Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV SHARP i klątwa...

28 Paź 2005 17:01 1662 7
  • Poziom 24  
    Witam.

Mam taki problem, i już nie mam pomyslu...
    Dostalem do zrobienia TV Sharp, komplenie martwy.
    (zalączam schemat, dla ulatwienia rozmowy...)

Po krótkim zastanawianiu się, doszedlem do wniosku, że padl uklad MC66402P w przetwornicy zasilacza. Nic poza tym nie bylo podejrzane, tranzystory ok, itp.

Po dluzszym czasie, odalo mi się ten uklad zdobyć, wkladam, wlączam.
    Standby dziala. Wiec proboje wlączyc normalnie dalej.
    A tu - sru - polecial bezpiecznik, ukladzik ponownie, i tranzystor Q705 (2SD1546), dodatkowo dioda zenera D718 - ta na bazie tego tranzystora.

No, dobrze. Więc wymieniam wszystko znowu...

Znowu wlączam. Standby ok. Modlę się i wlączam dalej (znaczy guzieczek channel +)... Ufff...wlączyl sie poprawnie.

Niby wszystko ok. Obraz swieci. Tylko, kiedy nie jest podlączone żadne źródlo (niebieski ekran), to z której przetwornicy (chyba tej od wysokiego napięcia) slychać co jakieś 3 sek. takie cichutkie bzzzt...
    Kiedy slychać ten dzięk (ulamek sekundy, ale za to rytmicznie rowno co 3 sek.) to caly obraz minimalnie drga w lewo... Widac to zwlaszcza kiedy jest wlaczone OSD (ale nie ma podlaczonej anteny ani nic innego)...hm...
    Profilaktycznie wymienilem wiec IC 500 (TDA8350). Zadnej zmiany...

Kiedy podlaczylem dvd, to wszystko jest ok. Obraz poprawny, nie drga, no wszystko ok. Nie mam w warsztacie anteny, wiec nie sprawdzalem (po wybraniu programu normalnie oczywiscie snieg na ekranie).

Podzialal tak pare godzin, trochę go wlaczalem, wylaczalem,obejrzalem film itp. Wszystko ok. No to niosę do domu...znaczy do samochodu, 9 piętro...itp...

Stawiam, podlaczam antene, wlaczam.
    Pojawia mi się obraz, ale po 2 sekundach robi się węższy o 2 cm - i sru - znowu to samo. MC44602P, tranzystorek, dioda itp...

ehhhh...

Kiedy dzialal poprawnie (w warsztaciku), i robil to dziwne bzzzt.. to mierzylem mu co się dalo, i nic podejrzanego nie znalazlem...
    Wszystkie napięcia OK.

Tylko na tranzystorze Q600 w przetwornicy HV, co te 3 sekundy minimalne "wahnięcie" impulsów... Nie wiem, czego się czepić, bo niby wszystko wyglada ok, a caly czas się ten zasilacz wywala...

Może macie jakiś pomysl ??

Piotrek.

Załącznik usunięto - w tym dziale nie zamieszczamy schematów. (am)
  • Poziom 43  
    Stawiam na trafo WN. Świadczy o tym te "bzykanie".. Tego nie namierzysz a szkoda dalszych strat. Przebijające WN potrafi robić różne spustoszenia.
  • Poziom 24  
    Ale w okolicy HV nic sie nie psuje, ani tranzystory ani nic... Tylko ten zasilacza sieciowy... A to bzykanie - takie regularne... to może być trafo ?
    Poza tym, kiedy zapodam syganal z dvd, to bzykanie ustaje, i wszystko bylo wrecz idealnie... bzykanie jest tylko na niebieskim ekranie, aha, no i kiedy sie wybierze np. którys kanal, ale nie ma anteny, znaczy jest
    "snieg". Po podlączeniu DVD przez AV3 wszystko bylo super...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Witam.Proszę podać dokładny typ, lub chassis odbiornika . To : co trzy sekundowe odgłosy z wysokiego(lub przetwornicy ) : myślę,że nie mają nic wspólnego z wywalaniem przetwornicy.Najprawdopodobnie procek co ok. 3 sek. (bez sygnału z anteny ) koryguje ARcz.Uszkodzenia należy szukać w samym zasilaczu.Pozdrawiam.SKORBI.
  • Poziom 24  
    Chassis to BCTV-A (schemat jest w załączniku do 1-go posta).
    Co do tej diody na bazie, to oczywiście wstawiłem zwykłą...ale może rzeczywiście spróbuje oryginał...tylko czym się może różnić zenerka od zenerki ???

Poza tym, trochę mnie dziwi, dlaczego w takim razie TV działał przez ładnych parę godzin, w ciągu 2 dni...

A co do tego bzykania, no może i tak być, bo rzeczywiście na DVD obraz idealny... i nic nie bzyczy.

Kurczę, to w takim razie będę musiał tą diodę zamawiać w NORTH znowu...
  • Poziom 16  
    Ja miałem podobny problem - co kilka godzin leciał tranzystor na odchylaniu- niemiałem już zadnego w zapasie wiec zalożylem bu508 i chodzi już 3 m-ce.
    Sharp dv-5150
  • Poziom 15  
    W TV sharp większości problematycznych przypadków wynika z nieoryginalnych części (ten problem był już nie raz poruszany).
    A jeśli chodzi o tą usterkę występującą na szumach a na DVD chodzi poprawnie to prawdopodobnie wynika z prądu kineskopu (który na szumach jest większy),a co za tym idzie większy pobór prądu z zasilacza ...itd.

pozdrawiam