Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom fundamentowy i rozdzielnica

MrBool 21 Aug 2021 13:09 429 6
    MrBool
    Level 11  
    Robię fundament w budynku jednorodzinnym i oczywiście chcę wykonać uziom fundamentowy. Chciałem zapytać o lokalizację rozdzielnicy w stosunku do wyprowadzonej bednarki z uziomu fundamentowego. Jak się to praktykuje? Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy? Czy może być np. wyprowadzona wewnątrz budynku na ścianie przeciwległej w stosunku do ściany na której będzie rozdzielnica?
    Mlodyspec17
    Level 16  
    Jeżeli uda Ci się tak wyprowadzić bednarkę w miejscu gdzie będzie rozdzielnica to dlaczego nie ? Ewentualnie jeśli się nie uda to bednarkę zostawić na zewnątrz, a do rozdzielnicy doprowadzić przewód uziemiający żółto zielony i połączyć go z bednarką. Jego przekrój powinien wynosić minimum 10mm² dla przewodu Cu, lub 16mm² dla Al. Takie moje zdanie
    adwlodar
    Level 28  
    Mlodyspec17 wrote:
    Takie moje zdanie

Widziałeś kiedyś jakąś dokumentację od ograniczników przepięć?

Dodano po 1 [minuty]:

Mlodyspec17 wrote:
    Jego przekrój powinien wynosić minimum 10mm² dla przewodu Cu, lub 16m² dla Al.

Skąd wziąłeś te wartości?
    Mlodyspec17
    Level 16  
    adwlodar wrote:
    Skąd wziąłeś te wartości?

Z doświadczenia panie kolego. Ja wiem że przekroje przewodów uziemiających i ochronnych dobiera się w zależności od żył fazowych, ale te wystarczą. Co do bednarki to każdy sposób jest prawidłowy byle go dobrze zrobić
    CYRUS2
    Level 43  
    Uziom łączymy z GSW. PE z rozdzielnicy łączymy z GSW
  • Helpful post
    adwlodar
    Level 28  
    Mlodyspec17 wrote:
    Ja wiem że przekroje przewodów uziemiających i ochronnych dobiera się w zależności od żył fazowych, ale te wystarczą.

Bzdura. Wystarczą, bo co? Bo Ty tak mówisz?
    Mlodyspec17 wrote:
    Co do bednarki to każdy sposób jest prawidłowy byle go dobrze zrobić

Czyli nie każdy. Kolejna bzdura.
    Radzenie komuś by ciągnął kilkanaście metrów linki 10mm² zamiast dociągnąć bednarkę o nieporównywalnie innych właściwościach na uszkodzenia mechaniczne i przekroju jest idiotyzmem.
    Ale skoro to Twoje doświadczenie...

Ponawiam pytanie... czytałeś kiedyś jakąś dokumentację ograniczników przepięć?

Dodano po 8 [minuty]:

MrBool wrote:
    Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy?

Wyprowadź bednarkę jak najbliżej rozdzielnicy - obok lub pod. Zakończ ją dedykowaną szyną do wyrównania potencjałów np. DEHN K12.
  • Helpful post
    dasilvaart
    Level 23  
    MrBool wrote:
    Robię fundament w budynku jednorodzinnym i oczywiście chcę wykonać uziom fundamentowy.
    Chciałem zapytać o lokalizację rozdzielnicy w stosunku do wyprowadzonej bednarki z uziomu fundamentowego.
    Jak się to praktykuje?
    Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy?

I ten ostatni wpis mówi wszystko :)
    Bednarka jak najbliżej rozdzielnicy mieszkaniowej.
    Jeszcze, żeby troszkę namieszać dodam, że jeżeli rozdzielnica jest w innym pomieszczeniu niż przyłącza gazu, wody, pompa ciepła itp to dobrze by było aby zrobić wypusty w kilku miejscach - tzn przy rozdzielnicy i w pomieszczeniu przyłączy (kotłownia).
    Bednarka połączona galwanicznie poprzez spawanie z fundamentem dobrze aby wystawała ponad posadzkę 20 - 50 cm około 1 ->3 cm od ściany. Skąd odległość? na ścianę "przyjdzie" tynk i a po podgięciu bednarka ładnie będzie ułożona i przypasowana do szyny GSU, a wysokość po to by był oz czego regulować gdzie montuje się GSU.
    Jak będziesz montował rozdzielnicę podtynkową to nie jest błędem by LgY 1x16 mm² ŻO pod tynkiem schować - [od GSU do Rozdzielnicy]
    Dodam jeszcze, żebyś wziął pod uwagę uziom na strychu - albo LgY 1x16 albo bednarka - i tam również GSU - panele fotowoltaiczne i masz antenowy (przechodzący przez dachówkę mocowany do łaty)- powinny być dobrze uziemione dla bezpieczeństwa wszelakiego.