Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom fundamentowy i rozdzielnica

MrBool 21 Aug 2021 13:09 345 6
    MrBool
    Level 11  
    Robię fundament w budynku jednorodzinnym i oczywiście chcę wykonać uziom fundamentowy. Chciałem zapytać o lokalizację rozdzielnicy w stosunku do wyprowadzonej bednarki z uziomu fundamentowego. Jak się to praktykuje? Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy? Czy może być np. wyprowadzona wewnątrz budynku na ścianie przeciwległej w stosunku do ściany na której będzie rozdzielnica?
    Mlodyspec17
    Level 15  
    Jeżeli uda Ci się tak wyprowadzić bednarkę w miejscu gdzie będzie rozdzielnica to dlaczego nie ? Ewentualnie jeśli się nie uda to bednarkę zostawić na zewnątrz, a do rozdzielnicy doprowadzić przewód uziemiający żółto zielony i połączyć go z bednarką. Jego przekrój powinien wynosić minimum 10mm² dla przewodu Cu, lub 16mm² dla Al. Takie moje zdanie
    adwlodar
    Level 27  
    Mlodyspec17 wrote:
    Takie moje zdanie

Widziałeś kiedyś jakąś dokumentację od ograniczników przepięć?

Dodano po 1 [minuty]:

Mlodyspec17 wrote:
    Jego przekrój powinien wynosić minimum 10mm² dla przewodu Cu, lub 16m² dla Al.

Skąd wziąłeś te wartości?
    Mlodyspec17
    Level 15  
    adwlodar wrote:
    Skąd wziąłeś te wartości?

Z doświadczenia panie kolego. Ja wiem że przekroje przewodów uziemiających i ochronnych dobiera się w zależności od żył fazowych, ale te wystarczą. Co do bednarki to każdy sposób jest prawidłowy byle go dobrze zrobić
    CYRUS2
    Level 42  
    Uziom łączymy z GSW. PE z rozdzielnicy łączymy z GSW
  • Helpful post
    adwlodar
    Level 27  
    Mlodyspec17 wrote:
    Ja wiem że przekroje przewodów uziemiających i ochronnych dobiera się w zależności od żył fazowych, ale te wystarczą.

Bzdura. Wystarczą, bo co? Bo Ty tak mówisz?
    Mlodyspec17 wrote:
    Co do bednarki to każdy sposób jest prawidłowy byle go dobrze zrobić

Czyli nie każdy. Kolejna bzdura.
    Radzenie komuś by ciągnął kilkanaście metrów linki 10mm² zamiast dociągnąć bednarkę o nieporównywalnie innych właściwościach na uszkodzenia mechaniczne i przekroju jest idiotyzmem.
    Ale skoro to Twoje doświadczenie...

Ponawiam pytanie... czytałeś kiedyś jakąś dokumentację ograniczników przepięć?

Dodano po 8 [minuty]:

MrBool wrote:
    Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy?

Wyprowadź bednarkę jak najbliżej rozdzielnicy - obok lub pod. Zakończ ją dedykowaną szyną do wyrównania potencjałów np. DEHN K12.
  • Helpful post
    dasilvaart
    Level 22  
    MrBool wrote:
    Robię fundament w budynku jednorodzinnym i oczywiście chcę wykonać uziom fundamentowy.
    Chciałem zapytać o lokalizację rozdzielnicy w stosunku do wyprowadzonej bednarki z uziomu fundamentowego.
    Jak się to praktykuje?
    Czy najczęściej wyprowadza się bednarkę uziomu koło rozdzielnicy?

I ten ostatni wpis mówi wszystko :)
    Bednarka jak najbliżej rozdzielnicy mieszkaniowej.
    Jeszcze, żeby troszkę namieszać dodam, że jeżeli rozdzielnica jest w innym pomieszczeniu niż przyłącza gazu, wody, pompa ciepła itp to dobrze by było aby zrobić wypusty w kilku miejscach - tzn przy rozdzielnicy i w pomieszczeniu przyłączy (kotłownia).
    Bednarka połączona galwanicznie poprzez spawanie z fundamentem dobrze aby wystawała ponad posadzkę 20 - 50 cm około 1 ->3 cm od ściany. Skąd odległość? na ścianę "przyjdzie" tynk i a po podgięciu bednarka ładnie będzie ułożona i przypasowana do szyny GSU, a wysokość po to by był oz czego regulować gdzie montuje się GSU.
    Jak będziesz montował rozdzielnicę podtynkową to nie jest błędem by LgY 1x16 mm² ŻO pod tynkiem schować - [od GSU do Rozdzielnicy]
    Dodam jeszcze, żebyś wziął pod uwagę uziom na strychu - albo LgY 1x16 albo bednarka - i tam również GSU - panele fotowoltaiczne i masz antenowy (przechodzący przez dachówkę mocowany do łaty)- powinny być dobrze uziemione dla bezpieczeństwa wszelakiego.