Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Leon 2/1p1 - Podpięcie dwóch przetwornic 12 V - 5 V, 3 A pod gniazdo zapalniczki

mrbisi 20 Aug 2021 14:17 234 4
    mrbisi
    Level 8  
    Obecnie w pojeździe podłączone mam 2 urządzenia pod gniazdo zapalniczki.
    (1) Kamera samochodowa Garmin Dash Cam 54 oryg. przewodem do gniazda zapalniczki (wtyk).
    (3) CB radio Johny2 bezpośrednio pod kable zapalniczki samochodowej "od spodu".

Jak na rysunku poniżej - czarnym długopisem to obecny stan.

Leon 2/1p1 - Podpięcie dwóch przetwornic 12 V - 5 V, 3 A pod gniazdo zapalniczki

Chciałbym uciąć oryg. kabel kamerki i podłączyć pod kable zapalniczki samochodowej używając przetwornicy napięcia 12 V/24 -> 5 V, 3 A (4)
    Przetwornica identyczna jak z linku: https://sklep.avt.pl/przetwornica-stepdown-usb-5v-3a-z-12v-24v-oskj.html Więc ucięte kable ładowarki kamery musiałbym wlutować pod styki gniazda USB.

Czy nic nie rozwalę w swojej instalacji? Bardzo proszę o podpowiedź.
    arturdip
    Level 30  
    Jeśli nie zrobisz jakiegoś zwarcia to raczej ok. Poz artur
    mrbisi
    Level 8  
    arturdip wrote:
    Jeśli nie zrobisz jakiegoś zwarcia to raczej ok. Poz artur

A uściślając bardziej moje obawy:

a) Czy każda ładowarka (w moim przypadku kamerki), która jest wpinana w gniazdo zap. sam. ma przetwornicę w gnieździe wtyku?
    W sensie, czy jak obetnę końcówkę z wtykiem to czy na pewno muszę stosować przetwornicę z 12 V na 5 V.

b) Czy w przypadku użycia przetwornicy na 5 V, 3 A, to czy natężenie 3 A nie zabije mi kamerki?

c) Czy pod jedno gniazdo zapalniczki samochodowej może być podpięte aż tyle urządzeń? Pytanie czy nie będzie wywalać bezpiecznika?
    - kamerka
    - cb radio
    - przetwornica do ładowania telefonów 12 -> 5 V, 3 A (fast charge).

Wiem, że to śmieszne pytania, ale zastanawiam się czy sobie sam z tym poradzę czy lepiej oddać komuś.
    vodiczka
    Level 43  
    Pytania nie śmieszne, ale jeżeli samodzielnie nie potrafisz na nie odpowiedzieć, to lepiej "oddać komuś".
    Co do odpowiedzi na twoje pytania:

a/ Nie wiem i nie wiem dlaczego nie możesz wykorzystać przetwornicy z twojej kamerki o ile tam jest przetwornica, bo może być np. stabilizator napięcia.

b/ 3 A to jest maksymalne natężenie prądu jakie może dać przetwornica którą chcesz zamontować. Kamera weźmie tyle ile potrzebuje, czyli tyle ile brała dotychczas.

c/ Zrób bilans zapotrzebowania na prąd. Jeżeli 3 urządzenia pobierają łącznie mniej amperów niż dopuszcza bezpiecznik zapalniczki to nie będą "wywalać bezpiecznika".
    mrbisi
    Level 8  
    vodiczka wrote:
    Pytania nie śmieszne, ale jeżeli samodzielnie nie potrafisz na nie odpowiedzieć to lepiej "oddać komuś".
    Co do odpowiedzi na twoje pytania:

a/ Nie wiem i nie wiem dlaczego nie możesz wykorzystać przetwornicy z twojej kamerki.

Bo jest dość konkretnie posklejany ten wtyk, który wchodzi w gniazdo zapalarki. Pewnie musiałbym użyć jakiejś frezarki, żeby go w miarę normalnie użyć, ale rzeczywiście - pewnie lepiej będzie jeśli tak spróbuję.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Teraz wiem, że raczej sobie poradzę, o ile czegoś nie sknocę. :)