Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Optex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybieramy laptopa gamingowego - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

magic9 26 Aug 2021 12:09 2094 12
  • Wybieramy laptopa gamingowego - na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
    Granie w gry komputerowe to coraz bardziej popularna forma rozrywki nie tylko wśród młodszych użytkowników, ale również tych z nieco większym doświadczeniem życiowym. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się jeszcze więcej jakościowych urządzeń dedykowanych graczom i to w różnych przedziałach cenowych. Pozostaje jednak pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa gamingowego? Które parametry powinny mieć dla nas największe znaczenie? Podpowiadamy.

Laptop gamingowy – procesor i karta graficzna

Jednym z kluczowych elementów budowy przenośnych komputerów do gier okazuje się procesor, od którego w dużej mierze zależy wydajność urządzenia. Ta powinna stać na wysokim poziomie, zwłaszcza w kontekście coraz wyższych wymagań sprzętowych prezentowanych przez producentów najpopularniejszych tytułów na rynku gier komputerowych. Dobry procesor w laptopie gamingowym powinien wyróżniać się wysoką mocą obliczeniową. Warto o tym pamiętać, ponieważ bez wydajnego CPU ograniczony będzie również potencjał nawet najlepszej karty graficznej, która odgrywa równie ważną rolę jak sam procesor w usprawnianiu działania laptopa do gier. Producenci laptopów gamingowych, które można zakupić nieco taniej dzięki takim rozwiązaniom jak kody promocyjne, coraz częściej stosują w swoich urządzeniach nowoczesne podzespoły, które pozwalają zmaksymalizować przyjemność płynącą z grania w gry wideo.

Laptopy gamingowe – pamięć RAM i dysk twardy

Kolejnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie laptopa dla graczy jest pamięć RAM. Pewnym standardem stosowanym w sprzętach gamingowych ze średniej półki cenowej jest już 8 GB RAM pamięci, co już powinno wystarczyć do prawidłowego i płynnego przebiegu podstawowych procesów obsługiwanych przez komputery do gier. Jednak najbardziej zagorzali miłośnicy rozrywki na wysokim poziomie sięgają po sprzęty wyposażone od 16 do nawet 64 GB RAM pamięci, co korzystnie wpływa na wydajność urządzenia. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj dysku twardego – graczom polecane są modele z superszybkimi dyskami SSD.

Laptop gamingowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze laptopa do gier okazuje się rozmiar wyświetlacza oraz rodzaj matrycy. Na rynku znajdziemy mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Wielu fanów gier decyduje się na zakup laptopa z ekranem o przekątnej 15-17 cali. Ponadto przyjmuje się, że matryca IPS cechuje się lepszymi właściwościami niż matryca TN, co warto wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o rozdzielczość – Full HD to już pewna norma, jednak w nieco droższych modelach laptopów gamingowych, które możemy kupić w atrakcyjnych cenach dzięki Neonet kod rabatowy, coraz częściej pojawia się standard 4K. Nie bez znaczenia okazuje się jakość wykonania urządzenia – jeśli już inwestujemy w sprzęt dla graczy, warto, aby obudowa przetrwała długie lata intensywnego gamingu.

[Artykuł sponsorowany]
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    About Author
    magic9
    Editor
    Has specialization in: redaktor treści elektroda
    magic9 wrote 634 posts with rating 301, helped 10 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
  • Optex
    wesolyyyy
    Level 33  
    Ja streszczę żeby kolejni nie musieli czytać:
    Kolejny materiał sponsorowany z którego kompletnie nic nie wynika, ale skoro zapłacili to się pojawił. Można się rozejść.
  • Optex
    karoluss96
    Level 3  
    Dla niektórych to przydatny artykuł
    Kurde_Bele
    Level 13  
    Laptop do gry to słaby pomysł lepiej zainwestować w PC wyjdzie o wiele taniej. Chociaż teraz z tymi kartami graficznymi jest taki problem przez krypto minerów, że ciężko dobrą kartę graficzną kupić za rozsądną cenę. A dobra karta graficzna i procesor do gier to podstawa.
    wesolyyyy
    Level 33  
    Kurde_Bele wrote:
    Laptop do gry to słaby pomysł lepiej zainwestować w PC wyjdzie o wiele taniej. Chociaż teraz z tymi kartami graficznymi jest taki problem przez krypto minerów, że ciężko dobrą kartę graficzną kupić za rozsądną cenę. A dobra karta graficzna i procesor do gier to podstawa

Sam sobie odpowiedziałeś. Dzisiaj laptop do gier to jedyna opcja, bo mocnego komputera złożyć się nie da. Sam kupiłem tydzień temu SCARa 17 od Asusa z 3080, bo takiej karty nie dostanę...
    leonov
    Level 42  
    magic9 wrote:
    Dobry procesor w laptopie gamingowym powinien wyróżniać się wysoką mocą obliczeniową.
    I tutaj powinno pojawić się ... na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o firmę Intel minimum to XXXX, optymalnie XXXX, dla AMD minimum XXXX optymalnie XXXX, to sam dotyczy dysków SSD, jaki jest najlepszy SATA, mSATA, PCI-E, M.2 ? Z pamięciami MLC, TLC, QLC itd. itp.
    wesolyyyy
    Level 33  
    @leonov Tu powinien być obszerny artykuł o wymaganiach stawianych przed laptopem i tym jak je spełnić, a nie rzucone kilka ogólników z których nic nie wynika. Powinna być informacja że niektóre modele 3080 mają 8GB ramu w laptopach, mają różne TDP (a wic i wydajność), mamy 5 wersji modelowych procesorów mobilnych.
    8GB RAMu to ma mój telefon. A nie, ma 12GB. W lapku minimum to 12-16GB, sam mam 32GB i zmieniam na model 64GB. Windows na prawdę potrafi wykorzystać każde ilości. O częstotliwość pracy RAMu też można książkę napisać.
    Na co zwrócić uwagę? Na chłodzenie i kulturę pracy, na to by cały był z metalu a nie z gównoplastiku, krytycznie ważna jest odpowiednia klawiatura chyba że korzystamy z zewnętrznej.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Laptop gamingowy to zupełnie jak rajdowa kosiarka do trawy.
    Jak nie ma potrzeby wynosić tego z domu żeby pograć, to bez sensu kupować takie coś.
    M
    wesolyyyy
    Level 33  
    SP5IT wrote:
    Laptop gamingowy to zupełnie jak rajdowa kosiarka do trawy.
    Jak nie ma potrzeby wynosić tego z domu żeby pograć, to bez sensu kupować takie coś.
    M

Oczywiście że nie. To prawda, że bez podłączonego kabla wydajność jest na tyle niska że z graniem byłoby ciężko, ale to nadal będzie bardzo porządny i wydajny komputer. Po co targać ze sobą wszędzie PCta do gier, lub po co mieć jednocześnie i laptopa i PC? Mnie wystarczająco wkurza zbyt wolne synchronizowanie danych między telefonem a komputerem, nie potrzebuję dorzucać do równania jeszcze PC.
    wesolyyyy
    Level 33  
    sunrise84 wrote:
    A gdzie się targa ze sobą komputer do grania?

Powiem Ci, że za czasów gdy miałem PC (średni, na GTX 1060) to bywały momenty w życiu gdy musiałem go zabrać ze sobą. Niby rzadko więc nie było sensu przesiadać się na laptopa, ale jednak wożenie ze sobą mid-towera było uciążliwe. Potem miałem w planach więcej "podróżować" i musiałem zmienić PC na laptopa. W sumie nadal miałem swoją mysz i klawiaturę i słuchawki, często i większy TV się znalazł, za to laptop był dużo mniejszy. Niestety coraz gorzej dawał sobie radę, AC:Origins nie pozwolił uruchomić wcale więc padło na wymianę sprzętu. Tydzień temu kupiłem laptopa na 16 rdzeniowym Ryzenie i RTX 3080, i przyznać muszę że to świetna konstrukcja. W zasadzie ciągle chodzi w trybie półpasywnym, wentylatory dzisiaj się jeszcze nie uruchomiły ale i nie robiłem nic wymagającego na nim. Co prawda włączyłem je ręcznie na pełną moc i przyznać trzeba że kot uciekł do kuchni bo się boi odkurzacza, ale poza tym kultura pracy świetna. Wydaje mi się, że od czasu Ryzenów gamingowe laptopy mocno zyskały. Widać to głównie po mocach pobieranych przez procesory - procesor Intela to TDP 125W, przy pełnej mocy potrafi wciągać i 300W. Bo na więcej mu BIOS nie pozwoli. Ryzen o TDP 75W ciągnie przy pełnej mocy... z 70W. Teoretycznie do 75W dobije tylko w testach syntetycznych. Tutaj mówię o modelach desktopowych, ale przy laptopach zależność jest podobna.
    Mój 4800H ma 45W, RTX3080 ma 115W z możliwością podkręcenia do 130W w trybie ROG Boost. A chłodzenie 120W w laptopie to żaden problem. Za to wydajność nieco większa niż desktopowego 3070 się przyda.
    Ogólnie nie mogę być jeszcze obiektywny co do oceny sprzętu, bo raz że za krótko go używam, a dwa że jaram się strasznie :P, ale jak na razie laptop niczym od PC nie odstaje, a jest dużo mniejszy.

W sumie na cholerę Wam te PCty? Tak bardzo lubicie chipsy, że chcecie mieć w komputerze 90% pustej przestrzeni? PC miałyby sens gdybyś chciał w komputerze zamontować cokolwiek, czego nie da się schłodzić jeżeli byłoby w laptopie. W każdym innym wypadku wielkie pudło.

Jak już mówiłem, niestety ale zmuszony byłem kupić mocnego laptopa. Swoje kosztował, ale nie mógłbym pracować jednocześnie na PC, laptopie i telefonie. Za dużo plików, a jedynie wifi w domu mam skonfigurowane do synchronizacji wszystkiego ze wszystkim. A w domu bywam rzadko, zwykle jestem w pracy, w terenie, lub nad jeziorkiem (oj nad jeziorkiem spędzam pół życia :D).
    sunrise84
    Level 42  
    wesolyyyy wrote:
    W sumie na cholerę Wam te PCty? Tak bardzo lubicie chipsy, że chcecie mieć w komputerze 90% pustej przestrzeni? PC miałyby sens gdybyś chciał w komputerze zamontować cokolwiek, czego nie da się schłodzić jeżeli byłoby w laptopie. W każdym innym wypadku wielkie pudło.

Następnmy krok jaki poczynię to będzie minimalzacja wszystkiego co jest obecnie.
    Przeglądałem ostatnio troch miniATX płyt oraz obudów.
    MNIE TEŻ WIELKIE KROWY się nie podobają.
    A za zamianą obudowy na mini/micro ATX też przemawia to że obecnie podzespoły się już tak nie grzeją jak kiedyś telewizory RUBIN :D :D
    wesolyyyy
    Level 33  
    sunrise84 wrote:
    A za zamianą obudowy na mini/micro ATX też przemawia to że obecnie podzespoły się już tak nie grzeją jak kiedyś telewizory RUBIN

Oj tak.
    Nie jestem też pewien w jaki sposób byłoby to możliwe, ale wydaje mi się że kilka lat temu w kwestii chłodzeń do komputerów różnego rodzaju też zadział się jakiś przełom. Pamiętam czasy jak 80-90 stopni na GPU to była norma dla fabrycznej karty, a teraz 3080 ciągnące po ćwierć kilowata nie przekraczają 60 stopni będąc prawie bezgłośne. Podobnie w laptopach.
    Taak, obudowy mini są bardzo fajne i ładne. Coś wielkości konsoli, a wewnątrz topowa karta graficzna zamiatająca każdą konsolę wydajnością... i sporą część współczesnych samochodów ceną :P
    Nie wszyscy muszą płacić za "dodatkowy" monitor, bo dla sporej części osób 17 cali to bardzo mało. Sam mam projektor osiągający "prawie" 300 cali, ale do użytku przy komputerze średni bo ma kosmicznie dużego input laga. Ruszysz myszką, możesz pójść zrobić herbatę, wypijesz połowę i ruszy się kursor.
    Fajne jest też to, że od kilku lat producenci coraz śmielej eksperymentują z dziwnymi konstrukcjami. Teraz ROG Mothership, Ten Asusowy laptop z eGPU też podobno jest świetny, kiedyś Razer próbował zrobić laptop z 3 ekranami 4K. W dobrą stronę to idzie, a nie klepanie non stop tego samego. Ile się nagle typów klawiatur napojawiało to jest niepojęte.

W sumie laptop z zewnętrznym GPU to fajny pomysł. Po co to kisić w laptopie, jak w podróży bez podłączonego zasilania GPU i tak będzie miało marną wydajność. Do tego to co AMD osiągnęło z integrami to coś pięknego. Jak integra Vega chyba 8 (nie pamiętam) bije GTX 1050 pobierając przy tym ułamek jego mocy.