierano co latem jest conajmniej dziwne! W tej chwili na niemal 52 TWh max pojemnosci znajduje się w nim zaledwie 8.5 TWh, dla porównania w Polskich na koniec sezonu przeważnie zostaje ok. 1/3 pojemności. I to nie jest wyjątek bo podobnie było z innymi europejskimi magazynami Gazpromu, latem zamiast zapełniania opróznianie. Podobno przy ich pomocy realizował swoje zobowiazania kontraktowe. A że pustoszejące magazyny podbijały cenę gazu w to im graj - dzięki temu mają większe dochody.
Ponieważ w Rosji ciągle są duże mrozy i wszystko wskazuje na ich utrzymanie się do końca sezonu pewnie będzie kolejny rok z dużym zużyciem wewnętrznym. A więc na sprzedaż zostanie mniej niż zwykle. Co gorsza już nie powtórzą sztuczki z poborem z europejskich magazynów bo te są puste. Dlatego Bloomberg ostrzega, że brakujące ok. 20 mld m3 gazu Europa musi ściągnąć z innych kierunków niż połączenia rurowe. Bo Norwegia nie ma więcej, Rosja nawet jak ma to zużyje u siebie, północna Afryka też ledwo przędzie, a o Holandii szkoda gadać. Sęk w tym, że popyt generują też inne państwa na świecie więc trzeba się bić o każdą dostawę LNG. Wygra ten co zaoferuje najwiecej i w tej chwili Europa płacac ponad 20$ za MMBtu przelicytowuje Azję. Pytanie na ile nam Europejczykom kasy starczy? Np. w Polsce już mamy ujemny bilans handlowy co oznacza, że złoty wkrótce zacznie się osłabiać. Obecne minimalne wzmocnienie wynika z transferu kasy z EU na dopłaty bezpośrednie dla rolników które zawsze są w styczniu + niedawna podwyżka stóp. Ale oba w/w zaraz się skończą i na osłabienie PLN do EUR nałoży się strata wartości EUR wobec USD. A to jeszcze bardziej pogorszy nasz bilans bo wiekszość eksportu rozliczamy w taniejącym euro, a importu w drożejącym dolarze.