Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Philips 14PT 1563/11 L6.1 AA - procesor obciąża?

piotrek 01 28 Oct 2005 11:37 2942 10
    piotrek 01
    Level 15  
    Witam.TV jak w nagłówku.Po włączeniu zasilacz startuje z charakterystycznym buczeniem ,które po chwili cichnie lub zanika całkowicie.Nap. +5V osiąga ok 4,78V i tu leży problem ,gdyż brak jest napięcia POR (resetu) , nap. +9sb w stanie czuwania wynosi tylko 6,4V . Po sztucznym chwilowym dociążeniu np. żarówką +96V TV startuje i pracuje normalnie.Podłożyłem tranzystory i zenerki w zasilaczu (również 7505) ,ale nic to nie zmieniło.
    Wydaje mi się,że sterowanie pobiera trochę za dużo prądu ok.140-170mA średnio ok150mA ale nie mam z czym porównać.Po sztucznym uruchomieniu TV pracuje normalnie ,ale po chwili tranzystor 7505 nie daje się dotknąć ,procesor-SAA5290ZP/072 pobiera; n.38-35mA;n.39-13mA;n.44-105mA n.52-ok2mA co powoduje ,że po chwili robi się dość ciepły - wydaje mi się ,że w tym chassis sterowanie powinno zużywać ok100mA ,ale ten TV ma text i może dlatego...?
    W każdym razie tak duże obciążenie +5V w tym egzemplarzu powoduje ,że zasilacz wchodzi w stan pracy przerywanej co objawia się buczeniem.
    Czy ktoś na forum może podać ,ile prądu powinien pobierać ten procek?
    A może jednak zasilacz nie wyrabia?
    Byłbym wdzięczny za sugestie.
    rtv6
    Level 18  
    Witam

Jaki tranzystor wstawiłeś 7505? (podaj symbol)

Pozdrawiam.
    piotrek 01
    Level 15  
    BC 337-25 -oryginał był BC 337-40.
    tomel75
    Level 11  
    Sprawdz bezpieczniki wlutowane w płyte po wtórnej stronie przetwornicy. Zasilanie procka wspomagane jest z trafa WN. Miałem podoby przypadek. 4,75V to zasilanie TYLKO z trafa.
    piotrek 01
    Level 15  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Bezpieczniki zwierałem ,tranzystory strony pierwotnej zasilacza podkładałem chociaż nie wszystkie jednocześnie .Nie przypominam sobie by w tym chassis było jakieś wspomaganie +5V z odchylania ,ale jeszcze sprawdzę.Sprawdzałem wszystkie rezystory ,które mogą stanowić obciążenie +95V ,ale wszystko w normie.Problem polega na tym ,że to napięcie stanowi żródło nap. odniesienia dla reg. nap. zasilacza ,a niskie napięcia uzyskiwane są z dodatkowego uzwojenia dławika i ich wartość nie ma wpływu na pętlę regulacji.Dlatego moc ,która może być z niego pobierana musi być niewielka żeby zasilacz funkcjonował normalnie w stanie czuwania przy niewielkim poborze mocy z głównej gałezi zasilacza.
    Czy nikt nie mierzył obciążenia +5V w takim TV?Wydaje mi się ,że 150 mA dla tranzystora BC548 (taki jest na schemacie) to trochę za dużo(katalogowo ma 100mA).
    morokko
    Level 14  
    Witaj , pachnie mi to uszkodzeniem procka , nie powinien się grzać , załóż jakiś radiatorek na niego ...powinno pomóc , kiedyś miałem coś podobnego , założyłem radiator na procka ... TV chodził ale procek na wszelki wypadek wymieniłem...Tv śmiga do dziś....Powodzenia .:D
    flashh
    Level 25  
    Jeszcz w nie wymieniałem tego procka chociaż wiele razy wszystko na niego wskazywało ale zawsze przyczyna była inna.Moim zdaniem szukaj wkoło procka .
    Pozdrawiam
    tomel75
    Level 11  
    Ma wspomaganie. MIałem identyczny przypadek. Oprócz walnietego bezpiecznika w zasilaniu 5V uszkodzony był jeszcze układ od odchylania V oraz bezpiecznik zabezpieczający go... a zwieranie bezpieczników drutem... hmmm bez komentarza
    piotrek 01
    Level 15  
    Pomierzyłem prawie identyczny TV (procesor taki sam) ,z+5V pobierał ok.95mA.Po obciążeniu +5V oporem 47R mój "ulubieniec" podaje ok 5V na zasilanie sterowania i wytwarza ok 3,52V sygnału POR. Zatem przy takim obciążeniu zasilacza powinien wystartować ,ale pobiera ok 150mA -a przy tym obciążeniu start nie jest możliwy... co do druta to w takim przypadku, w jakim pomaga (rezystancja bezpiecznika) nie może być przyczyną uszkodzeń...
    piotrek 01
    Level 15  
    Witam.
    Po wymianie procesora TV ruszył bez żadnych problemów ze startem i działa prawidłowo ,prądu nie mierzyłem, ale zasilacz daje ok. 5.25 - 5.30V co wskazuje, że nie jest przesadnie obciążony i wszystko jest OK.Zastanawia mnie tylko co mogło być przyczyną uszkodzenia - ale tego się chyba nie dowiem...