Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Rapid 1.2 TSI Ambition 86KM NH3 2014 - nie wyłącza się dmuchawa nawiewu

Walterman 25 Aug 2021 16:38 888 1
    Walterman
    Level 2  
    Witam,
    od pewnego czasu nie wyłącza się dmuchawa nawiewu w Skoda Rapid 1.2 TSI Ambition Hatchback 86KM CBZA NH3 2014r. po wyłączeniu zapłonu i wyjęciu kluczyka.

Kilka miesięcy temu rozładował Mi się akumulator, zauważyłem wtedy, że nie wyłącza się dmuchawa nawiewu, reaguje jedynie na ustawienie pokrętła w pozycji 0 (klimatyzacja manualna), bądź wyciągnięcie bezpiecznika B39.

Pierwsze, co Mi przyszło do głowy to sklejony przekaźnik od nawiewu, przeszukałem Internet, żeby znaleźć jakieś informacje odnośnie Skody Rapie NH3 (skrzynka przekaźników itp.) i niewiele znalazłem. Zacząłem szukać w samochodzie i znalazłem ją za skrzynką bezpieczników (4 przekaźniki 645, 1 przekaźnik 644, 1 przekaźnik 646) – sprawdziłem przekaźniki wszystkie są sprawne.

Rozmawiałem z pracownikiem serwisu i on stwierdził, że to może być przekaźnik bądź kostka stacyjki – ze względu na koszty i długi okres oczekiwania na naprawę w serwisie wymieniłem kostkę stacyjki (przez kilka miesięcy dmuchawa się wyłączała, później musiałem ustawiać pokrętło nawiewu w pozycję 3 lub 4, żeby się wyłączyła, teraz już się sama nie wyłącza).

VCDS nie znalazł żadnych błędów.

SPRAWDZAŁEM:

1. Napięcie w skrzynce bezpieczników po zamknięciu centralnego zamka i odczekaniu kilku minut.

Mam zasilanie na bezpiecznikach:

B7 – Zapłon, sterownik silnika.
    B18 – Ogrzewanie lusterek.
    B19 – Wejście zamka zapłonu.
    B20 – Sterownik silnika, sterownik pompy paliwa.
    B21 – Światło cofania (automatyczna skrzynia biegów), reflektory przeciwmgłowe z funkcją CORNER.
    B22 – Obsługa ogrzewania, sterownik klimatyzacji, telefon, tablica rozdzielcza, czujnik kąta wychylenia kierownicy, kierownica wielofunkcyjna, blokada wyciągnięcia kluczyka zapłonu, gniazdo diagnostyczne, czujnik deszczu.
    B23 – Oświetlenie wnętrza, schowka i bagażnika, światła pozycyjne.
    B24 – Sterownik centralny.
    B35 – Podświetlenie włączników, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła postojowe.
    B39 – Dmuchawa układu ogrzewania.
    B42 – Ogrzewanie szyby tylnej.
    B43 – Sygnał dźwiękowy.
    B44 – Przednie wycieraczki.
    B45 – Zamek pokrywy bagażnika, centralne ryglowanie.
    B46 – Alarm.
    B47 – Zapalniczka.
    B48 – ABS.
    B49 – Kierunkowskazy, światła hamowania.
    B50 – Transformator DC/DC, radioodtwarzacz.
    B51 – Elektryczne podnośniki szyb (kierowca + lewy tylny).
    B52 – Elektryczne podnośniki szyb (pasażer + prawy tylny).
    B54 – START-STOP tablica rozdzielcza, dźwignia obsługowa pod kierownicą, kierownica wielofunkcyjna.

2. Przekaźniki.

Wyciągałem przekaźniki ze skrzynki przekaźników pod skrzynką bezpieczników i sprawdzałem zasilanie na bezpieczniku B39 (po wyciągnięciu przekaźników było cały czas zasilanie 12V). Po wyciągnięciu przekaźnika przy akumulatorze miałem zasilanie na bezpieczniku B39. Rozbierałem przekaźniki i sprawdzałem styki czy nie są nadpalone, sklejone (styki czyste). Podłączałem zasilanie 12V do cewki i sprawdzałem czy przekaźnik pracuje i czy styki się zwierają rozwierają (przekaźniki sprawne). Znalazłem 4 przekaźniki 645, 1 przekaźnik 644, 1 przekaźnik 646 i jeden przekaźnik przy akumulatorze i te sprawdziłem.

Co steruje zasilaniem dmuchawy nawiewu, jakiś ukryty przekaźnik, sterownik i gdzie on się znajduje?. Nie mogę nic znaleźć o Skodzie Rapid 1.2 TSI Ambition Hatchback 86KM CBZA NH3 2014r. Za wszelkie informacje będę wdzięczny.
    Walterman
    Level 2  
    Witam,
    na chwilę obecną problem z nie wyłączającą się dmuchawą rozwiązany.

Winnym okazał się moduł BCM 6R0 937 086 R, w moim przypadku wystarczyło tylko odpięcie i ponowne podpięcie przewodów.
    Moduł znajduje się za skrzynką bezpieczników i przekaźników nad pedałami po stronie kierowcy. Możliwy jest demontaż modułu bez rozbierania kokpitu.

Skoda Rapid 1.2 TSI Ambition 86KM NH3 2014 - nie wyłącza się dmuchawa nawiewu

Jeżeli ma ktoś opis PIN-ów tego modułu to proszę o zamieszczenie.