Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana matrycy - Wymiana matrycy samsung NP-QX511-S01PL

DanielNowomiejski 26 Aug 2021 12:13 522 7
    DanielNowomiejski
    Level 2  
    Witam
    Mam problem z wymianą matrycy w moim laptopie Samsung NP-QX511-S01PL . Oryginalna matryca w tym modelu to LTN156AT19-803 , po sprawdzeniu ofert zdecydowałem się na zakup zamiennika do niej czyli LTN156AT19-801 który według innych stron powinien działać bez problemu . Niestety po ich zamianie laptop matryca faktycznie działała lecz barwa była bardzo bym powiedział abstrakcyjna.

Oryginalna matryca:

zamiennik:

na początku myślałem ze otrzymałem wadliwą sztukę ale po otrzymaniu innej problem pozostał . czy ktoś juz się spotkał z takim problemem lub wie z czego może to wynikać ?
  • Helpful post
    JayRo
    Level 32  
    Obejrzyj dobrze złącze taśmy matrycy czy jakiś pin się nie obruszył. Poruszaj taśmą w newralgicznych miejscach, jeżeli obraz się nie zmieni nawet na chwilkę to spróbuj zmienić rozdzielczość na mniejszą i wróć ponownie do bazowej. Jak dalej nic się nie zmieni to przeinstaluj sterownik grafiki. Mam nadzieję, że matryce wymieniane były przy odłączonej baterii.
    DanielNowomiejski
    Level 2  
    JayRo wrote:
    Obejrzyj dobrze złącze taśmy matrycy czy jakiś pin się nie obruszył. Poruszaj taśmą w newralgicznych miejscach, jeżeli obraz się nie zmieni nawet na chwilkę to spróbuj zmienić rozdzielczość na mniejszą i wróć ponownie do bazowej. Jak dalej nic się nie zmieni to przeinstaluj sterownik grafiki. Mam nadzieję, że matryce wymieniane były przy odłączonej baterii.

sprawdziłem wszystko z wyjątkiem przeinstalowania sterownika grafiki gdyż nie wiem jak to zrobić i nic się nie zmieniło . czy mógłbym prosić o wytłumaczenie jak przeinstalować ten sterownik ?
  • Helpful post
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Można spróbować przelutować pamieć eeprom jeżeli jest taka na matrycy.
  • Helpful post
    JayRo
    Level 32  
    DanielNowomiejski wrote:
    czy mógłbym prosić o wytłumaczenie jak przeinstalować ten sterownik ?

W opcji "aplikacje i funkcje", możesz odinstalować sterowniki NVIDIA GeForce oraz grafikę HD Intel® 3000. Wcześniej pobierz sobie najnowsze dostępne dla Intel, jak i dla NVIDIA GeForce GT525 najprawdopodobniej. Nową instalację zacznij od Intela, potem NVIDIA. Jak to nie pomoże, to może być jeszcze wina wsadu matrycy jak podpowiada kolega Telo. Można by też przeprogramować wsad matrycy nie narażając elektronikę na uszkodzenie, przez złącze LVDS. Potrzebny będzie programator oraz adapter, nawet wykonany ze starej taśmy matrycy. Sprawdź być może masz koło siebie jakiś lokalny serwis, który jest to w stanie zrobić w razie konieczności.
    DanielNowomiejski
    Level 2  
    JayRo wrote:
    DanielNowomiejski wrote:
    czy mógłbym prosić o wytłumaczenie jak przeinstalować ten sterownik ?

W opcji "aplikacje i funkcje", możesz odinstalować sterowniki NVIDIA GeForce oraz grafikę HD Intel® 3000. Wcześniej pobierz sobie najnowsze dostępne dla Intel, jak i dla NVIDIA GeForce GT525 najprawdopodobniej. Nową instalację zacznij od Intela, potem NVIDIA. Jak to nie pomoże, to może być jeszcze wina wsadu matrycy jak podpowiada kolega Telo. Można by też przeprogramować wsad matrycy nie narażając elektronikę na uszkodzenie, przez złącze LVDS. Potrzebny będzie programator oraz adapter, nawet wykonany ze starej taśmy matrycy. Sprawdź być może masz koło siebie jakiś lokalny serwis, który jest to w stanie zrobić w razie konieczności.

wypróbowałem już wszystko z wyjątkiem podmiany ee-promu matrycy , jednak nigdy tego nie robiłem wiec wolałbym zostawić to na koniec . Dopiero co kupiłem tą nową matryce wiec mam jeszcze możliwość ją zwrócić , stad kolejne pytanie , czy wymiana matrycy na inny model zastępczy coś zmieni?

LTN156AT19-001 , LTN156AT19-501 , LTN156AT19-502 , LTN156AT19-503 , LTN156AT19-801 , LTN156AT19-803 , LTN156AT19-C01 , LTN156AT19-C03 , LTN156AT19-F01 , LTN156AT19-G01 , LTN156AT19-T01

oto lista matryc kompatybilnych które znalazłem na jednym z blogów .
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Jak masz orginał to zakładasz i cieszysz sie obrazem
    Inne kompatybilne to po
    * p1. przekładka eeprom ze starej na nową
    * lub zgranie wsadu ze starej i wgranie w układ pamieci na nowej
    *czasem przeróbka tasiemki (inaczej pin"y w złączu), patrz datasheet

Nowa to Slim (cienka) 40-pin złacze Lewy_dół, uszy do zawieszania Góra_Dół
    i rozdz.1366*768 (WXGA/HD Ready, 16:9)
    * driver podświetl. LED w matrycy (płytka elektroniki matrycy)

Inaczej będą ..."cuda i wianki" na ekranie

LTN156AT19-001/801 to Glossy
    LTN156AT19-C01/801 to Matte
    LTN156AT18 = LTN156AT19 = N156BGE-L52 = N156BGE-L62

Na obu dostarczonych zamiennikach miałeś ten sam objaw (kolorowa tęcza)?
    - to mi wygląda na mechaniczne uszkodzenie matrycy. może za 2-im razem dostałeś znowu egz.nr.1
    DanielNowomiejski
    Level 2  
    lisek wrote:

Na obu dostarczonych zamiennikach miałeś ten sam objaw (kolorowa tęcza)?
    - to mi wygląda na mechaniczne uszkodzenie matrycy. może za 2-im razem dostałeś znowu egz.nr.1

Tak , ten sam odjazd z kolorami w obu matrycach . Sczytałem właśnie eeprom z starem matrycy i przekopiowałem do drugiej lecz obraz jest taki sam jak był mimo ze poprzednio eeprom zamiennej matrycy był pusty . Jedyna możliwość jakiej jeszcze nie sprawdziłem w swoim mniemaniu to zgodność taśmy ale nie mogę znaleźć datasheet oryginalnej matrycy.

Edit

znalazłem roznice w pinach .

matryca zamienna LTN156AT19-001

Orginałem jest 803 ale znalazłem tylko datasheet do LTN156AT19-801

czy ktoś wie czy dam rade coś z tym zrobić ?