Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wieża nie czyta żadnych płyt (pioneer xr-a330)

28 Paź 2005 17:45 1796 4
  • Poziom 10  
    mam problem z wieżą a mianowicie od pewnego czasu nie czyta płyt cd, dowiadywałem sie i wiem ze laser jest nieuszkodzony, a nie znam sie zabardzo na regulacji, próbowałem wyregulować odchylenie ale niestety nic z tego. Gdy wkładam płyte to zaczyna sie krecic, laser świeci ale za 5 sekund juz niby jej nie widzi, wiec ścieżke łapie. Moze wie ktos jak powinno sie regulowac laser w tym modelu.Prosze o pomoc
  • Poziom 18  
    Witam!

Skąd pewność, że laser jest sprawny? Czy był zamontowany w innej wieży i działał? Opisany przypadek wygląda na typowe zużycie się lasera... a regulacji mozesz dokonać potencjometrem zamontowanym na głowicy laserowej :)

-Pozdrawiam,
    -Piquś
  • Poziom 10  
    własnie w tym problem, ze na płytce z laserem jest pare śrubek ktore odpowiadaja za pochylenie itp, laser jak juz mówiłem świeci wiec wnioskuje ze jest sprawny po za tym zaczyna mi czytac płyte a potem traci ściezke i tak jakby juz płyty nie było
  • Poziom 18  
    Witam!

To, że laser świeci nie znaczy jeszcze, ze jest sprawny. Tak się dzieje w 99% przypadków, że laser świeci, a optyka jako moduł nie działa. Spowodowane jest to głównie "zużyciem" się soczewki, która z czasem matowieje i nie przepuszcza już odpowiedniej ilości światła, bądź je zniekształca.
    W "lżejszych" przypadkach wystarczy soczewkę wypucować i podkręcić prąd diody laserowej i optyka nieraz jeszcze podziała całkiem nieźle. W gorszych przypadkach pozostaje jedynie wymiana optyki na nową.

Co do samej regulacji, dokonuje się jej potencjometrem, a nie śrubkami (śrubek nie ruszaj!). Potencjometr ten możesz zlokalizować najczęściej na płytce optyki, w pobliżu miejsca gdzie jest gniazdo na taśmę optyka<->płytka główna. Czasem ten PRek może też być na samej taśmie - tak miał kumpel w starym Pioneerze.
    Jeśli okazałoby się, że masz tam kilka PRków, to jeden z nich powinien być połączony ścieżką (ścieżkami) z diodą laserową - właśnie tym musisz pokręcić.
    Samą regulację wykonuj stopniowo, aż CD zacznie czytać bez problemu. Zwiększanie prądu diody zmniejsza jej żywotność, więc lepiej ustawić prąd na tak niski, jak to tylko możliwe.

-Pozdrawiam i powodzenia,
    -Piquś
  • Poziom 10  
    dzieki za podpowiedz, a co do tych srubek to juz za pozno bo chyba rozregulowałem pochylenie lasera. mimo wszystko dzieki