Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek

pawlis11 23 Aug 2021 13:54 606 3
Helukabel
    pawlis11
    Level 8  
    Pojawił mi się biały osad na dnie zmywarki (czy to kamień?), a także na szklankach, czyżby proszek po nierozpuszczonej tabletce? A może sól? Mam ustawioną na H2, zgodnie z wiadomością od wodociągów. Z pralki często mi się pojawia brud, kamień w szufladce. Niby ta woda jest zdatna dopicia, jak mnie zapewniają i ledwo co udało mi się wyegzekwować badania twardości wody, ale już sam nie wiem. Zrobić test paskowy? Gdzie takie paski kupię?
    "PSSE w Radomsku informuje, że wynik badania twardości ogólnej (CaCO3) wody z wodociągu xyz pobranej w dniu 11.05.2020 r. wynosił 133 mg/l, natomiast wody pobranej w dniu 21.07.2020 r. wynosił 126 mg/l."
    Należy pamiętać, że tabletki "wszystko w jednym" zawierają funkcję soli, a nie sól - ja o tym wiem. Stosowałem najtańszy proszek i kiedyś bardzo się sprawdził w połączeniu z nabłyszczaczem i solą. Ale dlaczego tabletki felerne? Zawsze daję je na spód, bo się kiepsko rozpuszczają - lepiły się kiedyś na drzwiach itp. Przy programie Auto, 2,5 godz (w niskich temperaturach 45-55, w zależności od zabrudzeń, płukanie w 65st.) po 15 minutach szufladka się odsuwa, jednak tabletkę daję na spód na metalowym obszarze dookoła filtra, bo zauważyłem, że w porę zdąży się rozpuścić, kiedy będzie mycie właściwe. W tym programie najpierw jest mycie wstępne. A może woda z mycia wstępnego się wypompowuje i przy myciu właściwym jest mała ilość rozpuszczonego już detergentu?
    Program długi, higieniczny w 70 st. (prawie 3 godzinny) zapewnia mycie właściwe właściwie już po uruchomieniu - szufladka otwiera się po ok. 2 minutach.

Tabletki Domol All in One (od niedawna używam i zauważyłem te białe drobinki-kuleczki na szklankach, a osad w zmywarce mam już kilka dobrych miesięcy), nabłyszczacz Domol (ustawiona na 5, z możliwością ustawienia maksymalnego na 6, bo ostatnio miałem niedoschnięte i jakieś osady), sól Akuta z Aldi. Zmywarkę myję średnio co półtora miesiąca kapsułką Cleox do czyszczenia zmywarek. Ramiona myję wilgotnym ręcznikiem papierowym, natomiast przed każdym uruchomieniem zmywarki czyszczę filtr z dołu - daję go pod ciepłą wodę lub też miękką gąbką, by usunąć lepki osad z tego filtra-sitka.
    Pojemnik soli mam dokręcony - sprawdziłem - nie da się dalej dokręcić. A sól wsypana prawie do pełna.

Natomiast co zauważyłem: górne ramię się trzyma sztywno przy dokręcaniu, ale jeśli użyję większej siły, to się przekręca i odpada. Nie pamiętam, czy od nowości tak miałem i było tak, jak na zasadzie zakręcania butelki z olejem - strasznie mnie to irytuje. Jak otwieram na pauzie zmywarkę, to niby wszystko jest ok - naczynia w górnym koszu mokre. Musiałbym zrobić test. Ustawić jakąś blaszaną miskę i włączyć płukanie na górę. Ciekawe, czy będę słyszał, że się obraca - może napiszę wkrótce, co zauważyłem. Ewentualnie wypożyczę kamerę wodoszczelną, by zobaczyć, co się dzieje w środku. :D
    Często używam programu Auto (w niskich temperaturach), ale wczoraj na przykład programu długiego, z wysoką temperaturą. A efekty takie, jak poniżej na zdjęciach.

Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek
    Pełna specyfikacja produktu wraz z instrukcjami w linku poniżej:
    Link

Edit: Użyłem polskich tabletek marki Filip i osad na szklankach już się nie pojawił. Niewielka ilość mętnego osadu, kamienia (?) została. A może pozostałości tamtego detergentu? Za chwilę zrobię test górnego kosza i usłyszę, czy ramiona spryskiwacza górne obracają się.
    Edit2: Po teście, okazało się, że ramiona górne obracają się i mają się dobrze. Przed tym testem zauważyłem, że wcześniej ramiona górne były źle dokręcone - odstawał kawałek plastiku w pewnym miejscu złącza. Powinienem był wcześniej docisnąć, no ale i tak przeskakuje jak solidnie dokręcę. Zasadne mogło być podejrzenie, że górne ramiona spryskiwacza się nie obracały się. Deternent Domol to duża tabletka i podejrzewam, że drobinki się zostawały w górnym koszu na szklankach. Mam nadzieję, że się nie potruła moja rodzina. Co innego inny detergent, mniejsza gramatura i szybciej się rozpuścił, ramiona górne mogły stać w miejscu i tylko "lały wodę", a dolne pracowały jak należy, co nie było zauważalne, aż do zmiany detergentu na Domol. Czy ktoś się zgodzi ze mną, czy problem tkwi gdzieś indziej? Proszę o pomoc.
  • Helukabel
    pawlis11
    Level 8  
    Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek
    Wczoraj wieczorem znów uruchomiłem zmywarkę na program w wysokiej temperaturze, znów wybrałem detergent Domola. Zauważyłem wyszczerbienie tego elementu, o którym wspominałem. Poniżej dałem dwa zdjęcia, które to obrazują i jedno, które pokazuje, jak te części idealnie przylegają, dla porównania. Czy to może być przyczyną tych osadów na szklankach? Proszę o pomoc.
    Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek Amica DSM637ACNTS do zabudowy - biały osad na dnie zmywarki, biały proszek
  • Helukabel
    pawlis11
    Level 8  
    Sorki za pisanie posta pod postem. Mam nadzieję, że Admini mi wybaczą. Edytując, chyba nie wyświetli się nikomu moja nowa aktywność na forum.
    Zauważyłem, że górne ramiona spryskiwaczy nie obracają się. Świadczy o tym ich położenie. Ustawiłem w jedno miejsce błękitne ramię - po ukończeniu programu zmywania ramiona te zostały w tej samej pozycji. Ramiona się nie obracają. Na szczęście jest na gwarancji i technicy mają się ze mną kontaktować na dniach. Proszę, nie bagatelizujcie osadu na dnie zmywarki, myśląc, że to kamień itp. A tym bardziej tych białych drobinek na szklankach. Po prostu to niewypłukany detergent. Osad na białych szklankach (przy optymalnych ustawieniach zmywarki) to już alarm. Być może ja nawet rok tak miałem, a o tym nie wiedziałem, dopóki nie zmieniłem detergentu.
    Tu chodzi o zdrowie Wasze i Waszych rodzin.
    Wkrótce opiszę, czy problem został rozwiązany. Czy ktoś z Was miał podobny problem z Amicą, czy z inną zmywarką?
    Pozdrawiam serdecznie :-)
    pawlis11
    Level 8  
    Dzięki za pomoc. Wymiana ramion i uszczelek pomogła. Ten ciemnoszary talerzyk gólnych ramion spryskiwaczy sie uspokoił i idealnie przylega. Pomogła wymiana uszczelek i zapewnia to swobodne obracanie sie ramion, które zresztą muszę myć, by się mechanizm nie blokował. Za drugim przybyciem serwisanta problem zlokalizowany. Wymienione tez zostało wieczko od soli. Zauważyłem też, że lepiej co jakiś czas wyjmować górne ramię i dawać je pod gorącą wodę i kręcić zębatkami, by sie nie blokowało (a o regularnym myciu ramion jest mowa w instrukcji). Stosując tabletki daję ją na spód, jeśli program detergent wydaje na początku. W programach, gdy dozowanie detergentu jest w połowie programu - stosuje proszek, coś sie szybko rozpuści. Właściwie to unikam programów z niska tempetarurą. A te płynne detergenty do czyszczenia zmywarki nie nadają się w mojej zmywarce. Jak odpalam jeszcze raz, pojawia się piana - trzema drugi raz odpalić pusta zmywarkę, by się płyn opróżnił. Być może za późno rozpuszcza się wieczko tego pojemnika. Serwisant powiedział mi, że tabletkami się sama czyści zmywarka. A all in one, to ściema. Chyba, że tabletki, które mają nabłyszczacz, to co innego. Pozdrawiam.